0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Maša Haľamová in the Dar – Červený mak – Smrť tvoju žijem Triad

E-kniha

Ivica HajdučekováIveta Bónová

Monografia Maša Haľamová v triáde Dar – červený mak – Smrť tvoju žijem vznikla v rámci projektu APVV-19-0244 (Metodologické postupy v literárnovednom výskume s presahom do mediálneho prostredia) v spolupráci Ivice Hajdučekovej a Ivety Bónovej.

V dvoch častiach – Osobné dejiny a (re)interpretácia poézie Maše Haľamovej a Fónicko-rytmické stvárnenie poézie Maše Haľamovej – prezentujú výsledky archívneho výskumu (rekonštrukciu životných udalostí, zápisky o básnickej inšpirácii, konsenzus v názoroch literárnej kritiky 20. a 21. storočia), (re)interpretácie troch básnických zbierok so zameraním na duchovný rozmer a proces spiritualizácie a na hĺbkovú analýzu fónicko-rytmických kvalít veršovej štruktúry.

V závere autorky uvádzajú, že slovenskú poetku Mašu Haľamovú je možné považovať za predstaviteľku spirituálnej poézie, ktorá v slovenskej medzivojnovej literatúre nadväzuje na osobitý typ konfesijnej (protestantskej) tradície a na úrovni fónického stvárnenia jej zvukovo-rytmický potenciál pôsobí v mene subtílnosti výrazu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0049-3

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Ivica Hajdučeková - Iveta Bónová
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
194
Dostupné od:
31.12.2021
Rok vydania:
2021
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
angličtina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
This monograph is an output of the APVV-19-0244 grant project Methodological Procedures in Literary Research with an Overlap into the Media Environment. Principal researcher: Prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc. Research period: 2020-2024.
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Poznanie, spoločnosť, dejiny. Stretnutie...

E-kniha

E-kniha

Miriama Filčáková (ed.)

Zborník príspevkov z 11. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú organizovala Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach spolu so Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV v dňoch 19. – 20. októbra 2021

V súčasnosti sú tieto dejiny často prezentované ako rozšírenie dejín vedy. História poznania nielen rozširuje hranice dejín vedy, ale skúma hranice medzi rôznymi formami poznania a nepoznania. Rovnako ako sa štúdie historickej pamäti rozšírili a doplnili svoj záujem o výskum zabúdania, dejiny vedomosti zahŕňajú štúdie nevedomosti. Upriamujú pozornosť na zmenu, ktorá prebehla v posledných desaťročiach: od sakralizácie vedy a úcty k odborným znalostiam, po vypovedanie vedy a neustále spochybňovanie odborných znalostí, na ktoré musí história znalostí rovnako reagovať. Poznatky ako produkt, tvoria základ ľudských interakcií a majú aj svoju minulosť. Aký bol význam vedomostí a poznania v rôznych historických obdobiach? Ako štátna moc ovplyvňovala rozvoj poznania a vedomostí? Čo možno v určitej historickej epoche alebo kultúre považovať za poznanie? Napokon, existuje nejaká ľudská činnosť, ktorú nemožno považovať za poznanie? V súčasnosti možno v oblasti dejín poznania pozorovať veľký rozmach výskumu, publikačnej činnosti, ako aj vznik nových inštitúcií.

Príspevkom rozširujúcim spôsob nazerania na minulosť vedomostí a poznania bude venovaný v poradí jedenásty ročník doktorandskej konferencie–Stretnutie mladých historikov XI. organizovaný Katedrou histórieFFUPJŠvspoluprácisoSlovenskouhistorickouspoločnosťoupriSAV.Cieľom konferencie, určenej slovenským a zahraničným doktorandom, je poskytnúť priestor na prezentáciu najnovších výsledkov vedeckého výskumu, odbornú diskusiu, nadviazanie kontaktov, rozvíjanie spolupráce a vzájomnú výmenu skúseností širšej historickej komunity. Východiskom konferencie je recenzovaný zborník, ktorý pozostáva z publikačných výstupov aktívnych účastníkov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ľudová rozprávka v súvislostiach

E-kniha

E-kniha

Lukáš Šutor

Zborník príspevkov z medzinárodného vedeckého kolokvia Ľudová rozprávka súvislostiach (12. decembra 2022 v Košiciach)

Zborník príspevkov Ľudová rozprávka v súvislostiach predkladáme odbornej verejnosti ako výstup z rovnomenného medzinárodného vedeckého kolokvia, ktoré sa uskutočnilo 12. decembra 2022. Naším cieľom bolo aj touto cestou otvoriť diskusiu o slovesnom folklóre v širších interpretačných, transkultúrnych a v konečnom dôsledku aj medziodborových kontextoch ‒ čo sa podarilo naplniť najmä v poslednom bode. Aj keď prispievatelia východiskovo pôsobia v odboroch folkloristiky a literárnej vedy, ich metodologický záber z iných ‒ niekedy aj vzdialenejších ‒ disciplín roztvára aktuálny diskurz do pozoruhodnej šírky. Je to dôkaz, že výskum ľudovej rozprávky je naďalej živý a prístupný novým výzvam.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Doktorandské miscelaneá 7

E-kniha

E-kniha

Lukáš Šutor

Siedmy zväzok Doktorandských miscelaneí vznikal v tohtoročnej špecifickej výskumnej a pedagogickej situácii, ktorá mu predurčila charakter nekonferenčného zborníka.

Predchádzajúce dva ročníky nadviazali - v Jesennej škole doktorandov FF UPJŠ v Košiciach – na tradíciu domácich vedeckých podujatí (najprv seminárov, neskôr konferencií), čím pred publikovaním vytvárali možnosť overiť si ucelenejšie vedecké závery pred rôznorodejším auditóriom nielen skúsenejších pedagógov, ale aj výskumníkov z vlastnej generácie. Táto fáza sa pri vzniku publikácie zúžila na komunikáciu medzi školiteľom/posudzovateľom a doktorandom. Neznamenalo to však automaticky menej intenzívny dialóg. Mnohé príspevky prechádzali zaujímavými zmenami a variáciami.

Výsledné štúdie odzrkadľujú okrem stupňa rozpracovania dizertačných prác často aj záujem mladých vedcov o konkrétne problematiky, ktoré majú potenciál samo-statných výskumov. Koniec-koncov si na ich odskúšanie zvolili práve náš domáci zborník.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Psychologické aspekty a kontexty sebaregulácie

E-kniha

E-kniha

Ladislav Lovaš - Margita Mesárošová (eds.)

V priebehu uplynulých dvoch desaťročí sa zvýšil záujem psychológov a problematiku sebaregulácie a sebakontroly. Pripravená publikácia je v istom zmysle súčasťou tohto procesu. Základom pre jej prípravu bola konferencia „Psychologické aspekty sebaregulácie a jej kontexty“, ktorá sa konala v dňoch 14. a 15. októbra 2010 v Košiciach. Jej organizátormi boli Katedra psychológie a Katedra pedagogickej psychológie a psychológie zdravia Filozofickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika.

Vydanie zborníka vedeckých prác s rovnakým názvom je naplnením zámeru uverejniť ústne prezentácie a postery a rozšírenej podobe. Tematicky sú príspevky zaradené do troch častí, ktoré sú označené ako „Sebakontrola a jej kontexty“, „Zvládanie problémových situácií“ a „Osobnosť a rizikové správanie“.

Vydanie zborníka a konferencia, na základe ktorej bol zborník pripravený, boli podporené grantovou agentúrou MŠ a SAV VEGA ako súčasť riešenia projektov 1/0785/09 Osobné a situačné faktory sebakontroly a 1/0310/10 Sociálnopsychologické determinanty zdravého psychosociálneho vývinu a realizácie vývinového potenciálu nadaných a znevýhodnených detí a adolescentov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Psychológia starších dospelých a poradenstvo...

5,00 €
Dostupnosť: 87 Na sklade

Stanislav Hvozdík 

Obdobie staršej dospelosti je aj pre psychológiu príležitosť urobiť syntézu svojej prírodovednej tradície a filozofickej tradície. Psychológia sa takto môže lepšie napojiť na mentálnu prácu ľudí žijúcich toto vekové obdobie staršej dospelosti usilujúcich v rozličnej miere o  komplexicitu vo svojom živote. Psychológia môže pomôcť tomuto úsiliu, pretože celistvosť človeka je aj programom jej rozvoja. Publikácia rozpoznáva seniora  nie len ako objekt, ale aj ako subjekt usilujúci o svoju podmetovosť na jeho celoživotnej ceste. Priatie veku hľadá svoje optimálne vyjadrenie a je možné najmä v súvsťažností psychologického a spirituálneho vývinu človeka. Psychológia staršieho človeka objavuje starobu nie ako totalitu vyraďujúcu človeka  z cyklu života, ale ako obdobie výberu pre život dôležitých domén spojených s preladením do vnútra, ktoré doceňuje pokoj. V tejto optike sa selektujú veci a javy tak aby nerušili, ale harmonizovali. To nie je odmietnutie vonkajšieho, ale rozlíšenie kedy dáva zmysel. Staroba preveruje aj spoločnosť , verejnosť, ktorá by mala odrážať úroveň procesov starostlivosti o duševno. Aby svet urobilo užitočným pre človeka, ale je aj dôvodom ako to vyjadril Patočka samotnej starostlivosti o toto duševno. Pozícia starého človeka v spoločnosti je obrazom toho akú váhu spoločnosť prikladá duševnému životu ľudí. Publikácia prináša poznatky psychologickej povahy o tomto vekovom období a v špeciálnej časti informácie okolo pomáhania a poradenstva. 

Autor

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.