0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

e-Slovenčina pre zubárov v praxi – kazuistiky

E-kniha

Beáta JurečkováLívia Barnišinová

Učebnica e-Slovenčina pre zubárov v praxi – kazuistiky je určená zahraničným študentom zubného lekárstva. Prioritne je určená pre študentov slovenského jazyka ako cudzieho jazyka, avšak predpokladá znalosť gramatických a lexikálnych základov slovenského jazyka na úrovni A1, A2.

Učebnicu tvorí osem lekcií, ktoré sú obsahovo zamerané na rozvoj porozumenia (audionahrávky), rozšírenie slovnej zásoby, systematizovanie gramatických javov a rozvoj rečových schopností (kazuistiky). Dve lekcie tvoria opakujúce, zhrňujúce cvičenia. Primárnym cieľom učebnice je prepojenie jazykovej prípravy s odbornou zubárskou praxou.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0085-1

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Beáta Jurečková - Lívia Barnišinová
Typ dokumentu:
učebnica
Počet strán:
59
Dostupné od:
17.02.2022
Rok vydania:
2022
Vydanie:
1. vydanie
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Licencia:
Creative Commons BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
DOI:
https://doi.org/10.33542/ESZ2022-0851-1
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Rodina ako priestor sociálnej práce

E-kniha

E-kniha

Magdaléna Hovanová

Vysokoškolská učebnica ponúka pohľad na rodinu v rámci sociálnych kontextov. Venuje sa základným charakteristikám rodiny, životnému cyklu rodiny od výberu partnera, cez príchod detí do rodiny až po zánik rodiny. Počas svojho trvania rodina plní rôzne funkcie. Funkčná rodina je ideálna pre harmonický vzťah partnerov aj vhodné prostredie pre výchovu detí.

Do života rodiny však vstupuje množstvo faktorov, ktoré vplývajú priamo alebo nepriamo na plnenie týchto funkcií a môžu zapríčiniť rôzne poruchy. Práve tu je úlohou sociálnej práce ponúknuť pomoc rodinám vyrovnať sa s ich veľkými aj malými problémami. Špecifickým znakom sociálnej práce je zameranosť na celok a komplexné posudzovanie rodiny, kde je potrebné brať do úvahy tak hľadisko klienta ako aj hľadisko prostredia, v ktorom žije a ktoré ho neustále ovplyvňuje. Preto vysokoškolská učebnica ponúka postupy sociálnej práce s rodinou od posúdenia životnej situácie, cez plán práce s rodinou až po sociálnu intervenciu.

Vysokoškolská učebnica je určená pre študentov sociálnej práce, ktorí majú možnosť prostredníctvom priložených prípadových štúdií nacvičiť si komplexnú problematiku v rámci posúdenia prípadu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Prístup zameraný na človeka

E-kniha

E-kniha

Beata Gajdošová

Nedá sa byť v kontakte s prístupom orientovaným na človeka a nebyť ním ovplyvnený. Carl Random Rogers bol a je vnímaný aj v súčasnosti ako jeden z najvplyvnejších psychológov 20. storočia (Cook, et al., 2009).

Ako prvý psychológ bol počas svojho života odmenený Americkou psychologickou asociáciou dvakrát; v roku 1957 za prínos vo výskume na poli psychoterapie a v roku 1973 za význačný profesionálny prínos. Vyvinul vlastný psychoterapeutický prístup, terapiu zameranú na klienta, kde na rozdiel od existujúcich psychoterapeutických prístupov má liečivú silu samotný vzťah medzi klientom a terapeutom a nie aplikujúca metóda.

Rogers a jeho spolupracovníci boli prví, ktorí nahrali, prepísali a spublikovali kompletné prípady terapeutických rozhovorov a spustili systematický výskum na poli psychoterapie. Použitím pojmu klient namiesto pacient s hľadaním zdrojov zmeny vo vnútri človeka vytvoril nemedicínsky model pomoci ako súčasť pomáhajúcich profesií (Capuzzi, Gross, 2001). Rogersom vytvorená teória self je teóriou, ktorá je vkladaná do mnohých súčasných textov psychológie (Cloninger, 2003; Feist, Feist, 2001; Ryckman, 2004).

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Základy školskej psychológie

E-kniha

E-kniha

Ján Hvozdík

So záujmom som si prečítal návrh na znovuvydanie monografie prof. PhDr. Jána Hvozdíka, DrSc., Základy školskej psychológie. Bolo pre mňa cťou byť v redakčnej rade nového vydania učebnice. Znovuvydanie učebnice sa deje v čase, keď ako sa zdá, školská psychológia prežíva renesanciu svojho uplatňovania.

Nie je to náhodou, pretože profesorova koncepcia školskej psychológie ako teoreticko-aplikovanej a integrovanej psychologickej disciplíny, ktorá sa usiluje nielen priamo, ale aj nepriamo, to znamená pedagogickou praxou učiteľov, ovplyvniť konkrétne situácie výchovno-vzdelávacej praxe v školskom prostredí. Zo svojej strany oceňujem aj to, že v učebnici sa venuje pozornosť stále aktuálnemu samoučeniu, to znamená autodidaktike žiakov a študentov.

Školská psychológia sa stala profilovým predmetom, v rámci ktorého sa realizujú aj jej špecializácie. Treba pripomenúť skutočnosť, že v podmienkach totality profesor nebol členom KSS a napriek tomu má veľkú zásluhu na budovaní školského poradenstva nielen v teórii, ale aj v praxi, čo vzbudzuje úctu a obdiv. Znovuvydanie učebnice nie je jeho ospravedlňovaním, ale vyzdvihovaním jeho pozitív.

prof. PhDr. Ján Grác, DrSc.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sokratovská otázka ako filozofický problém

E-kniha

E-kniha

Štefan Jusko

Cieľom monografie je poukázať na závažný problém interpretácie sokratovskej otázky, pretože charakter jej uchopenia predstavuje zároveň aj spôsob interpretačného prístupu k dejinám filozofie, resp. v našom prípade k interpretácii Sokrata a Platona. Že sokratovskú otázku je možné uchopiť diametrálne odlišne, mimo iných ukázali aj Patočka a Nietzsche. Prvý z obidvoch sa k Sokratovi hlási a originálnym spôsobom jeho otázku aktualizuje pre súčasnosť. Druhý je k Sokratovi ambivalentný, ale v konečnom dôsledku ho označí za dekadenta.

V prvej časti monografie je predstavená Patočkova charakteristika povahy ľudskej existencie, ktorú sám autor formuluje ako jednotnú, morálne pevnú. Patočka z tejto pozície interpretuje sokratovskú otázku ako starostlivosť o dušu, o jej dobro, pričom otázku dobra neodvodzuje z niečoho pozitívne vymedzeného, ale z celku sveta, ktorý svojou neustálou otvorenosťou môže byť vymedzený iba negatívne. Táto sféra negativity je pre Patočku niečím nesmierne pozitívnym, lebo transcendencia k nej človeka od relatívnych dobier pozdvihuje k celkovému zmyslu a tým ho robí morálne zdatným v pravom slova zmysle. Dobro, t. j. požiadavka k vzmachu, k obratu človeka od sveta veci k celku sveta je preň programom, ktorý prvý svojim vediacim nevedením formuloval práve Sokrates.

Druhá časť práce je venovaná Nietzscheho koncepcii založenej na ne-jednote ľudskej existencie, ktorá nie je odvodená z celku sveta, z celkového zmyslu, ale zo zmyslu situačného. Nietzsche sa usiluje preukázať, že v každej situácii je ľudská existencia vystavená dvom opačným hľadiskám, pri ktorých nie je možné rozhodnúť, ktoré je správne. Dochádza k záveru, že obe hľadiska sú si vzájomne rovnocenné a v tejto rovnocennosti aj vzájomne podmienené, čo znamená, že k dobru, ku zmyslu situácie je blahodarnou podmienkou práve jeho opak, t. j. to, čo zmysel ohrozuje, čo predstavuje stratu zmyslu (a opačne). Túto rovinu označuje ako imorálnu, ako sféru, v ktorej si ľudská existencia tvorí zmysel mimo myslenia v protikladoch dobra a zla.

Záver práce je otvorený, lebo ako sa ukazuje, pre obe koncepcie nemáme spoločného menovateľa, ktorý by mohol rozhodnúť o správnosti jednej alebo druhej koncepcie. Práve v tomto spočíva, že sokratovská otázka zostáva vážnym filozofickým problémom aj dnes.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Výchova a vzdelávanie 2018: Pedagóg 21....

E-kniha

E-kniha

Renáta OrosováLucia DiheneščíkováKatarína PetríkováLívia Nemcová

Zborník abstraktov z medzinárodnej vedeckej konferencie: Výchova a vzdelávanie 2018: Pedagóg 21. storočia a jeho perspektívy v edukačnej praxi.

Medzinárodná vedecká konferencia je zameraná na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva a školských zariadení z pohľadu pedagóga.

Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy pedagóga 21. storočia v edukačnej praxi, pedagogické a sociologické aspekty výchovy v základných vzdelávacích a výchovných inštitúciách, ako aj aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy pedagógov.

Je určená vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať pedagóga – učiteľa, sociálneho pedagóga, špeciálneho pedagóga v súčasnej perspektíve, poukázať na ich nevyhnutnú súčinnosť vo vzťahu k edukácii, a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania v kontexte súčasnej situácie v školstve.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.