Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Zákon o národnostiach a Rada vlády Slovenskej socialistickej republiky pre národnosti (predstavy a realita)

E-kniha

Jana Šutajová

Od 1. januára 1969 nadobúdali účinnosť Ústavný zákon o postavení národností v Československej socialistickej republike (ČSSR) i Ústavný zákon o federácii. Ústavný zákon o postavení národností predstavoval aspoň formálne veľký posun v právnej úprave postavenia menšín. Tento zákon však mal byť základom pre ďalšiu právnu úpravu. Deklarovalo sa, že budú nasledovať ďalšie kroky a rokovania o prijatí vykonávacích noriem a že budú na federálnej i národných úrovniach prijaté ďalšie zákony. V Československu však nebol nikdy vydaný žiadny ďalší zákon alebo vládne nariadenie týkajúce sa ústavného zákona o postavení národností v ČSSR.

V období normalizácie sa otázky týkajúce sa ďalšej legislatívy týkajúcej sa národnostných menšín neotvárali, ale v krátkom období po prijatí ústavného zákona v roku 1968 do konca roka 1969 sa niektoré inštitúcie pokúšali takéto zákonné normy pripraviť a presadiť. Jednou z nich bola aj Rada vlády SSR pre národnosti (ďalej Rada alebo Rada vlády pre národnosti). Monografia prináša pohľad na problematiku rozpracovania ďalších zákonných noriem vyplývajúcich z ústavného zákona o postavení národností v Slovenskej socialistickej republike Radou vlády SSR pre národnosti, ktorá bola jednou z inštitúcií, ktoré sa na Slovensku vytvorili po vzniku československej federácie a zaoberali sa národnostnou problematikou.

V práci zameranej na rozpracovanie ďalších zákonných noriem vyplývajúcich z ústavného zákona o postavení národností v ČSSR bolo potrebné venovať sa aj predchádzajúcemu vývoju, preto sa prvá časť monografie zaoberá postavením menšín v Československu pred prijatím ústavného zákona, aktivitám národností predchádzajúcim prijatiu ústavného zákona o postavení národností a samotnému prijatiu zákona. V ďalších častiach sa už monografia venuje inštitucionálnym zmenám v SSR po vzniku federácie, vzniku Rady vlády SSR pre národnosti a jednotlivým krokom Rady a jej odborných orgánov pri príprave návrhov zákonov o postavení národností v Slovenskej socialistickej republike.
Motiváciou pre napísanie tejto monografie bola skutočnosť, že na Slovensku sa doteraz tejto problematike venovala pozornosť len v niekoľkých štúdiách, ktoré sa zaoberali maďarskou menšinou a obdobím pražskej jari alebo maďarskou menšinou v období normalizácie.

Autorka

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-717-3

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Jana Šutajová
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
162
Dostupné od:
18.03.2019
Rok vydania:
2019
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
Vedecká monografia je výsledkom projektu APVV-15-0475 Tendencie vývoja etnických vzťahov na Slovensku (komparatívny výskum národnostnej problematiky v rokoch 2004-2020) – (TESS2)
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

1. svetová vojna a jej dôsledky v štátoprávnej...

E-kniha

E-book

Erik ŠtenpienLucia PištejováIvan Svatuška

Predkladaná publikácia je zborníkom z medzinárodnej konferencie konanej v dňoch 29. – 30. 9. 2022 v Košiciach ako výstup riešenia grantového projektu APVV-19-0419.

Ambíciou projektu je pokúsiť sa o zmier medzi právnymi i všeobecnými historikmi zo Slovenska i Maďarska v náročnej téme nazerania na Trianonskú mierovú zmluvu z roku 1920. Konferencia, konaná v dňoch 29. – 30. 9. 2022 bola treťou v rade konferencií, ktoré si dali za cieľ napomôcť pri dosiahnutí uvedeného cieľa. Zúčastnili sa jej právni historici i pozitívni právnici z viacerých krajín strednej Európy. Nech teda zborník poslúži ako ďalší stupienok k porozumeniu medzi národmi.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sankcie v pracovnom práve

E-kniha

E-kniha

Marcel DolobáčĽuboš DobrovičIvan Kundrát

Hypotéza, dispozícia, sankcia. Štandardné trojčlenenie právnej normy, ktoré sa prednáša poslucháčom právnických fakúlt v prvom ročníku ich štúdia. Tri pojmy, ktoré študenti z ich pohľadu nepochybne ovládajú, súčasne však trápia právnu vedu, ktorá sa k nim opakovane vracia. Publikácia nemá ambíciu sa v teoretickom ponímaní zamerať na všetky aspekty právnej normy, zameriava sa len na jeden z nich a ako samotný názov napovedá, je nim sankcia.

Monografiu spracovali traja autori, ktorých vklad je rovnocenný, viedli polemiky a v mnohom sa nevedeli zhodnúť. Dúfame, že aj čitateľ sa do tohto názorového sporu pripojí a predložená monografia ho podnieti k úvahám a ďalšej vedeckej činnosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Medzinárodné právo verejné (Materiály k štúdiu)

E-kniha

E-kniha

Ľudmila Pošiváková - Adam Giertl

Predkladaný výber dokumentov z medzinárodného práva verejného sa pokúša mapovať medzinárodné právo tak z hľadiska historického, ako aj z hľadiska jednotlivých odvetví. Čitateľ v predkladanom výbere nájde niekoľko historických dokumentov, avšak výber sa zameriava najmä na aktuálne platné pramene práva.

Výber sa orientuje podľa publikácie Medzinárodné právo verejné – všeobecná a osobitná časť od prof. Jána Klučku. Tomu zodpovedá aj delenie na všeobecnú a osobitnú časť. Všeobecná časť venuje pozornosť historickému vývoju medzinárodného práva, avšak primárne sa zaoberá ochranou jednotlivca a zodpovednostnými vzťahmi v medzinárodnom práve. Osobitná časť následne sleduje medzinárodnú úpravu jednotlivých inštitútov medzinárodného práva.

Uvedomujeme si, že takto zostavený výber ponúka ďalší priestor na rozširovanie, avšak nazdávame sa, že takýto výber spĺňa základné požiadavky a je vyplnením určitej medzery v náuke medzinárodného práva.
Veríme, že predkladaná zbierka materiálov medzinárodného práva verejného bude pre študentov, a nie len pre nich, prínosná pri štúdiu medzinárodného práva verejného a prispeje k zvýšeniu povedomia v oblasti medzinárodného práva verejného.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Aktuálne otázky trestného práva z pohľadu...

E-kniha

E-kniha

Dominika Marčoková Becková (ed.)

Zborník príspevkov zo XVI. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 21. apríla 2023.

Zborník príspevkov zo XVI. ročníka študentského sympózia Ústavu medzinárodného práva a európskeho práva sa venuje vybraným aspektom miesta a úlohy trestného práva z pohľadu súčasného európskeho a medzinárodného práva.

Študenti a študentky sa vo svojich príspevkoch zaoberajú aktuálnymi témami trestného práva v práve Európskej únie a medzinárodnom práve. Z pohľadu práva Európskej únie je v tomto smere najaktuálnejšou problematika Európskej prokuratúry, orgánu Únie, ktorý je vybavený právomocou vyšetrovať a trestne stíhať trestné činy poškodzujúce finančné záujmy Únie. Tejto problematike je venovaná prvá časť príspevkov, ktoré sa zaoberajú dôvodmi vzniku Európskej prokuratúry, jej štruktúrou a úlohami, problematikou vedenia vyšetrovania Európskej prokuratúry v podmienkach Slovenskej republiky, ako aj vzťahom Európskej prokuratúry s jej najbližších partnerom, Európskym úradom pre boj proti podvodom. Druhá časť príspevkov reflektuje aktuálne otázky a výzvy trestného práva v medzinárodnom práve.

Z hľadiska zamerania ide o príspevky, ktoré sa venujú problematike medzinárodného trestného tribunálu pre Ukrajinu, právnym problémom a výzvam spojeným s jeho vytvorením, problematike zločinu agresie pred Medzinárodným trestným súdom, ako i otázkam imunít predstaviteľov štátov pred vnútroštátnymi súdmi.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

20 ROKOV V EURÓPSKEJ ÚNII Z POHĽADU PRÁVA A ÉRA...

E-kniha

E-kniha

Ján Klučka - Ľuboslav Sisák - Laura Gazdagová (eds.)

Predkladaná publikácia je zborníkom z medzinárodnej vedeckej konferencie „20 rokov v Európskej únii z pohľadu práva a éra udržateľnosti“. Konferencia sa konala v hybridnej forme 3. mája 2024 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Prvá časť zborníka zahŕňa príspevky týkajúce sa práva EÚ v konaniach pred Ústavným súdom Slovenskej republiky so zameraním na aktuálne otázky a výzvy po 20. rokoch členstva Slovenskej republiky v EÚ, európskeho práva z pohľadu internacionálneho konštitucionalizmu v zelenom kabáte, vplyvu vstupu pobaltských štátov do Európskej únie na otázku štátnej príslušnosti fyzických osôb, jednotného digitálneho trhu v kontexte Slovenskej republiky,  vplyvu práva Európskej únie v oblasti ochrany osobných údajov na území Slovenskej republiky, princípu ochrany životného prostredia v hospodárskej súťaži a medzinárodnej právomoci pre súkromnoprávne nároky na náhradu škody spôsobenej na životnom prostredí.

Druhá časť zborníka konferencie obsahuje príspevky týkajúce sa procesu zakotvenia ľudského práva na životné prostredie v medzinárodnom práve a európskom práve, rozvoja ochrany biodiverzity v EÚ, úlohy NATO v reakcii na zmenu klímy s cieľom naplniť udržateľnosť a žaloby o náhradu škody za delikty v kontexte emisného škandálu Dieselgate.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zborník príspevkov z X. ročníka študentského...

E-kniha

E-kniha

Adam Giertl (ed.)

Zborník príspevkov študentského Sympózia z medzinárodného práva a európskeho práva konaného dňa 28. apríla 2017 na pôde Právnickej fakulty UPJŠ Košiciach

Študentské sympózium je pravidelne poriadané Ústavom medzinárodného práva a európskeho práva a v roku 2017 je konané už jubilejná desiata edícia študentského sympózia, ktoré postupom času záber záujmu rozšírilo aj do oblasti európskeho práva. S tradíciou konania študentských sympózií je spojený aj dobrý zvyk prípravy zborníka príspevkov z každého podujatia.

Desiaty ročník pochopiteľne nie je výnimkou a tak sa čitateľom dostáva „do rúk“ desiata edícia zborníka príspevkov študentského sympózia. Po minulé roky bolo sympózium vždy zamerané na konkrétnu oblasť právnej úpravy medzinárodného a európskeho práva. Tak sa predmetom skúmania účastníkov sympózií stali otázky migrácie (2016), ochrany kultúrnych hodnôt (2015) alebo problematike kyberpriestoru (2013).

Tento rok sa vzhľadom na to, že ide o jubilejný desiaty ročník organizátori sympózia poňať zameranie sympózia prierezovo a pripomenúť si niektoré významné míľniky vývoja medzinárodného práva, ktoré sa udiali v rokoch ukončených číslom sedem.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Obchodná spoločnosť ako právnická osoba

E-kniha

E-kniha

Ján Husár - Kristián Csach (eds.)

Predkladaný zborník obsahuje príspevky, ktoré odzneli na medzinárodnej vedeckej konferencii organizovanej Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci s Ústavom štátu a práva SAV a Ústavom státu a práva AV ČR v dňoch  1. - 3. apríla 2014 v Smoleniciach.  Autori sú poprednými predstaviteľmi slovenskej a českej civilistiky a komercionalistky, ako aj zástupcovia novej generácie mladých vedeckých pracovníkov. Tematicky sa príspevky orientujú na aktuálne otázky práva obchodných spoločností, predovšetkým podstatu obchodnej spoločnosti, koncernové štruktúry, inštitút zneužitia práva, reflexnú škodu a trendy vo vývoji korporačného práva v zahraničných právnych poriadkoch. Zvyšná časť prezentovaných príspevkov z konferencie už bola publikovaná v monotematickom čísle časopisu Právny Obzor, č. 4/2014.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Obchodné záväzky: Všeobecná časť

E-kniha

E-kniha

Dominika Zavadová(ed.)

Zborník z III. študentského sympózia z obchodného práva

V novembri 2015 sa v univerzitnom účelovom zariadení v Danišovciach uskutočnil už tretí ročník študentského sympózia z obchodného práva.

Po dvoch rokoch sympózií zameraných na právo obchodných spoločností bola strešnou témou tretieho ročníka všeobecná časť obchodného záväzkového práva. Aj v tomto roku ostalo cieľom študentského sympózia vytvoriť väčší priestor formulovať vlastný pohľad na určitú aktuálnu právnu problematiku a prezentovať výsledky vlastnej práce.
Strešná problematika umožnila zadať viaceré aktuálne témy a študenti tak mohli spracovať problémy, s ktorými sa pravdepodobne budú boriť aj v budúcej praxi. Zvolené témy nepatria medzi témy jednohlasne vnímané právnou doktrínou, resp. ustálenou judikatúrou. Práve naopak, zámerne boli zvolené témy, o ktorých niet mnoho tuzemských literárnych zdrojov. Na spracovanie jednotlivých tém tak nepostačovali bežné učebnicové či komentárové znalosti.
Zapojení členovia katedry, tak z radov učiteľov, ako aj doktorandov, pôsobili aj v tomto roku skôr ako kontaktné osoby, než ako konzultanti či vedúci práce študentov.
Primárnym účelom sympózii na fakulte je umožniť študentom prejavujúcim záujem o obchodné právo rozvinúť analytické či argumentačné schopnosti, ale aj prejavenie osobnosti študenta. Chceme, aby poslucháči rozvíjali nielen odborné znalosti, ale aj osobné schopnosti, tzv. soft skills, umenie prezentovať vlastný názor a presvedčivo argumentovať.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Inovatívne právo a inovácie v práve

E-kniha

E-kniha

Dominika Cukerová - Andrej Oriňak - Kateřina Hrabánková (eds.)

Zborník ponúka príspevky z medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov konanej dňa 25. apríla 2024 na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach, ktorá sa tematicky orientovala na Inovatívne právo a inovácie v práve. Autori príspevkov potvrdili, že inovácie v práve môžu mať mnoho podôb. Úkazom toho je prvá časť príspevkov, ktorá venuje pozornosť tomu, ako právo dokáže reagovať na inovácie. Ide o príspevky od Jany Cihanovej, Andreja Oriňaka, Denisy Rudžikovej a Mateja Biroša, ktoré predstavili využívanie deepfake technológie, umelej inteligencie a softwarových nástrojov v právnej praxi v kontexte ich právnej regulácie. Nazerať na dobre známe veci inak môže byť tiež zdrojom inovácií. V tomto duchu predstavili Dominik Mizerski, Juraj Valentovič, Lucián Török a Kateřina Hrabánková interpretačné a aplikačné novoty v oblasti súkromného práva. Tretia časť príspevkov od Michaely Szittyaiovej, Natálie Priateľovej, Filipa Balážiho, Eleny Lazoríkovej a Laury Gazdagovej ponúka ukážku toho, akým inováciám dnes čelí výsek verejného práva. A napokon štvrtá, posledná, skupina príspevkov osobitne vysvetľuje inovácie na pozadí trestnoprávnej regulácie. Ide o príspevky od Michala Nováka, Miroslava Srholca, Vladimíra Petrilu a Martiny Makaturovej. Pestrosť tém, ktoré tento zborník zastrešil, ukazuje, že každej oblasti právnej regulácie môžu byť vlastné osobitné inovácie a v súvislosti s tým aj dynamika, s akou prenikajú do právnej regulácie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

100 rokov Trianonskej zmluvy - diplomacia, štát...

E-kniha

E-kniha

Erik ŠtenpienIvan Svatuška (eds.)

Zborník vedeckých príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie: 100 rokov Trianonskej zmluvy – diplomacia, štát a právo na prelome storočí.

Predkladaná publikácia je prvým zo série zborníkov vydaných v rámci riešenia grantu APVV-19-0419. Konferencia sa konala v dňoch 14. – 15. 10. 2021 za účasti odborníkov zo Slovenska, Maďarska a Poľska. Ambíciou riešiteľského kolektívu zloženého z právnych historikov a pozitívnych právnikov z troch krajín, je poskytnúť komplexný, nezaujatý pohľad na mierové rokovania, ktorých výsledkom bola Trianonská zmluva s Maďarskom. Konferencia, ktorej výsledkom je predkladaný zborník bola venovaná príčinám možných sporov v Európe – so zameraním na diplomaciu a štátoprávny vývoj krajín strednej Európy na prelome 19. a 20. storočia, teda v období, ktoré bezprostredne predchádzalo vypuknutiu prvej svetovej vojny.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zelené ambície v podmienkach európskeho a...

E-kniha

E-kniha

Juraj Panigaj (ed.)

Zborník príspevkov z XV. študentského sympózia z medzinárodného práva a európskeho práva konaného 22. apríla 2022 hybridnou formou za účasti študentov Právnickej fakulty Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave.

Dňa 22.4.2022, symbolicky na deň Zeme, sa na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach uskutočnil jubilejný XV. ročník študentského sympózia z medzinárodného práva a európskeho práva. Tohtoročné podujatie bolo venované čoraz pálčivejšej téme ochrany životného prostredia. Téma „Zelené ambície v podmienkach európskeho a medzinárodného práva“ oslovila nejedného študenta, výsledkom čoho bolo viacero zaujímavých príspevkov, spadajúcich ako pod právo Európskej únie, tak medzinárodné právo. Európske právo prináša v súčasnosti veľké výzvy, no aj očakávania prostredníctvom Európskej zelenej dohody. Aj preto sa viaceré študentské príspevky zaoberali práve tematikou spadajúcou pod Európsku zelenú dohodu a to či už z pohľadu jej jednotlivých iniciatív vo všeobecnosti, alebo konkrétnejšie, v intenciách Agendy 2030, či výkonu tzv. zelenej diplomacie.

Druhá rovina príspevkov sa zaoberala ochranou životného prostredia v rámci medzinárodného práva. Študenti sa venovali otázkam environmentálneho charakteru v oblastiach klimatických zmien, medzinárodného morského práva, ochrany atmosféry, či otázke klimatických utečencov. Publikácia samotná je výstupom projektu APVV APVV-20-0576 „Zelené ambície pre udržateľný rozvoj (Európska zelená dohoda v kontexte medzinárodného a vnútroštátneho práva)“.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Miesto a význam regionálnych súdnych orgánov v...

E-kniha

E-kniha

Ján Klučka a kol.

Cieľom vedeckej monografie je poskytnúť ucelený pohľad na postavenie regionálnych súdnych orgánov v súčasných podmienkach regionalizmu. Na základe vybraných problémov, ktoré sú predmetom jednotlivých kapitol, kolektív autorov poskytuje komplexnú štúdiu zameranú na objasnenie miesta a významu regionálnych súdnych orgánov v podmienkach nového regionalizmu.

Na základe skúmania úlohy regionálnych súdov v systéme pokojného riešenia sporov je preukázaná úloha regionálnych súdov pri posilňovaní rule of law, regionálnej integrácie, či pri zabezpečovaní právnej istoty v rámci systému vynucovania rozhodnutí regionálnych súdov. Výsledkom skúmania možností prístupu jednotlivca k regionálnym súdnym orgánom je komparatívne zhodnotenie regionálnych možností jednotlivca brániť svoje práva pred regionálnymi súdmi rôznych regiónov. Osobitnou časťou tejto oblasti skúmania je i právo na účinný prostriedok nápravy a spravodlivý proces ako základné práva v konaniach pred regionálnymi súdnymi orgánmi. Pri skúmaní konania o prejudiciálnej otázke pred medzinárodnými regionálnymi súdmi rôznych regiónov bola predmetom skúmania i úloha tohto konania v procese efektívneho uplatňovania Rule of Law.

Pre efektívne fungovanie regionálnych súdnych orgánov, ich nezávislosť a právnu istotu v medzinárodnom práve, sú významné i etické pravidlá medzinárodných súdnych orgánov a tribunálov, ktoré sú predmetom poslednej kapitoly monografie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

10 rokov v EÚ: Vzťahy, otázky, problémy

E-kniha

E-kniha

Ján Klučka(ed.)

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie konanej 29. – 30. mája 2014 na pôde Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

V prvom polroku tohto roka sa v Košiciach uskutočnila vedecká konferencia 10 rokov v EÚ: Vzťahy, otázky problémy, príspevky z ktorej tvoria obsah predkladaného rovnomenného zborníka.

Zámerom jej organizátorov, t.j. Slovenskej asociácie európskeho práva, Zastúpenia Európskej komisie v Slovenskej republike a Ústavu európskeho a oddelenia medzinárodného práva Právnickej fakulty UPJŠ bolo nielen (čo aj voľne) nadviazať na predošlú konferenciu z r. 2009 Komunitárne právo na Slovensku - päť rokov „po“, ale po piatich rokoch pokračovať v jej hlavnom zámere, t.j. poskytnúť účastníkom ako akademickej, tak aj mimoakademickej obce priestor na ďalšiu analýzu a výmenu názorov na právne problémy späté s členstvom Slovenskej republiky v Európskej únii a viacerými aktuálnymi problémami právneho poriadku Únie.

Z naznačeného hľadiska však možno zaznamenať posun v celkovom zameraní príspevkov na konferencii v r. 2009 a 2014. Zatiaľ čo príspevky z prvej konferencie sa sústreďovali predovšetkým na rôzne aspekty pôsobenia unijného práva v slovenskom právnom poriadku a na aplikačné problémy s tým spojené predovšetkým pred súdnymi a inými orgánmi, základné zameranie príspevkov z druhej konferencie je už odlišné. Aj predkladaný zborník potvrdzuje zameranie príspevkov predovšetkým na aktuálne problémy európskeho právneho poriadku a tiež na niektoré aspekty vonkajšej politiky Únie, pričom vzťahom unijného práva k slovenskému právnemu poriadku už nie je venovaná prvoradá pozornosť.

Viaceré príspevky sa zameriavajú na oblasti charakteristické určitým prienikom či „kohabitáciou“ unijného práva s medzinárodným právom verejným, medzinárodným právom súkromným, prípadne medzinárodnými vzťahmi v širšom slova zmysle.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pracovnoprávne elementy výkonu (závislej)...

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová (ed.)

Zborník vedeckých prác

Ústava Slovenskej republiky garantuje v článku 35 právo každého na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť. Každý má právo slobodne sa rozhodnúť, či si prostriedky na živobytie zabezpečí prácou ako samostatne zárobkovo činná osoba so všetkými dôsledkami a rizikami z toho vyplývajúcimi, alebo ako zamestnanec v pracovnoprávnych vzťahoch výkonom závislej práce.

Mantinely a pravidlá výkonu uvedených práv sú regulované predovšetkým predpismi pracovného, obchodného aj daňového práva, s korpusom práv a povinností patriacich osobitne podnikateľom a osobitne zamestnancom. Neustály tlak konkurencie i dôsledky ekonomickej krízy privádzajú zamestnávateľov k hľadaniu cestičiek ako od vykonávateľov práce dosiahnuť čo najviac, za optimalizácie čo najnižších poistných, administratívnych i daňových nákladov. Pracovné pomery so zamestnancami sú ukončované a pod tlakom straty prostriedkov na živobytie sa „dobrovoľne“ menia na vzťahy obchodnoprávne.

Nielen táto, ale aj ďalšie deformácie trhu práce konfrontujú subjekty práva na prácu s neférovými praktikami zamestnávateľov, čím minimalizujú možnosť realizácie slobody pri uplatňovaní tohto základného práva.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Pôžička či úžera? Nútený výkon rozhodnutia –...

E-kniha

E-kniha

Terézia HišemováDarina Kmecová (eds.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác z Konferencie slovenských a českých právnych romanistov, konanej v dňoch 10.-11.5.2018, v priestoroch Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach

Predkladaný zborník vedeckých prác s ústrednou témou „Pôžička či úžera? Nútený výkon rozhodnutia - rímskoprávne základy a problémy aplikačnej praxe“ je spracovaný v rámci riešenia  grantového projektu VEGA: „Pôžička či úžera? Nútený výkon  rozhodnutia  historickoprávne základy a problémy aplikačnej praxe“, č. p. 1/0198/17.

Autormi jednotlivých príspevkov sú najmä významné osobnosti romanistickej právnej vedy pôsobiaci v Slovenskej a Českej republike, doktorandi a mladí vedeckí pracovníci zo slovenských a zahraničných univerzít, ktorí pôsobia v akademickom prostredí, ale aj v právnej praxi. Základným cieľom zostavovateľov je napomôcť k zlepšeniu súčasného právneho stavu, ktorý je hodnotený ako nevyhovujúci a prostredníctvom historického exkurzu vývoja inštitútu pôžičky a následne núteného výkonu rozhodnutia, vytvoriť vhodné návrhy de lege ferenda s prihliadnutím na všetky oblasti skúmania.

Zborník zachytáva vzájomné väzby medzi hmotno-právnym inštitútom z hľadiska rímskeho obligačného práva contractus unilaterales – mutuum v jej rôznych typoch, často realizovaných pripojením vysokých úrokov, ktoré hraničili s úžerou a procesno-právnym inštitútom jednotlivých exekučných žalôb uplatňujúcich sa v legisakčnom, formulovom a kogničnom procese. Ak by neexistovala možnosť vynútiť si určité správanie zaviazanej, povinnej osoby (dlžníka, odsúdeného), potom by deklarovaná všeobecná záväznosť vynútiteľnosti právnych noriem bola iba právnym pojmom. Vždy platilo, že každý vnútorne dobre organizovaný štát, či už v antickej dobe alebo v súčasnosti, musí mocenskými nástrojmi – často aj za použitia hrubého násilia – ale v medziach zákona, napomôcť k presadeniu toho, čo sám prehlásil za platné právo. Musí chrániť na jednej strane veriteľov, zároveň však musí zabraňovať svojpomoci jednotlivcov a použitiu nelegálneho, neodôvodneného a neprimeraného násilia. Zmluva o pôžičke ako reálny kontrakt sa často stala neoddeliteľnou súčasťou a relatívne najčastejším dôvodom vedúcim k uplatneniu núteného výkonu rozhodnutia (exekúcie), o to viac, ak si pri jej kontrahovaní často zmluvné strany dohodli aj pripojenie úrokov – niekedy v rámci zákonného limitu, inokedy prekračujúc zákonný rámec – a týmto spôsobom potencionálny, budúci veriteľ (žalobca) výrazným spôsobom zvyšoval mieru rizika platobnej neschopnosti u dlžníka (žalovaného, odsúdeného) a vykonania následnej exekúcie. Výrazná a prehlbujúca sa sociálna stratifikácia rímskeho obyvateľstva a sekundárna snaha o odpisovanie resp. zrušenie dlhov nemajetnej časti obyvateľstva logicky vyvrcholili do sociálnych nepokojov a revolt voči uplatňovaniu exekučného práva.

Zborník zachytáva nielen bohatú vedeckú diskusiu slovenských a českých právnych romanistov ale aj názory, skúsenosti a poznatky odborníkov venujúcich sa tejto problematike z pohľadu súčasného práva. Vďaka tomu prináša na predloženú tému jedinečný interdisciplinárny pohľad a nastoľuje veľa podnetných bodov pre budúce skúmanie. Toto dielo je dôkazom, že problémy s ktorými sa stretávali jednotliví predstavitelia rímskej jurisprudencie a ich právno-teoretické východiská a riešenia, sú nepochybne užitočné a slúžia ako vodítko aj pri riešení právnych otázok z oblasti moderného exekučného konania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.