0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Sociálna práca: formy, postupy a metódy

E-kniha

Soňa Lovašová

Pred sebou máte učebnicu, ktorej cieľom je najmä priblížiť čitateľom problematiku metód, metodológie, metodiky a metodológie výskumu v sociálnej práci. Kniha je obsahovo rozdelená do štyroch celkov, ktorých usporiadanie má svoj význam. Ten spočíva najmä v obsahovej nadväznosti učebnice ako takej. Prvou časťou sú kapitoly, ktoré sa zaoberajú odbornou terminológiou, vývojom metodiky sociálnej práce a klasifikáciou metód.

Druhú časť tvoria výskumné metódy sociálnej práce, kde autorka venuje priestor metodológii výskumu sociálnej práce. Cieľom týchto kapitol nie je predložiť čitateľovi metodologické minimum, len ho zorientovať v základných typoch výskumov a ukázať ako postupne, krok za krokom vytvoriť projekt výskumu. Tretia časť predstavuje prierez jednotlivými formami sociálnej práce: sociálnou prácou s jednotlivcom, rodinou, skupinou, komunitou a spoločnosťou. Každá z týchto kapitol obsahuje v úvode krátky historický vstup do problematiky. Poslednú časť učebnice predstavujú kapitoly o práci s agresiou v praxi sociálnej práce a jej rôznych podobách.

Verím, že učebnica bude nápomocná študentom pri štúdiu a že svojou skladbou čitateľov osloví.

Soňa Lovašová

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-386-1

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Soňa Lovašová
Typ dokumentu:
vysokoškolská učebnica
Počet strán:
101
Dostupné od:
15.01.2016
Rok vydania:
2016
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Dotazník úrovne starostlivosti o seba u...

E-kniha

E-kniha

Františka Petriková  - Vladimír LichnerEva Žiaková

Predkladaná metodická príručka sa orientuje na dotazník starostlivosti o seba v cieľovej skupine adolescentov. Východiskom pre tvorbu tejto metodiky bola jej absencia v podmienkach Slovenskej republiky. Metodická príručka je tvorená teoretickou i empirickou časťou. V teoretickej časti autori predkladajú teoretické východiská predkladanej metodiky -starostlivosti o seba u adolescentov.

Taktiež sú v prvej časti predložené teoretické vymedzenia zložiek starostlivosti o seba v cieľovej skupine adolescentov. Druhá, empirická časť, metodickej príručky je venovaná validizačným metódam, ktoré boli použité pri overovaní dotazníka. Empirická časť metodickej príručky predkladá i výsledky skúmania rozdielov či súvislosti v predkladanej problematike.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zážitková pedagogika v pregraduálnej príprave

E-kniha

E-kniha

Renáta Orosová

Problematika efektívneho a odborného využitia prostriedkov zážitkovej pedagogiky a jej pozitívny vplyv na klímu triedy je témou vedeckej monografie.

Monografia systematizuje teoretické vedecké poznatky o zážitkovej pedagogike, klíme triedy a súčasnom stave pregraduálnej prípravy budúcich učiteľov a na základe realizácie výskumu (pedagogického experimentu) analyzuje dôležitosť efektívnej prípravy budúcich učiteľov vo vzťahu k odbornému používaniu prostriedkov zážitkovej pedagogiky a jeho vplyvu na klímu triedy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Študentská vedecká konferencia X. Zborník...

E-kniha

E-kniha

Mikuláš Jančura - Maroš Melichárek (eds.)

Študentská vedecká konferencia je v rámci akreditovaných študijných programov Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ definovaná ako povinne voliteľný predmet. Po prvý krát bola na pôde katedry usporiadaná v roku 2011.

Primárnym cieľom, tohto už tradičného podujatia, je prezentácia čiastkových výstupov študentského autorského výskumu, naviazaného predovšetkým na vybrané faktické časti či teoretické východiská bakalárskych a magisterských záverečných prác. Z toho vyplýva aj široké tematické spektrum vnútorného obsahu jednotlivých konferencií. Okrem udelenia kreditov za absolvovanie disponuje konferencia vo vzťahu k študentom celým radom pridaných hodnôt, ktorých sprostredkovanie možno chápať ako jej sekundárne ciele.

Na tomto základe sme ako organizátori považovali za prínosné, aby sme „okrúhly“ ročník študentskej vedeckej konferencie kvalitatívne posunuli vyššie a dali možnosť študentom svoje príspevky publikovať. V rámci predkladaného zborníka je publikovaných 7 textov, z toho 4 z bakalárskeho a 3 z magisterského stupňa štúdia. Príspevky postihujú širšie spektrum, prevažne kultúrno-historických tém v časovom horizonte od raného stredoveku až po druhú polovicu 20. storočia, čo dokladá zároveň aj širokú paletu spracovávaných tém záverečných prác na katedre. 

Ako organizátori podujatia máme ambíciu, aby sa z publikovania zborníka stala rovnaká tradícia, ako sa stala zo samotnej študentskej vedeckej konferencie, pretože to považujeme vo vzťahu k práci s našimi študentmi za zmysluplné. V neposlednom rade je potrebné vysloviť poďakovanie nášmu kolegovi a priateľovi Mgr. Henrichovi Hrehorovi, PhD., ktorý bol od roku 2011 dlhodobo hlavným organizátorom a „duchovným otcom“ celého podujatia. Vďaka patrí aj vedúcemu katedry za každoročnú podporu a kolegom, ktorí sa ujali recenzovania príspevkov v rámci predkladaného zborníka.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Mám či nemám: Etika v psychologickej praxi

E-kniha

E-kniha

Monika Hricová

Napriek tomu, že psychológ môže mať dobré morálne zázemie, je nutné aby každý poznal a postupoval v zmysle etických profesionálnych zásad s cieľom neublížiť klientom, s ktorými v priebehu psychologickej praxe pracuje. V odbornej literatúre sa nachádza množstvo kazuistík, ktoré opisujú vážne situácie porušenia psychologickej etiky. Na jednej strane zobrazujú vedomé profesionálne pochybenie alebo nevedomosť. Na strane druhej prispeli k zavedeniu až zákonných noriem pre etické správanie sa psychológov ako profesionálov. Absolvovanie predmetu alebo školenia v téme psychologickej etiky vyžadujú viaceré odborné asociácie v zahraničí, najmä v posledných rokoch pregraduálneho štúdia. Ich cieľom je dohliadať na kvalitu a prípravu budúcich psychológov. Vysokoškolská učebnica Mám či nemám: Etika v psychologickej praxi prináša súhrn nevyhnutných informácií o etike vykonávania psychologickej praxe, hraníc vzťahu s klientom, pravidlách mlčanlivosti. Cieľom nie je, aby študent ako budúci psychológ poznal etické pravidlá od slova do slova, ale aby si dostatočne eticky senzitívny.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Patočka, fenomenológia a dejiny filozofie

E-kniha

E-kniha

Vladimír Leško - Milovan Ješič - Pavol Tholt

Filozofické dielo najvýznamnejšieho českého filozofia 20. storočia Jana Patočku (1907–1977) vyniká jedinečnou mysliteľkou originalitou.

Už v dobe svojho vzniku veľmi výrazne prekračovalo úzke hranice dobového česko-slovenského duchovného priestoru a neopakovateľným spôsobom spojilo našu krajinu s najvyspelejšími filozofickými učeniami západného myslenia, v ktorom hrali dominantnú úlohu Husserlova fenomenológia a Heideggerova fundamentálna ontológia. Zaiste, bolo by veľkou chybou, pokiaľ by sme však chceli redukovať rozhodujúcu pozíciu Patočkovej filozofickej tvorby len na recepciu a kriticko-tvorivé domýšľanie Husserlovej a Heideggerovej filozofie.

V tejto súvislosti nemôžeme v nijakom prípade vynechať najmä rozhodujúci podiel Eugena Finka, ktorý uviedol Patočku do tajov Husserlovej a Heideggerovej filozofie. Obidvaja myslitelia potom celoživotne pokračovali v neustálom tvorivom filozofickom dialógu. Ale nemožno tiež nespomenúť Patočkov intenzívny záujem aj o diela Schelera, Ingardena, Landgrebeho, ale tiež aj Sartra a ďalších.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.