0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Zborník prác z celoslovenského kola Študentskej vedeckej odbornej činnosti v odbore Sociálna práca

E-kniha

Magdaléna Hovanová (ed.)

Zborník prác vznikol z podujatia osemnásteho ročníka Celoslovenskej študentskej vedeckej odbornej činnosti (ŠVOČ) v študijnom odbore sociálna práca, ktorý sa konal 12. mája 2022. Organizačne ho zastrešila Katedra sociálnej práce Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Každoročne je to príležitosť pre stretnutie vybraných najlepších študentov – budúcich odborníkov v sociálnej práci, ako aj šanca prezentovať úroveň vedomostí a schopnosť aplikovať svoje teoretické poznatky a nadobudnuté spôsobilosti do budúcej praxe sociálnej práce. Príspevky v zborníku pojednávajú o tematike rizík moderných technológií v kontexte sociálnej práce, sociálnej opory aj rizikových faktorov rodiny v kontexte procesu radikalizácie adolescentov, problematike kyberšikanovania na základných školách, študentskej ukrajinskej migrácie na Slovensku, faktorov ovplyvňujúcich pracovnú spokojnosť u pracovníkov v sociálnej oblasti, ale aj sociálnej opory rodiny ako klienta sociálnej práce v aktuálnej pandemickej situácii.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0242-8

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovateľ:
Magdaléna Hovanová
Typ dokumentu:
zborník vedeckých prác
Počet strán:
326
Dostupné od:
02.10.2023
Rok vydania:
2023
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Slovensko - Európa - Svet

E-kniha

E-kniha

Tomáš DvorskýLucia LaczkóKatarína Lörincová (eds.)

Zborník príspevkov z VIII. ročníka Medzinárodnej vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov organizovanou 16. mája 2019 na pôde Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, v spolupráci s občianskym združením Res Publica a Fakultou sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Cieľom predkladanej publikácie s názvom Slovensko-Európa-Svet je poukázať na komplex rôznorodých tém, ktoré sú v súčasnosti aktuálnymi či už vo svete, v Európe alebo na Slovensku.

Zborník pozostáva z 15 článkov, ktoré sú prioritne písané v slovenskom jazyku. Jednotlivé príspevky sa zaoberajú vybranými témami a aspektami domácej i zahraničnej politiky.

Témami príspevkov zborníka sú ľudské práva, sloboda prejavu, nárast nábožensky motivovaného nacionalizmu, otázka nezamestnanosti, parlamentné voľby či predvolebné prieskumy. Predkladaný zborník obsahuje tiež príspevky zamerané na témy v oblasti environmentálnej politiky, kultúrnej politiky či migračnej politiky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

ON THE REPRESENTATION OF AN INTERNATIONAL EVENT...

E-kniha

E-kniha

Karin Sabolíková

Predkladaná monografia stručne nahliadne do teórie novinových štruktúr v tlači a následne aplikuje teoretický rámec kritickej analýzy diskurzu na preskúmanie novinových štruktúr. Aplikovaná kritická analýza  diskurzu vychádza z teórie a metodológie ktorej autorom je Teun van Dijk. Analýza je použitá na preskúmanie toho, ako je pracovný spor Štrajk baníkov v rokoch 1984-85 v UK vyobrazený v československom denníku Pravda.

Cieľom predloženej monografie je preskúmať konkrétne spôsoby, akými je jedna  novinová správa zaoberajúca sa medzinárodnou udalosťou prezentovaná v národnom denníku s ideologickým pozadím. Predložená analýza nezahŕňa všetky možné aspekty van Dijkovej kritickej analýzy diskurzu. Ponecháva niekoľko aspektov nepreskúmaných, ktorých preskúmanie by viedlo k obsahovo bohatšej a komplexnejšej analýze štruktúr textu. Zároveň, monografia sa snaží poukázať na to, že kritická analýza diskurzu môže po stránke kvality dopĺňať tradičnú metódu kvantitatívnej obsahovej analýzy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Mediácia v systéme sociálnej práce

E-kniha

E-kniha

Dušan ŠlosárVladimír Lichner

Táto vysokoškolská učebnica má za cieľ ponúknúť čitateľovi poznanie filozofických východísk, zmyslu, a cieľa mediácie, a to na základe výskumu a rozboru činností mediátorov. V krajinách, kde pôsobia mediačné služby, sú jej pracovníkmi často absolventi odboru sociálna práca.

Individuálny prístup k páchateľovi trestného činu, ale i k obeti trestného činu, si vyžaduje vedomosti a zručnosti práve z odboru sociálnej práce, psychológie, sociológie, komunikácie a ďalšie, ktoré sa viažu na odbor sociálna práca. Princípy sociálnej práce sa uplatňujú nielen vo sfére sociálnej politiky a sociálnej starostlivosti, ale aj v justícii. Poslaním mediátora je sprostredkovanie alternatívneho riešenia protiprávnych činov pri zachovaní účelu právneho konania, tak ako je definovaný platnými právnymi normami. Svoje poslanie napĺňa prostredníctvom špecifických metód individuálnej sociálnej práce, aplikovaných v oblasti justície. V strede záujmu mediátora nestojí len aktuálny konflikt, ale tiež snaha odhaľovať súvisiace problémy. Zároveň aktivizovať strany sporu k riešeniu sporu a súčasne predchádzať novým konfliktom.

Osobitnú pozornosť venujeme filozofickým východiskám mediácie na Slovensku. Ponúkame prehľad základných činností mediátora a druhy mediácií, ktoré sú používané pri napĺňaní spravodlivosti na Slovensku. Analyzujeme ciele mediácie, postavenie jednotlivých strán a postup pri vykonávaní mediácie. V oblasti uplatnenia mediácie sa zaobráme jej možnosťami a uplatnením ako v práve, tak aj v sociálnej práci.

Ako vyplýva z uvedeného, mediáciu nemožno chápať iba ako špecifickú činnosť realizovanú v oblasti trestnej činnosti, pretože môže mať široké uplatnenie i v inom mimosúdnom riešení sporov, napríklad v oblasti práce s rodinou, komunitami, a pod., čo býva často verejnosťou opomínané. Špecifickosť prístupu mediátora k rôznym cieľovým skupinám ponúkame z rôznych teoretických východísk. Z tohto rámca vyvodzujeme aktivity, ktoré predpokladáme u mediátorov v budúcnosti. Rozšírenie aktivít vyplýva z konkrétnych situácií prinášaných výkonom mediácie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Kognitívne, metakognitívne kompetencie a...

E-kniha

E-kniha

Margita MesárošováJozef BavoľárMiriam Slavkovská 

Aktuálna situácia v systéme svetového vzdelávania, ktorý deklaruje potrebu vzdelávať študentov pre uplatnenie sa vo vedomostnej spoločnosti, pre zvýšenie uplatnenia na trhu práce, stojí v pozadí motivácie autorov venovať sa problematike kompetencií a kľúčových kompetencií pre uplatnenie sa v znalostnej spoločnosti.

Autori prezentujú teoretické a empirické bádania s uplatnením vedeckých metód posudzovania kompetencií a využívaním súdobých vedeckých paradigiem. Východiskom je koncept kompetencií v rámci aktuálnych prístupov vedeckej psychológie, ktorý rezonuje aj v oficiálnych dokumentoch Európskej Únie, a ktorý bol autormi rozpracovaný a obohatený. Monografia sa zameriava na vybraný súbor kompetencií, a to: kompetenciu konať sebaregulovane, sebarozvoj, rozhodovacie kompetencie, sociálne a metakognitívne kompetencie v kontexte motivácie.

Prezentované sú poznatky o podstate, štruktúre kompetencií, ich vzťahy s osobnostnými a environmentálnymi premennými. Úsilie autorov je zamerané aj na sprístupnenie poznatkov o možnostiach posudzovania týchto kompetencií s využitím súčasných metód. Autori komunikujú výsledky kreovania a overovania metód posudzovania kompetencií. Implementácia výsledkov bádaní prezentovaných v monografii je perspektívna v edukácii a poradenstve v cieľovej skupine vysokoškolských študentov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Hodnota ľudského života v konotáciách Postmoderny

E-kniha

E-kniha

Marián Bednár

Vedecká monografia Hodnota ľudského života v konotáciách Postmoderny predstavuje aktuálnu problematiku reflexií o hodnote ľudského života. Vidí ju v širších konotáciách postmodernej spoločnosti, kde sa prelínajú prístupy aplikovaných etík (bioetiky), filozofie a kresťanskej teológie. Predmetná problematika je vsadená do historickej, filozofickej, sociologickej a kultúrno-sociálnej Postmoderny.

Monografia analyzuje postmoderný hodnotový systém, dominujúci postmoderný antropologický koncept, sekulárnu bioetiku a civilné právo vo vzťahu ku ľudskému životu a jeho hodnote. Kľúčová je konfrontácia postmodernej anti-life mentality a života v najdiskutovanejších bioetických otázkach: antikoncepcia, techniky umelého oplodnenia, genetické manipulácie, potrat, sterilizácie, (bio)technológie, eutanázia. Alternatívny prístup ponúka teologická vízia človeka a života predstavená v židovsko-kresťanských súvislostiach. Vo svetle moderných teologických disciplín je personalistický koncept obohatený o teologickú antropológiu zavŕšenú eschatologickou víziou.

V tomto zmysle vrcholí problematika hodnoty ľudského života, ktorá je inšpirovaná aj jednou z najvýznamnejších encyklík pápeža Jána Pavla II. Evangelium vitae (25. výročie jej napísania). Práve ona vyzýva k prijatiu a rešpektovaniu každého ľudského života a k praktickému rozvoju novej kultúry života.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.