

Lívia Barnišinová - Želmíra Macejová
Učebnica Slovenský jazyk v dialógoch pre zahraničných lekárov je určená pre záujemcov, ktorí už ovládajú gramatické a lexikálne základy slovenského jazyka na úrovni A1, A2. Má preto slúžiť ako pomôcka na rozvíjanie, prehĺbenie a zdokonalenie jazykových znalostí, ktoré študenti uplatnia v špecifickej situácii – v lekárskej komunikácii. Konkrétne ide o ukrajinsky hovoriacich študentov, no učebný materiál je koncipovaný spôsobom, ktorý ponúka možnosti štúdia aj študentom z iných, najmä slovanských krajín. Gramatické, lexikálne či syntaktické javy sú predstavené tak, aby boli zrozumiteľné aj nefilológovi, ktorému je učebnica primárne adresovaná.
Vychádzajúc zo základného cieľa – zvládnuť komunikáciu lekára s pacientom – je učebnica postavená na princípoch komunikatívne zameranej výučby. Množstvo modelových dialógov anticipuje vzťah medzi účastníkmi komunikácie v spojitosti s ich špecifickým zameraním a zároveň v súčinnosti s očakávanými úlohami, ktoré majú byť v konkrétnom kontexte splnené.
Učebnica pomôže študentom prehĺbiť ich jazykové znalosti a vytvorí dobrú úroveň orientácie v slovenskom jazyku a súčasne im poskytne solídny základ pre jeho ďalšie použitie.
Základné informácie:
E-kniha
Vedecko-odborný časopis Edukácia je zameraný na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva. Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy edukačnej praxe, aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy učiteľov, sociálnej pedagogiky, špeciálnej pedagogiky, ako aj pedagogické a psychologické aspekty výchovy v základných výchovných inštitúciách z pohľadu širokej pedagogickej verejnosti. Je určený vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať trendy v edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania.
E-kniha
Dušan Šlosár - Vladimír Lichner
Táto vysokoškolská učebnica má za cieľ ponúknúť čitateľovi poznanie filozofických východísk, zmyslu, a cieľa mediácie, a to na základe výskumu a rozboru činností mediátorov. V krajinách, kde pôsobia mediačné služby, sú jej pracovníkmi často absolventi odboru sociálna práca.
Individuálny prístup k páchateľovi trestného činu, ale i k obeti trestného činu, si vyžaduje vedomosti a zručnosti práve z odboru sociálnej práce, psychológie, sociológie, komunikácie a ďalšie, ktoré sa viažu na odbor sociálna práca. Princípy sociálnej práce sa uplatňujú nielen vo sfére sociálnej politiky a sociálnej starostlivosti, ale aj v justícii. Poslaním mediátora je sprostredkovanie alternatívneho riešenia protiprávnych činov pri zachovaní účelu právneho konania, tak ako je definovaný platnými právnymi normami. Svoje poslanie napĺňa prostredníctvom špecifických metód individuálnej sociálnej práce, aplikovaných v oblasti justície. V strede záujmu mediátora nestojí len aktuálny konflikt, ale tiež snaha odhaľovať súvisiace problémy. Zároveň aktivizovať strany sporu k riešeniu sporu a súčasne predchádzať novým konfliktom.
Osobitnú pozornosť venujeme filozofickým východiskám mediácie na Slovensku. Ponúkame prehľad základných činností mediátora a druhy mediácií, ktoré sú používané pri napĺňaní spravodlivosti na Slovensku. Analyzujeme ciele mediácie, postavenie jednotlivých strán a postup pri vykonávaní mediácie. V oblasti uplatnenia mediácie sa zaobráme jej možnosťami a uplatnením ako v práve, tak aj v sociálnej práci.
Ako vyplýva z uvedeného, mediáciu nemožno chápať iba ako špecifickú činnosť realizovanú v oblasti trestnej činnosti, pretože môže mať široké uplatnenie i v inom mimosúdnom riešení sporov, napríklad v oblasti práce s rodinou, komunitami, a pod., čo býva často verejnosťou opomínané. Špecifickosť prístupu mediátora k rôznym cieľovým skupinám ponúkame z rôznych teoretických východísk. Z tohto rámca vyvodzujeme aktivity, ktoré predpokladáme u mediátorov v budúcnosti. Rozšírenie aktivít vyplýva z konkrétnych situácií prinášaných výkonom mediácie.
Ingrid Madárová - Lívia Barnišinová - Veronika Pálová
Táto učebnica je určená pre zahraničných študentov medicíny – začiatočníkov – ako slovenčina na špecifický účel výučby. Jej cieľom je pomôcť zahraničným študentom, ktorí (1) študujú medicínu (2) v cudzom jazyku (anglický jazyk) a (3) v zahraničí (Slovensko) zvládnuť výzvu pri príprave na praktickú časť ich štúdia – konverzácia s pacientom v Slovenskom jazyku.Zámerom je poskytnúť študentom krok za krokom najfrekventovanejšie slovné spojenia a výrazy potrebné pri komunikácii s pacientom. Lekcie sa zameriavajú hlavne na slovnú zásobu týkajúcu sa častí ľudského tela a na základné symptómy a príznaky chorôb.Dôraz je kladený na krátke dialógy medzi lekárom a pacientom. Pri precvičovaní dialógov sú študenti vedení k nácviku komunikácie so zreteľom na porozumenie, bez prípadných obáv o gramatickú správnosť. Gramatické javy sú predstavované postupne, cez jednoduché pomôcky – „tipy“.V prípade potreby si môžu študenti nájsť a doplniť si „chýbajúce časti gramatiky“ prostredníctvom odkazov na odporúčanú literatúru. Cieľom tejto knihy je uľahčiť a zefektívniť celý proces štúdia/osvojenia si (lekárskej) slovenčiny.
E-kniha
Sociálna práca so skupinou predstavuje spolu so sociálnou prácou s jednotlivcom, sociálnou prácou s komunitou a sociálnou prácou so spoločnosťou jednu zo základných metód využívaných v odbore sociálna práca, ale aj v iných pomáhajúcich profesiách. Práca sociálneho pracovníka si vyžaduje poznanie týchto metód ale aj techník, prostredníctvom ktorých sa tieto metódy realizujú a napĺňajú. Pochopenie a osvojenie jednotlivých metód pre potreby sociálnej praxe si vyžaduje teoretické zvládnutie tých inštitútov, ktoré sú základom metódy a vzájomných vzťahov medzi týmito inštitútmi. Preto autorka pristúpila k spracovaniu vysokoškolskej učebnice, v ktorej sa zameriava na jednu zo základných metód sociálnej práce a to sociálnu prácu so skupinou.
Vysokoškolská učebnica je určená pre študentov univerzít a vysokých škôl, ktorí sa zameriavajú na štúdium sociálnej práce, ale aj psychológie, etiky a ďalších odborov využívajúcich metódu práce so skupinou, nakoľko jej cieľom je okrem iného predstaviť niektoré fakty o sociálnych skupinách a správaní v nich.
Autorka ponúka pohľad na sociálnu prácu so skupinou od jej historických základov až po dnešné najnovšie poznanie tejto metódy v súlade s poslednými aktuálnymi výskumami práce so skupinou.
E-kniha
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 27. 11. 2015 v Košiciach
E-kniha
Prehľad problematiky a metaanalýza realizovaných výskumov
Publikácia sa zameriava na dva kľúčové konštrukty – časovú perspektívu a dosahovanie cieľov. Po opísaní oboch konštruktov osve sa autori zamerali na potenciálne prepojenia, ktoré medzi nimi možno nájsť na viacerých úrovniach analýzy. Pre účel empirického preverenia realizovali metaanalýzu malého rozsahu, syntetizujúcu výsledky naprieč jedenástimi štúdiami. Získané výsledky poukázali na rolu časovej perspektívy v rámci vybraných aspektov dosahovania cieľov. Publikácia má slúžiť ako katalyzátor ďalšieho uvažovania o problematike, a tým povzbudiť výskum smerujúci k overeniu toho, ako možno získané poznatky rozšíriť za účelom zlepšenia kvality našich každodenných životov v kontexte kultivácie nášho prístupu k času.
E-kniha
Lukáš Šutor (ed.)
Piaty zväzok Doktorandských miscelaneí vznikol ako konferenčný zborník. Navracia sa tým k prvotnej myšlienke celého projektu, vytvoriť publikačný priestor pre príspevky začínajúcich vedcov.
Prvé dve čísla Doktorandských miscelaneí tvorili výstupy z katedrových seminárov, v rámci ktorých prebiehali interné diskusie. V porovnaní s priamym publikovaním sa ukazuje ako prínosnejšie, keď si doktorandi môžu overiť svoje prvé výskumné výsledky viacfázovo a prezentovať sa rozmanitejšími spôsobmi (získať viac poslucháčov a čitateľov). Rozsah textov jednotlivých príspevkov prvých dvoch čísel bol prispôsobený dĺžke vystúpení, tento úzus sa vynechaním seminárov v predchádzajúcich číslach mierne rozkolísal.
V aktuálnom čísle sú rozsahy štúdií o čosi vyrovnanejšie. Pridanou hodnotou piateho zväzku bolo stretnutie všetkých prispievateľov na spoločnej konferencii, Jesennej škole doktorandov Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorá sa konala 17. 10. 2018 a 18. 10. 2018 v Danišovciach.
Domnievame sa, že táto jedinečná – pre mnohých prvá – skúsenosť s aktívnym vystupovaním na vedeckom podujatí mohla prispieť k lepšej finálnej verzii predkladaných príspevkov. Zároveň umožnila doktorandom rozšíriť si obzory v rámci humanitných a spoločenských odborov, minimálne v rozpätí aktuálne riešených dizertačných výskumov.
Lukáš Šutor
E-časopis
Renáta Orosová (výkonný redaktor)
Vedecko-odborný časopis Edukácia je zameraný na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva. Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy edukačnej praxe, aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy učiteľov, sociálnej pedagogiky, špeciálnej pedagogiky, ako aj pedagogické a psychologické aspekty výchovy v základných výchovných inštitúciách z pohľadu širokej pedagogickej verejnosti. Je určený vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať trendy v edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania.
E-kniha
Mária Bačíková - Anna Janovská - Oľga Orosová
Učebnica je primárne určená študentom učiteľstva akademických predmetov, ale obohatí každého, kto sa potrebuje oboznámiť s metodológiou výskumu so zameraním na psychologické a pedagogické vedy. V učebnici sa študenti zoznámia so základnými princípmi realizácie výskumu, s postupom realizácie výskumu a so základnými metódami kvantitatívneho či kvalitatívneho prístupu.
Príklady použité v učebnici sú zamerané zväčša na výskum realizovaný v prostredí školy. Osvojením si základných poznatkov uvedených v učebnici bude čitateľ schopný zrealizovať jednoduchý výskum v podmienkach školy.
Zároveň však porozumenie princípom metodológie výskumu napomáha kritickému hodnoteniu informácií z rôznych zdrojov. Druhé, doplnené vydanie bolo rozšírené o tri kapitoly, zamerané na realizáciu výskumu priamo počas vyučovacieho procesu v podobe akčného výskumu učiteľa, na možnosti evaluácie preventívnych programov a záverečná kapitola sa venuje možnostiam publikovania výskumu.
E-kniha
Vysokoškolský učebný text Lingua Latina – cvičebnica pre historikov je paralelným študijným materiálom k učebnici Lingua Latina – cursus communis. Je určený na precvičovanie gramatického učiva v domácich podmienkach. Obsah cvičení zodpovedá svojím zameraním jednotlivým lekciám uvedenej učebnice tak pokiaľ ide o preberané gramatické javy, ako aj slovnú zásobu. Z toho dôvodu sa v rámci cvičení uvádza len slovná zásoba, ktorá nebola súčasťou prebratých lekcií učebnice.
Latinskoslovenský slovník na konci cvičebnice obsahuje celú slovnú zásobu z cvičebnice a učebnice, slovenskolatinský slovník obsahuje slovnú zásobu cvičení, pri ktorých sa vyžaduje preklad do latinčiny. Slovná zásoba tejto cvičebnice je orientovaná na potreby študentov histórie a s ohľadom na výber pramenných materiálov obsahuje i neklasickú lexiku, resp. neklasické významy klasických slov (táto lexika je označená symbolom *).
Súčasťou cvičebnice je kľúč, ktorý umožňuje študentom bezprostredne si overiť správnosť svojich vypracovaní. Učebný text Lingua Latina – cvičebnica pre historikov je prístupný elektronicky vo formáte PDF. Ako súčasť výučbového programu slúžia na precvičovanie prebratého učiva i online testy dostupné na stránke KKF FF UPJŠ https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/katedra-klasickejfilologie/katedra/.
Lukáš Šutor (ed.)
Aktuálne, ôsme číslo Doktorandských miscelaneí tvorí trinásť príspevkov zo štyroch študijných programov. Publikovanie príspevkov je tradične spojené s Jesennou školou doktorandov FF UPJŠ v Košiciach, kde si študenti tretieho stupňa štúdia majú možnosť vyskúšať najprv konferenčný formát prezentovania výsledkov svojich výskumov a následne ich rozšírenie do formy štúdií. Oproti minulému roku, keď bol zborník pre pandemickú situáciu nekonferenčný, považujeme návrat k plenárnemu dialógu za prínosný. Špecifikom nášho zborníka je jeho viacdisciplinárnosť zahŕňajúca humanitné a spoločenskovedné odbory. Napriek tejto rozmanitosti sa medzi témami vždy objavia aj zaujímavé prepojenia, ktoré sa týkajú generačného prehodnocovania pravidelne sa objavujúcich problematík, ale aj výskumov výsostne aktuálnych javov.
E-kniha
Vladimír Leško - Milovan Ješič - Pavol Tholt
Filozofické dielo najvýznamnejšieho českého filozofia 20. storočia Jana Patočku (1907–1977) vyniká jedinečnou mysliteľkou originalitou. Už v dobe svojho vzniku veľmi výrazne prekračovalo úzke hranice dobového česko-slovenského duchovného priestoru a neopakovateľným spôsobom spojilo našu krajinu s najvyspelejšími filozofickými učeniami západného myslenia, v ktorom hrali dominantnú úlohu Husserlova fenomenológia a Heideggerova fundamentálna ontológia. Zaiste, bolo by veľkou chybou, pokiaľ by sme však chceli redukovať rozhodujúcu pozíciu Patočkovej filozofickej tvorby len na recepciu a kriticko-tvorivé domýšľanie Husserlovej a Heideggerovej filozofie. V tejto súvislosti nemôžeme v nijakom prípade vynechať najmä rozhodujúci podiel Eugena Finka, ktorý uviedol Patočku do tajov Husserlovej a Heideggerovej filozofie. Obidvaja myslitelia potom celoživotne pokračovali v neustálom tvorivom filozofickom dialógu. Ale nemožno tiež nespomenúť Patočkov intenzívny záujem aj o diela Schelera, Ingardena, Landgrebeho, ale tiež aj Sartra a ďalších.
E-kniha
Učenci, ktorých diela tvoria stredovekú filozofiu, pôsobili ako teológovia, právnici, lekári, niekedy aj básnici. Nenájdeme medzi nimi snáď nikoho, koho by sme mohli označiť výlučne za filozofa.2 Pre teológov a (náboženských) právnikov bola určujúcim prameňom ich filozofovania Biblia alebo Korán. Tým druhým prameňom bolo filozofické dedičstvo predchádzajúceho staroveku, v ktorom dominovala postava Aristotela s jeho komentátormi. Peripatetické dedičstvo dopĺňali nasledovníci Platóna v dlhej línii tzv. novoplatónskej filozofie (napr. Plotinos, Iamblichos a Proklos), ktorá sa vo svojich počiatkoch rozvíjala v prostredí helenistických škôl. Preto neprekvapuje, že hlavným filozofickým problémom pre stredovekých učencov bol vzťah teológie a filozofie, resp. viery a rozumu, a na to nadväzujúci vzťah teológie a metafyziky. V prostredí kresťanského myslenia sa o ňom diskutovalo už v 2. storočí, keď niektorí Cirkevní otcovia spochybnili hodnotu sekulárneho učenia pre tých, ktorým bola pravda zjavená Bohom...
E-kniha
Dana Kušnírová - Peter Pavonič
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie. Košice, 18.-19. november 2020
Zborník Hranice v priestore a čase pozostáva z dvanástich príspevkov, ktoré boli odprezentované v rámci desiateho ročníka doktorandskej konferencie Stretnutie mladých historikov, ktorú každoročne organizuje Katedra histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. V roku 2020 sme si pripomenuli sté výročie podpísania Trianonskej mierovej zmluvy, ktorou boli po prvej svetovej vojne definitívne usporiadané hranice Maďarska, vrátane tých s Československom, preto bola za tému konferencie zvolená história hraníc. Jednotlivé príspevky sa tak venujú vývoju hraníc v 20. storočí, hraniciam v myslení, vo vzdelávaní a hraniciam v starších historických obdobiach.
E-kniha
Reflexia techniky je asi rovnako stará ako filozofia. V predloženej monografii autorka reflektuje techniku a technológiu ako médium každodenného života. Každá technická zmena sa odráža v nespočetných úrovniach nášho života: environmentálnej, ekonomickej, politickej, kultúrnej a osobnej.
Cieľom morálno-filozofickej reflexie techniky a technológie je pochopenie zložitých vzťahov a vplyvov techniky na životné prostredie, spoločnosť, kultúru a našu existenciu. Súčasťou sociálnych a technických domén sú vedomosti (ktorých vedecké poznatky sú osobitným typom). Ak budeme vnímať sociálne a technické domény ako samostatné, popierame ich fungovanie ako neoddeliteľnej súčasti našej existencie.
Keď hovoríme o ´novej ekológii techniky a technológií´ - termín ekológia symbolizuje novú existujúcu neusporiadanosť a ´prekríženosť´ v oblasti reflexie techniky a technológií ako dôsledok procesu ich prevratných a ďalekosiahlych zmien, ktorých vplyv a pôsobenie na proces globalizácie a na spoločenské, politické a sociálne zmeny je nepredvídateľný – o to viac, že technika a technológia je médium každodenného života a určuje budúcnosť ľudského druhu.
E-kniha
Vladimír Lichner - Dušan Šlosár
Otázky trestania sú priamo spojené s trestnou politikou štátu, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou sociálnej politiky. Dlhodobo má štát v oblasti trestania osobitné dominantné postavenie. Ak boli splnené podmienky, za ktorých môže byť uložený trest, štát si splní svoju povinnosť. Trest uloží prostredníctvom nezávislých súdov. Pritom nerieši otázky satisfakcie, ktorá prináleží obeti. Obeť môže byť v podobe konkrétnej fyzickej osoby či právnickej osoby, ktorej trestným činom bola spôsobená škoda. Táto škoda súbežne vzniká aj občianskej spoločnosti ako celku. Priorizuje sa povinnosť štátu trestať a rozhodovať v danej veci, pred odškodnením samotného poškodeného, či odškodnením občianskej spoločnosti.
Mediáciou v trestných veciach rozumieme mimosúdne sprostredkovanie riešenia sporu medzi škodcom a poškodeným, za asistencie a osobnej účasti mediátora. Mediátor ako nezávislá a nestranná osoba pomáha stranám identifikovať ich záujmy a podporuje ich v hľadaní spoločných praktických a reálnych riešení v bodoch, ktoré spôsobili ich konflikt. Probáciou sa rozumie vykonávanie kontroly, dohľadu nad obvineným, obžalovaným alebo odsúdeným, ako aj individuálna pomoc páchateľovi a pôsobenie tak, aby viedol riadny život. Znižuje sa riziko recidívy, opakovaného páchania trestnej činnosti.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.