0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Procesné právo - Význam súdneho procesu a civilné sporové konanie

30,00 €
S DPH

Jaroslav Čollák a kolektív

Autorský kolektiv: Čollák Jaroslav, Bajánková Jana, Baňacká Lucia, Bröstl Alexander, Cehlár Vladimír, Dolobáč Marcel, Filičko Vladimír, Hučková Regina, Kovaľová Anna, Kunay Ľuboš, Ľalík Tomáš, Pacák Tobiáš, Romža Sergej, Straka Peter, Svák Ján, Turošík Michal, Vojčík Peter.

Publikácia širokého a vedecky kvalitného kolektívu autorov (sudcovia všeobecných súdov a ústavného súdu, vysokoškolskí pedagógovia, advokáti, notári, či ďalší odborníci z praxe) spracúva problematiku civilného sporového konania na pozadí jeho nielen vnútroštátneho a medzinárodného rozmeru, ale všíma si aj úlohy súdneho konania všeobecne sledujúc aj jeho sociologické, individuálne či spoločenské úlohy ako súčasti občianskej spoločnosti. Zámerom autorov bolo vytvoriť súvislý, moderný a svieži učebný text s množstvom praktických príkladov zo života – to s cieľom pomôcť pochopiť podstatu klasických procesnoprávnych inštitútov, ich pozíciu v zákonnej úprave a civilného sporového konania ako celku. Obsah publikácie prináša aj spracovanie a výklad atypických súčastí sporového konania, ktoré v podobnom rozsahu neboli doposiaľ v slovenskej procesualistike vedecky spracované. Predkladaná publikácia s charakterom komplexného a uceleného moderného učebného textu je prioritne určená študentom právnických fakúlt, absolventom pripravujúcim sa na odborné profesijne skúšky (advokátske, justičné, notárske či iné) ako aj študentom akýchkoľvek iných vedných odborov, v ktorých sa ich rozsah dotýka problematiky súdneho konania. Absolútne jedinečnou súčasťou obsahu publikácie je „kompas študenta“, ktorý takmer po každej kapitole prezentovanej matérie predkladá čitateľovi základný rámec orientácie v súvisiacej judikatúre súdov a významných odborných publikáciách, ktorý môže pomôcť pri orientácii v problematike či tvorbe záverečných prác.

Množstvo
Posledné kusy v sklade

978-80-7380-953-9

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
Tlačená publikácia
Autori:
Jaroslav Čollák a kolektív
Typ dokumentu:
učebnica
Počet strán:
574
Rok vydania:
2024
Jazyk publikácie:
slovenčina
Licencia:
Copyright

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Územná samospráva a tvorba práva

E-kniha

E-kniha

Michal Jesenko - Martina Kantorová(eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie, ktorá sa uskutočnila dňa 27.11.2015 v priestoroch Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach, Popradská 66, 041 32 Košice

Územná samospráva tvorí neoddeliteľnú súčasť moderného demokratického a právneho štátu. Je vyjadrením snahy o realizáciu úloh na zabezpečenie potrieb územného spoločenstva občanov na tej úrovni, ktorá je im najbližšia. Jedným z dôležitejších nástrojov, ktorými disponujú územné samosprávne celky pri výkone zverených úloh, je právomoc vydávať vo veciach územnej samosprávy a na zabezpečenie úloh vyplývajúcich pre územnú samosprávu zo zákona všeobecne záväzné nariadenia. Tvorba práva na úrovni miest a obcí, resp. vyšších územných celkov je tak integrálnou súčasťou výkonu územnej samosprávy a v konečnom dôsledku vyjadruje jej špecifický charakter ako podstatnej súčasti verejnej správy.
Cieľom vedeckej konferencie organizovanej Katedrou verejnoprávnych disciplín, Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach dňa 27. novembra 2015 bola snaha prezentovať dosiahnuté výsledky vedeckovýskumnej činnosti z oblasti tvorby práva na úrovni miest a obcí, resp. vyšších územných celkov. V rácmci konferencie bol poskytnutý široký priestor pre diskusiu o aktuálnych otázkach komunálnej normotvorby za účasti zástupcov odbornej verejnosti, ako aj prestaviteľov miestnej štátnej správy a územnej samosprávy.
Vedecká konferencia a recenzovaný zborník príspevkov z nej boli realizované ako súčasť riešenia grantového projektu VEGA č. 1/0683/13 pod názvom „Normotvorba obcí vo veciach územnej samosprávy.
Predkladaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie je vyjadrením dlhodobého úsilia Katedry verejnoprávnych disciplín, Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach o riešenie aktuálnych otázok realizácie verejnej správy s osobitným zameraním na problematiku územnej samosprávy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ochrana zamestnanca perspektívou priemyselnej...

E-kniha

E-kniha

Milena Barinková (ed.)

Zborník príspevkov zo IV. ročníka študentského sympózia z pracovného práva konaného v dňoch 5. – 6. apríla 2019 v Danišovciach

Pojem priemyselná revolúcia 4.0 je v súčasnosti veľmi frekventovaný, pre väčšinu ľudí dosť tajomný a jeho obsah neznámy. Nepasujeme sa do roviny vševediacich, no v rámci pedagogického procesu na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach i vedeckého bádania členov katedry pracovného práva a práva sociálního zabezpečenia sme sa zakusli do skúmania sprievodných znakov a možných očakávaných javov tejto novodobej priemyselnej revolúcie.

S veľkou istotou sa dá povedať, že sa už dotýka a bude dotýkať tak výrobných procesov, radikálnych zmien ich štruktúry, nástupu prevratných technologických a komunikačných zariadení, ale celkom iste ovplyvní pracovnoprávne vzťahy. Nárast nových foriem a spôsobov práce založených na automatizácii, digitalizácii, uplatňovaných aj v nových modeloch pracovných vzťahov začína už pomaly ohrozovať pracovné miesta v niektorých segmentoch hospodárstva. Zvyšujú sa požiadavky na osobitné kvalifikácie a zručnosti ľudí najmä v oblasti informačných technológií s dôrazom na digitalizáciu procesov, spracovanie dát a vytváranie kominikačných sietí, ktorými sú prepojené objekty a ľudia. Tento inteligentný priemysel, pochopiteľne, diskvalifikuje množstvo pracovných miest bez potreby ich udržania v doterajšej štruktúre, čím u mnohých zamestnancoch zapríčiní stratu práce. Analytici otvorene hovoria, že do roku 2030 roboty na svete nahradia až 20 miliónov pracovných miest v priemysle.

Predstava, ktorých zamestnaní či povolaní alebo pracovných podmienok v nich sa to dotkne, začína byť už pomaly konkrétna. Radikálna zmena bude vyžadovať radikálne riešenia, ale i dosiaľ nepoznané pohyby a nové prvky i opatrenia na trhu práce.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Volené orgány kapitálových spoločností. Vybrané...

E-kniha

E-kniha

Žofia MrázováJán HusárJaroslav Dolný a kol.

Monografia "Volené orgány kapitálových spoločností. Vybrané otázky" sa zameriava na posúdenie právnych aspektov výkonu funkcie členov volených orgánov kapitálových spoločností a na riešenie aplikačných problémov ohľadne vzťahov vznikajúcich medzi členmi štatutárnych a dozorných orgánov spoločnosti a samotnou obchodnou spoločnosťou.

Prvá časť monografie sa venuje základným koncepčným predpokladom výkonu funkcie volených orgánov kapitálových spoločností vrátane podmienok vzniku a zániku ich funkcie. Medzi riešenými otázkami je aj dlhodobo pertraktovaná otázka požadovaného štandardu výkonu funkcie členov orgánov obchodných spoločností v kontexte profesionality a lojality. Analyzované sú otázky odmeňovania členov volených orgánov ako aj možnosti odporovania zmluve o výkone funkcie.

Riešené aplikačné problémy majú presah sčasti aj do konkurzného práva, a to konkrétne pri skúmaní povinností štatutárnych orgánov po vyhlásení konkurzu na obchodnú spoločnosť s dôrazom na otázky vzniku osobitnej zodpovednosti štatutárneho orgánu ako aj vykonávania jeho funkcie po vyhlásení konkurzu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Európska únia a jej vplyv na organizáciu a...

E-kniha

E-kniha

Alena Krunková (ed.)

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie konanej dňa 28.6.2016 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v súvislosti s riešením projektu Európska únia a jej vplyv na organizáciu a fungovanie verejnej správy v Slovenskej republike - schválený pod číslom MVZP – SK PRES/2016/134

Slovenská republika, ako členský štát Európskej únie, sa zhosťuje  historickej úlohy súvisiacej s realizáciou predsedníctva Rady Európskej únie v rámci predsedníckeho tria. Začiatkom roka 2016 vyhlásilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Výzvu na predkladanie žiadostí o dotáciu na rok 2016 v oblasti medzinárodných vzťahov a zahraničnej politiky SR zameranú práve na predsedníctvo Slovenskej republiky v Rade Európskej Únie. Na túto výzvu zareagovala Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a získala projekt pre realizáciu výskumných aktivít prostredníctvom série podujatí zameraných na regionálnu samosprávu Slovenskej republiky v súvislosti s jej pôsobením v rámci Európskej únie. Problematike práva Európskej únie sa fakulta venuje dlhodobo jednak v pedagogickom procese, no i vo vedeckovýskumnej činnosti jednotlivých pedagógov. Riešený projekt má ambíciu obohatiť toto portfólio o osobitné aktivity zamerané nielen na odbornú sféru, no i na samotných študentov a laickú verejnosť.

Ako prvá aktivita projektu bola realizovaná  konferencia s názvom „Európska únia a jej vplyv na organizáciu a fungovanie verejnej správy v Slovenskej republike – doterajší vývoj a aktuálny stav, perspektívy“. Zúčastnili sa jej pozvaní verejní činitelia, zástupcovia akademickej sféry, no i predstavitelia samosprávy, nakoľko jedným z hlavných cieľov projektu je prepojiť akademickú obec so sférou praktickou a zapojiť tak predstaviteľov praxe do plánovaných aktivít v rámci riešenia projektu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

V.SLOVENSKO-ČESKÉ DNI DAŇOVÉHO PRÁVA

E-kniha

E-kniha

Miroslav Štrkolec,Filip Baláži, Natália Priateľová, Anna Vartašová

Daňové právo a nové javy v ekonomike Tento zborník vedeckých prác prezentuje príspevky, z medzinárodnej vedeckej konferencie „V. SLOVENSKO-ČESKÉ DNI DAŇOVÉHO PRÁVA: Daňové právo a nové javy v ekonomike", ktorá sa konala v dňoch 5. a 6. júna 2023 v priestoroch Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a bol podporený Vedeckou a grantovou agentúrou v rámci projektu APVV-19-0124 „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)". Jednotlivé príspevky sú zamerané na riešenie aktuálnych otázok daňového práva v kontexte nových javov v ekonomike. Autori sa v príspevkoch venujú najmä digitalizácii a z nej vyplývajúcim výzvam pre daňové právo, najmä špecifickým problémom týkajúcim sa kryptoaktív, digitálnej dane a technológií, no tiež zdieľanej ekonomike a jej daňovým dopadom. Pozornosť je venovaná aj vybraným mimoriadnym opatreniam prijatým vo finančnej oblasti v reakcii na pandémiu COVID-19 a aplikačným problémom, ktoré, vznikli alebo môžu vzniknúť, pri ich realizácii v aplikačnej praxi. Autori sa v príspevkoch venujú problematickým aspektom skúmanej problematiky a vo vzťahu k nim formulujú hodnotiace úsudky, vlastné názory a možné návrhy v rovine de lege ferenda.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf) 

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.