0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Psychológia práce a organizácie 2012

E-kniha

Ladislav Lovaš - Katarína Vasková (eds.)

Zborník z medzinárodnej konferencie „Psychológia práce a organizácie 2012“

V dňoch 23. - 24. 5.2012 sa v historických priestoroch Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach uskutočnil dvanásty ročník medzinárodnej konferencie „Psychológia práce a organizácie 2012“.

Kontinutiná séria konferencií venovných psychológie práce a organzácií sa začala v roku 1999 (prvá mala názov „Psychológia práce – teórie a prax“ a uskutočnila sa v Zlatej Idke). Od roku 2009 sa koná striedavo v Českej a Slovenskej republike.

Konferenciu organizačne pipravila Katedra psychológie Filozofickej fakulty Univerzity P.J.Šafárika v Košiciach. Spoluorganizátormi podujatia boli Spoločenskovedný ústav Slovenskej akadémie vied, Ústav aplikovanej psychológie FSEV Univerzity Komenského v Bratislave a Ústav na VV a VTOS v Košiciach. V rámci tradičného zamerania konferencie, ktorým je základný a aplikovaný výskum v oblasti psychológie práce, bolo prezentovaných spolu 37 príspevkov (25 referátov a 12 posterov).

Podstatná časť plenárnych vystúpení, referátov a posterov tvorí obsah tohto zborníka.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-086-0

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Ladislav Lovaš - Katarína Vasková
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
410
Dostupné od:
19.12.2013
Rok vydania:
2013
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Sokratovská otázka ako filozofický problém

E-kniha

E-kniha

Štefan Jusko

Cieľom monografie je poukázať na závažný problém interpretácie sokratovskej otázky, pretože charakter jej uchopenia predstavuje zároveň aj spôsob interpretačného prístupu k dejinám filozofie, resp. v našom prípade k interpretácii Sokrata a Platona. Že sokratovskú otázku je možné uchopiť diametrálne odlišne, mimo iných ukázali aj Patočka a Nietzsche. Prvý z obidvoch sa k Sokratovi hlási a originálnym spôsobom jeho otázku aktualizuje pre súčasnosť. Druhý je k Sokratovi ambivalentný, ale v konečnom dôsledku ho označí za dekadenta.

V prvej časti monografie je predstavená Patočkova charakteristika povahy ľudskej existencie, ktorú sám autor formuluje ako jednotnú, morálne pevnú. Patočka z tejto pozície interpretuje sokratovskú otázku ako starostlivosť o dušu, o jej dobro, pričom otázku dobra neodvodzuje z niečoho pozitívne vymedzeného, ale z celku sveta, ktorý svojou neustálou otvorenosťou môže byť vymedzený iba negatívne. Táto sféra negativity je pre Patočku niečím nesmierne pozitívnym, lebo transcendencia k nej človeka od relatívnych dobier pozdvihuje k celkovému zmyslu a tým ho robí morálne zdatným v pravom slova zmysle. Dobro, t. j. požiadavka k vzmachu, k obratu človeka od sveta veci k celku sveta je preň programom, ktorý prvý svojim vediacim nevedením formuloval práve Sokrates.

Druhá časť práce je venovaná Nietzscheho koncepcii založenej na ne-jednote ľudskej existencie, ktorá nie je odvodená z celku sveta, z celkového zmyslu, ale zo zmyslu situačného. Nietzsche sa usiluje preukázať, že v každej situácii je ľudská existencia vystavená dvom opačným hľadiskám, pri ktorých nie je možné rozhodnúť, ktoré je správne. Dochádza k záveru, že obe hľadiska sú si vzájomne rovnocenné a v tejto rovnocennosti aj vzájomne podmienené, čo znamená, že k dobru, ku zmyslu situácie je blahodarnou podmienkou práve jeho opak, t. j. to, čo zmysel ohrozuje, čo predstavuje stratu zmyslu (a opačne). Túto rovinu označuje ako imorálnu, ako sféru, v ktorej si ľudská existencia tvorí zmysel mimo myslenia v protikladoch dobra a zla.

Záver práce je otvorený, lebo ako sa ukazuje, pre obe koncepcie nemáme spoločného menovateľa, ktorý by mohol rozhodnúť o správnosti jednej alebo druhej koncepcie. Práve v tomto spočíva, že sokratovská otázka zostáva vážnym filozofickým problémom aj dnes.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Kultúrne dejiny talianskej renesancie: Pojmy,...

E-kniha

E-kniha

Peter Fedorčák

Pri štúdiu renesancie existuje viacero kritických, kľúčových pojmov a vzťahov, ktoré je potrebné charakterizovať s prihliadnutím na to, že nie je možné nájsť na žiadnu z nich definitívnu odpoveď a uspokojivé riešenie.

Tieto problémové body sú: vzťah k antike; prepojenie so stredovekom; premena na manierizmus a barok; realizmus a zosvetštenie v umení; individualita renesančného umelca; príčiny vzniku renesančného umenia v Taliansku, jeho determinanty a stimulátory a oddelenie tejto analýzy od analýzy vzniku a rozvoja umenia ako takého (nielen renesančného); regionálne rozdiely v rámci Talianska; chronologické vymedzenie renesancie; pojmy stredovek a novovek; miera umeleckého vplyvu byzantského, gotického a románskeho umenia na renesančné umenie. Samotný termín renesancia, jeho obsah a existencia, sú témou diskusie so študentmi, keďže tí sa pri tom učia, ako také termíny vznikli a vznikajú, akým spôsobom sa im pridáva obsah a ako sa tento obsah mení počas historického diskurzu, ako na jednu tému existuje pluralita názorov a viacero metodologických postupov výskumu, ktoré vytvárajú jednotlivé školy a prúdy.

V rámci nich študenti vidia význam osobností z radov historikov a porovnávajú ich koncepty. Zároveň študenti môžu pozorovať ich argumentáciu a logické postupy, ktorými podporujú svoje tvrdenia. Sloboda tvorby termínov a pojmov respektíve ich nových definícií nesmie stáť na neznalosti faktov, ale s ich množstvom rastie variabilita ich interpretácie. Tento predmet má pri takto nastavenom prístupe potenciál, ktorý v plnej miere využívame na seminároch a prednáškach, o téme diskutovať a formulovať antitézy k zdanlivo zjavným tézam.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

K problému dichotómií v dejinách politického...

E-kniha

E-kniha

Daniel Dobiaš

Evolúcia v teórii a praxi demokracie, otvorenej spoločnosti a humanizmu je poznamenaná dichotómiou vlastných progresívnych a regresívnych charakteristík. Civilizačná trajektória človeku prístupnej skutočnosti, stratégia realizácie myšlienkových presahov cez realitu v podobe slobody, solidarity či ľudských práv, formulovanie normatívnej idey človeka a jeho prirodzenosti, racionalistický univerzalizmus a voluntaristický individualizmus vytvorili predpoklady pre politické pozadie moderných spoločností, v ktorých sa ustanovil demokratický politický poriadok s pravidlami, umožňujúcimi disponovať slobodou, na akú má jednotlivec ako racionálna bytosť oprávnenie. Perspektíva uvedomovanej obsahovej nejednoznačnosti a paradoxnosti u jednotlivých parametrov demokracie, otvorenej spoločnosti a humanizmu, ideologicky tvarovaná a fixovaná svetonázorom ekonomických a politických elít, z nášho pohľadu predstavuje zrkadlový obraz toho, ako sa skutočné podmienky odlišujú od štandardných predpokladov, formulovaných v teórii.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Reflexia pedagogických možností vých. systémov...

E-kniha

E-kniha

Ján Juščák - Milan Darák

I.časť: Výchovné systémy vybraných detských organizácií

Cieľom monografie bolo analyzovať a spracovať problematiku výchovných systémov detských a mládežníckych organizácií s dôrazom na tie, ktoré sa zameriavajú na vekovú kategóriu detí do 15 rokov. Východiskom bol rozbor aktuálneho stavu edukačného priestoru z hľadiska systémového charakteru výchovy a bazálnych kategórií systému výchovy. Zhromaždené dostupné materiály o výchovných systémoch vybraných (najreprezentatívnejších) detských a mládežníckych organizácií v SR sme následne spracovali podľa jednotnej metodiky a s využitím všeobecne akceptovanej pedagogickej terminológie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Násilie v sociálnej práci

E-kniha

Soňa Lovašová - Katarína ŠiňanskáMagdaléna Halachová  - Vladimír Lichner (eds.)

Ústrednou témou konferencie je násilie v sociálnej práci. Násilie sa v sociálnej práci vyskytuje v rôznych formách. Či už ako práca s klientmi – obeťami rôznych typov násilia, alebo ako práca s agresívnym klientom, keď obeťou je sám sociálny pracovník. Násilie v spoločnosti prudko narastá a sociálna práca je vedou, ktorá sa spoločnosti nutne musí prispôsobovať; je to jej podstata. Preto zvládanie agresívnych situácií v akejkoľvek podobe je pre sociálneho pracovníka dôležitou súčasťou osobnostnej výbavy.

Žiaľ, aj ochrana sociálneho pracovníka pred násilím sa postupne stane nutnosťou a nás možno v budúcnosti neminie nácvik sebaobrany a znižovania agresivity ako súčasť prípravy na povolanie, či celoživotného vzdelávania.

 Zámerom tohoto zborníka je priblížiť odbornej aj laickej verejnosti problematiku násilia v sociálnej práci z rôznych uhlov pohľadu. Veríme, že sa tomuto vážnemu problému bude venovať čoraz viac pozornosti a že jednotlivé príspevky pomôžu čitateľovi pochopiť rozsah problému násilia v sociálnej práci.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.