0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Pomáhajúce profesie a starostlivosť o seba z pohľadu psychológie a sociálnej práce

E-kniha

Miroslava KöverováMargita Mesárošová (eds.)

Publikácia "Pomáhajúce profesie a starostlivosť o seba z pohľadu psychológie a sociálnej práce" predstavuje zborník prác vedecko-výskumných pracovníkov a odborníkov z praxe, ktoré sú zamerané na problematiku starostlivosti o seba a prežívanie pozitívnych a negatívnych dôsledkov pomáhania u pomáhajúcich profesií.

V zborníku sú zaradené príspevky slovenských a zahraničných autorov, ktoré majú charakter teoretických prehľadových štúdií, výskumných prác a kazuistík. Obsahovo sú príspevky zborníka primárne zamerané na starostlivosť o seba, ktorá je dôležitým faktorom pre efektívne vykonávanie pomáhajúcich profesií. Predmetom záujmu je jej vzťah s vybranými aspektmi pomáhajúcej práce - zadosťučinením z pomáhania, únavou z pomáhania, vyhorením, stresom, pracovnou záťažou, sekundárnym traumatickým stresom - u cieľovej skupiny psychológov a sociálnych pracovníkov.

Pozornosť je v kontexte vykonávania pomáhajúcej práce venovaná aj fenoménom, akými sú všímavosť, empatia, pracovná spokojnosť alebo fluktuácia. Skúmanie týchto fenoménov u pomáhajúcich pracovníkov má svoje dôležité opodstatnenie, a to predovšetkým v kontexte podpory mentálneho zdravia, psychohygieny, ale aj redukcie negatívnych javov, ktoré sú spojené s vykonávaním pomáhajúcej profesie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-606-0

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Miroslava Köverová - Margita Mesárošová
Výkonný redaktor:
Ján Ferjenčík
Počet strán:
186
Dostupné od:
2.máj.2018
Rok vydania:
2018
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina, angličtina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
Publikácia je súčasťou riešenia projektu APVV MŠ SR 14-0921 „Starostlivosť o seba ako faktor vyrovnávania sa s negatívnymi dôsledkami vykonávania pomáhajúcich profesií“
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Doktorandské miscelaneá 5

E-kniha

E-kniha

Lukáš Šutor (ed.)

Piaty zväzok Doktorandských miscelaneí vznikol ako konferenčný zborník. Navracia sa tým k prvotnej myšlienke celého projektu, vytvoriť publikačný priestor pre príspevky začínajúcich vedcov.

Prvé dve čísla Doktorandských miscelaneí tvorili výstupy z katedrových seminárov, v rámci ktorých prebiehali interné diskusie. V porovnaní s priamym publikovaním sa ukazuje ako prínosnejšie, keď si doktorandi môžu overiť svoje prvé výskumné výsledky viacfázovo a prezentovať sa rozmanitejšími spôsobmi (získať viac poslucháčov a čitateľov). Rozsah textov jednotlivých príspevkov prvých dvoch čísel bol prispôsobený dĺžke vystúpení, tento úzus sa vynechaním seminárov v predchádzajúcich číslach mierne rozkolísal.

V aktuálnom čísle sú rozsahy štúdií o čosi vyrovnanejšie. Pridanou hodnotou piateho zväzku bolo stretnutie všetkých prispievateľov na spoločnej konferencii, Jesennej škole doktorandov Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorá sa konala 17. 10. 2018 a 18. 10. 2018 v Danišovciach.

Domnievame sa, že táto jedinečná – pre mnohých prvá – skúsenosť s aktívnym vystupovaním na vedeckom podujatí mohla prispieť k lepšej finálnej verzii predkladaných príspevkov. Zároveň umožnila doktorandom rozšíriť si obzory v rámci humanitných a spoločenských odborov, minimálne v rozpätí aktuálne riešených dizertačných výskumov.

Lukáš Šutor

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pán doktor, hovoríte po slovensky?

14,00 €
Dostupnosť: 20 Na sklade

Ingrid Madárová - Lívia Barnišinová - Veronika Pálová

Táto učebnica je určená pre zahraničných študentov medicíny – začiatočníkov – ako slovenčina na špecifický účel výučby. Jej cieľom je pomôcť zahraničným študentom, ktorí (1) študujú medicínu (2) v cudzom jazyku (anglický jazyk) a (3) v zahraničí (Slovensko) zvládnuť výzvu pri príprave na praktickú časť ich štúdia – konverzácia s pacientom v Slovenskom jazyku.Zámerom je poskytnúť študentom krok za krokom najfrekventovanejšie slovné spojenia a výrazy potrebné pri komunikácii s pacientom. Lekcie sa zameriavajú hlavne na slovnú zásobu týkajúcu sa častí ľudského tela a na základné symptómy a príznaky chorôb.Dôraz je kladený na krátke dialógy medzi lekárom a pacientom. Pri precvičovaní dialógov sú študenti vedení k nácviku komunikácie so zreteľom na porozumenie, bez prípadných obáv o gramatickú správnosť. Gramatické javy sú predstavované postupne, cez jednoduché  pomôcky – „tipy“.V prípade potreby si môžu študenti nájsť a doplniť si „chýbajúce časti gramatiky“ prostredníctvom odkazov na odporúčanú literatúru. Cieľom tejto knihy je uľahčiť a zefektívniť celý proces štúdia/osvojenia si (lekárskej) slovenčiny.

Myslenie a spoločnosť v priebehu dejín....

E-kniha

E-kniha

Helena KuncováPavol Hric (eds.)

Zborník “Stretnutie mladých historikov XIV“ s témou Myslenie a spoločnosť v priebehu dejín prináša súbor vedeckých príspevkov, ktoré sa venujú vzťahu medzi myslením a spoločenskými zmenami v historickom vývoji. Doktorandi a doktorandky z rôznych univerzít a inštitúcií analyzujú, ako politické, ekonomické a sociálne premeny ovplyvňovali myslenie rôznych sociálnych skupín a naopak, ako tieto zmeny v myslení formovali dejinné procesy. Každý príspevok bol podrobený odbornému hodnoteniu dvoch garantov, ktorých pripomienky sú reflektované v predkladanej verzii zborníku. Témy príspevkov sú rozdelené do jednotlivých blokov, v ktorých boli prezentované na konferencii 15. a 16. októbra 2024 na Katedre histórie, FF UPJŠ v Košiciach. Zborník obsahuje príspevky nasledujúcich prezentujúcich: Mgr. Michal Pajer, Mgr. Helena Kuncová, Mgr. Barbora Mlyneková, PhDr. Patrik Beňuš, Mgr. Mária Rímešová, Mgr. Pavol Hric, Mgr. Monika Tresová, Mgr. Miriama Balvirčáková, Mgr. Monika Soukupová, PhDr. Ivan Chylák, Mgr. Dorota Tóthová, Mgr. Dominik Šípoš, Mgr. Martin Pastor a Mgr. Jaroslav Valent.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Študentská vedecká konferencia X. Zborník...

E-kniha

E-kniha

Mikuláš Jančura - Maroš Melichárek (eds.)

Študentská vedecká konferencia je v rámci akreditovaných študijných programov Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ definovaná ako povinne voliteľný predmet. Po prvý krát bola na pôde katedry usporiadaná v roku 2011. Primárnym cieľom, tohto už tradičného podujatia, je prezentácia čiastkových výstupov študentského autorského výskumu, naviazaného predovšetkým na vybrané faktické časti či teoretické východiská bakalárskych a magisterských záverečných prác. Z toho vyplýva aj široké tematické spektrum vnútorného obsahu jednotlivých konferencií. Okrem udelenia kreditov za absolvovanie disponuje konferencia vo vzťahu k študentom celým radom pridaných hodnôt, ktorých sprostredkovanie možno chápať ako jej sekundárne ciele.

Študenti, ktorí sú na rôznych stupňoch ich študijného rastu, tak majú pri príprave svojich príspevkov možnosť intenzívnejšie spolupracovať so svojimi školiteľmi, v rámci konferencie prezentovať svoje poznatky pred širším auditóriom a v neposlednom rade, majú možnosť dostať spätnú väzbu od odbornej komisie tvorenej pedagógmi z Katedry histórie. Nemenej dôležité je tiež nadobudnutie schopností prezentovať „veľký“ text v limitovanom časovom úseku, vysporiadať sa s konštruktívnou kritikou a adekvátne na ňu reagovať či schopnosť adekvátne a pružne reagovať na otázky a podnety v otvorenej diskusii. Ako organizátori podujatia a zároveň vysokoškolskí pedagógovia považujeme za dôležité tieto schopnosti a kompetencie u študentov rozvíjať. Zároveň máme za to, že toto nadobudnuté poznanie môžu študenti pozitívne využiť vo svojej budúcej praxi a to či už ako profesionálni historici, alebo ako učitelia dejepisu.

Od roku 2011 sa študentská vedecká konferencia teší relatívne čulému záujmu čo dokladuje každoročný priemerný počet 10 až 15 prednášajúcich. Svoje príspevky v rámci 10 ročnej tradície podujatia predniesli aj študenti, ktorí v súčasnosti pôsobia ako úspešní doktorandi, vysokoškolskí tvoriví zamestnanci, výskumníci a učitelia dejepisu. Spomenúť možno napr. mená ako Dominika Kleinová (KKD UP), Vavrinec Žeňuch (IH FF PU), Katarína Lukáčová (KH FF UPJŠ), Peter Pavonič, Zuzana Janíková (KH FF UPJŠ), Oliver Zajac (HÚ SAV), Michal Mako (FF MUNI) či Miroslava Gallová a Patrícia Fogelová (SvÚ CSPV SAV v Košiciach).

Na tomto základe sme ako organizátori považovali za prínosné, aby sme „okrúhly“ ročník študentskej vedeckej konferencie kvalitatívne posunuli vyššie a dali možnosť študentom svoje príspevky publikovať. V rámci predkladaného zborníka je publikovaných 7 textov, z toho 4 z bakalárskeho a 3 z magisterského stupňa štúdia. Príspevky postihujú širšie spektrum, prevažne kultúrno-historických tém v časovom horizonte od raného stredoveku až po druhú polovicu 20. storočia, čo dokladá zároveň aj širokú paletu spracovávaných tém záverečných prác na katedre. V rámci bloku venovanému starším dejinám sú obsiahnuté príspevky od Kataríny Jurčovej, ktorá priblížila problematiku Ostrogótskych kráľov, Bc. Kristíny Laškotyovej s príklonom ku kultúrnohistorickej rovine románu Tristan a Izolda, Estery Pracuovej, ktorá sa venovala sonde do problematiky hrdelných trestov v stredoveku a rannom novoveku a Bc. Márie Rebičovej, ktorá priblížila problematiku kráľovských sobášov v Uhorsku počas neskorého stredoveku. Blok novších dejín zastupujú príspevky Bc. Samuela Filipa venované fenoménu vojnovej fotografie, Bc. Heleny Kuncovej, ktorá priblížila aplikáciu moderných marketingových postupov v automobilovej reklame medzivojnového obdobia a Bc. Moniky Tresovej, ktorá priblížila osobnosť Rudolfa Fibyho a jeho pôsobenie v kontexte samizdatovej činnosti v 80. rokoch 20. storočia.

Ako organizátori podujatia máme ambíciu, aby sa z publikovania zborníka stala rovnaká tradícia, ako sa stala zo samotnej študentskej vedeckej konferencie, pretože to považujeme vo vzťahu k práci s našimi študentmi za zmysluplné. V neposlednom rade je potrebné vysloviť poďakovanie nášmu kolegovi a priateľovi Mgr. Henrichovi Hrehorovi, PhD., ktorý bol od roku 2011 dlhodobo hlavným organizátorom a „duchovným otcom“ celého podujatia. Vďaka patrí aj vedúcemu katedry za každoročnú podporu a kolegom, ktorí sa ujali recenzovania príspevkov v rámci predkladaného zborníka.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Čínska mäkká moc a slovenská skúsenosť

E-kniha

E-kniha

Tomáš Dvorský

Pozornosť, venovaná problematike čínskeho pôsobenia, je vysoko relevantná. Kreovanie pozitívnej reputácie v zahraničí je legitímnym nástrojom každého štátu v snahe generovať vplyv. Čínska ľudová republika bola v tomto smere od úvodu tisícročia veľmi úspešná, vďaka čomu sa v medzinárodnom systéme začala dostávať do pozícií, na ktoré si z hľadiska vlastnej histórie, veľkosti a potenciálu legitímne nárokuje. Príklady zo zahraničia zároveň upozorňujú na skutočnosť, že ani čínska zahraničná politika by nemala byť prijímaná nekriticky a zasluhuje si obozretný prístup a uvážlivú diskusiu. To celé pri rešpektovaní nielen čínskej osobitosti, ale aj zohľadnení reálií veľmocenského súboja viditeľného v úvode 21. storočia. V tomto kontexte nemožno abstrahovať od detailného pohľadu na čínsku mäkkú moc, ako jedného z kľúčových nástrojov generovania vplyvu vo svete. Jej poznanie a pochopenie je nevyhnutným predpokladom pre relevantné vyhodnocovanie praktík a motivácií zahraničnej politiky Číny, no zároveň môže poslúžiť ako usmernenie v snahe vytvoriť adekvátny prístup voči tejto navrátivšej globálnej veľmoci.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.