0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Homosexualita a homofóbia v kontexte sociálnej práce

E-kniha

Ján ŠimkoDušan Šlosár

Monografia rozpracováva problematiku homosexuality a homofóbie v kontexte sociálnej práce a je členená do piatich kapitol, ktoré sú venované jednotlivým oblastiam týchto javov. Autori v úvode popisujú fenomén homosexuality nielen v súčasnom ponímaní, ale zameriavajú sa aj na  historický kontext postavenia homosexuálov v spoločnosti. Neoddeliteľnou súčasťou identity každého človeka je sexualita a sexuálna orientácia, ktorej definovanie je pre pochopenie formovania neheterosexuálnej identity, aj v prostredí sociálnej práce v praxi s LGBT+ jedincami a komunitou, kľúčové. Proces coming outu (vnútorného i vonkajšieho) je v živote homosexuálnych jedincov často sprevádzaný krízovými situáciami a sociálno-patologickými javmi, preto autori sumarizujú jeho najčastejšie teoretické modely.

Samostatná kapitola je venovaná konceptom heteronormativity a heterosexizmu v sociálnych súvislostiach. Okrem iného sa zaoberá aj formovaním postojov z hľadiska náboženstva a maskulinity, ako dvoch výrazných faktorov sexuálnych predsudkov. Dôsledkom heteronormativity, negatívnych stereotypov,  predsudkov  a iracionálnych  postojov je homofóbia, ktorá má negatívny dopad na životy neheterosexuálnych jedincov.

V poslednej kapitole autori predkladajú vybrané teórie kritickej sociálnej práce, načrtávajú prístupy k LGBT+ klientom a ponúkajú podnety k eliminácii homofóbie v prostredí sociálnej práce.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-764-7

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Ján Šimko - Dušan Šlosár
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
99
Dostupné od:
11.09.2019
Rok vydania:
2019
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Úvod do poradenskej psychológie

5,00 €
Dostupnosť: 85 Na sklade

Stanislav Hvozdík 

Predložený vysokoškolský učebný text „ Úvod do poradenskej psychológie „ poskytuje študentovi jednak komplexnejší pohľad na disciplínu poradenskej psychológie, ale zároveň obsahuje kapitoly, ktoré mu približujú konkrétnejšie samotný proces poradenstva a problematiku pomáhajúcich spôsobilosti v poradenstve. Okrem toho publikácia obsahuje kapitolu, ktorá prináša niektoré paradigmy poradenskej psychológie. Dôležitou časťou publikácie je kapitola v ktorej sa aplikuje vývin do poradenstva. Táto časť práce obsahuje pod kapitoly: poradenstvo deťom, proaktívne poradenstvo adolescentom a poradenstvo starším dospelým. Súčasťou publikácie je kapitola o etike , ktorá súvisí s poradenskou psychológiou. Predložené učebné texty sa opierajú o relevantné teoretické pramene a sprístupňujú ich študentovi. Možno povedať, že predložená práca s inými prispieva svojim dielom k zaplneniu veľkej medzery, ktorá v tejto aplikovanej oblasti psychológie vznikla v posledných dvoch desaťročiach.

Mám či nemám: Etika v psychologickej praxi

E-kniha

E-kniha

Monika Hricová

Napriek tomu, že psychológ môže mať dobré morálne zázemie, je nutné aby každý poznal a postupoval v zmysle etických profesionálnych zásad s cieľom neublížiť klientom, s ktorými v priebehu psychologickej praxe pracuje. V odbornej literatúre sa nachádza množstvo kazuistík, ktoré opisujú vážne situácie porušenia psychologickej etiky. Na jednej strane zobrazujú vedomé profesionálne pochybenie alebo nevedomosť. Na strane druhej prispeli k zavedeniu až zákonných noriem pre etické správanie sa psychológov ako profesionálov. Absolvovanie predmetu alebo školenia v téme psychologickej etiky vyžadujú viaceré odborné asociácie v zahraničí, najmä v posledných rokoch pregraduálneho štúdia. Ich cieľom je dohliadať na kvalitu a prípravu budúcich psychológov. Vysokoškolská učebnica Mám či nemám: Etika v psychologickej praxi prináša súhrn nevyhnutných informácií o etike vykonávania psychologickej praxe, hraníc vzťahu s klientom, pravidlách mlčanlivosti. Cieľom nie je, aby študent ako budúci psychológ poznal etické pravidlá od slova do slova, ale aby si dostatočne eticky senzitívny.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sanácia dysfunkčnej rodiny v pomáhajúcich...

E-kniha

E-kniha

Magdaléna HovanováDušan Šlosár

Monografia sa zaoberá problematikou funkčných rodín, rodín ktoré sú dysfunkčné alebo ovplyvnené krízou. Analyzuje jednotlivé determinanty, ktoré vyvolávajú dysfunkčnosť rodín. Zároveň identifikuje faktory rodinných kríz a destabilizácie rodinných vzťahov. Osobitnú pozornosť venuje práci s dysfunkčnými rodinami najmä prostredníctvom sanácie rodiny, metód, foriem a postupov, využívaných najmä pomáhajúcimi profesionálmi.

Monografia sa zaoberá aj súčasnými formami párového spolunažívania a faktormi, ktoré spôsobili zmeny v tejto oblasti. Rodina je skúmaná z pohľadu pomáhajúcich profesií, najmä psychologického, sociologického, andragogického, zdravotného, právneho a ekonomického. Jednotlivé perspektívy vytvárajú ucelený pohľad na skúmanú problematiku a vytvárajú multidisciplinárny priestor pre riešenie problémov v rodinnom systéme. Funkčná rodina je základom spoločnosti a preto spoločnosť musí vytvárať nástroje na pomoc rodinám pokiaľ samé nie sú schopné riešiť problémy, ktoré ovplyvňujú ich funkčnosť.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

e-Slovenčina pre zubárov v praxi – kazuistiky

E-kniha

E-kniha

Beáta JurečkováLívia Barnišinová

Učebnica e-Slovenčina pre zubárov v praxi – kazuistiky je určená zahraničným študentom zubného lekárstva. Prioritne je určená pre študentov slovenského jazyka ako cudzieho jazyka, avšak predpokladá znalosť gramatických a lexikálnych základov slovenského jazyka na úrovni A1, A2.

Učebnicu tvorí osem lekcií, ktoré sú obsahovo zamerané na rozvoj porozumenia (audionahrávky), rozšírenie slovnej zásoby, systematizovanie gramatických javov a rozvoj rečových schopností (kazuistiky). Dve lekcie tvoria opakujúce, zhrňujúce cvičenia. Primárnym cieľom učebnice je prepojenie jazykovej prípravy s odbornou zubárskou praxou.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zborník prác z celoslovenského kola Študentskej...

E-kniha

E-kniha

Magdaléna Hovanová (ed.)

Zborník prác vznikol z podujatia osemnásteho ročníka Celoslovenskej študentskej vedeckej odbornej činnosti (ŠVOČ) v študijnom odbore sociálna práca, ktorý sa konal 12. mája 2022. Organizačne ho zastrešila Katedra sociálnej práce Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Každoročne je to príležitosť pre stretnutie vybraných najlepších študentov – budúcich odborníkov v sociálnej práci, ako aj šanca prezentovať úroveň vedomostí a schopnosť aplikovať svoje teoretické poznatky a nadobudnuté spôsobilosti do budúcej praxe sociálnej práce. Príspevky v zborníku pojednávajú o tematike rizík moderných technológií v kontexte sociálnej práce, sociálnej opory aj rizikových faktorov rodiny v kontexte procesu radikalizácie adolescentov, problematike kyberšikanovania na základných školách, študentskej ukrajinskej migrácie na Slovensku, faktorov ovplyvňujúcich pracovnú spokojnosť u pracovníkov v sociálnej oblasti, ale aj sociálnej opory rodiny ako klienta sociálnej práce v aktuálnej pandemickej situácii.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.