Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Rodový aspekt v slovenskej literatúre na prelome 19. a 20. storočia (Interpretačné etudy)

E-kniha

Ivica Hajdučeková

Druhé (doplnené a rozšírené) vydanie bilingválnej učebnice Rodový aspekt v slovenskej literatúre na prelome 19. a 20. storočia (Interpretačné etudy)/Gender Perspectives in Slovak Literature of the late 19th and early 20th Centuries (Interpretation Studies) ponúka širšiemu okruhu príjemcov – študentom učiteľstva akademických predmetov aj učiteľom v praxi – didaktickú transformáciu aktuálnej výskumnej problematiky (s podporou e-gramotnosti využitím online prístupov a QR kódov), ktorá vznikla v spolupráci so Školou úžitkového výtvarníctva v Košiciach (od roku 2019/20 s názvom Škola umeleckého priemyslu) v akademickom roku 2018/2019.

Odborná spolupráca v rámci projektu KEGA č. 008UPJŠ-4/ 2017 – Veda bez bariér (Interdisciplinárne inšpirácie súčasnej literárnej vedy a jazykovedy v edukačnej praxi na VŠ) s vyučujúcou slovenského jazyka a literatúry PaedDr. Janou Valicovou a vyučujúcou fotografického dizajnu Mgr. Renátou Novotnou Markovičovou zo ŠUP prebiehala v rámci projektového vyučovania. Priniesla výsledky v dvoch interdisciplinárnych výstupoch:

1. vytvorenie Literárneho salónika v študentskej kaviarni Minerva v areáli Filozofickej fakulty UPJŠ,

2. ilustrácie 2. vydania učebnice

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-825-5

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Ivica Hajdučeková
Typ dokumentu:
učebnica
Počet strán:
278
Dostupné od:
20.12.2019
Rok vydania:
2019
Vydanie:
2. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina, angličtina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
Vysokoškolská učebnica je výsledkom úloh grantového projektu KEGA č. 008UPJŠ-4/2017 Veda bez bariér (Interdisciplinárne inšpirácie literárnej vedy a jazykovedy v edukačnej praxi na VŠ), (vedúci projektu: prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc.)
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Fonologická ontogenéza detskej reči

E-kniha

E-kniha

Iveta Bónová

Východiská predkladanej práce vznikali súbežne s rodiacim sa výskumom detskej reči na Slovensku. Zanietený tím ľudí z niekoľkých vedných odborov: psychológie (Marína Mikulajová), logopédie (Svetlana Kapalková) a lingvistiky (Daniela Slančová, Jana Kesselová, Zuzana Ondráčková, Stanislava Zajacová, Iveta Bónová) sa pravidelne stretával, diskutoval a hľadal spôsob, ako zmobilizovať sily pri napĺňaní vytýčených cieľov – realizovať výskum detskej reči intaktných (zdravo sa vyvíjajúcich) jedincov a pritom vychádzať z reálneho longitudinálneho sledovania detí.

Som veľmi rada a zároveň vďačná, že som mohla byť súčasťou tímu na začiatku systematického výskumu v oblasti osvojovania detskej reči na Slovensku. Ako členka tohto tímu a spoluriešiteľka viacerých projektov v danej oblasti som mala možnosť participovať na výskume detskej reči, ktorá už dnes nie je „na chvoste“ vedeckého záujmu. Ide o seriózny, exaktný kvantitatívnymi a kvalitatívnymi údajmi podložený výskum, realizovaný systematicky, „na vynikajíci vědecké úrovni“ (Průcha, 2011, s. 14).

Samotnému bádaniu prirodzene predchádzal zber dát. Technológie konca 20. storočia umožnili uplatniť už prekonanú metódu denníkových zápiskov a nahradiť ju v súčasnosti najčastejšie aplikovaným spôsobom získavania materiálu – audiovizuálnymi nahrávkami. Syntéza analyzovaných v časovej následnosti získavaných dát, ich explanácia, generalizácia a včlenenie do širšieho interdisciplinárneho bádateľského kontextu je o to zaujímavejšia a prínosnejšia, že ústi do logopedickej praxe. Práve vďaka výsledkom najnovších výskumov sa v logopédii rozširujú intervenčné možnosti, rozvíjajú sa a rozpracovávajú metódy (aj ranej) diagnostiky a stimulácie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pandémia & demokracia. Budúcnosť demokracie v...

E-kniha

E-kniha

Barbora Linhartová - Peter Dubóczi - Dávid Gajdoščík (eds.)

Zborník príspevkov z X. ročníka Medzinárodnej vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov organizovanou 1. októbra 2021 Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, v spolupráci s Inštitútom politických vied a verejnej správy Fakulty politológie a žurnalistiky Univerzity Marie Curie-Sklodowskej v Lubline, Ústavom sociálnych štúdií Fakulty regionálneho rozvoja a medzinárodných štúdií Mendelovej univerzity v Brne, Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity v Miškovci a OZ Res Publica.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Patočkova filozofia dejín

E-kniha

E-kniha

Róbert Stojka

Cieľom predkladanej monografie je predovšetkým čo najkomplexnejšie predstaviť Patočkov koncept filozofie dejín, aj keď si uvedomujem, že to vôbec nie je ľahká úloha, nielen preto, ako už bolo spomenuté, že v súčasnosti neexistuje rozsiahlejšia a vyčerpávajúca práca k tejto téme.

Existuje síce pomerne veľké množstvo štúdií , venovaných Patočkovmu konceptu filozofie dejín, žiadna z nich však neskúma tento koncept komplexným pohľadom, ako určitý celok – zväčša sú zamerané na niektoré parciálne problémy (a nie je ich málo), vyplývajúce z tohto konceptu. Aj tento fakt, mimochodom, je pre mňa samého dôkazom toho, že ide jednoznačne o veľmi náročnú tému.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pregraduálna príprava učiteľov (Organizácia...

E-kniha

E-kniha

Renáta Orosová - Zuzana Boberová

Vysokoškolská učebnica Pregraduálna príprava učiteľov – Organizácia pedagogickej praxe na UPJŠ reflektuje zmeny, ktoré nastali v pregraduálnej príprave študentov učiteľstva akademických predmetov v súvislosti s komplexnou akreditáciou v roku 2015. Je určená pre študentov II. stupňa vysokoškolského štúdia v študijných programoch Učiteľstva akademických predmetov na Filozofickej fakulte a Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach. Cieľom vysokoškolskej učebnice je poskytnúť teoretické východiská a metodické usmernenia k organizácii všetkých typov pedagogickej praxe realizovanej v podmienkach UPJŠ.

Príprava na učiteľskú profesiu má teoretický a praktický charakter. Kým teoretická akademická príprava je zameraná na získavanie a rozvoj vedomostí, zručností a spôsobilostí v oblasti pedagogiky, psychológie a vo vedných odboroch vyučovacích predmetov, tak praktická profesijná príprava je orientovaná na prípravu na výkon samotného povolania, teda didaktický charakter vyučovacieho procesu. Značná časť praktickej prípravy na učiteľskú profesiu je realizovateľná v rámci predmetu pedagogická prax, ktorý má v podmienkach UPJŠ štyri podoby/stupne – Hospitačná náčuvová pedagogicko-psychologická prax, Výstupová priebežná prax, Výstupová súvislá prax I a Výstupová súvislá prax II.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pokročilé štatistické metódy v behaviorálnych a...

18,10 €
Dostupnosť: 10 Na sklade

Jozef Bavoľár - Ján Ferjenčík Pavol Kačmár

Učebnica pokročilých štatistických metód v behaviorálnych s sociálnych vedách je určená študentom týchto vied, ako aj tým, ktorí sa vo svojej výskumnej praxi stretávajú s riešením stredne náročných výskumných otázok, pre zvládnutie ktorých nie je postačujúca znalosť základných štatistických metód. Učebnica na nich stavia, jej jadro však tvoria štatistické metódy, ktoré sa sústredia najmä na zachytenie multivariačných vzťahov. V úvodnej kapitole sú uvedené základné princípy testovania nulových hypotéz ako základ uvádzaných metód, pričom sú zohľadňované najnovšie trendy zamerané na otvorenosť a replikovateľnosť výskumov. Každá z nasledujúcich kapitol je venovaná vybranej metóde, prípadne skupine metód. V úvodných kapitolách sú to lineárna a logistická regresia, na ktoré nadväzuje sledovanie mediačných a moderačných efektov. Druhý veľký celok tvoria metódy skupinového porovnávania, kde sú vysvetlené rôzne alternatívy analýzy rozptylu (jednovchodná, viacvchodná, pre nezávislé výbery, opakovaná, zmiešaná), ich neparametrické alternatívy, multivariačná analýza rozptylu a analýza kovariancie. V záverečných kapitolách sú najprv prezentované dve metódy zachytávajúce podobnosti či vzťahy medzi objektmi (zhluková analýza, faktorová analýza), následne sú uvádzané princípy modelovania štrukturálnymi rovnicami. V každej kapitole je po vysvetlení účelu metódy a jej základných princípov demonštrované jej použitie na konkrétnom príklade, ponúkané sú aj návody pre výpočet v troch štatistických programoch – SPSS, Jamovi a JASP. Snahou autorov je poskytnúť učebnicu, kde záujemcovia aj bez hlbšieho matematického základu budú schopní porozumieť prezentovaným štatistickým postupom, zvoliť si pre nich ten najvhodnejší, a následne ho aj použiť na svojich dátach.

ORTOEPIA zvukového prejavu na segmentálnej úrovni

E-kniha

E-kniha

Iveta Bónová

Učebnica je adresovaná perspektívnym mediálnym pracovníkom a učiteľom slovenského jazyka, teda cieľovej skupine, ktorá bude pre bežných používateľov potenciálnym vzorom (modelom) jazykového správania sa. Predstavuje učebný projekt, v ktorom sa poukazuje na koreláciu spisovného jazyka a jazykovej – primárne ortoepickej normy. Jeho cieľom je poslucháčom vysvetliť jednotlivé ortoepické javy vo vzťahu k ideálnej aj reálnej norme.

Publikácia je kompozične usporiadaná tak, že po výklade príslušného ortoepického problému na segmentálnej úrovni (v korešpondencii s nateraz platnou výslovnostnou normou, ukotvenou v Pravidlách slovenskej výslovnosti Á. Kráľa, 2005, 2009) nasledujú cvičenia s cieľom poznať a v rečovej praxi uplatňovať predostreté normy ako štandardizované zvukové podoby. Avšak, vnímajúc prirodzený (nie umelý) jazyk a reálnu (nie absolútne ideálnu) normu, pod cvičeniami sú uvádzané aj sociolingvisticky zamerané námety a úlohy do diskusie (v niektorých prípadoch aj s odkazmi na odborné zdroje) s cieľom upozorniť poslucháčov na aktuálny stav živého fónicky realizovaného jazyka, prípadne na možné riešenia, ktoré funkčne zodpovedajú záujmom a potrebám jazykového spoločenstva a zároveň neprotirečia vnútrojazykovým zákonitostiam.

Výklad jednotlivých ortoepických javov na segmentálnej úrovni sa uzatvára nielen cvičeniami a námetmi do diskusie, ale aj krátkym testom, ktorým si študenti môžu samostatne overiť svoje odborné kompetencie v prepojenosti na rečovú prax.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Duchovnosť v (re)interpretácii diel slovenskej...

E-kniha

E-kniha

Ivica Hajdučeková

Súbor štúdií zaradených do monografickej publikácie Duchovnosť v (re)interpretácie diel slovenskej literatúry vznikal a dozrieval postupne, v priebehu viac ako desiatich rokov (2003 – 2015). Niektoré štúdie boli súčasťou obhájenej dizertačnej práce Kompozičné a sémantické osobitosti slovenskej medzivojnovej prózy (Prešov 2005), iné vznikli v rámci vedeckovýskumných (grantových) projektov, no všetky sa dotvárali na pozadí precizovania vybraných metodických prístupov. Štúdie boli postupne publikované v odborných časopisoch, vedeckých zborníkoch doma aj v zahraničí (presné údaje uvádzame v poznámkach pod čiarou aj v edičnej poznámke). Do monografie ich zoraďujeme podľa obdobia vzniku, nie publikovania, aby sa zachovala genéza autorkinej vedeckovýskumnej profilácie. Ich usporiadaním sú sekundárne rešpektované aj analyticko-interpretačné prieniky do poetiky konkrétnych textov. To je dôvod, prečo sa najprv uvádzajú práce zo slovenskej medzivojnovej literatúry a až po nich nasledujú tie, ktoré sú orientované na tvorbu slovenských realistov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Časopis ŽIVENA v rokoch 1919 – 1928

E-kniha

E-kniha

Ivica Hajdučeková

Antológia vznikla na základe štúdia archívnych zväzkoch Živeny dochovaných v Slovenskej národnej knižnici v Martine a selekcie materiálu reprezentatívnych ukážok textov, ktoré približujú ducha čias a dotvárajú obraz súdobej modernej ženy.

Výber článkov z rokov 1919 - 1928 poodkrýva kultúrnu atmosféru na začiatku 20. storočia, keď sa vďaka emancipačným snahám otvárali ženám brány do verejného aj profesijného života. Do spolupráce pri príprave ilustračnej zložky antológie boli zaangažovaní žiaci 3. a 4. roč. Školy úžitkového priemyslu v Košiciach pod vedením pedagógov fotografického dizajnu a slovenského jazyka a literatúry, ktorých umelecké interpretácie tvoria súčasť publikácie. Ich podiel spĺňa kritérium spojenia vedy a praxe so zameraním na popularizáciu výsledkov výskumu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Výchova a vzdelávanie 2016: Pedagóg a jeho...

E-kniha

E-kniha

Renáta Orosová - Zuzana Boberová - Emília Marcinová (eds.)

Zborník abstraktov z medzinárodnej vedeckej konferencie 12. - 13. september 2016

Medzinárodná vedecká konferencia je zameraná na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva a školských zariadení z pohľadu pedagóga. Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy pedagóga v edukačnej praxi, pedagogické a sociologické aspekty výchovy v základných vzdelávacích a výchovných inštitúciách, ako aj aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy pedagógov. Je určená vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať pedagóga – učiteľa, sociálneho pedagóga, špeciálneho pedagóga v súčasnej perspektíve, poukázať na ich nevyhnutnú súčinnosť vo vzťahu k edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania v kontexte súčasnej situácie v školstve.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Prvé decénium Filozofickej fakulty Univerzity...

E-kniha

E-kniha

Iveta Bónová - Marián Gladiš (eds.)

Založenie fakulty je veľkou „vecou“, ktorú vytvára a rozvíja veľa osobností. Zhromaždené informácie, názory a kritické hodnotiace súdy ma viedli ku konštatovaniu, že medzi nami existuje množstvo narácií vzniku našej fakulty.

Príťažlivé na tejto skutočnosti je to, že z každej strany, a to učiteľov filozofie, psychológie a pedagogiky Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, učiteľov psychológie Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach, učiteľov Katedry cudzích jazykov UPJŠ, učiteľov Prešovskej univerzity, ktorí boli oslovení výzvou kreovať podmienky a možnosti rozvoja svojich odborov na novej Filozofickej fakulte UPJŠ v Košiciach, je reflektovaná významná stopa na zrode novej fakulty našej univerzity.

Je potrebné povedať, že oprávnene, pretože bez toho by nebolo možné rozvíjať skúmanie a ponúkať študentom študijné programy v odboroch humanitných vied, v spoločenských a behaviorálnych vedách, pedagogických vedách a v odbore histórie a etnológie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sociálne a politické analýzy 2-2007

E-kniha

E-kniha

Juraj Schenk a kol.

Vedecký časopis Sociálne a politické analýzy je interaktívnou elektronickou platformou pre komunikáciu a prezentáciu (publikovanie) odborníkov a ich práce z oblasti základného a aplikovaného výskumu a analýz v sociologických, psychologických, politologických a metodologických kontextoch. Ide o médium, zamerané na intenzívnu podporu výskumných aktivít a analýz v interdisciplinárnom rámci, výmenu skúseností, rozvoj spolupráce a vitalizáciu produkcie v tejto oblasti vedeckej práce.
Publikačná časť časopisu ponúka priestor pre uverejňovanie prác ako sú:
- pôvodné výskumné sociologické, psychologické, politologické štúdie a analýzy v ľubovoľných oblastiach sociálneho života
- metodologické štúdie
- výskumné správy
- štúdie z kvalifikačných prác
- projekty výskumov a analýz
- rezenzie

Stiahnite si e-časopis zadarmo (pdf)

Lectiones grammaticae Latinae I

E-kniha

E-kniha

Jana Balegová

Skriptá Lectiones grammaticae Latinae I sú primárne určené pre študentov 1. ročníka špecializácie Latinský jazyk a literatúra na FF UPJŠ v Košiciach. Vznikli z praktickej potreby ľahko dostupnou formou (elektronicky) sprístupniť študentom preberané gramatické učivo v takej postupnosti, v akej nasleduje v jednotlivých lekciách používanej cvičebnice latinského jazyka. Z toho dôvodu obsahujú i gramatické javy presahujúce oblasť latinskej morfológie, ktorá tvorí hlavnú náplň gramatického kurzu v 1. roku štúdia. V prípade potreby sú však využiteľné aj pre iné študijné odbory, ktoré majú ako súčasť študijného programu latinský jazyk.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Podpora rozvoja pedagogických zručností...

E-kniha

E-kniha

Marián Kireš - Renáta Orosová a kol.

Vysokoškolská učebnica je určená študentom učiteľstva a cvičným učiteľom ako pomôcka pri rozvoji pedagogických zručností budúcich učiteľov, absolventov UPJŠ v Košiciach. Spracovaný súbor vyučovacích metód a stratégií spolu s námetmi na metodiky a ukážkami metodík má napomôcť sa snažíme o stotožnenie študentov (stotožneniu budúcich učiteľov) s inovatívnymi stratégiami a metódami vyučovania. Ako problematická sa v rámci realizácie pedagogických praxí študentov javí aj nedostatočná vo všetkých zabezpečovaných vyučovacích predmetoch (učiteľských aprobáciách).

Vytvárame podporu pre súčinnosť medzi inovatívnosťou vysokoškolskej prípravy a praxou študenta v cvičnej škole ako aj jasne definovaný dopyt na cvičného učiteľa, koordinácia pôsobenia. Ponúkame koordináciu v pôsobení na budúceho učiteľa a cielenejší rozvoj jeho profesijných kompetencií počas všetkých druhov praxí.

Cviční učitelia Cvičným učiteľom ponúkame prakticky orientovaný materiál a nabádame ich k tvorbe pozitívnej pracovnej klímy študenta učiteľstva počas pedagogických praxí a vytváraniu priestoru pre aplikáciu rôznych inovatívnych stratégií a metód vyučovania, ktoré študent učiteľstva už teoreticky ovláda.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ako sa píšu dejiny? Metódy – prístupy – pramene...

E-kniha

E-kniha

Katarína Hromuľáková (ed.)

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie. Košice, 16.-17. október 2019

Zborník Ako sa píšu dejiny? Metódy – prístupy – pramene predstavuje publikáciu príspevkov, ktoré odzneli na konferencii Stretnutie mladých historikov IX, každoročne organizovanou Katedrou histórie FF UPJŠ.

V jednotlivých príspevkoch, časovo sústredených od stredoveku až po najnovšie dejiny, autori predkladajú rozmanité teoreticko-metodologické východiská výskumu dejín, ktoré v súčasnosti predstavujú elementárne predpoklady historického bádania.

Ambíciou autorov ako nastupujúcej generácie historikov je tak nielen otvorenie aktuálnej otázky teoretickej reflexie v historiografii, ale aj ponúknutie konkrétnych príkladov podložených vlastným výskumom.  

Mgr. Katarína Hromuľáková

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Historický prameň v súčasnosti – archívy,...

E-kniha

E-kniha

Mária Fedorčáková, Miriama Filčáková (eds.)

Zborník príspevkov z 12. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú zorganizovala Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci so Štátnym archívom v Košiciach a Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV 12. októbra 2022

Témou konferenčného zborníka z vedeckej konferencie doktorandov je problematika prameňov, ich interpretácie a využívania súčasných digitálnych technológií pri ich skúmaní a sprístupňovaní. Zborník tvorí 7 príspevkov od autorov pôsobiacich na slovenských a českých univerzitách. Digitalizácii pečatí sa venuje príspevok Barbory Borůvkovej. Problematikou budovania cestnej siete v novovekom Francúzsku a písomným a kartografickým prameňov sa venuje Michael Dudzik. Trendy digitalizácie v slovenských archívoch a ich vnímanie bádateľmi spracovala vo svojej štúdii Miriama Fialkovičová. Miriama Filčáková sa zaoberala prameňmi k dejinám terciárneho vzdelávania v Košiciach v súvislosti so založením UPJŠ. Možnosťami výskumu prameňov k elektrifikácii Slovenska sa zaoberá štúdia Dominika Hrtusa. Ondrej Šály vo svojom príspevku spracoval listy poddaných v 18. storočí ako prameň k hospodárskym dejinám. Možnostiam výskumu cirkevných dejín Užskej stolice v novoveku sa venuje Vavrinec Žeňuch.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Kognitívne, metakognitívne kompetencie a...

E-kniha

E-kniha

Margita MesárošováJozef BavoľárMiriam Slavkovská 

Aktuálna situácia v systéme svetového vzdelávania, ktorý deklaruje potrebu vzdelávať študentov pre uplatnenie sa vo vedomostnej spoločnosti, pre zvýšenie uplatnenia na trhu práce, stojí v pozadí motivácie autorov venovať sa problematike kompetencií a kľúčových kompetencií pre uplatnenie sa v znalostnej spoločnosti.

Autori prezentujú teoretické a empirické bádania s uplatnením vedeckých metód posudzovania kompetencií a využívaním súdobých vedeckých paradigiem. Východiskom je koncept kompetencií v rámci aktuálnych prístupov vedeckej psychológie, ktorý rezonuje aj v oficiálnych dokumentoch Európskej Únie, a ktorý bol autormi rozpracovaný a obohatený. Monografia sa zameriava na vybraný súbor kompetencií, a to: kompetenciu konať sebaregulovane, sebarozvoj, rozhodovacie kompetencie, sociálne a metakognitívne kompetencie v kontexte motivácie.

Prezentované sú poznatky o podstate, štruktúre kompetencií, ich vzťahy s osobnostnými a environmentálnymi premennými. Úsilie autorov je zamerané aj na sprístupnenie poznatkov o možnostiach posudzovania týchto kompetencií s využitím súčasných metód. Autori komunikujú výsledky kreovania a overovania metód posudzovania kompetencií. Implementácia výsledkov bádaní prezentovaných v monografii je perspektívna v edukácii a poradenstve v cieľovej skupine vysokoškolských študentov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.