0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Doktorandské miscelaneá 7

E-kniha

Lukáš Šutor

Siedmy zväzok Doktorandských miscelaneí vznikal v tohtoročnej špecifickej výskumnej a pedagogickej situácii, ktorá mu predurčila charakter nekonferenčného zborníka.

Predchádzajúce dva ročníky nadviazali - v Jesennej škole doktorandov FF UPJŠ v Košiciach – na tradíciu domácich vedeckých podujatí (najprv seminárov, neskôr konferencií), čím pred publikovaním vytvárali možnosť overiť si ucelenejšie vedecké závery pred rôznorodejším auditóriom nielen skúsenejších pedagógov, ale aj výskumníkov z vlastnej generácie. Táto fáza sa pri vzniku publikácie zúžila na komunikáciu medzi školiteľom/posudzovateľom a doktorandom. Neznamenalo to však automaticky menej intenzívny dialóg. Mnohé príspevky prechádzali zaujímavými zmenami a variáciami.

Výsledné štúdie odzrkadľujú okrem stupňa rozpracovania dizertačných prác často aj záujem mladých vedcov o konkrétne problematiky, ktoré majú potenciál samo-statných výskumov. Koniec-koncov si na ich odskúšanie zvolili práve náš domáci zborník.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0054-7

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Lukáš Šutor
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
165
Dostupné od:
30.11.2021
Rok vydania:
2021
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Licencia:
CC BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Výmena obyvateľstva medzi Československom a...

E-kniha

E-kniha

Štefan Šutaj,Jana Šutajová

Výmena obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom sa realizovala na základe Dohody o výmene obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom, ktorá bola podpísaná 27. februára 1946. Jej prijatie bolo nielen súčasťou československých riešení postavenia národnostných menšín, ale aj súčasťou strategickej koncepcie budovania štátu Čechov a Slovákov, bez Nemcov a Maďarov. Dohoda bola súčasťou povojnového riešenia vzájomných sporov, nedorozumení a mala byť jedným z riešení, ktoré v povojnovej dobe mali eliminovať faktor, ktorý podľa čsl. politických špičiek zapríčinil vojnový konflikt. Výmena obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom nebola teda izolovanou historickou udalosťou, ale bola súčasťou migračných pohybov, ktoré sa začali v Európe už po prvej svetovej vojne a môžeme povedať, že boli pokračovaním predchádzajúceho vývoja ako súčasť migračných schém v Európe.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Možné svety z pohľadu logickej sémantiky a...

E-kniha

E-kniha

Eugen Andreanský

Predložená monografia si kladie za cieľ kriticky zmapovať chápanie pojmu možných svetov. Prvá kapitola opisuje formovanie sémantiky možných svetov, spolu s naznačením niektorých problémov, ktoré so sebou prináša a ktoré prenikavým spôsobom odhaľoval predovšetkým W. V. O. Quine. V ďalších dvoch kapitolách sa práca zameriava na modernejšie názory na povahu možných svetov, pričom hlavná pozornosť je venovaná dichotómii medzi posibilistickým a aktualistickým prístupom k otázke modalít, popri ktorom je nevyhnutné posúdiť aj iné rozlíšenia (esencializmus - antiesencializmus, realizmus - redukcionizmus (príp. ersatzimus či fikcionalizmus), naturalizmus - nenaturalizmus a pod.). Zvýšená pozornosť je v práci špeciálne venovaná posibilizmu D. Lewisa a aktualistickým koncepciám S. Kripkeho, A. Plantingu, R. M. Adamsa, N. Reschera, D. Armstronga a J. Hintikku. Neštandardný prístup k problematike možných svetov je zachytený vo štvrtej kapitole. Tá je predovšetkým venovaná významnej koncepcii Jaaka Hintikku, ktorá pracuje s pojmom epistemických možných svetov a dokumentuje príklon k modifikácii a relativizácii modálneho diskurzu. Záver poskytuje zhodnotenie diskusie, ktorá sa dotýka hlavných problémov spätých s úvahami o možných svetoch. V predkladanej monografii sú objasnené niektoré reprezentatívne koncepcie možných svetov, resp. možných indivíduí a je v nej naznačený celkový postup od posudzovania možných svetov ako ideálnych logických konštruktov cez ich relativizáciu prostredníctvom oddelených oblastí indivíduí pre jednotlivé svety a ďalej prostredníctvom vzťahu dosiahnuteľnosti až k finančným, nemožným a neštandardným možným svetom.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Essentials of Language Typology

E-kniha

E-kniha

Lívia Körtvélyessy

Táto vysokoškolská učebnica vysvetľuje študentom, ktorí absolvujú kurz Jazyková typológia a univerzálie, základnú terminológiu, teoretické prístupy a metódy výskumu. Učebnica je rozdelená na jedenásť kapitol. Každá z nich obsahuje prístupným spôsobom prezentované teoretické poznatky ako aj praktické úlohy, ktorých cieľom je rozvíjať zručnosti študentov v predmetnej oblasti.

Učebnica pokrýva nasledujúce témy: predmet a povaha jazykovej typológie, stručná história tejto lingvistickej disciplíny, genealogická klasifikácia jazykov, rôzne prístupy a hlavné ciele typológie jednotlivých jazykových rovín (fonológia, morfológia, syntax, lexika) ako aj areálnej typológie, zložité problémy jazykových univerzálií a povaha a podstata práce typológov. Vzhľadom na bohaté výskumné aktivity lingvistov KAA UPJŠ v Košiciach, učebnica oboznamuje študentov s ich dosiahnutými výsledkami tejto intenzívne sa rozvíjajúcej oblasti lingvistiky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Základy filozofickej antropológie I.

E-kniha

E-kniha

Kristína Bosáková

Predkladaná vysokoškolská učebnica filozofickej antropológie je určený študentom tak jednoodborovej filozofie, ako aj filozofie v dvojodborovej kombinácii s iným smermi, prírodovedných alebo humanitných vied. Učebnica si kladie za cieľ nielen uviesť študentov do základov modernej filozofickej antropológie, ale má aj didakticko-filozofické zameranie. To je badateľné nie len v teoretickej časti jednotlivých kapitol, ale prejavuje sa to najmä v podobe úryvkov z pramenných textov, obsiahnutých na záver každej kapitoly a následných otázok, určených na analýzu týchto textov.

Cieľom práce nie je len priblíženie dôležitých, filozoficko-antropologických otázok študentom filozofie, ale aj možnosti, ako o týchto otázkach učiť v budúcej pedagogickej praxi. Učebnica má preto veľký význam aj pre nepedagogický smer štúdia, no snáď ešte väčší pre študentov pedagogických smerov a budúcich učiteľov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Realism, Modernism, Postmodernism: Five Modern...

E-kniha

E-kniha

Soňa Šnircová

This textbook has been designed as supporting material for the postgraduate course on modern trends in European literature. It focuses on the presentation of five modern literary modes of writing: the realistic mode which was brought to its prominence by the nineteenth-century Realist movement; the stream-of-consciousness and ‘absurdist’ modes which were developed in the context of modernism; and the magical realist and metafictional modes which are associated mainly with postmodernist literary trends. Each mode is represented by a well-known text which demonstrates the formal aspects of each mode and deals with the thematic concerns typical of the literary movement that influenced its production. The textbook adopts an interdisciplinary approach, placing the chosen literary texts into the historical, philosophical and cultural contexts that shaped their characters, and thereby providing the background knowledge necessary for a deeper understanding of their formal and thematic aspects.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.