0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Ownership rights protection in Polish and Slovak law - comparative law analysis

E-kniha

Milan Sudzina- Renata Świrgoń-Skok-Wojciech J. Kosior

Given the importance of the ownership right, the aim of this monograph is to provide an analysis, a clear systematic interpretation and an evaluation of the above issue, not only from the theoretical point of view, but also from the point of view of legal practice. The protection of ownership relations is ensured in various ways. It is judicial protection, protection provided by local self-government authorities, self-help, public registration of real property and other instruments of administrative and criminal law. In connection with the transformation of legislation in Slovakia and Poland after the fall of the socialist regime, there have been many changes in the legislation of both countries concerning the protection of ownership rights. A number of private law institutions related to the ownership of real property, the use of which was impossible or limited during the socialist period, have been restored. Legislation has also been adopted to alleviate the consequences of certain property and other injustices caused by the deprivation of ownership of real property during the socialist period. The adoption of restitution legislation was the basis for restoring the ownership rights of the original owners, who were allowed to get back their real property that had been used by socialist organisations. After the end of the socialist regime, the various forms of ownership, which until then had favoured the state ownership, were abolished. Changes were made to ensure that the ownership rights of all owners had the same content and enjoyed the same legal protection. The monograph is structured in such a way as to enable a comparison of individual institutions of rights in rem under Polish and Slovak law. The monograph also analyses the relevant decision-making practice of the supreme judicial authorities. The scientific methods applied enabled the authors not only to analyse and evaluate the historical context and the current legal regulation of ownership rights in Poland and Slovakia, but also to point out possible gaps and shortcomings and to elaborate de lege ferenda proposals that can be used in future legislative activity.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0339-5

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Milan Sudzina, Renata Świrgoń-Skok, Wojciech J. Kosior
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
176
Dostupné od:
29.06.2024
Rok vydania:
2024
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
angličtina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
The publication was supported by the Slovak Research and Development Agency under the Contract No. APVV-19-0419: „100 Years of Treaty of Trianon“.
Licencia:
CC BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
DOI:
https://doi.org/10.33542/ORP-0339-5
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA XII.

E-kniha

E-kniha

Jozef Suchoža-Ján Husár-Regina Hučková

Zborník z medzinárodného vedeckého sympózia „PRÁVO-OBCHOD-EKONOMIKA XII." je súborom vedeckých prác autorov participujúcich na rovnomennom sympóziu. Publikácia sa zameriava predovšetkým na oblasť zastúpenia v súkromnom práve, spriaznených osôb v korporačnom a konkurznom práve a aktuálnych otázok právnej regulácie umelej inteligencie. Autori jednotlivých príspevkov sú erudovanými odborníkmi z rozličných odvetví práva. Kolekcia vedeckých prác je uceleným dielom v podobe zborníka, s presahom do súkromnoprávnych ako aj verejnoprávnych odvetví. Čitateľom sú predložené vedecké výstupy od autorov zo slovenského právneho prostredia, ako aj od zahraničných autorov. Viaceré práce autorov poskytujú európsku právnu perspektívu či medzinárodnú komparačnú perspektívu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Medzinárodné právo súkromné

E-kniha

E-kniha

Kristián Csach - Ľubica Širicová

Medzinárodné právo súkromné doznalo v poslednom období dramatických zmien. Plne rozbehnutý proces komunitarizácie tohto právneho odvetvia nateraz nebol – a asi ani nemohol byť – účinne reflektovaný vnútroštátnym zákonodarcom.

Za súčasného právneho stavu sa tak nezriedka v tej istej právnej otázke prelínajú právne predpisy komunitárneho pôvodu a úprava vnútroštátna (zosobnená najmä zákonom č. 97/1963 Zb. o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom). Otázniky o obsolentnosti niektorých ustanovení tohto donedávna univerzálneho kodifikovaného predpisu medzinárodného práva súkromného vyvoláva predo- všetkým (nie však bezvýhradne) kolízna úprava obsiahnutá v tzv. nariadení „Rím I“ o rozhodnom práve pre zmluvné záväzky, v tzv. nariadení „Rím II“ o rozhodnom práve pre mimozmluvné záväzky a najnovšie aj v nariadení Rady (ES) č. 4/2009 z 18. decembra 2008 o právomoci, rozhodnom práve, uznávaní a výkone rozhodnutí a o spolupráci vo veciach vyživovacej povinnosti.

Rešpektujúc princíp prednosti všeobecne záväzných aktov Spoločenstva pred zákonom sa správna aplikácia normatívnych textov nezaobíde bez schopnosti pohotovej orientácie v normách a ich následnej komparácie.

Študent a ktokoľvek iný je preto konfrontovaný s množstvom právnych predpisov podstatného rozsahu a detailnosti úpravy. V súčasnosti okrem systematicky usporiadaných odkazov na internetových stránkach Ministerstva spravodlivosti nenachádzame ucelený materiál, ktorý by ponúkal prehľad právnych predpisov v oblasti medzinárodného práva súkromného a procesného.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Aktuálne výzvy daňového práva

E-kniha

E-kniha

Adrián Popovič  - Jozef Sábo

Recenzovaný zborník príspevkov zo Študentského sympózia organizovaného pri príležitosti IV. slovensko-českých dní daňového práva

V dňoch 16. až 18. júna 2021 sa na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia IV. Slovensko-české dni daňového práva. Pri tejto príležitosti bolo dňa 15.06.2021 pre študentky a študentov Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizované študentské sympózium na tému: „Aktuálne výzvy daňového práva“. Zameranie sympózia bolo zvolené vzhľadom na obsahovú nadväznosť s grantovým projektom APVV-19-0124 pod názvom „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)“, ktorého riešenie v tomto čase prebieha na Katedre finančného práva, daňového práva a ekonómie Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Výstupom z tohto sympózia je predkladaný recenzovaný zborník príspevkov, v rámci ktorého sa študenti zameriavajú na skúmanie aktuálnych výziev daňového práva. V tomto kontexte sa študenti venujú skúmaniu nielen problematiky aktuálnych výziev v oblasti dane z nehnuteľností a zavedenia zdaňovania na základe ich trhovej hodnoty nehnuteľností, rozhodovacej činnosti Súdneho dvora EÚ v oblasti daní v oblasti priameho zdaňovania a nepriameho zdaňovania, ale aj novej a mimoriadne aktuálnej problematike zdaňovania kryptoaktív (virtuálnych platidiel), a to nielen na území Slovenskej republiky, ale aj vo svete. Autori sa tiež podrobne venujú vo svojich príspevkoch posúdeniu aktuálnej situácie v skúmanej oblasti a prezentujú aj návrhy de lege ferenda, ktoré by mohli prispieť k rozvoju a zlepšovaniu viacerých aspektov zdaňovania, čím je predložené dielo prínosom nielen pre právnu vedu, ale aj pre aplikačnú prax.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Verejná správa a spoločnosť 1/2024 (časopis)

E-kniha

E-časopis

Michal Jesenko (vedecký redaktor) - Eva MihalíkováDarina Koreňová

Verejná správa a spoločnosť je vedecký časopis fakulty, ktorý uverejňuje vedecké príspevky, príspevky do diskusie a recenzie obsahovo orientované na teóriu a prax verejnej správy. Poslaním časopisu je publikovať významné výsledky vedeckého výskumu z oblasti verejnej správy a príbuzných disciplín súvisiacich so študijným profilom a vedeckým zameraním fakulty. Časopis vychádza v elektronickej verzii.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

20 ROKOV V EURÓPSKEJ ÚNII Z POHĽADU PRÁVA A ÉRA...

E-kniha

E-kniha

Ján Klučka - Ľuboslav Sisák - Laura Gazdagová (eds.)

Predkladaná publikácia je zborníkom z medzinárodnej vedeckej konferencie „20 rokov v Európskej únii z pohľadu práva a éra udržateľnosti“. Konferencia sa konala v hybridnej forme 3. mája 2024 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Prvá časť zborníka zahŕňa príspevky týkajúce sa práva EÚ v konaniach pred Ústavným súdom Slovenskej republiky so zameraním na aktuálne otázky a výzvy po 20. rokoch členstva Slovenskej republiky v EÚ, európskeho práva z pohľadu internacionálneho konštitucionalizmu v zelenom kabáte, vplyvu vstupu pobaltských štátov do Európskej únie na otázku štátnej príslušnosti fyzických osôb, jednotného digitálneho trhu v kontexte Slovenskej republiky,  vplyvu práva Európskej únie v oblasti ochrany osobných údajov na území Slovenskej republiky, princípu ochrany životného prostredia v hospodárskej súťaži a medzinárodnej právomoci pre súkromnoprávne nároky na náhradu škody spôsobenej na životnom prostredí.

Druhá časť zborníka konferencie obsahuje príspevky týkajúce sa procesu zakotvenia ľudského práva na životné prostredie v medzinárodnom práve a európskom práve, rozvoja ochrany biodiverzity v EÚ, úlohy NATO v reakcii na zmenu klímy s cieľom naplniť udržateľnosť a žaloby o náhradu škody za delikty v kontexte emisného škandálu Dieselgate.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.