Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Hranice Československej republiky optikou Versaillského mierového systému

E-kniha

Dominika Kováčová-Lucia Pištejová-Ivan Vaňa

Predkladaná monografia sa venuje povojnovému usporiadaniu vzťahov a mierovým rokovaniam súvisiacim s ustálením hraníc novovytvorenej Československej republiky. Práca sa podrobnejšie venuje rokovacím procesom súvisiacim s prípravou a podpisom Versaillskej a Saint-Germainskej mierovej zmluvy. Obdobne podrobne následne rozoberá peripetie súvisiace s tvorbou Trianonskej mierovej zmluvy pojednávajúcej o hranici s Maďarskom a jej následným vytýčením v teréne. V neposlednom rade práca zachytáva ustálenie medzinárodných vzťahov Československa s Poľskom a ich spoločnú hranicu s osobitným zameraním na arbitrážne riešenie v otázke územia Oravy a Spiša.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Množstvo

978-80-574-0334-0

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Dominika Kováčová, Lucia Pištejová, Ivan Vaňa
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
273
Dostupné od:
20.06.2024
Rok vydania:
2024
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Dielo vzniklo s podporou Agentúry pre podporu výskumu a vývoja č. APVV-19-0419: „100 rokov Trianonskej zmluvy“.
Licencia:
CC BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
DOI:
https://doi.org/10.33542/HCR-0334-0
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Ochrana práv veriteľov v obchodných záväzkových...

E-kniha

E-kniha

Žofia Mrázová (ed.)

Zborník príspevkov z V. študentského sympózia z obchodného práva

Zborník je výsledkom študentských prác prezentovaných na piatom ročníku študentského sympózia organizovaného Katedrou obchodného práva a hospodárskeho práva, Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 30. novembra – 1. decembra 2017 v učebno-výcvikovom zaradení UPJŠ v Danišovciach.

Téma tohtoročného sympózia bola zameraná na problematické otázky spojené s ochranou práv veriteľov v obchodných záväzkových vzťahoch.

Účelom každoročne organizovaných sympózií je vytvoriť pre študentov priestor na prezentáciu vlastných názorov a zdokonaľovanie si analytických a argumentačných schopností.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA XIII.

E-kniha

E-kniha

Ján Husár - Regina Hučková (eds.)

Zborník PRÁVO OBCHOD EKONOMIKA XIII. je zborníkom medzinárodných vedeckých prác obsahujúci vedecké práce širokej palety odvetví práva, ako aj príbuzných vedných odborov. Medzi okruhy problémov spracovaných v tejto publikácii patria otázky civilného, obchodného, daňového, colného, súťažného, práva duševného vlastníctva, arbitrážneho a korporátneho práva, ako aj ďalších parciálnych oblastí, vrátane vedeckých prác zaoberajúcich sa ekonomickou reguláciou a podnikaním a IT práva. Celý zborník sa vyznačuje bohatosťou vedeckých prác z rôznych jurisdikcií, vzhľadom na renomovaných autorov z viacerých krajín. Okrem teoretického prínosu a rozšírenia súčasného poznania v uvádzanej interdisciplinárnej problematike boli sformulované aj riešenia právnych problémov na úrovni de lege ferenda.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Implementácia iniciatív EÚ v oblasti...

E-kniha

E-kniha

Karin Cakoci a kol. 

Autori sa v monografii venovali deskripcii genézy a aktuálneho stavu právnej úpravy spotrebných daní v Slovenskej republike v interakcii s harmonizačným procesom a taktiež identifikovaniu vzájomnej závislosti právnej úpravy a príjmov zo zdaňovania spotrebnými daňami s efektom na štátny rozpočet SR.

Vzhľadom na dôležitosť a opodstatnenosť skúmanej problematiky, predovšetkým vo vzťahu k budúcemu fungovaniu Európskej únie, ako aj dopadu na výkonnosť hospodárstva jednotlivých členských štátov, s dôrazom na rozvoj a kvalitné fungovanie jednotného vnútorného trhu, sa autori prostredníctvom publikovania monografie pokúšajú vyvolať širšiu odbornú diskusiu k ich vlastným zosumarizovaným prezentovaným výsledkom, ktoré boli získané počas celého obdobia riešenia vedeckého projektu, týkajúcich sa aktuálnych trendov ako aj perspektívy v oblasti daňovej politiky EÚ a jej vplyvu na vnútroštátne daňové zákonodarstvo v Slovenskej republike v oblasti spotrebných daní v interakcii s rozpočtovými dopadmi.

Súhrnným cieľom monografie je prezentovanie existujúcich a vlastných získaných poznatkov týkajúcich sa problematiky spotrebných daní na Slovensku, s akcentom na vývoj iniciatív EÚ v tejto oblasti, ako aj kritické zhodnotenie ich vplyvu na štátny rozpočet SR, ako aj prezentovaním možného vývoja v budúcnosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ochrana, prevencia a zodpovednosť v právnych...

E-kniha

E-kniha

Ivan KundrátKatarína SkolodováMonika Minčičová (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie

Pokračovanie v tradícii usporiadania medzinárodnej vedeckej konferencie určenej pre doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov nebolo výnimkou ani v tomto roku. Katedra pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia, Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach si ako organizátor tohtoročnej medzinárodnej vedeckej konferencie zvolila tému s titulom „Ochrana, prevencia a zodpovednosť v právnych vzťahoch.“

Priebeh platformy pre prezentáciu a konfrontáciu vedeckých poznatkov doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov sa z dôvodu nepriaznivej epidemiologickej situácie a zrušenia vedeckých, odborných a iných hromadných podujatí, preniesol do virtuálnej podoby. Elektronická forma konferencie v podobe online diskusie sa uskutočnila v dňoch 3. až 17. apríla 2020. Pôsobenie ochrannej funkcie práva, prevenčné povinnosti, ale aj následne vznikajúce zodpovednostné vzťahy sú bohatým zdrojom námetov pre vedecké skúmanie, kladenie otázok a nachádzanie odpovedí na škálu teoretických i aplikačno-právnych problémov v každom odvetví verejného a súkromného práva. Dôkazom veľkoryso ponímanej témy je predkladaný zborník vedeckých príspevkov.

Zborník, vytvorený v rámci riešenia grantovej úlohy APVV-16-0002 – Duševné zdravie na pracovisku a posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca, zachytáva obsahovo rôznorodé zábery právnej regulácie z viacerých oblastí práva, od autorov pôsobiacich v akademickom prostredí a v právnej praxi. Napriek rôznosti vedeckého zamerania autorov sa predkladané príspevky vyznačujú jednotiacou líniou korešpondujúcou s ústrednou témou a vyobrazujú vzájomnú previazanosť právnych odvetví.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Kúpna zmluva – história a súčasnosť I.

E-kniha

E-kniha

Erik Štenpien (ed.)

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie konanej dňa 27. septembra 2013 na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach. 

Občiansky zákonník je jednou zo základných právnych kodifikácií dnešnej doby. Paradoxom je, že v Slovenskej republike dodnes platí zákonník z roku 1964, pravda s istými úpravami, ktoré priniesla moderná doba.

V súčasnosti prebiehajú rekodifikačné snahy, ktorých výsledkom by malo byť prijatie nového Občianskeho zákonníka. Nie je však možné budovať nové bez znalosti starého. Je preto dobrým znakom, ak sa na spoločnej konferencií stretnú právni historici s civilistami, aby si vymenili názory a poznatky. Katedra dejín štátu a práva košickej Právnickej fakulty je v roku 2013 v prvom roku riešenia vedeckého grantového projektu VEGA: Historickoprávny vývoj inštitútu kúpnej zmluvy a tendencie jej súčasnej rekodifikácie v SR - č. p.: 1/0131/13. Uvedený projekt sme získali ako historickoprávny, participuje však na ňom aj Katedra občianskeho práva, veď doc. JUDr. K. Kirstová, CSc. je zástupkyňou vedúceho projektu.

Vedomí si toho, že ide o úplne unikátne prepojenie právnych dejín a praxe, naša katedra dňa 27. septembra 2013 zorganizovala medzinárodnú vedeckú konferenciu Kúpna zmluva - história a súčasnosť I., ktorá bola plánovaným grantovým výstupom, v konečnom dôsledku sa však konala v čase, kedy košická Právnická fakulta oslavovala 40. výročie svojho vzniku.

Tento zborník je teda súhrnom vystúpení z riešenia grantového projektu, ale aj vystúpení, ktoré s riešenou témou súvisia. Má ambíciu výraznou mierou prispieť k poznaniu dejín a súčasných rekodifikačných snáh inštitútu kúpnej zmluvy doma a v zahraničí.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Právo na spravodlivý proces podľa Dohovoru a...

E-kniha

E-kniha

Lukáš Jančát

Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd a judikatúra ESĽP k nemu predstavuje rozhodujúci právny nástroj evolúcie práva na spravodlivý proces v členských štátoch Rady Európy a Európskej únie vrátane Slovenskej republiky, ktorý ovplyvňuje minimálnu mieru procesných záruk jednotlivcov v súdnych, ale aj správnych konaniach.

Primárnym zámerom vysokoškolskej učebnice je vyplniť medzeru spočívajúcu v absencii uceleného učebného textu pre študentov bakalárskeho stupňa štúdia na UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulte pre plánovaný predmet Právo na spravodlivý proces v konaní orgánov verejnej správy, a študentov doktorandského stupňa štúdia na tejto fakulte pre predmet Ochrana základných práv a slobôd v trestných veciach podľa judikatúry ESĽP.

Táto učebnica je však určená aj ako doplnková učebná pomôcka pre študentov denného a externého bakalárskeho stupňa štúdia v rámci prehlbovania vedomosti z predmetu Správne právo II, ktorého výsledkom vzdelávania má byť osvojenie si poznatkov o správnom práve procesnom v Slovenskej republike, ako aj predmetu Európske správne právo, ktorého výsledkom vzdelávania je aj nadobudnutie poznatkov o vplyve práva Rady Európy na vnútroštátne administratívne právo Slovenskej republiky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Extrateritoriálne účinky cudzích správnych...

E-kniha

E-kniha

Radomír Jakab - Diana Repiščáková (eds.)

Zborník vedeckých prác vznikol v rámci vedeckého seminára s názvom „Extrate-ritoriálne účinky cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie – východiská a súčasný stav“ konaného v dňoch 23. – 25. novembra 2022 v učebno-výcvikovom zariadení v Danišovciach v súvislosti s riešením vedeckého projektu s názvom „Extrateritoriálne účinky cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie“ podporeného grantom Vedeckej grantovej agentúry pod č. 01/187/2022.

Cieľom uvedeného projektu je vedecké skúmanie extrateritoriality, resp. extrateritoriálneho pôsobenia administratívnych rozhodnutí členských štátov Európskej únie na území iných členských štátov za účelom posúdenia potreby, možností, ako aj žiadúceho rozsahu harmonizácie právnej regulácie členských štátov Európskej únie v záujme zvyšovania úrovne voľného pohybu administratívnych rozhodnutí v rámci Európskej únie.

V rámci riešenia výskumného projektu sa uskutočnil úvodný vedecký seminár s názvom „Extrateritoriálne účinky cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie – východiská a súčasný stav“. Na tomto vedeckom seminári boli účastní členovia riešiteľského kolektívu, ktorí sú zároveň i členmi Katedry ústavného práva a správneho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Na danom vedeckom seminári boli prezentované príspevky, predmetom ktorých bolo predovšetkým zhrnutie súčasného stavu poznania v oblasti extrateritoriálnych účinkov cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie, z ktorého budú členovia riešiteľského kolektívu vychádzať pri svojom ďalšom vedeckom skúmaní danej problematiky. Z týchto príspevkov boli následne vytvorené vedecké práce, ktoré sú obsiahnuté v tomto zborníku.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Medzinárodné právo verejné (Materiály k štúdiu)

E-kniha

E-kniha

Ľudmila Pošiváková - Adam Giertl

Predkladaný výber dokumentov z medzinárodného práva verejného sa pokúša mapovať medzinárodné právo tak z hľadiska historického, ako aj z hľadiska jednotlivých odvetví. Čitateľ v predkladanom výbere nájde niekoľko historických dokumentov, avšak výber sa zameriava najmä na aktuálne platné pramene práva.

Výber sa orientuje podľa publikácie Medzinárodné právo verejné – všeobecná a osobitná časť od prof. Jána Klučku. Tomu zodpovedá aj delenie na všeobecnú a osobitnú časť. Všeobecná časť venuje pozornosť historickému vývoju medzinárodného práva, avšak primárne sa zaoberá ochranou jednotlivca a zodpovednostnými vzťahmi v medzinárodnom práve. Osobitná časť následne sleduje medzinárodnú úpravu jednotlivých inštitútov medzinárodného práva.

Uvedomujeme si, že takto zostavený výber ponúka ďalší priestor na rozširovanie, avšak nazdávame sa, že takýto výber spĺňa základné požiadavky a je vyplnením určitej medzery v náuke medzinárodného práva.
Veríme, že predkladaná zbierka materiálov medzinárodného práva verejného bude pre študentov, a nie len pre nich, prínosná pri štúdiu medzinárodného práva verejného a prispeje k zvýšeniu povedomia v oblasti medzinárodného práva verejného.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

V.SLOVENSKO-ČESKÉ DNI DAŇOVÉHO PRÁVA

E-kniha

E-kniha

Miroslav Štrkolec,Filip Baláži, Natália Priateľová, Anna Vartašová

Daňové právo a nové javy v ekonomike Tento zborník vedeckých prác prezentuje príspevky, z medzinárodnej vedeckej konferencie „V. SLOVENSKO-ČESKÉ DNI DAŇOVÉHO PRÁVA: Daňové právo a nové javy v ekonomike", ktorá sa konala v dňoch 5. a 6. júna 2023 v priestoroch Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a bol podporený Vedeckou a grantovou agentúrou v rámci projektu APVV-19-0124 „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)". Jednotlivé príspevky sú zamerané na riešenie aktuálnych otázok daňového práva v kontexte nových javov v ekonomike. Autori sa v príspevkoch venujú najmä digitalizácii a z nej vyplývajúcim výzvam pre daňové právo, najmä špecifickým problémom týkajúcim sa kryptoaktív, digitálnej dane a technológií, no tiež zdieľanej ekonomike a jej daňovým dopadom. Pozornosť je venovaná aj vybraným mimoriadnym opatreniam prijatým vo finančnej oblasti v reakcii na pandémiu COVID-19 a aplikačným problémom, ktoré, vznikli alebo môžu vzniknúť, pri ich realizácii v aplikačnej praxi. Autori sa v príspevkoch venujú problematickým aspektom skúmanej problematiky a vo vzťahu k nim formulujú hodnotiace úsudky, vlastné názory a možné návrhy v rovine de lege ferenda.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf) 

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA

E-kniha

E-kniha

Jozef SuchožaJán HusárRegina Hučková (eds.)

Zborník vedeckých prác

Rok 2020 je takmer od svojho začiatku celosvetovo poznačený bezprecedentnou situáciou spojenou so šírením ochorenia Covid-19. V úvode aktuálneho kalendárneho roka, keď sa postupne rozbiehali aktivity organizačného tímu na príprave ďalšieho ročníka, sme sa ešte nádejali, že do tradičného termínu našej jesennej konferencie je ešte ďaleko a v tomto maximálnom optimizme sme rozbehli organizáciu jubilejného 10. ročníka našej už tradičnej konferencie. Konferencie, ktorá je stabilnou súčasťou vedecko-odborných konferenčných podujatí v tuzemských podmienkach a ktorá sa stala stabilnou súčasťou pracovných programov mnohých nás. Rok 2020 je takmer od svojho začiatku plný obmedzení, pričom obmedzenia sa dotkli aj organizácie konferenčných podujatí. Za „obeť“ súčasnej situácií padol aj náš 10. ročník konferencie Právo – obchod – ekonomika, ktorý sme boli nútení „so zaťatými zubami“ zrušiť. Situácia nám neumožňuje nič iné len dúfať, že v roku 2021 nám bude umožnené stretnúť sa na tradičnom mieste vo Vysokých Tatrách. Tieto stretnutia už berieme ako samozrejmosť, pričom ak na nič iné táto situácia nie je dobrá, tak aspoň na spomalenie a na uvedomenie si našej vlastnej zraniteľnosti.

Dovidenia na ďalšom ročníku Právo-obchod-ekonomika v októbri 2021.

Do rúk sa vám dostáva zborník vedeckých prác, ktorý je vydaný v nadväznosti na riešenie vedeckých projektov na vedeckom pracovisku - Katedre obchodného práva a hospodárskeho práva ako hlavného organizátora vedeckej konferencie, ale zároveň i na ďalších katedrách Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach, či mnohých akademických pracoviskách v tuzemsku i zahraničí. Zborník je vydaný s podporou Agentúry na podporu výskumu a vývoja.

Editori ďakujú všetkým, ktorí do neho prispeli svojimi vedeckými článkami a zároveň i recenzentom za ich cenné pripomienky a odporúčania.

Za editorov: Regina Hučková

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Aktuálne výzvy daňového práva

E-kniha

E-kniha

Adrián Popovič  - Jozef Sábo

Recenzovaný zborník príspevkov zo Študentského sympózia organizovaného pri príležitosti IV. slovensko-českých dní daňového práva

V dňoch 16. až 18. júna 2021 sa na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia IV. Slovensko-české dni daňového práva. Pri tejto príležitosti bolo dňa 15.06.2021 pre študentky a študentov Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizované študentské sympózium na tému: „Aktuálne výzvy daňového práva“. Zameranie sympózia bolo zvolené vzhľadom na obsahovú nadväznosť s grantovým projektom APVV-19-0124 pod názvom „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)“, ktorého riešenie v tomto čase prebieha na Katedre finančného práva, daňového práva a ekonómie Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Výstupom z tohto sympózia je predkladaný recenzovaný zborník príspevkov, v rámci ktorého sa študenti zameriavajú na skúmanie aktuálnych výziev daňového práva. V tomto kontexte sa študenti venujú skúmaniu nielen problematiky aktuálnych výziev v oblasti dane z nehnuteľností a zavedenia zdaňovania na základe ich trhovej hodnoty nehnuteľností, rozhodovacej činnosti Súdneho dvora EÚ v oblasti daní v oblasti priameho zdaňovania a nepriameho zdaňovania, ale aj novej a mimoriadne aktuálnej problematike zdaňovania kryptoaktív (virtuálnych platidiel), a to nielen na území Slovenskej republiky, ale aj vo svete. Autori sa tiež podrobne venujú vo svojich príspevkoch posúdeniu aktuálnej situácie v skúmanej oblasti a prezentujú aj návrhy de lege ferenda, ktoré by mohli prispieť k rozvoju a zlepšovaniu viacerých aspektov zdaňovania, čím je predložené dielo prínosom nielen pre právnu vedu, ale aj pre aplikačnú prax.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Finančné právo a daňové právo v 21. storočí -...

E-kniha

E-kniha

Adrián Popovič-Jozef Sábo- Anna Vartašová

V dňoch 5. až 6. júna 2023 sa na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia V. slovensko-české dni daňového práva zameraná na tému Daňové právo a nové javy v ekonomike. Pri tejto príležitosti bolo dňa 7. júna 2023 pre študentky a študentov Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizované študentské sympózium na tému: ,,Finančné právo a daňové právo v 21. storočí". Zameranie sympózia bolo zvolené vzhľadom na obsahovú nadväznosť s grantovým projektom VEGAč.1/0485/21: „Súčasnosť a východiská reformovania systému vlastných zdrojov rozpočtu EÚ (právne a ekonomické aspekty aj v kontexte dôsledkov pandémie ochorenia COVID-19)", s grantovým projektom VEGA č. 1/0214/21: ,,Daň z nehnuteľností -právny stav a potenciál" a grantovým projektom APVV-19-0124 pod názvom „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)", ktorých riešenie v tomto čase prebieha na Katedre finančného práva, daňového práva a ekonómie Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Výstupom z tohto sympózia je predkladaný recenzovaný zborník príspevkov, v rámci ktorého sa študenti zameriavajú na skúmanie problematiky nových javov v digitálnej ekonomike (virtuálne meny a zdieľaná ekonomika), no i problematiky rozpočtového procesu, rozhodovacej činnosti Súdneho dvora EÚ a teoreticko-právnych otázok daňovej spravodlivosti s ohľadom na vývoj daňového práva.

Autori sa tiež podrobne venujú vo svojich príspevkoch posúdeniu aktuálnej situácie v skúmanej oblasti a prezentujú aj návrhy de lege ferenda, ktoré by mohli prispieť k rozvoju a zlepšovaniu viacerých aspektov zdaňovania, čím je predložené dielo prínosom nielen pre právnu vedu, ale aj pre aplikačnú prax.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ochrana kultúrnych hodnôt prostriedkami...

E-kniha

E-kniha

Adam GiertlĽudmila Elbert

Zborník príspevkov z VIII. študentského sympózia konaného dňa 20.- 21. apríla 2015 v Danišovciach

Dobytie historického sýrskeho mesta Palmýra bojovníkmi radikálneho Islamského štátu vyvolalo zdesenie v svetovej verejnosti. Hlavnou príčinou je barbarizmus s kým táto organizácia postupuje a to nie len vo vzťahu k pokladom svetového kultúrneho dedičstva. Situácia na blízkom východe kde sa v priamom ohrození ocitajú kultúrne poklady nevyčísliteľnej hodnoty ukazuje aké krehké je svetové kultúrne dedičstvo. Reakcia medzinárodnej verejnosti a svetových lídrov ukazuje ako citlivo je vnímaná deštrukcia kultúrneho dedičstva.

Citovaný výrok, ktorí zostavovatelia zvolili súvisí s hrozbou, ktorú predstavuje Islamský štát – avšak duch tohto výroku možno použiť na akékoľvek kultúrne bohatstvo, ktoré patrí do svetového kultúrneho dedičstva. Zničenie alebo poškodenie týchto hodnôt predstavuje predovšetkým stratu pre ľudstvo ako také. Každý zničený artefakt svetového kultúrneho dedičstva predstavuje zánik jedinečného odkazu, ktorý zanechali minulé generácie pre budúcnosť. Pritom kultúrnym dedičstvom musíme rozumieť široké spektrum statkov – hmotných aj nehmotných. Ich právna ochrana bola témou tohtoročného sympózia. Tak ako každý spoločenský záujem aj ochranu kultúrneho dedičstva možno zabezpečiť rôznymi mechanizmami a zastrešiť rôznymi formami spoločenskej organizácie.

Tieto rôznorodé postupy zastrešuje právo ako normatívny systém. Otázkou pre VIII. ročník sympózia z medzinárodného práva bolo, akú úlohu pri ochrane kultúrneho dedičstva má medzinárodné právo. V kontexte európskeho regiónu bola skúmaná úloha Európskej únie ako regionálnej organizácie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pôžička či úžera? Nútený výkon rozhodnutia –...

E-kniha

E-kniha

Terézia HišemováDarina Kmecová (eds.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác z Konferencie slovenských a českých právnych romanistov, konanej v dňoch 10.-11.5.2018, v priestoroch Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach

Predkladaný zborník vedeckých prác s ústrednou témou „Pôžička či úžera? Nútený výkon rozhodnutia - rímskoprávne základy a problémy aplikačnej praxe“ je spracovaný v rámci riešenia  grantového projektu VEGA: „Pôžička či úžera? Nútený výkon  rozhodnutia  historickoprávne základy a problémy aplikačnej praxe“, č. p. 1/0198/17.

Autormi jednotlivých príspevkov sú najmä významné osobnosti romanistickej právnej vedy pôsobiaci v Slovenskej a Českej republike, doktorandi a mladí vedeckí pracovníci zo slovenských a zahraničných univerzít, ktorí pôsobia v akademickom prostredí, ale aj v právnej praxi. Základným cieľom zostavovateľov je napomôcť k zlepšeniu súčasného právneho stavu, ktorý je hodnotený ako nevyhovujúci a prostredníctvom historického exkurzu vývoja inštitútu pôžičky a následne núteného výkonu rozhodnutia, vytvoriť vhodné návrhy de lege ferenda s prihliadnutím na všetky oblasti skúmania.

Zborník zachytáva vzájomné väzby medzi hmotno-právnym inštitútom z hľadiska rímskeho obligačného práva contractus unilaterales – mutuum v jej rôznych typoch, často realizovaných pripojením vysokých úrokov, ktoré hraničili s úžerou a procesno-právnym inštitútom jednotlivých exekučných žalôb uplatňujúcich sa v legisakčnom, formulovom a kogničnom procese. Ak by neexistovala možnosť vynútiť si určité správanie zaviazanej, povinnej osoby (dlžníka, odsúdeného), potom by deklarovaná všeobecná záväznosť vynútiteľnosti právnych noriem bola iba právnym pojmom. Vždy platilo, že každý vnútorne dobre organizovaný štát, či už v antickej dobe alebo v súčasnosti, musí mocenskými nástrojmi – často aj za použitia hrubého násilia – ale v medziach zákona, napomôcť k presadeniu toho, čo sám prehlásil za platné právo. Musí chrániť na jednej strane veriteľov, zároveň však musí zabraňovať svojpomoci jednotlivcov a použitiu nelegálneho, neodôvodneného a neprimeraného násilia. Zmluva o pôžičke ako reálny kontrakt sa často stala neoddeliteľnou súčasťou a relatívne najčastejším dôvodom vedúcim k uplatneniu núteného výkonu rozhodnutia (exekúcie), o to viac, ak si pri jej kontrahovaní často zmluvné strany dohodli aj pripojenie úrokov – niekedy v rámci zákonného limitu, inokedy prekračujúc zákonný rámec – a týmto spôsobom potencionálny, budúci veriteľ (žalobca) výrazným spôsobom zvyšoval mieru rizika platobnej neschopnosti u dlžníka (žalovaného, odsúdeného) a vykonania následnej exekúcie. Výrazná a prehlbujúca sa sociálna stratifikácia rímskeho obyvateľstva a sekundárna snaha o odpisovanie resp. zrušenie dlhov nemajetnej časti obyvateľstva logicky vyvrcholili do sociálnych nepokojov a revolt voči uplatňovaniu exekučného práva.

Zborník zachytáva nielen bohatú vedeckú diskusiu slovenských a českých právnych romanistov ale aj názory, skúsenosti a poznatky odborníkov venujúcich sa tejto problematike z pohľadu súčasného práva. Vďaka tomu prináša na predloženú tému jedinečný interdisciplinárny pohľad a nastoľuje veľa podnetných bodov pre budúce skúmanie. Toto dielo je dôkazom, že problémy s ktorými sa stretávali jednotliví predstavitelia rímskej jurisprudencie a ich právno-teoretické východiská a riešenia, sú nepochybne užitočné a slúžia ako vodítko aj pri riešení právnych otázok z oblasti moderného exekučného konania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Mierové rokovania po roku 1918 a ich vplyv na...

E-kniha

E-kniha

Erik Štenpien - Lucia Pištejová Ivan Svatuška (eds.)

Zborník vedeckých prác z medzinárodnej vedeckej konferencie konajúcej sa v dňoch 13. – 14. 4. 2023 organizovanej Katedrou dejín štátu a práva, Právnickej fakulty, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Predkladaný zborník prináša súhrn vedeckých prác z doposiaľ poslednej medzinárodnej konferencie zaoberajúcej sa problematikou Trianonskej mierovej zmluvy a rokovaniami v priebehu mierovej konferencie po r.1918. V zborníku sú zoskupené vedecké príspevky, členov riešiteľského kolektívu projektu APVV 19-0419 ale aj ďalších odborníkov z oblasti právnej histórie. Prostredníctvom svojich príspevkov ponúkajú náhľad na zložité procesy formovania sa Európy po 1. svetovej vojne. Približujú zásadné a pomerne komplikované procesy rokovanií o dôležitých otázkach povojnového usporiadania a ďalšieho smerovania jednotlivých krajín. Podnetným prínosom v zborníku sú príspevky zahraničných právnych historikov, ktoré prinášajú alternatívny náhľad na skúmanú problematiku. Zborník v sebe zahŕňa vedecké štúdie súvisiace so skúmanou problematikou, častokrát s presahom na súčasnosť. Súčasťou zborníka sú taktiež vedecké príspevky s pozitívno-právnou tematikou. Zborník v predkladanej forme je tak primárne určený pre čitateľov z oblasti odbornej verejnosti. V neposlednom rade však môže zaujať aj laickú verejnosť zaujímajúcu sa o problematiku povojnového usporiadania a slovensko-maďarských vzťahov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.