0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Finančné právo a daňové právo v 21. storočí - Recenzovaný zborník príspevkov z III. ročníka študentského sympózia

E-kniha

Adrián Popovič-Jozef Sábo- Anna Vartašová

V dňoch 5. až 6. júna 2023 sa na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia V. slovensko-české dni daňového práva zameraná na tému Daňové právo a nové javy v ekonomike. Pri tejto príležitosti bolo dňa 7. júna 2023 pre študentky a študentov Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizované študentské sympózium na tému: ,,Finančné právo a daňové právo v 21. storočí". Zameranie sympózia bolo zvolené vzhľadom na obsahovú nadväznosť s grantovým projektom VEGAč.1/0485/21: „Súčasnosť a východiská reformovania systému vlastných zdrojov rozpočtu EÚ (právne a ekonomické aspekty aj v kontexte dôsledkov pandémie ochorenia COVID-19)", s grantovým projektom VEGA č. 1/0214/21: ,,Daň z nehnuteľností -právny stav a potenciál" a grantovým projektom APVV-19-0124 pod názvom „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)", ktorých riešenie v tomto čase prebieha na Katedre finančného práva, daňového práva a ekonómie Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Výstupom z tohto sympózia je predkladaný recenzovaný zborník príspevkov, v rámci ktorého sa študenti zameriavajú na skúmanie problematiky nových javov v digitálnej ekonomike (virtuálne meny a zdieľaná ekonomika), no i problematiky rozpočtového procesu, rozhodovacej činnosti Súdneho dvora EÚ a teoreticko-právnych otázok daňovej spravodlivosti s ohľadom na vývoj daňového práva.

Autori sa tiež podrobne venujú vo svojich príspevkoch posúdeniu aktuálnej situácie v skúmanej oblasti a prezentujú aj návrhy de lege ferenda, ktoré by mohli prispieť k rozvoju a zlepšovaniu viacerých aspektov zdaňovania, čím je predložené dielo prínosom nielen pre právnu vedu, ale aj pre aplikačnú prax.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0272-5

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Adrián Popovič, Jozef Sábo, Anna Vartašová
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
88
Dostupné od:
21.12.2023
Rok vydania:
2023
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina, angličtina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Zborník je podporený v rámci projektu VEGA č. 1/0485/21: „Súčasnosť a východiská reformovania systému vlastných zdrojov rozpočtu EÚ (právne a ekonomické aspekty aj v kontexte dôsledkov pandémie ochorenia COVID-19)“
v rámci projektu VEGA č. 1/0214/21: „Daň z nehnuteľností – právny stav a potenciál“ a v rámci projektu APVV-19-0124 „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)“.
Licencia:
CC BY NC (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne)
DOI:
https://doi.org/10.33542/FDP-0272-5
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Obchodná spoločnosť ako právnická osoba

E-kniha

E-kniha

Ján Husár - Kristián Csach (eds.)

Predkladaný zborník obsahuje príspevky, ktoré odzneli na medzinárodnej vedeckej konferencii organizovanej Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci s Ústavom štátu a práva SAV a Ústavom státu a práva AV ČR v dňoch  1. - 3. apríla 2014 v Smoleniciach.  Autori sú poprednými predstaviteľmi slovenskej a českej civilistiky a komercionalistky, ako aj zástupcovia novej generácie mladých vedeckých pracovníkov. Tematicky sa príspevky orientujú na aktuálne otázky práva obchodných spoločností, predovšetkým podstatu obchodnej spoločnosti, koncernové štruktúry, inštitút zneužitia práva, reflexnú škodu a trendy vo vývoji korporačného práva v zahraničných právnych poriadkoch. Zvyšná časť prezentovaných príspevkov z konferencie už bola publikovaná v monotematickom čísle časopisu Právny Obzor, č. 4/2014.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Aktuálne problémy medzinárodného leteckého a...

E-kniha

E-kniha

Adam Giertl (ed.)

Zborník príspevkov zo VII. ročníka študentského sympózia z medzinárodného práva konaného v dňoch 11. – 12. apríla 2014 v učebno-výcvikovom zariadení UPJŠ v Danišovciach

Napriek tomu je dnes lietanie a cestovanie do kozmu bežnou súčasťou ľudskej civilizácie. Aká je úloha práva v tomto procese? To je otázka, ktorú si položili organizátori VII. ročníka študentského sympózia z medzinárodného práva sledujúc ambíciu zhodnotiť prínos medzinárodného práva v oblasti letectva a kozmických letov najmä vo svetle aktuálneho vývoja. Jednotlivých tém sa zhostili študenti druhého, tretieho, ale aj vyšších ročníkov Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Výsledkom ich práce na zverených témach, ktoré mohli autori konzultovať s členmi Ústavu európskeho práva a oddelenia medzinárodného práva, je predkladané dielo. Zborník je tematicky rozdelený na dve časti. Prvá časť oboznámi čitateľa s vybranými témami súvisiacimi s leteckým právom a druhá časť je venovaná medzinárodnému kozmickému právu. Svojim zameraním má zborník aj širší dosah, keďže v niektorých aspektoch zapadá do širšieho kontextu výskumu, ktorý prebieha na Ústave európskeho práva a oddelení medzinárodného práva a ktorý sa zameriava na skúmanie vplyvu regionalizmu na všeobecné medzinárodné právo a vice versa. Túto problematiku odrážajú aj témy jednotlivých príspevkov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Informačná spoločnosť a medzinárodné právo

E-kniha

E-kniha

Adam Giertl - Ľubica Gregová Širicová (eds.)

Zborník príspevkov z V. študentského sympózia konaného v dňoch 21. - 22. apríla 2013

Francúzsky delegát v Komisii pre ľudské práva, diskutujúc o zaradení pojmu „médiá" do článku o slobode prejavu v návrhu Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach, prezieravo vyzýval ostatných členov komisie k predvídavosti ohľadne informačných médií budúcnosti.1 Diskusia prebehla v roku 1950, kedy o vplyve internetu na spolo- čenské vzťahy ešte naozaj nemohli delegáti tušiť. Keďže je v dnešných dňoch už jasné, že informačné technológie významne vplývajú na právo, medzinárodné právo nevynímajúc, rozhodli sa organizátori študentského sympózia venovať jeho šiesty ročník téme „Informačná spoločnosť a medzinárodné právo".

Študenti Právnickej fakulty sa po prihlásení na sympózium najskôr venovali príprave svojho príspevku, pričom každý z účastníkov mal v prípade potreby k dispozícii konzultanta. Zoznam konzultantov popri členoch Ústavu európskeho práva, oddelenia medzinárodného práva, bol tohto roku rozšírený o odborníka na právo duševného vlastníctva, Mgr. Martina Husovca, absolventa našej Právnickej fakulty a v súčasnosti IMPRS-CI doktoranda pôsobiaceho na Inštitúte Maxa Plancka pre duševné vlastníctvo a súťažné právo. Aj touto cestou ďakujeme, že venoval svoj čas študentom a pomohol im cennou radou pri príprave ich príspevkov. Po ukončení prípravnej fázy sa konalo samotné sympózium, ktorého cieľom bolo prezentovať vypracované príspevky a rozvinúť o nich diskusiu. Prednesené príspevky svojím zameraním odrážali široké spektrum prienikov medzinárodného práva a informačnej spoločnosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

ODKAZ 105. VÝROČIA PARÍŽSKEJ MIEROVEJ KONFERENCIE

E-kniha

E-kniha

Laura Gazdagová (ed.)

Téma, ktorej sa študenti venovali v rámci Zborníka príspevkov z XVIII. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 15. novembra 2024 bola zamerané na odkaz 105. výročia Parížskej mierovej konferencie. Zborník, ktorý obsahuje príspevky študentov, reflektuje kľúčovú úlohu tejto konferencie pri formovaní povojnovej geopolitickej stability a redefinovaní vzťahov medzi štátmi. Odborné analýzy zahrnuté v zborníku sa sústreďujú na podmienky, ktoré mali zabezpečiť trvalý mier, no zároveň vytvorili kontroverzné aspekty, ktoré vyústili do sporov a vytvorili základ pre budúce napätia. Študenti sa zaoberali aj dopadmi rozhodnutí konferencie na politické a sociálne štruktúry, ktoré výrazne ovplyvnili globálny vývoj v 20. storočí. Okrem deklarovaných celkov sa študenti v rámcoch zborníka písomne vyjadrili aj o potrebe posilnenia medzinárodnej spolupráce a vytvárania inštitúcií na prevenciu vojenských konfliktov, čo si zachováva svoju aktuálnosť aj v súčasnosti, keďže tieto rozhodnutia stále formujú dynamiku súčasných medzinárodných vzťahov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

STAV A PERSPEKTÍVY VEREJNÝCH FINANCIÍ V EÚ

E-kniha

E-kniha

Elena Lazoríková, Adrián Popovič, Anna Románová

Recenzovaný zborník vedeckých prác

Tento zborník vedeckých prác prezentuje príspevky z medzinárodnej vedeckej konferencie „Stav a perspektívy verejných financií v EÚ“, ktorá sa konala v dňoch 2. a 3. júna 2022 v Košiciach a vznikol ako čiastkový výstup z riešenia grantových úloh projektov VEGA č. 1/0485/21: „Súčasnosť a východiská reformovania systému vlastných zdrojov rozpočtu EÚ (právne a ekonomické aspekty aj v kontexte dôsledkov pandémie ochorenia COVID-19)“ a VEGA č. 1/0214/21: „Daň z nehnuteľností - právny stav a potenciál“. Zborník tvoria príspevky účastníkov konferencie rozdelené do dvoch tematických sekcií, a to „Rozpočet EÚ“ a „Nehnuteľnosti v zdaňovaní“. Kým prvá časť príspevkov sa venuje ako príjmovej stránky rozpočtu EU (najmä v kontexte systému vlastných zdrojov), tak aj jeho výdavkovej ako aj jeho vzťahu k iným rozpočtom, tá druhá sa zameriava na nehnuteľnosti ako predmet špecifických regulácií rôznych daní, vrátane tých priamo zdaňujúcich nehnuteľnosti rovnomennou daňou.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.