0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Základy zdaňovania (v interakcii ekonómie a práva)

E-kniha

Karolína ČervenáAnna Vartašová

Vysokoškolská učebnica vo forme elektronickej interaktívnej publikácie je určená vysokoškolským študentom, ktorí majú záujem o interdisciplinárny pohľad na zdaňovanie v kontexte prepojenia základných teoretických poznatkov z oblasti práva a ekonómie týkajúcich sa zdaňovania s akcentom na aplikačnú prax. Obsahom učebnice sú prioritne všeobecné teoretické poznatky z oblasti zdaňovania v zmysle ich historického kreovania a charakteristiky v rozsahu právneho a ekonomického rámca systému zdanenia všeobecne, ako aj v súčasnosti uplatňovaného v Slovenskej republike.

Súčasťou učebnice sú aj obrázky a grafy (uvedené v prílohe), ktoré interaktívne dopĺňajú textovú časť a taktiež aj súbor otázok v (kontexte zamerania jednotlivých kapitol), ktorých úlohou je prispieť k naplneniu didaktických cieľov učebnice.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0013-4

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Karolína Červená - Anna Vartašová
Typ dokumentu:
učebnica
Počet strán:
125
Dostupné od:
21.06.2021
Rok vydania:
2021
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Licencia:
Creative Commons BY NC - SA (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Zachovajte licenciu )
DOI:
https://doi.org/10.33542/ZZ2021-0013-4
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Právo informačných a komunikačných technológií

19,50 €
Dostupnosť: 5 Na sklade

Regina Hučková - Diana Treščáková - Laura Rózenfeldová

Vysokoškolská učebnica Právo informačných a komunikačných technológií je určená študentom vysokých škôl vo všeobecnosti, najmä však študentom Právnickej fakulty, ktorí majú záujem o štúdium práva v spojení s informačnými a komunikačnými technológiami. Učebnica predstavuje zdroj informácií potrebných nielen pre štúdium tejto problematiky, ale aj pre rozšírenie celkového obzoru v danej problematike.

Učíme právo zážitkovo

E-kniha

E-kniha

Daniela Lamačková-Renáta Orosová-Beáta Sakalová-Diana Repiščáková

Metodická príručka pre učiteľov a učiteľky na triednické hodiny a občiansku náuku Učiť právo zážitkovo? Dá sa to vôbec? Odpovede na tieto otázky prináša metodická príručka, ktorá jedinečným spôsobom prepája metódy zážitkového učenia s právnym obsahom. Táto metodická príručka je tvorená súborom techník postavených na využívaní interaktívnych a participatívnych metód učenia so zameraním na vybrané ľudskoprávne a hodnotovo orientované témy, ktoré majú zároveň potenciál rozvíjať aj iné kľúčové kompetencie študentov a študentiek, ako sú ich komunikačné zručnosti, schopnosť samostatne sa učiť a vzdelávať, schopnosť kriticky myslieť, schopnosť pracovať s textom a analyzovať ho, naučiť sa diskutovať a vyjadriť svoj názor, ale aj vzájomne sa počúvať. Metodickú príručku tvorí súbor tréningových aktivít - techník, pričom každá technika obsahuje presný popis postupu pri vedení konkrétnej aktivity, predpokladaný čas trvania aktivity, pomôcky, námety na diskusiu a tiež krátky pedagogický a právny komentár, presne „našitý“ na konkrétnu právnu tému. Právne témy sú vybrané tak, aby boli všeobecne uplatniteľné ako pre triednické hodiny, tak aj pre občiansku náuku, aby otvárali otázky týkajúce sa fungovania pravidiel a potreby ich dodržiavania, vzájomného rešpektu a tolerancie, a tiež aby smerovali k zamysleniu sa nad hranicami jednotlivých práv a k úvahám o zodpovednosti pri uplatňovaní svojich práv. Techniky využívajú tréningové metódy ako napríklad prácu v skupine, brainstorming, hranie rolí, riešenie modelových situácií, ale aj simulovaný súdny proces. Metodická príručka je určená pre triednych učiteľov a učiteľky pri realizácii triednických hodín, a tiež pre účely predmetu občianska náuka, ako aj pre študentov a študentky učiteľstva na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Transteritoriálne správne akty v podmienkach...

E-kniha

E-kniha

Radomír JakabTibor SemanLukáš Jančát

Pojem transteritoriálny správny akt je vo vede správneho práva relatívne novým, a to najmä v podmienkach Slovenskej republiky. Svoju praktickú uplatniteľnosť má v súvislosti s uplatňovaním práva Európskej únie (aj medzinárodného práva). Jeho podstata spočíva v tom, že účinky takéhoto správneho aktu vydaného v rámci jedného členského štátu presahujú územie tohto členského štátu, t.j. majú účinky aj v iných členských štátoch, resp. vo všetkých členských štátoch Európskej únie bez toho, aby podliehali procesu jeho uznania.

Cieľom monografie je zhrnutie výsledkov skúmania tohto typu správnych aktov, vymedzenie jeho charakteristických znakov a jeho účinkov, skúmanie možností procesnej obrany pred pôsobením jeho účinkov zo strany dotknutého štátu, prípadne posúdenie možností unifikácie postupu členských štátov Európskej únie v prípade potreby procesnej obrany voči účinkom transteritoriálnych správnych aktov. V rámci monografie sú taktiež analyzované jednotlivý typy transteritoriálnych správnych aktov aplikujúcich sa v podmienkach Európskej únie a Slovenskej republiky, ktoré sú kategorizované podľa stanovených kritérií.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

15 rokov v Európskej únii: aktuálne otázky a...

E-kniha

Valéria Miháliková (ed.)

V prvom polroku tohto roku sa v Košiciach uskutočnila vedecká konferencia: „15 rokov v Európskej únii: aktuálne otázky a súčasné výzvy“, príspevky z ktorej sú obsiahnuté v predkladanom rovnomennom Zborníku. Zámerom jej tradičného organizátora tj. UPJŠ v Košiciach, Právnická fakulta, Ústav medzinárodného práva a európskeho práva bolo tematicky nadviazať na predošlú konferenciu z r. 2014 „10 rokov v EÚ - Vzťahy, otázky, problémy“ a s odstupom piatich rokov opäť poskytnúť záujemcom priestor na analýzu a výmenu názorov na problémy späté s vplyvom a uplatňovaním ako úniového práva v Slovenskej republike tak aj s aktuálnymi výzvami, ktoré prinieslo úniové právo v období posledných piatich rokov.

Obsahovo a tematicky rôznorodé príspevky skúmajú vzťah úniového práva a vybraných ustanovení Ústavy Slovenskej republiky, aktuálne problémy prejudiciálnych otázok v činnosti Ústavného súdu Slovenskej republiky a úlohu úniového práva v konaní o súlade právnych predpisov, pričom v pomerne značnom počte skúmajú autori príspevkov vplyv úniového práva na vybrané oblasti slovenského právneho poriadku napr. v oblasti audiovizuálnych mediálnych službách, procesných práv jednotlivca v oblasti environmentálnych práv, v práve obchodných spoločností, konkurzného práva, trestného práva, ochrany ľudských práv a i.. Z príspevkov zahraničných účastníkov možno spomenúť ten, ktorý je venovaný európskej legislatíve v praxi českej Poslaneckej sněmovne.

Po tretej “päťročnej“ konferencii venovanej úniovému právu jej organizátori s potešením konštatujú rastúci záujem akademickej obce o problematiku úniového práva a predovšetkým jeho vplyvu na vnútroštátne právne poriadky jednotlivých štátov. Rastúci záujem o túto tému sa neprejavil len v počte prednesených príspevkov, ale aj vo vysokej odbornej úrovni ich spracovania a podnetnej diskusii. Zostavovatelia zborníka preto dúfajú, že predkladaný zborník sa stane hodnotným študijným prameňom ako pre vážnejších záujemcov o úniové právo, tak aj súčasťou odporúčanej literatúry na výučbu európskeho práva alebo jeho špecializovaných kurzov na právnických fakultách.

prof. JUDr. Ján Klučka, CSc.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Aktuálne otázky migrácie z pohľadu...

E-kniha

E-kniha

Adam Giertl (ed.)

Zborník príspevkov z IX. ročníka študentského Sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 22. apríla 2016 na pôde Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach

Ako vyplýva zo samotného názvu IX. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva: „Aktuálne otázky migrácie z pohľadu medzinárodného práva s osobitným zreteľom na Chartu základných práv Európskej únie“, jeho účastníci sa zamerali na mimoriadne aktuálnu tému európskej migrácie, ktorú skúmali z rôznych aspektov ako medzinárodného, tak aj úniového práva (celkom 9 príspevkov).

Pri posudzovaní úlohy jednotlivých aktérov podieľajúcich sa hlavnou mierou na riešení problémov vznikajúcich v dôsledku migrácie do Európy bola zdôraznená predovšetkým úloha medzinárodných špecializovaných organizácií, ktoré často priamo v „teréne“ pomáhajú migrantom s ich neľahkým údelom prostredníctvom humanitárnej, prípadne lekárskej pomoci. Táto však netvorí jedinú reagenciu medzinárodného spoločenstva, nakoľko ju dotvára ako činnosť dotknutých štátov, tak aj rôznych nevládnych organizácií a dobrovoľníkov.

V súvislosti s hodnotením činnosti Európskej únie sa účastníci sympózia zhodli na tom, že masová migračná vlna ju zasiahla pomerne nepripravenú a to ako po inštitucionálnej, legislatívnej a technickej stránke sprevádzanej neujasnenosťou v zaujatí základného prístupu k tejto skutočnosti. Bolo tiež zdôraznené, že k týmto pochybeniam došlo napriek tomu, že vývoj v predošlom období jasne signalizoval možnosť prerastania postupnej migrácie do Európskej únie do masovej podoby. Dodatočné ex post a niekedy aj oneskorené opatrenia prijímané ako reakcia na už prebiehajúci migračný proces podľa názoru účastníkov sympózia prispeli k celkovému zvýšeniu politického napätia v EÚ a rozdelili jej členské štáty do protikladných táborov.

V rámci analýzy legislatívnych nástrojov EÚ na regulovanie migrácie bola detailnejšia pozornosť venovaná tzv. nariadeniu Dublin III, ako aj vplyvu Charty základných práv Európskej únie na spoločný azylový systém (vo svetle vybraných rozhodnutí Európskeho súdneho dvora).

Účastníci sympózia sa tiež oboznámili so základnými zásadami migračnej politiky Austrálie, ktorá v súčasnosti predstavuje celkovo úspešný model riešenia hromadnej migrácie. V rámci diskusie účastníci došli k spoločnému názoru, že austrálsky migračný model môže predstavovať určitú „inšpiráciu“ aj pre Európu a to najmä vo včasnej reagencii na migračné toky aj prostredníctvom osobitných dohovorov Úvodom 9 o spolupráci s krajinami, odkiaľ migranti prichádzajú, ako aj v určitej „flexibilite“ azylového systému. Táto sa môže prejaviť v zavedení dočasného azylového režimu pre azylantov (napríklad 2-3 roky) sprevádzaného monitoringom politickej a bezpečnostnej situácie v jeho domovskom štáte. V prípade, že sa situácia v tomto štáte upokojí azylantovi nebude predĺžený poskytnutý azyl a umožní sa mu odchod do domovského štátu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.