0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Developing Academic English in Speaking and Writing

E-kniha

Július RozenfeldSlávka Tomaščíková

Vysokoškolská učebnica s názvom “Ako rozvíjať akademickú angličtinu v hovorení a písaní” reaguje na potrebu, ktorú vo svojej pedagogickej praxi identifikovali autori, a to integrovať prehlbovanie akademických zručností hovorenia a písania do jedného spoločného uceleného prístupu. S využitím komplexných metodológií akademického hovorenia a akademického písania sa autori snažia poskytnúť námety a inštrukcie ako rozšíriť vedomosti študentov a študentiek o anglickom akademickom diskurze, a ako rozvinúť ich produktívne jazykové zručnosti hovorenia a písania.

Vysokoškolská učebnica je určená študentom a študentkám anglickej filológie, literárnych a kultúrnych štúdií zameraných na anglofónne oblasti, prekladateľských a tlmočníckych študijných programov ale aj študentom a študentkám študujúcim v anglickom jazyku a participujúcim na vedeckom výskume, ktorý má vyústiť do napísania ich bakalárskych a magisterských záverečných prác, dizertačných prác a prezentácie ich výskumu pre akademickú komunitu.  

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-960-3

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Július Rozenfeld - Slávka Tomaščíková
Typ dokumentu:
učebnica
Počet strán:
154
Dostupné od:
25.01.2021
Rok vydania:
2021
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
angličtina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
This research was supported by the VEGA project 1/0447/20 The Global and the Local in Postmillennial Anglophone Literatures, Cultures and Media, granted by the Ministry of Education, Research and Sport of the Slovak Republic.
DOI:
https://doi.org/10.33542/DAE2021-960-3
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Výsledky vedeckého výskumu ako inšpirácia pre...

E-kniha

E-kniha

Eva ŽiakováLucia Tóthová a kol.

Vedecká monografia vznikla v rámci riešenia grantovej úlohy Vega 1/0230/15 s názvom „Sociálne a osobnostné charakteristiky onkologických pacientov a pacientok ako jeden z najvýznamnejších faktorov socioterapie s touto skupinou klientov a klientok“, a jej cieľom bolo okrem iného nájsť isté spoločné osobnostné charakteristiky onkologických pacientov a pacientok, zamerať sa na výber ich copingových stratégií, ktoré môžu byť významné z hľadiska vzniku onkologickej choroby, ako i navrhnutie spôsobov a možností využitia základných metód socioterapie ako jednej z najdôležitejších metód sociálnej práce v práci s touto skupinou klientov a klientok, vychádzajúc z poznania ich osobnostných a sociálnych charakteristík.

Predstavuje tiež akýsi východzí bod k ďalším nevyhnutným krokom a to je prepojenie získaných výsledkov výskumu do praxe k samotným onkológom do nemocníc, do ich ambulancií a tak ku samotným pacientom a pacientkam ako aj podpora opodstatnenosti rozvoja špecifickej vednej disciplíny socioonkológie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Prístup zameraný na človeka

E-kniha

E-kniha

Beata Gajdošová

Nedá sa byť v kontakte s prístupom orientovaným na človeka a nebyť ním ovplyvnený. Carl Random Rogers bol a je vnímaný aj v súčasnosti ako jeden z najvplyvnejších psychológov 20. storočia (Cook, et al., 2009). Ako prvý psychológ bol počas svojho života odmenený Americkou psychologickou asociáciou dvakrát; v roku 1957 za prínos vo výskume na poli psychoterapie a v roku 1973 za význačný profesionálny prínos. Vyvinul vlastný psychoterapeutický prístup, terapiu zameranú na klienta, kde na rozdiel od existujúcich psychoterapeutických prístupov má liečivú silu samotný vzťah medzi klientom a terapeutom a nie aplikujúca metóda. Rogers a jeho spolupracovníci boli prví, ktorí nahrali, prepísali a spublikovali kompletné prípady terapeutických rozhovorov a spustili systematický výskum na poli psychoterapie. Použitím pojmu klient namiesto pacient s hľadaním zdrojov zmeny vo vnútri človeka vytvoril nemedicínsky model pomoci ako súčasť pomáhajúcich profesií (Capuzzi, Gross, 2001). Rogersom vytvorená teória self je teóriou, ktorá je vkladaná do mnohých súčasných textov psychológie (Cloninger, 2003; Feist, Feist, 2001; Ryckman, 2004).

Rogers radikálne ovplyvnil chápanie a poslanie psychoterapie; hlavne chápanie vzťahu medzi terapeutom a klientom. Vníma klienta ako toho, kto má v sebe potenciál zmeny, sily podporujúce rozširovanie a rast a najlepšie rozumie svojmu vnútornému svetu. Terapeut, poradca je ten, ktorý sa snaží vytvoriť prostredníctvom vzťahu bezpečné prostredie pre zmenu klienta, pre možnosť prejavenia sa vnútorným silám rastu a zrenia sídliacich v každom človeku. Bezpečné prostredie, tzn. samotný terapeutický vzťah porozumenia, bezpodmienkového prijatia a vnútornej harmónie terapeuta, ak je takto vnímaný aj klientom, je liečivý a je prostriedkom zmeny osobnosti klienta.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Kant, fenomenológia a analytická filozofia

E-kniha

E-kniha

Vladimír Leško - Milovan Ješič - Eugen Andreanský

Filozofické dielo zakladateľa nemeckého klasického idealizmu Immanuela Kanta patrí k tým, ktoré je silou svojho teoretického odkazu permanentne inšpirujúce aj v súčasných dobových filozofických aktivitách. To je neodškriepiteľnou skutočnosťou, voči ktorej nemožno vážnejšie namietať. Dôkazom tejto skutočnosti sú aj filozofické učenia zakladateľa fenomenológie Edmunda Husserla, jeho pokračovateľa Martina Heideggera a tiež viacerých predstaviteľov analytickej filozofie. Uvedená skutočnosť priviedla autorov tejto práce k myšlienke, aby naznačenej problematike venovali samostatnú kolektívnu monografiu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Historický prameň v súčasnosti – archívy,...

E-kniha

E-kniha

Mária Fedorčáková, Miriama Filčáková (eds.)

Zborník príspevkov z 12. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú zorganizovala Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci so Štátnym archívom v Košiciach a Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV 12. októbra 2022

Témou konferenčného zborníka z vedeckej konferencie doktorandov je problematika prameňov, ich interpretácie a využívania súčasných digitálnych technológií pri ich skúmaní a sprístupňovaní. Zborník tvorí 7 príspevkov od autorov pôsobiacich na slovenských a českých univerzitách. Digitalizácii pečatí sa venuje príspevok Barbory Borůvkovej. Problematikou budovania cestnej siete v novovekom Francúzsku a písomným a kartografickým prameňov sa venuje Michael Dudzik. Trendy digitalizácie v slovenských archívoch a ich vnímanie bádateľmi spracovala vo svojej štúdii Miriama Fialkovičová. Miriama Filčáková sa zaoberala prameňmi k dejinám terciárneho vzdelávania v Košiciach v súvislosti so založením UPJŠ. Možnosťami výskumu prameňov k elektrifikácii Slovenska sa zaoberá štúdia Dominika Hrtusa. Ondrej Šály vo svojom príspevku spracoval listy poddaných v 18. storočí ako prameň k hospodárskym dejinám. Možnostiam výskumu cirkevných dejín Užskej stolice v novoveku sa venuje Vavrinec Žeňuch.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Leibniz a Heidegger – veta o (dostatočnom) dôvode

E-kniha

E-kniha

Martin Škára

Filozofia je vo svojich dejinách popretkávaná niekoľkými princípmi, ktoré vnášajú do tohto druhu myslenia svetlo a poriadok, nech už ide o systémovú alebo nesystémovú podobu filozofovania.

Každý z princípov predstavuje svojím spôsobom počiatok (ἀρχή) akéhokoľvek deduktívneho usudzovania, no nie všetky filozofické výpovede a koncepcie sú povinné postupovať rovnako, pretože nie všetky filozofické výpovede a koncepcie sú kalkulom. Vlastne, takáto podoba racionalistického filozofovania je v dejinách filozofie skutočne menšinová. No aj napriek svojmu menšinovému zastúpeniu vždy do určitej miery vzbudí pozornosť či už tak, že sa stane pilierom myslenia samotného a nájde si svoje trvalé miesto v jeho základoch, alebo sa stane nevyhnutnou oporou filozofického uvažovania.

Princípov v dejinách filozofického myslenia v skutočnosti nie je mnoho. Stav je daný predovšetkým rôznorodou a v mnohých prípadoch neracionalistickou povahou filozofického uvažovania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.