0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Psychológia práce a organizácie 2012

E-kniha

Ladislav Lovaš - Katarína Vasková (eds.)

Zborník z medzinárodnej konferencie „Psychológia práce a organizácie 2012“

V dňoch 23. - 24. 5.2012 sa v historických priestoroch Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach uskutočnil dvanásty ročník medzinárodnej konferencie „Psychológia práce a organizácie 2012“.

Kontinutiná séria konferencií venovných psychológie práce a organzácií sa začala v roku 1999 (prvá mala názov „Psychológia práce – teórie a prax“ a uskutočnila sa v Zlatej Idke). Od roku 2009 sa koná striedavo v Českej a Slovenskej republike.

Konferenciu organizačne pipravila Katedra psychológie Filozofickej fakulty Univerzity P.J.Šafárika v Košiciach. Spoluorganizátormi podujatia boli Spoločenskovedný ústav Slovenskej akadémie vied, Ústav aplikovanej psychológie FSEV Univerzity Komenského v Bratislave a Ústav na VV a VTOS v Košiciach. V rámci tradičného zamerania konferencie, ktorým je základný a aplikovaný výskum v oblasti psychológie práce, bolo prezentovaných spolu 37 príspevkov (25 referátov a 12 posterov).

Podstatná časť plenárnych vystúpení, referátov a posterov tvorí obsah tohto zborníka.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-086-0

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Ladislav Lovaš - Katarína Vasková
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
410
Dostupné od:
19.12.2013
Rok vydania:
2013
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

CIELE PRI NÁSTUPE DOSPELOSTI: AKÉ SÚ A AKO NA NE?

E-kniha

E-kniha

Simona Ďurbisová

Metodická príručka vznikla ako praktický výstup projektu APVV-19-0284 „Faktory výberu a dosahovania dlhodobých cieľov u mladých ľudí v období prechodu do dospelosti“ Katedry psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Obdobie prechodu do dospelosti je charakteristické mnohými zmenami, nestabilitou a neistotou, ktoré sú úzko spojené aj so snahou o dosiahnutie cieľov z rôznych oblastí života – či už ide o vzdelávanie, rodinu/vzťahy, kariéru alebo osobný rast. V rámci projektu bola preto pozornosť venovaná bližšiemu preskúmaniu procesu dosahovania týchto cieľov u ľudí v období nastupujúcej dospelosti. Výskumné zistenia pomohli doplniť doposiaľ chýbajúce informácie o špecifikách tejto problematiky, ako aj poskytnúť účelný základ pre potenciálnu aplikáciu intervenčných aktivít.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Myths and Manipulation in Political Discourse

E-kniha

E-kniha

Jaroslav Marcin - Viktória Marcinová a kol.

Táto malá kniha začala vznikať spôsobom, ktorý je pravdepodobne podobný mnohým iným akademickým publikáciám: Keď sme sa my piati stretli ako doktorandi a učitelia na Katedre britských a amerických štúdií, čoskoro sme si uvedomili, že naše výskumy sa v niekoľkých bodoch prelínali. Najvýraznejšia bola naša spoločná snaha o analýzu politického, resp. politicky motivovaného diskurzu a štúdium mýtov a manipulácií, ktoré tento diskurz využíval.

Napokon sme sa rozhodli spojiť výsledky našich výskumov, aby sme vytvorili komplexnejší obraz poskytujúci rôzne perspektívy a pohľady. V našom úsilí nám výrazne pomohla finančná podpora z grantu poskytnutého Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika. Výsledkom týchto snáh je päť kapitol tejto stručnej, no dúfajme, že informatívnej a podnetnej monografie.

V prvej kapitole sa Viktória Marcinová zaoberá vplyvom totalitnej ideológie na preklad tzv. „kapitalistických“ drám počas prvej fázy normalizácie na Slovensku (1948–1968). V druhej kapitole sa pozornosť presúva na politický diskurz a manipuláciu v demokracii, keď Jaroslav Marcin podrobnejšie skúma vojnovú rétoriku amerických prezidentov. USA zostávajú v centre záujmu aj v tretej kapitole, no tentoraz sa Martina Martausová zameriava na otázku mýtu amerického sna a jeho prezentácie v Spojených štátoch po 11. septembri 2001. Podobnú myšlienku, avšak v inom geograficko-kultúrnom kontexte, rozoberá štvrtá kapitola, kde Božena Velebná identifikuje mýty škótskej identity zobrazené v historických filmoch. V záverečnej piatej kapitole sa Eduard Soták zameria na úlohu masmédií v kontexte politicky motivovaného diskurzu a šírenia politickej ideológie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

O odbornej praxi v praxi (pre študentov...

E-kniha

E-kniha

Andrea Klimková

Súčasný rozvoj aplikovanej etiky vo svete nasvedčuje, že sa aplikovaná etika dostáva do novej, kvalitatívne odlišnej éry inovatívnych aplikačných prístupov, metodík a metód, aj nových špecifických formátov vo výučbe.

Aplikačné úrovne v aplikovaných etikách (v bioetike, biznis etike, etike techniky, profesijných etikách, atď.) sú späté s kritickou reflexiou doterajších stratégií a metodík v ich výučbe. Spájanie etickej racionality s variabilitou praxe a implementácia etických politík a nástrojov v konkrétnej praxi si skutočne žiada nové kompetencie, nové zručnosti, schopnosť pracovať novým spôsobom s empirickým aj normatívnym. Znamená to pracovať s etickou teóriou a morálnou praxou invenčne, heuristicky, inovatívne, propedeuticky.

Tvorba užitočných a odborne vystavaných procedúr a formátov je súčasťou profesijnej a odbornej prípravy aplikovaných etikov na moderných katedrách aplikovaných etík.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Alúzie 2024

E-kniha

E-kniha

Peter Getlík  (ed.)

Metodologické presahy literárnovedného výskumu – zborník rozšírených abstraktov z medzinárodnej konferencie (Košice 15. – 16. 4. 2024)

Zborník rozšírených abstraktov z medzinárodnej konferencie Alúzie 2024: Metodologické presahy literárnovedného výskumu (15. – 16. apríla 2024 v Košiciach) vychádza vo finálnej fáze a poslednom roku riešenia projektu APVV-19-0244 Metodologické postupy v literárnovednom výskume s presahom do mediálneho prostredia a zachytáva vzájomnú komunikáciu viacerých príbuzných disciplín. Autori abstraktov predstavujú literárnovedné, translatologické, mediologické, kulturologické aj iné metodologické východiská svojho výskumu v rozmanitých témach, ktoré však spája motív presahovania a prepájania disciplín, metód, smerov či samotných diel, ako to už v názve konferencie avizuje hravý termín „alúzie“.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Študentská vedecká konferencia X. Zborník...

E-kniha

E-kniha

Mikuláš Jančura - Maroš Melichárek (eds.)

Študentská vedecká konferencia je v rámci akreditovaných študijných programov Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ definovaná ako povinne voliteľný predmet. Po prvý krát bola na pôde katedry usporiadaná v roku 2011. Primárnym cieľom, tohto už tradičného podujatia, je prezentácia čiastkových výstupov študentského autorského výskumu, naviazaného predovšetkým na vybrané faktické časti či teoretické východiská bakalárskych a magisterských záverečných prác. Z toho vyplýva aj široké tematické spektrum vnútorného obsahu jednotlivých konferencií. Okrem udelenia kreditov za absolvovanie disponuje konferencia vo vzťahu k študentom celým radom pridaných hodnôt, ktorých sprostredkovanie možno chápať ako jej sekundárne ciele.

Študenti, ktorí sú na rôznych stupňoch ich študijného rastu, tak majú pri príprave svojich príspevkov možnosť intenzívnejšie spolupracovať so svojimi školiteľmi, v rámci konferencie prezentovať svoje poznatky pred širším auditóriom a v neposlednom rade, majú možnosť dostať spätnú väzbu od odbornej komisie tvorenej pedagógmi z Katedry histórie. Nemenej dôležité je tiež nadobudnutie schopností prezentovať „veľký“ text v limitovanom časovom úseku, vysporiadať sa s konštruktívnou kritikou a adekvátne na ňu reagovať či schopnosť adekvátne a pružne reagovať na otázky a podnety v otvorenej diskusii. Ako organizátori podujatia a zároveň vysokoškolskí pedagógovia považujeme za dôležité tieto schopnosti a kompetencie u študentov rozvíjať. Zároveň máme za to, že toto nadobudnuté poznanie môžu študenti pozitívne využiť vo svojej budúcej praxi a to či už ako profesionálni historici, alebo ako učitelia dejepisu.

Od roku 2011 sa študentská vedecká konferencia teší relatívne čulému záujmu čo dokladuje každoročný priemerný počet 10 až 15 prednášajúcich. Svoje príspevky v rámci 10 ročnej tradície podujatia predniesli aj študenti, ktorí v súčasnosti pôsobia ako úspešní doktorandi, vysokoškolskí tvoriví zamestnanci, výskumníci a učitelia dejepisu. Spomenúť možno napr. mená ako Dominika Kleinová (KKD UP), Vavrinec Žeňuch (IH FF PU), Katarína Lukáčová (KH FF UPJŠ), Peter Pavonič, Zuzana Janíková (KH FF UPJŠ), Oliver Zajac (HÚ SAV), Michal Mako (FF MUNI) či Miroslava Gallová a Patrícia Fogelová (SvÚ CSPV SAV v Košiciach).

Na tomto základe sme ako organizátori považovali za prínosné, aby sme „okrúhly“ ročník študentskej vedeckej konferencie kvalitatívne posunuli vyššie a dali možnosť študentom svoje príspevky publikovať. V rámci predkladaného zborníka je publikovaných 7 textov, z toho 4 z bakalárskeho a 3 z magisterského stupňa štúdia. Príspevky postihujú širšie spektrum, prevažne kultúrno-historických tém v časovom horizonte od raného stredoveku až po druhú polovicu 20. storočia, čo dokladá zároveň aj širokú paletu spracovávaných tém záverečných prác na katedre. V rámci bloku venovanému starším dejinám sú obsiahnuté príspevky od Kataríny Jurčovej, ktorá priblížila problematiku Ostrogótskych kráľov, Bc. Kristíny Laškotyovej s príklonom ku kultúrnohistorickej rovine románu Tristan a Izolda, Estery Pracuovej, ktorá sa venovala sonde do problematiky hrdelných trestov v stredoveku a rannom novoveku a Bc. Márie Rebičovej, ktorá priblížila problematiku kráľovských sobášov v Uhorsku počas neskorého stredoveku. Blok novších dejín zastupujú príspevky Bc. Samuela Filipa venované fenoménu vojnovej fotografie, Bc. Heleny Kuncovej, ktorá priblížila aplikáciu moderných marketingových postupov v automobilovej reklame medzivojnového obdobia a Bc. Moniky Tresovej, ktorá priblížila osobnosť Rudolfa Fibyho a jeho pôsobenie v kontexte samizdatovej činnosti v 80. rokoch 20. storočia.

Ako organizátori podujatia máme ambíciu, aby sa z publikovania zborníka stala rovnaká tradícia, ako sa stala zo samotnej študentskej vedeckej konferencie, pretože to považujeme vo vzťahu k práci s našimi študentmi za zmysluplné. V neposlednom rade je potrebné vysloviť poďakovanie nášmu kolegovi a priateľovi Mgr. Henrichovi Hrehorovi, PhD., ktorý bol od roku 2011 dlhodobo hlavným organizátorom a „duchovným otcom“ celého podujatia. Vďaka patrí aj vedúcemu katedry za každoročnú podporu a kolegom, ktorí sa ujali recenzovania príspevkov v rámci predkladaného zborníka.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.