0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Trauma- informovaný přístup

9,96 €
S DPH

Olga Klepáčková - Zuzana Krejčí - Martina Černá

Představuje trauma ojedinělou událost, či se jedná o téměř univerzální zkušenost, která se dotýká přímo či nepřímo každého z nás? Jaké příběhy si nesou ti, kteří potřebují pomoc? Jak lépe rozumět jejich navenek problémovému nebo sebedestruktivnímu chování? Proč je pro mnohé klienty tak těžké vnímat svět jako bezpečné místo i mnoho let po traumatické události? Jak účinně pomoci klientům a přinést jim do života novou naději? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky pomáhá najít tato kniha, která je první českou publikací věnovanou tématu trauma-informovaného přístupu v sociální práci. 

Tento přístup klade důraz na silné stránky, resilienci a rozvoj zdravých dovedností klienta místo zaměření výhradně na patologii a pouhé řešení symptomů. 

Kniha srozumitelnou formou přináší zejména odborným pracovníkům pomáhajících profesí a studentům sociálně zaměřených oborů nový úhel pohledu na klienty a jejich potřeby, vlastní roli v životech těchto klientů, na význam a možný přínos vzájemného vztahu a také možnosti, jak zejména klientům zasaženým traumatem lépe porozumět, jak je podpořit a účinně jim v rámci poskytované služby pomoci.
Pomáhá sociálním a dalším odborným pracovníkům najít si cestu i k těm nejzranitelnějším a nejohroženějším klientům, jejichž životy jsou v důsledku prožitého traumatu často plné chaosu, obav a strachu, otřesené ztrátou zdravých vztahů s druhými, ztrátou pocitu důvěry, bezpečí a kontroly. Pomáhá naučit se přijímat klienty s ohleduplnějším a respektujícím postojem a lépe si uvědomit, jak je může minulost ovlivňovat v současnosti a jakou formu podpory a péče skutečně potřebují. 

Publikace se věnuje nejen teoretickým východiskům trauma-informovaného přístupu, ale také jeho využití v práci s vybranými cílovými skupinami a je obohacena o pohled a zkušenosti českých i zahraničních odborných pracovníků z aplikační sféry. Nepřináší však jen odborné poznatky – je také laskavým ujištěním o odvaze, nezlomnosti navzdory okolnostem a síle lidskosti.

Množstvo
Posledné kusy v sklade

Grada
978-80-271-1049-0

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
Tlačená publikácia
Autori:
Olga Klepáčková - Zuzana Krejčí - Martina Černá
Počet strán:
136
Rok vydania:
2020
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
čeština
Licencia:
Copyright

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Doktorandské miscelaneá 4

E-kniha

Lukáš Šutor (ed.)

Predkladaný zborník je pre mnohých doktorandov prvým vstupom do publikačného prostredia vedeckých žánrov. Štúdie v takýchto prípadoch obsahujú esencie budúcich dizertačných prác, ktoré predstavujú tvorivý vrchol doktorandského štúdia. Okrem možnosti publikovať vedecké výstupy pre doktorandov považujeme zborník aj za priestor stretávania sa rôznych odborov a ich vzájomného obohacovania. Interdisciplinarita však nie je menovateľom len zborníka ako celku, ale aj niektorých štúdií. Najvýraznejšie presahy sledujeme v odbore literárnej vedy. Tradičný predmet výskumu umeleckých textov sa v jednotlivých štúdiách obohacuje o rozmer skúmania divadelného a filmového diela (Peter Getlík), lingvistickej problematiky frazém (Ivana Hudiková), hudobného aspektu (Terézia Kulíková), výtvarného umenia (Dominika Petáková) a digitálneho priestoru nových médií (Alexandra Popovičová). Z ďalších odborov spomeňme štúdiu Miroslavy Süčovej Vernarskej, ktorá smeruje svoj výskum z oblasti psychológie do sociologických a lingvisticko-komunikačných kontextov (koncept metafory), či opačne, príspevok Zuzany Šoltésovej a Dušana Šlosára, skúmajúci psychologický fenomén porúch príjmu potravy z pozície ich vlastného vedeckého zázemia – sociálnej práce.

V obidvoch spomenutých odboroch nájdeme aj príspevky s tradičným predmetom výskumu. Nikola Fabiny z odboru psychológie analyzuje očakávania dôsledkov v kontexte výberu a dosahovania cieľa. Štúdia v dvojautorstve Jany Plavnickej a Dušana Šlosára z katedry sociálnej práce prezentuje z viacerých perspektív analýzu prekážok v integračnom procese imigrantov na Slovensku. V hraniciach vlastnej disciplíny sa pohybujú aj oba príspevky z oblasti filozofie. Juraj Brenišin interpretuje etický aspekt diela Fons vitæ novoplatonika Avicebrona a Michal Kručko predstavuje nedokončené dielo Edmunda Husserla z komparatívnej perspektívy jeho dvoch žiakov Jana Patočku a Romana Ingardena. Záverečná štúdia zborníka od Lukáša Lukačína (písaná v anglickom jazyku) sleduje sémanticko-gramatickú kategóriu modálnosti slovies MAY a CAN v právno-administratívnych dokumentoch Európske únie. Zastúpenie študijných odborov, ale aj individuálnych tvorivých výkonov doktorandov v zborníku Doktorandské miscelaneá 4 je teda podľa očakávaní pestré. Širšej akademickej obci predkladáme publikáciu ako reprezentatívny prehľad trendov v uvažovaní mladých vedcov naprieč spektrom humanitných a spoločenských odborov doktorandských študijných programov Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Lukáš Šutor

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Intervenčný program starostlivosti o seba pre...

E-kniha

Margita Mesárošová, Miroslava Köverová, Soňa Lovašová

Intervenčný program na podporu starostlivosti o seba pre pomáhajúce profesie s názvom Ako sa o seba starám? vznikol v rámci riešenia výskumnej úlohy APVV14-0921 „Starostlivosť o seba ako faktor vyrovnávania sa s negatívnymi dôsledkami vykonávania pomáhajúcich profesií“. Jeho špecifikum spočíva v tom, že bol vytvorený na základe konkrétnych výskumných výstupov samotných autorov programu a projektu. V prvej kapitole autorky ponúkajú pohľad na prípravu intervenčného programu so zdôvodnením teoretických východísk, metód a špecifík účastníkov programu. Poskytujú tiež prehľad výskumov efektivity rozmanitých intervenčných programov zacielených na redukciu negatívnych dôsledkov pomáhania a posilňovanie starostlivosti o seba a iných pozitívnych efektov vykonávania pomáhajúcej profesie. Ďalšie kapitoly sú zamerané na podrobnú analýzu a zhodnotenie efektivity intervenčného programu Ako sa o seba starám? a jeho komparáciu s efektivitou iných programov, ktoré boli rôzne zamerané, určené rôznym populáciám pomáhajúcich profesionálov, ako aj mali odlišné teoretické a praktické zacielenie a základy. Väčšina týchto výskumov preukázala iba v ojedinelých prípadoch pozitívne zmeny, a to vďaka rôznym metodologickým nedostatkom, často spojených s praktickou aplikáciou.

To, čo diferencuje intervenčný program prezentovaný v tejto monografii, je účasť pomáhajúcich profesionálov aktívne vykonávajúcich prax v sociálnej oblasti, oproti väčšine intervenčných programov zostavených a overovaných pre študentov týchto profesií. Študentská populácia, ako ľahšie prístupná pre výskumníkov, umožňuje kvalitnejšiu metodológiu, zahrnúť väčší počet účastníkov, ako aj experimentálnu manipuláciu a vyváženie skupín. V prípade účastníkov overovania programu Ako sa o seba starám? išlo o praktikov, ktorí sú zapojení v každodennom pracovnom procese a tréning absolvovali vo svojom pracovnom voľne, čo kládlo vysoké nároky na zladenie ich pracovných, osobných úloh. Domnievame sa, že tie dôsledky, ktoré sme v rámci overovania efektivity prezentovaného intervenčného programu odhalili, nie vždy boli jasne matematicky uchopiteľné, ale boli zrejmé z individuálnych spätných väzieb.

Predkladáme text tejto monografie odbornej verejnosti, s cieľom poukázať na prínosy, limity intervenčného programu, ako aj inšpirovať výskumníkov a praktikov k ďalšej práci v tejto oblasti.

Autorky

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Doktorandské miscelaneá 5

E-kniha

Lukáš Šutor (ed.)

Piaty zväzok Doktorandských miscelaneí vznikol ako konferenčný zborník. Navracia sa tým k prvotnej myšlienke celého projektu, vytvoriť publikačný priestor pre príspevky začínajúcich vedcov. Prvé dve čísla Doktorandských miscelaneí tvorili výstupy z katedrových seminárov, v rámci ktorých prebiehali interné diskusie. V porovnaní s priamym publikovaním sa ukazuje ako prínosnejšie, keď si doktorandi môžu overiť svoje prvé výskumné výsledky viacfázovo a prezentovať sa rozmanitejšími spôsobmi (získať viac poslucháčov a čitateľov). Rozsah textov jednotlivých príspevkov prvých dvoch čísel bol prispôsobený dĺžke vystúpení, tento úzus sa vynechaním seminárov v predchádzajúcich číslach mierne rozkolísal. V aktuálnom čísle sú rozsahy štúdií o čosi vyrovnanejšie. Pridanou hodnotou piateho zväzku bolo stretnutie všetkých prispievateľov na spoločnej konferencii, Jesennej škole doktorandov Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorá sa konala 17. 10. 2018 a 18. 10. 2018 v Danišovciach. Domnievame sa, že táto jedinečná – pre mnohých prvá – skúsenosť s aktívnym vystupovaním na vedeckom podujatí mohla prispieť k lepšej finálnej verzii predkladaných príspevkov. Zároveň umožnila doktorandom rozšíriť si obzory v rámci humanitných a spoločenských odborov, minimálne v rozpätí aktuálne riešených dizertačných výskumov.

Lukáš Šutor

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Rizikové správanie onkologicky chorých klientov...

E-kniha

Lucia TóthováEva Žiaková

Súčasná doba je rýchla, uponáhľaná, so silne presadzovanou emancipáciou žien, pohltená informačno-komunikačnými technológiami, ktoré prekonávajú vzdialenosti, ale zároveň ich vytvárajú. Mení sa životný štýl človeka, nastupujú mnohé choroby a rakovina sa stáva akýmsi „trendom súčasnosti“. Nároky na človeka, a obzvlášť na ženy, sú v dnešnej dobe priveľké. Ženy vykonávajú viacero rolí a plnia množstvo úloh. Stávajú sa starostlivými matkami, chápajúcimi a odovzdanými manželkami, zamestnankyňami vyznačujúcimi sa profesionalitou a flexibilitou, nevynímajúc však idol mýtu krásy. Na základe prekročenia tradičného rodového rozdelenia práce, sa život žien odohráva na viacerých úrovniach. Ich pracovný deň sa nekončí odchodom zo zamestnania, ale pokračuje starostlivosťou o domácnosť a vlastnú rodinu. Popri tom všetkom sa usilujú naplniť nielen osobné očakávania, ale aj očakávania rodiny, sociálneho okolia a spoločnosti, odmietajú zlyhanie a usilujú sa o perfekcionizmus.

V našich životoch sa viac či menej objavujú situácie, ktoré nás ovplyvňujú a prinášajú záťaž. Aj napriek tomu, že nemôžeme a nedokážeme mať „pod kontrolou“ všetko a všetkých, sme schopní a schopné mať „pod kontrolou“ situácie, ktoré sa nás bezprostredne dotýkajú. V živote sa stretávame s problémami v zamestnaní, finančnými problémami, chorobami či smrťou blízkych. Rovnako ako negatívne, zasahujú nás aj pozitívne situácie. Na každú z nich reaguje každý inak.

Monografia je jedným zo spôsobov, ktorými sa usilujeme upozorniť na tzv. „C-systém zvládania“ ako maladaptívny spôsob zvládania záťaže typický onkologicky chorým pacientom. Ide o jeden z možných konceptov, ktorý vplýva na manifestáciu rakoviny prsníka. Na základe toho sme sa zamerali na využívané stratégie zvládania záťaže, pričom za významnú záťaž v životoch onkologicky chorých pacientok považujeme náročné životné situácie. Realizovaný výskum sa tak usiluje o syntézu náročných životných situácií a copingových stratégií využitých pri ich zvládaní, koncipovanú ako rizikové správanie pacientok s rakovinou prsníka. Nakoľko zvládanie záťaže môže byť rozdielne medzi mužmi a ženami, monografia je určená prevažne ženám, na ktoré sme sa sústredili aj v rámci realizovaného výskumu. Môže ísť o pacientky s onkologickou diagnózou, ale i ženy, ktoré chcú efektívnym a úspešným zvládaním situácií v živote danej chorobe predchádzať. Veríme tiež, že monografia obohatí všetkých, ktorí sa rovnakej cieľovej skupine venujú.

Autorky

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Extrémizmus a radikalizácia v sociálnych...

E-kniha

Vladimír LichnerDušan Šlosár a kol.

Býva veľmi zložité označiť akékoľvek konanie za extrémistické, prípadne za konanie majúce extrémistické charakteristiky, alebo to jednoznačne vylúčiť. Hranica medzi extrémizmom a akceptovaným, konformným správaním je veľmi široká a nejasne formulovaná. Každá spoločnosť má tendenciu stanovovať určité kritériá pre určenie toho, čo možno považovať za nežiaduce, násilné, radikálne až extrémistické, alebo čo znaky takéhoto prejavu nemá. Preto aj pri porovnaní jednotlivých krajín Európskej únie v tejto oblasti sa stretávame s rozdielnym vymedzením toho, čo je alebo nie je považované za radikálne či extrémistické. V podstate ide o mieru tolerancie k niektorým prejavom a nastavenie indikátorov pre hodnotenie daného konania ako extrémistického.

Predložená monografia má za cieľ prezentovať základné sociálne kontexty problematiky extrémizmu a radikalizácie v podobe ich filozofických a teoretických východísk, ovplyvňujúcich faktorov, základných smerov. V rámci autorskej práce sa autori orientujú na cieľovú skupinu adolescentov, ktorú z hľadiska rozvoja procesu radikalizácie považujú za jednu z najviac ohrozených skupín v spoločnosti. V závere monografie je taktiež ponúkaná i trestnoprávna rovina týchto javov, ktorá je z hľadiska komplexnej analýzy neopomenuteľná.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.