Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Základy zdaňovania (v interakcii ekonómie a práva)

E-kniha

Karolína ČervenáAnna Vartašová

Vysokoškolská učebnica vo forme elektronickej interaktívnej publikácie je určená vysokoškolským študentom, ktorí majú záujem o interdisciplinárny pohľad na zdaňovanie v kontexte prepojenia základných teoretických poznatkov z oblasti práva a ekonómie týkajúcich sa zdaňovania s akcentom na aplikačnú prax. Obsahom učebnice sú prioritne všeobecné teoretické poznatky z oblasti zdaňovania v zmysle ich historického kreovania a charakteristiky v rozsahu právneho a ekonomického rámca systému zdanenia všeobecne, ako aj v súčasnosti uplatňovaného v Slovenskej republike.

Súčasťou učebnice sú aj obrázky a grafy (uvedené v prílohe), ktoré interaktívne dopĺňajú textovú časť a taktiež aj súbor otázok v (kontexte zamerania jednotlivých kapitol), ktorých úlohou je prispieť k naplneniu didaktických cieľov učebnice.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0013-4

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Karolína Červená - Anna Vartašová
Typ dokumentu:
učebnica
Počet strán:
125
Dostupné od:
21.06.2021
Rok vydania:
2021
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Licencia:
Creative Commons BY NC - SA (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Zachovajte licenciu )
DOI:
https://doi.org/10.33542/ZZ2021-0013-4
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Právo informačných a komunikačných technológií

19,50 €
Dostupnosť: 5 Na sklade

Regina Hučková - Diana Treščáková - Laura Rózenfeldová

Vysokoškolská učebnica Právo informačných a komunikačných technológií je určená študentom vysokých škôl vo všeobecnosti, najmä však študentom Právnickej fakulty, ktorí majú záujem o štúdium práva v spojení s informačnými a komunikačnými technológiami. Učebnica predstavuje zdroj informácií potrebných nielen pre štúdium tejto problematiky, ale aj pre rozšírenie celkového obzoru v danej problematike.

Vplyv Európskej únie na trestné právo jej...

E-kniha

E-kniha

Dominika Marčoková Becková (ed.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác z medzinárodnej vedeckej konferencie je výstupom z medzinárodnej vedeckej konferencie, ktorá sa konala dňa 7. októbra 2022 v rámci riešenia grantového projektu APVV-18-0421 „Európska prokuratúra v súradniciach ústavného poriadku Slovenskej republiky ako posilnenie európskej integrácie prostredníctvom práva“.

Na rozdiel od iných oblastí činností Európskej únie, do oblasti trestného práva a trestnej politiky začala Európska únia vstupovať až oveľa neskôr. Ide totiž o sféru, ktorá sa tradične spája so suverenitou štátu a preto členské štáty Európskej únie do nej len veľmi pomaly vpúšťajú Európsku úniu. Problematika vplyvu Európskej únie na trestné právo jej členských štátov sa z tohto dôvodu stáva vysoko aktuálnou a prináša mnohé otázky a aplikačné problémy. Autori sa vo svojich vedeckých prácach venujú rôznym problémom, ktoré prináša prienik Európskej únie do trestného práva. Medzi vedecké problémy a otázky, ktorým autori vo svojich prácach venovali pozornosť patria: dôvody pôsobnosti Európskej únie v oblasti trestného práva; vplyv normotvorby Európskej únie na trestné právo jej členských štátov; návrhy na zlepšenie existujúcej právnej úpravy, či už na úrovni Európskej únie alebo úrovni vnútroštátnej, spolupráca Súdneho dvora Európskej únie a vnútroštátnych sudcov prostredníctvom prejudiciálneho konania v oblasti trestného práva; ako aj problematika Európskej prokuratúry.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Právny jazyk v aplikačnej praxi

E-kniha

Marcel DolobáčĽuboš Dobrovič (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie

Tento recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie prezentuje príspevky z vedeckej e-konferencie Právny jazyk v aplikačnej praxi, ktorá sa konala dňa 3. až 21. decembra 2018

Právny jazyk vyjadrený v právnych normách je jazyk špecifický, mal by byť jednoznačný, stručný, bez možnosti rôznych interpretácií. Ideálny svet, ktorý nejestvuje, ale treba sa oň pokúsiť? Výkladové komplikácie a nejednoznačnosť právneho jazyka a zvolených výrazov (najmä v Zákonníku práce) viedlo katedru pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia UPJŠ v Košiciach k spracovaniu grantovej úlohy VEGA č. 1/0526/17 „Lingvistické a sankčné mechanizmy pri tvorbe a pôsobení noriem pracovného práva”.

V rámci plnenia uvedenej grantovej úlohy katedra zorganizovala ekonferenciu, ktorá bola prístupná nielen odborníkom z pracovnoprávnej oblasti, ale aj z iných odvetví práva. Zisťujeme (hoc nie sme prekvapení), že problematickosť výkladu trápi nielen pracovné právo. Jednotlivé príspevky v zborníku sú tak do istej miery interdisciplinárne, aj keď s prevahou pracovného práva. Veríme, že predložený zborník je len úvodom do širšej práce a hlbšieho štúdia právneho jazyka aj iných odborníkov než predstaviteľov teórie práva. Rovnako veríme, že jednotlivé príspevky inšpirujú aj vás, čitateľov.

Autori

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Informačná spoločnosť a medzinárodné právo

E-kniha

E-kniha

Adam Giertl - Ľubica Gregová Širicová (eds.)

Zborník príspevkov z V. študentského sympózia konaného v dňoch 21. - 22. apríla 2013

Francúzsky delegát v Komisii pre ľudské práva, diskutujúc o zaradení pojmu „médiá" do článku o slobode prejavu v návrhu Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach, prezieravo vyzýval ostatných členov komisie k predvídavosti ohľadne informačných médií budúcnosti.1 Diskusia prebehla v roku 1950, kedy o vplyve internetu na spolo- čenské vzťahy ešte naozaj nemohli delegáti tušiť. Keďže je v dnešných dňoch už jasné, že informačné technológie významne vplývajú na právo, medzinárodné právo nevynímajúc, rozhodli sa organizátori študentského sympózia venovať jeho šiesty ročník téme „Informačná spoločnosť a medzinárodné právo".

Študenti Právnickej fakulty sa po prihlásení na sympózium najskôr venovali príprave svojho príspevku, pričom každý z účastníkov mal v prípade potreby k dispozícii konzultanta. Zoznam konzultantov popri členoch Ústavu európskeho práva, oddelenia medzinárodného práva, bol tohto roku rozšírený o odborníka na právo duševného vlastníctva, Mgr. Martina Husovca, absolventa našej Právnickej fakulty a v súčasnosti IMPRS-CI doktoranda pôsobiaceho na Inštitúte Maxa Plancka pre duševné vlastníctvo a súťažné právo. Aj touto cestou ďakujeme, že venoval svoj čas študentom a pomohol im cennou radou pri príprave ich príspevkov. Po ukončení prípravnej fázy sa konalo samotné sympózium, ktorého cieľom bolo prezentovať vypracované príspevky a rozvinúť o nich diskusiu. Prednesené príspevky svojím zameraním odrážali široké spektrum prienikov medzinárodného práva a informačnej spoločnosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ochrana súkromia zamestnanca

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová(ed.)

Zborník príspevkov z I. ročníka študentského sympózia z pracovného práva konaného v dňoch 8. – 9. apríla 2016 v Danišovciach

Diskusie k téme súkromia sú v súčasnej dobe veľmi aktuálne a zaujímavé. Zdokonaľovanie a progres technológií pridali súkromiu jednotlivca nový rozmer. S používaním moderných elektronických výdobytkov sa v spojitosti so súkromím skloňujú slová ako vzácny artikel, chiméra či ilúzia. Voči modernizácii nezostali imúnne ani pracoviská. Stroje nahrádzajú prácu ľudí, programujú a plánujú výrobný proces, ale aj kontrolujú, monitorujú a zaznamenávajú plnenie zadaných pracovných úloh. Dostupnosť technológií a ich zavádzanie do prevádzok zamestnávateľov narúša osobnú a osobnostnú sféru zamestnancov, ktorá je imanentnou súčasťou života každej osoby a nezostáva ponechaná za dverami pracoviska. Správne a korektné využívanie kontrolného mechanizmu zamestnávateľmi znamená nielen zvládnutie jeho technickej inštalácie na pracovisku a úhradu na to finančne vynaložených nákladov, ale aj rešpekt k súkromiu zamestnanca. Nemožno opomenúť, že právo na súkromie patrí medzi základné ľudské práva a slobody požívajúc tomu zodpovedajúcu charakteristiku (neodnateľnosť, nescudziteľnosť, nezrušiteľnosť...) a príslušnú právnu ochranu. A aj keď nie je absolútne, a môže byť suspendované v prospech iného práva (predovšetkým práva zamestnávateľa na ochranu jeho vlastníctva), každý zásah akým je plošné kamerové sledovanie, monitoring telefonátov, emailovej pošty, blokovanie určitých internetových stránok a pod. má vždy nepriaznivé dôsledky na súkromie zamestnanca.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

III. SLOVENSKO-ČESKÉ DNI DAŇOVÉHO PRÁVA....

E-kniha

Vladimír BabčákAdrián PopovičJozef Sábo (eds.)

V rámci projektu APVV-16-0160 „Daňové úniky a vyhýbanie sa daňovým povinnostiam (motivačné faktory, vznik a eliminácia)" bola zorganizovaná konferencia pod názvom III. SLOVENSKO-ČESKÉ DNI DAŇOVÉHO PRÁVA „Pozitívna a negatívna stimulácia štátu v oblasti zdaňovania". Z tejto konferencie bol pripravený rovnomenný výstup vo forme recenzovaného zborníka vedeckých prác.

V rámci tejto publikácie sú uverejnené· príspevky viacerých významných osobností vedy daňového práva na Slovensku a v Českej republike. Jednotlivé príspevky mapujú daňovoprávnu legislatívu a aj zmeny podmienené vývojom daňovo-právnej regulácide, a to najmä pod vplyvom práva Európskej únie. Tieto zmeny sú priblížené v kontexte ich konkrétnych ekonomických dopadov a ich vplyvu na postavenie a právne vzťahy v podnikateľskej a spoločenskej oblasti. Nosnými témami spracovanými v rámci jednotlivých príspevkov sú predovšetkým: aktivity EÚ vo vzťahu k daňovým podvodom, daňovým únikom, vplyv konštrukcie dane na konanie adresátov daňovo-právnych noriem a daňová politika štátu a: jej ekonomické dopady.

Publikácia prezentuje jednu z najaktuálnejších tém v súčasnom právnom a ekonomickom prostredí.

Prof. h.c. prof. JUDr. Vladimír Babčák, CSc.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Košické dni súkromného práva IV. Pocta...

E-kniha

E-kniha

Peter Molnár - Viktória Koľveková - Miroslava Kušníriková - Renáta Romanová -• Lukáš Macko (eds.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác z medzinárodnej vedeckej konferencie Košické dni súkromného práva IV., ktorá sa konala v dňoch 15. až 17. júna 2022, je čiastkovým výstupom riešenia grantovej úlohy projektu schváleného Vedeckou grantovou agentúrou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Slovenskej akadémie vied pod registračným číslom 1/0765/20 s názvom „Ochrana ľudských hodnôt v súkromnom práve v kontexte moderných trendov a prebiehajúcej rekodifikácie súkromného práva“.

Predkladaný zborník vedeckých prác je výstupom zo 4. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie Košické dni súkromného práva IV. organizovanej Katedrou občianskeho práva, Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Publikačné výstupy autorov sú tematicky orientované najmä na výskumný projekt VEGA č. 1/0765/20 "Ochrana ľudských hodnôt v súkromnom práve v kontexte moderných trendov a prebiehajúcej rekodifikácie súkromného práva" riešený organizátormi konferencie. Jednotlivé príspevky sú rozdelené do troch sekcií – občianske právo hmotné, civilné právo procesné, právo duševného vlastníctva. Rozdelenie sekcií reflektuje na jednotlivé výskumné oblasti vymedzené v rámci projektu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Nové výzvy ochrany zdravia zamestnancov

E-kniha

E-kniha

Katarína SkolodováMonika Minčičová (eds.)

Zborník príspevkov z V. ročníka študentského sympózia z pracovného práva

Nové trendy digitálnej éry obiehajúcej svet sa nevyhýbajú ani pracovnému trhu a fungovaniu pracovnoprávnych vzťahov. Zodpovedajú pracovnoprávne normy i postupy zamestnávateľov aktuálnym faktorom, ktoré ovplyvňujú fyzický či psychický stav jednotlivca? Prináša digitalizácia, vrátane umelej inteligencie zlepšenia alebo hrozby? Venuje sa ochrane duševného zdravia zamestnancov rovnocenná pozornosť ako ochrane fyzického zdravia? Katedra pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v rámci riešenia projektu APVV-16-0002 Duševné zdravie na pracovisku a posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca, skúma a analyzuje právne aspekty nových rizík, ktoré ohrozujú a ovplyvňujú zdravie jednotlivca v pracovnom prostredí.

Témou V. ročníka študentského sympózia „Nové výzvy ochrany zdravia zamestnancov“ vytvorili členovia katedry študentom možnosť načrieť hlbšie do aktuálnych právnych problémov a premietnuť výsledky svojej tvorivej činnosti do predkladaných odborných príspevkov. Zborník študentského sympózia je obsahovo bohatým dielom, ktorý ponúka čitateľovi priestor na oboznámenie sa so zaujímavými otázkami a aplikačnými problémami, ktoré ich sprevádzajú.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Obchodné záväzky: Všeobecná časť

E-kniha

E-kniha

Dominika Zavadová(ed.)

Zborník z III. študentského sympózia z obchodného práva

V novembri 2015 sa v univerzitnom účelovom zariadení v Danišovciach uskutočnil už tretí ročník študentského sympózia z obchodného práva. Po dvoch rokoch sympózií zameraných na právo obchodných spoločností bola strešnou témou tretieho ročníka všeobecná časť obchodného záväzkového práva. Aj v tomto roku ostalo cieľom študentského sympózia vytvoriť väčší priestor formulovať vlastný pohľad na určitú aktuálnu právnu problematiku a prezentovať výsledky vlastnej práce.
Strešná problematika umožnila zadať viaceré aktuálne témy a študenti tak mohli spracovať problémy, s ktorými sa pravdepodobne budú boriť aj v budúcej praxi. Zvolené témy nepatria medzi témy jednohlasne vnímané právnou doktrínou, resp. ustálenou judikatúrou. Práve naopak, zámerne boli zvolené témy, o ktorých niet mnoho tuzemských literárnych zdrojov. Na spracovanie jednotlivých tém tak nepostačovali bežné učebnicové či komentárové znalosti.
Zapojení členovia katedry, tak z radov učiteľov, ako aj doktorandov, pôsobili aj v tomto roku skôr ako kontaktné osoby, než ako konzultanti či vedúci práce študentov.
Primárnym účelom sympózii na fakulte je umožniť študentom prejavujúcim záujem o obchodné právo rozvinúť analytické či argumentačné schopnosti, ale aj prejavenie osobnosti študenta. Chceme, aby poslucháči rozvíjali nielen odborné znalosti, ale aj osobné schopnosti, tzv. soft skills, umenie prezentovať vlastný názor a presvedčivo argumentovať.
Výsledky práce študentov môžete vidieť v tomto zborníku.
Nám ostáva dúfať, že aj iní poslucháči budú mať záujem prehĺbiť svoje poznatky a prezentovať výsledky vlastnej práce na nasledujúcich sympóziách. Veríme, že školské kurikulum sa už nadlho podarilo rozšíriť o ďalšie fakultatívne podujatie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zdravotná spôsobilosť zamestnancov

E-kniha

Monika Minčičová - Marcel Dolobáč - Jana Žuľová (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie

Zdravie podmieňuje život človeka vo všetkých jeho činnostiach a záujmoch, vrátane možnosti a schopnosti pracovať. Práca a zdravie sú vo vzájomnej interakcii. Prácou dochádza k sociálnemu začleneniu, finančnej sebestačnosti, nájdeniu potvrdenia vlastnej užitočnosti či dosiahnutiu osobných ambícií. Práca môže mať terapeutické účinky, ale súčasne môže na zdravie pôsobiť nepriaznivo. Prelínajúce sa faktory pracovného prostredia samy o sebe, alebo v kombinácii s mimopracovnými vplyvmi môžu viesť k vzniku chorôb, ktoré dočasne alebo trvale vyradia zamestnanca z jeho dosiaľ vykonávanej profesie. Z týchto dôvodov požíva zdravie ako jedna z najdôležitejších hodnôt nielen v pracovnoprávnych vzťahoch zásadnú právnu ochranu. Jedným z pomocných nástrojov k zabezpečeniu ochrany zdravia zamestnancov v pracovnoprávnych vzťahoch je posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu, ktorej účelom je zaistiť iba výkon takého druhu práce, na ktorý má jednotlivec zdravotné predpoklady. Problematika zisťovania zdravotnej, ale aj psychickej spôsobilosti zamestnancov na prácu, je témou interdisciplinárnou, v ktorej má zastúpenie nielen právna veda, ale tiež medicínske odbory alebo oblasť verejného zdravotníctva. Obdobie pandémie síce rozšírilo viaceré právne aspekty skúmanej oblasti o nové tézy, ale súčasne  znemožnilo priame stretnutie jednotlivých odborníkov k osobnej výmene poznatkov a k diskusii prezentovaných názorov. Katedra pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa napriek nepriaznivým okolnostiam rozhodla pristúpiť k ďalšiemu posunu v riešení grantového projektu APVV-16-0002 Duševné zdravie na pracovisku a posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca a usporiadať elektronickú formu medzinárodnej vedeckej konferencie, ktorá prebiehala v dňoch 15. až 25. mája 2020. Výstupom medzinárodnej konferencie je predkladaný zborník vedeckých príspevkov, ktorý svojím obsahom deklaruje dôležitosť venovania sa otázkam vzťahujúcim sa k ochrane zdravia zamestnancov, a to nielen z číro právneho pohľadu, ale i v kontexte jeho nevyhnutnej prepojenosti s inými vednými disciplínami.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Aktuálne otázky trestného práva z pohľadu...

E-kniha

E-kniha

Dominika Marčoková Becková (ed.)

Zborník príspevkov zo XVI. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 21. apríla 2023.

Zborník príspevkov zo XVI. ročníka študentského sympózia Ústavu medzinárodného práva a európskeho práva sa venuje vybraným aspektom miesta a úlohy trestného práva z pohľadu súčasného európskeho a medzinárodného práva. Študenti a študentky sa vo svojich príspevkoch zaoberajú aktuálnymi témami trestného práva v práve Európskej únie a medzinárodnom práve. Z pohľadu práva Európskej únie je v tomto smere najaktuálnejšou problematika Európskej prokuratúry, orgánu Únie, ktorý je vybavený právomocou vyšetrovať a trestne stíhať trestné činy poškodzujúce finančné záujmy Únie. Tejto problematike je venovaná prvá časť príspevkov, ktoré sa zaoberajú dôvodmi vzniku Európskej prokuratúry, jej štruktúrou a úlohami, problematikou vedenia vyšetrovania Európskej prokuratúry v podmienkach Slovenskej republiky, ako aj vzťahom Európskej prokuratúry s jej najbližších partnerom, Európskym úradom pre boj proti podvodom. Druhá časť príspevkov reflektuje aktuálne otázky a výzvy trestného práva v medzinárodnom práve. Z hľadiska zameranie ide o príspevky, ktoré sa venujú problematike medzinárodného trestného tribunálu pre Ukrajinu, právnym problémom a výzvam spojeným s jeho vytvorením, problematike zločinu agresie pred Medzinárodným trestným súdom, ako i otázkam imunít predstaviteľov štátov pred vnútroštátnymi súdmi.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ústava Slovenskej republiky a jej perspektívy

E-kniha

E-kniha

Ladislav Orosz, Diana Horňáková, Patrik Mário Čerňanský

Tento vedecký zborník plní funkciu záverečného spoločného publikačného výstupu v zásade celého riešiteľského kolektívu spomínaného vedeckého projektu. Tvoria ho príspevky, ktoré odzneli na vedeckom seminári Ústava Slovenskej republiky a jej perspektívy. Skvalitňovanie ústavného textu a zvyšovanie autority slovenskej ústavy – reálna možnosť, alebo naivná ilúzia (?), uskutočneného v dňoch 23. – 25. novembra 2022 v učebno-výcvikovom zariadení UPJŠ v Košiciach v Danišovciach. Finálna podoba príspevkov vzišla z konštruktívneho vedeckého diskurzu, ktorý sprevádzal celý priebeh tohto vedeckého seminára.

Obsah vedeckého zborníka, ktorý ponúkame nielen širokej (zvlášť právnopolitologickej) odbornej verejnosti, ale aj a najmä slovenským ústavodarcom, tvoria popri príspevkoch členov riešiteľského kolektívu a pozvaných hostí, aj literárne prvotiny doktorandov organizátorskej Katedry ústavného práva a správneho práva Právnickej fakulty UPJŠ a Katedry verejnoprávnych disciplín Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach, ktoré tematicky korešpondujú úlohám riešeným v rámci už spomínaného vedeckého projektu „„Ústavodarná činnosť Národnej rady Slovenskej republiky (právno-politologická analýza – hodnotenie – perspektívy).“

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Právo bez hraníc

E-kniha

E-kniha

Eva Berníková - Dominika PisarčíkováDiana Repiščáková (eds.)

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov a mladých výskumných pracovníkov vznikol v rámci medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov a mladých výskumných pracovníkov s názvom „Právo bez hraníc“ konanej dňa 27. apríla 2023 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v súvislosti s riešením vedeckého projektu s názvom „Extrateritoriálne účinky cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie“ podporeného grantom Vedeckej grantovej agentúry pod č. 01/187/2022.

Cieľom uvedeného projektu je vedecké skúmanie extrateritoriálneho pôsobenia správnych rozhodnutí členských štátov Európskej únie na území iných členských štátov za účelom zistenia a následného posúdenia nutnosti, ako i rozsahu harmonizácie právnej regulácie členských štátov Európskej únie, vychádzajúc z narastajúcej potreby zvyšovania miery voľného pohybu správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie.

V rámci riešenia výskumného projektu sa uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia doktorandov a mladých výskumných pracovníkov pod názvom ,,Právo bez hraníc“. Na konferencii boli prezentované príspevky doktorandov a mladých výskumných pracovníkov pochádzajúcich nielen zo slovenských, ale i zahraničných univerzít. Hlavným cieľom konferencie bolo zdôraznenie čoraz viacej narastajúcej globalizácie práva, v dôsledku ktorej už nie je možné vnímať vnútroštátne právo izolovane, ale v korelácií s právnymi poriadkami iných štátov, príp. s právom nadnárodných, resp. medzinárodných organizácií, ako aj záväzkami, vyplývajúcimi pre jednotlivé štáty z uzatvorených medzinárodných zmlúv. Tomuto cieľu zodpovedali i jednotlivé sekcie a bloky konferencie, v rámci ktorých odzneli nielen poznatky z pozitívno-právnych disciplín, ale i poznatky teoreticko-právneho a historicko-právneho charakteru.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

STAV A PERSPEKTÍVY VEREJNÝCH FINANCIÍ V EÚ

E-kniha

E-kniha

Elena Lazoríková, Adrián Popovič, Anna Románová

Recenzovaný zborník vedeckých prác

Tento zborník vedeckých prác prezentuje príspevky z medzinárodnej vedeckej konferencie „Stav a perspektívy verejných financií v EÚ“, ktorá sa konala v dňoch 2. a 3. júna 2022 v Košiciach a vznikol ako čiastkový výstup z riešenia grantových úloh projektov VEGA č. 1/0485/21: „Súčasnosť a východiská reformovania systému vlastných zdrojov rozpočtu EÚ (právne a ekonomické aspekty aj v kontexte dôsledkov pandémie ochorenia COVID-19)“ a VEGA č. 1/0214/21: „Daň z nehnuteľností - právny stav a potenciál“. Zborník tvoria príspevky účastníkov konferencie rozdelené do dvoch tematických sekcií, a to „Rozpočet EÚ“ a „Nehnuteľnosti v zdaňovaní“. Kým prvá časť príspevkov sa venuje ako príjmovej stránky rozpočtu EU (najmä v kontexte systému vlastných zdrojov), tak aj jeho výdavkovej ako aj jeho vzťahu k iným rozpočtom, tá druhá sa zameriava na nehnuteľnosti ako predmet špecifických regulácií rôznych daní, vrátane tých priamo zdaňujúcich nehnuteľnosti rovnomennou daňou.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Európska prokuratúra v Slovenskej republike

E-kniha

E-kniha

Martina Jánošíková - Dominika Marčoková Becková (eds.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác je venovaný problematike Európskej prokuratúry a je výsledkom riešenia projektu podporeného Agentúrou na podporu výskumu a vývoja č. APVV-18-0421 Európska prokuratúra v súradniciach ústavného poriadku Slovenskej republiky ako posilnenie európskej integrácie prostredníctvom práva. Autori vedeckých prác sa vo svojich prácach venujú problematike Európskej prokuratúry v kontexte práva Európskej únie a trestného práva, ako aj vzťahu Európskej prokuratúry s vnútroštátnou prokuratúrou a orgánmi činnými v trestnom konaní. Vedecké práce uverejnené v zborníku sa zaoberajú témami dôvodov vzniku Európskej prokuratúry,  postavenia Európskej prokuratúry v inštitucionálnom systéme EÚ a SR, vzťahov kooperácie a koordinácie medzi Európskou prokuratúrou a prokuratúrou Slovenskej republiky, ochrany ústavnosti a zákonnosti postupov a rozhodnutí Európskej prokuratúry s osobitným zreteľom na ochranu základných práv, ako i prvým výsledkom a hodnoteniam pôsobenia Európskej prokuratúry v SR. Vďaka obsahovému spracovaniu príspevkov môže čitateľ získať ucelenejšiu predstavu o tomto novom orgáne Európskej únie, ktorý pôsobí v oblasti tradične spájanou so suverenitou štátu a predstavuje tak ďalší posun v integračných procesoch reprezentovaných Európskou úniou.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA

E-kniha

E-kniha

Jozef SuchožaJán HusárRegina Hučková (eds.)

Zborník vedeckých prác

Rok 2020 je takmer od svojho začiatku celosvetovo poznačený bezprecedentnou situáciou spojenou so šírením ochorenia Covid-19. V úvode aktuálneho kalendárneho roka, keď sa postupne rozbiehali aktivity organizačného tímu na príprave ďalšieho ročníka, sme sa ešte nádejali, že do tradičného termínu našej jesennej konferencie je ešte ďaleko a v tomto maximálnom optimizme sme rozbehli organizáciu jubilejného 10. ročníka našej už tradičnej konferencie. Konferencie, ktorá je stabilnou súčasťou vedecko-odborných konferenčných podujatí v tuzemských podmienkach a ktorá sa stala stabilnou súčasťou pracovných programov mnohých nás. Rok 2020 je takmer od svojho začiatku plný obmedzení, pričom obmedzenia sa dotkli aj organizácie konferenčných podujatí. Za „obeť“ súčasnej situácií padol aj náš 10. ročník konferencie Právo – obchod – ekonomika, ktorý sme boli nútení „so zaťatými zubami“ zrušiť. Situácia nám neumožňuje nič iné len dúfať, že v roku 2021 nám bude umožnené stretnúť sa na tradičnom mieste vo Vysokých Tatrách. Tieto stretnutia už berieme ako samozrejmosť, pričom ak na nič iné táto situácia nie je dobrá, tak aspoň na spomalenie a na uvedomenie si našej vlastnej zraniteľnosti.

Dovidenia na ďalšom ročníku Právo-obchod-ekonomika v októbri 2021.

Do rúk sa vám dostáva zborník vedeckých prác, ktorý je vydaný v nadväznosti na riešenie vedeckých projektov na vedeckom pracovisku - Katedre obchodného práva a hospodárskeho práva ako hlavného organizátora vedeckej konferencie, ale zároveň i na ďalších katedrách Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach, či mnohých akademických pracoviskách v tuzemsku i zahraničí. Zborník je vydaný s podporou Agentúry na podporu výskumu a vývoja.

Editori ďakujú všetkým, ktorí do neho prispeli svojimi vedeckými článkami a zároveň i recenzentom za ich cenné pripomienky a odporúčania.

Za editorov: Regina Hučková

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.