
Podoby vnútorných i vonkajších faktorov...
E-kniha
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 27. 11. 2015 v Košiciach
E-kniha
Jaroslav Marcin - Viktória Marcinová a kol.
Táto malá kniha začala vznikať spôsobom, ktorý je pravdepodobne podobný mnohým iným akademickým publikáciám: Keď sme sa my piati stretli ako doktorandi a učitelia na Katedre britských a amerických štúdií, čoskoro sme si uvedomili, že naše výskumy sa v niekoľkých bodoch prelínali. Najvýraznejšia bola naša spoločná snaha o analýzu politického, resp. politicky motivovaného diskurzu a štúdium mýtov a manipulácií, ktoré tento diskurz využíval.
Napokon sme sa rozhodli spojiť výsledky našich výskumov, aby sme vytvorili komplexnejší obraz poskytujúci rôzne perspektívy a pohľady. V našom úsilí nám výrazne pomohla finančná podpora z grantu poskytnutého Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika. Výsledkom týchto snáh je päť kapitol tejto stručnej, no dúfajme, že informatívnej a podnetnej monografie.
V prvej kapitole sa Viktória Marcinová zaoberá vplyvom totalitnej ideológie na preklad tzv. „kapitalistických“ drám počas prvej fázy normalizácie na Slovensku (1948–1968). V druhej kapitole sa pozornosť presúva na politický diskurz a manipuláciu v demokracii, keď Jaroslav Marcin podrobnejšie skúma vojnovú rétoriku amerických prezidentov. USA zostávajú v centre záujmu aj v tretej kapitole, no tentoraz sa Martina Martausová zameriava na otázku mýtu amerického sna a jeho prezentácie v Spojených štátoch po 11. septembri 2001. Podobnú myšlienku, avšak v inom geograficko-kultúrnom kontexte, rozoberá štvrtá kapitola, kde Božena Velebná identifikuje mýty škótskej identity zobrazené v historických filmoch. V záverečnej piatej kapitole sa Eduard Soták zameria na úlohu masmédií v kontexte politicky motivovaného diskurzu a šírenia politickej ideológie.
Základné informácie:
E-kniha
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 27. 11. 2015 v Košiciach
E-kniha
Katarína Šiňanská - Františka Petriková (eds.)
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 29.11.2019 v Košiciach
Predkladaný zborník sa venuje rôznym pohľadom na problémy, ktorým sa venuje oblasť sociálnej práce a taktiež aj na zmeny v orientácii sociálnej práce vzhľadom na aktuálne požiadavky spoločnosti. Zborník je tvorený širokou škálou príspevkov z rôznych okruhov, ktoré patria do sféry sociálnej práce.
Príspevky sa venujú kybernetickému svetu sociálnej práce, supervízii, starostlivosti o seba, rizikovému správaniu, ale taktiež aj sociálnej práci v minulosti. Kybernetický priestor v sociálnej práci je rozpracovaný vo viacerých príspevkoch, z čoho je možné konštatovať, že ide o nový rozmer týkajúci sa sociálnej práce. Autori v príspevkoch, ktoré sa venujú kybernetickému svetu považujú práve „kyberpriestor“ za novú formu poradenstva a pomoci klientom, keďže súčasná doba je viac orientovaná na online svet.
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou s názvom Čo prinieslo sociálnej práci 100 rokov? Minulé a súčasné podoby sociálnej práce je preto venovaný rozličným témam, podnetom a pohľadom na prínos sociálnej práce za 100 rokov, skúma a hodnotí minulé, súčasné ale taktiež i budúce podoby sociálnej práce ako vedy.
E-kniha
Zborník vedeckých prác „Prejavy radikalizmu a extrémizmu v sociálnych vzťahoch“ je vstupnou analýzou jednotlivých oblastí, na ktoré sa autori chcú zamerať vo výskumnej činnosti pri skúmaní radikalizmu a extrémizmu. Kontextom skúmania sú možnosti sociálnej práce pri ovplyvňovaní radikálnych a extrémistických tendencií v tých oblastiach, ktoré môžeme označiť ako pracovné polia sociálnej práce.
Autori a autorky jednotlivých príspevkov sa zameriavajú na teoretické vymedzenie extrémizmu a radikalizmu, typy a podoby extrémizmu, faktory ovplyvňujúce vznik radikálnych a extrémistických myšlienok, so zameraním na konkrétne cieľové skupiny, najmä mládež, a úlohu sociálnej práce v problematike radikalizmu a extrémizmu, pričom tiež predstavujú výsledky výskumov realizované v danej oblasti.
E-kniha
Vysokoškolský učebný text „Cursus Latinus – cvičebnica“ je paralelným študijným materiálom k učebnici „Cursus Latinus – učebnica“. Je určený na precvičovanie gramatického učiva v domácich podmienkach. Obsah cvičení zodpovedá svojím zameraním jednotlivým lekciám uvedenej učebnice tak pokiaľ ide o preberané gramatické javy, ako aj slovnú zásobu. Z toho dôvodu sa v rámci cvičení uvádza len slovná zásoba, ktorá nebola súčasťou prebratých lekcií učebnice. Latinsko-slovenský slovník na konci cvičebnice obsahuje celú slovnú zásobu z cvičebnice a učebnice. Súčasťou cvičebnice je kľúč, ktorý umožňuje študentom bezprostredne si overiť správnosť svojich vypracovaní. Učebný text „Cursus Latinus – cvičebnica“ je prístupný elektronicky vo formáte PDF.
E-kniha
Učebnica je primárne určená pre študentov prvého ročníka študijného programu anglický jazyk pre európske inštitúcie a ekonomiku a jeho predmet porovnávacia fonetika a fonológia. V súlade so štruktúrou tohto predmetu je učebnica rozdelená do jedenástich kapitol, ktorých obsah poskytuje čitateľovi podstatné teoretické informácie o zvukových subsystémoch anglického a slovenského jazyka. Štruktúra každej kapitoly je nasledovná: (1) teoretické vysvetlenie témy, (2) námety na ďalšie čítanie s odporúčaním zdrojov, ktoré tému rozvíjajú, (3) cvičenia, ktorých cieľom je zhodnotiť teoretické vedomosti študentov, ako aj ich praktickú aplikáciu v procese komunikácie. Vzhľadom na svoje obsahové zameranie môže kniha poslúžiť aj ako študijný materiál pre študentov ostatných filologických študijných programov, ktorých obsahovou súčasťou je aj systém anglického a/alebo slovenského jazyka
E-kniha
Magdaléna Halachová - Vladimír Lichner - Katarína Šiňanská (eds.)
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie konanej dňa 25.4.2013 v Košiciach
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie vznikol v rámci celoslovenského kola podujatia Študentskej vedeckej a odbornej činnosti v študijnom odbore 3.1.14 Sociálna práca, ktoré sa konalo dňa 25.4.2013 v Košiciach.
Ústrednou témou zborníka je rozpracovanie rôznych problémových okruhov z oblasti sociálnej práce ako vednej disciplíny i praktickej činnosti študentmi, mladými vedeckými pracovníkmi pod gesciou skúsených odborníkov. Príspevky v zborníku pojednávajú napríklad o tematike sociálnych služieb, terénnej sociálnej práce, školskej sociálnej práce a podobne. Taktiež upozorňujú na nebezpečenstvo sociálno-patologických javov, ako napríklad záškoláctvo, drogové závislosti, chudoba, šikanovania a podobne.
Prezentované výsledky jednoznačne poukazujú na význam sociálnej práce a iných pomáhajúcich profesií pri práci s jednotlivými klientskými skupinami.
E-kniha
Nedá sa byť v kontakte s prístupom orientovaným na človeka a nebyť ním ovplyvnený. Carl Random Rogers bol a je vnímaný aj v súčasnosti ako jeden z najvplyvnejších psychológov 20. storočia (Cook, et al., 2009).
Ako prvý psychológ bol počas svojho života odmenený Americkou psychologickou asociáciou dvakrát; v roku 1957 za prínos vo výskume na poli psychoterapie a v roku 1973 za význačný profesionálny prínos. Vyvinul vlastný psychoterapeutický prístup, terapiu zameranú na klienta, kde na rozdiel od existujúcich psychoterapeutických prístupov má liečivú silu samotný vzťah medzi klientom a terapeutom a nie aplikujúca metóda.
Rogers a jeho spolupracovníci boli prví, ktorí nahrali, prepísali a spublikovali kompletné prípady terapeutických rozhovorov a spustili systematický výskum na poli psychoterapie. Použitím pojmu klient namiesto pacient s hľadaním zdrojov zmeny vo vnútri človeka vytvoril nemedicínsky model pomoci ako súčasť pomáhajúcich profesií (Capuzzi, Gross, 2001). Rogersom vytvorená teória self je teóriou, ktorá je vkladaná do mnohých súčasných textov psychológie (Cloninger, 2003; Feist, Feist, 2001; Ryckman, 2004).
E-časopis
Juraj Schenk a kol.
Vedecký časopis Sociálne a politické analýzy je interaktívnou elektronickou platformou pre komunikáciu a prezentáciu (publikovanie) odborníkov a ich práce z oblasti základného a aplikovaného výskumu a analýz v sociologických, psychologických, politologických a metodologických kontextoch. Ide o médium, zamerané na intenzívnu podporu výskumných aktivít a analýz v interdisciplinárnom rámci, výmenu skúseností, rozvoj spolupráce a vitalizáciu produkcie v tejto oblasti vedeckej práce.
Publikačná časť časopisu ponúka priestor pre uverejňovanie prác ako sú:
- pôvodné výskumné sociologické, psychologické, politologické štúdie a analýzy v ľubovoľných oblastiach sociálneho života
- metodologické štúdie
- výskumné správy
- štúdie z kvalifikačných prác
- projekty výskumov a analýz
- rezenzie
E-kniha
Blanka Jenčíková - Ulrika Strömplová
Učebný text BetriebswirtschaftfürÜbersetzer. Lehr- undÜbungsbuch je primárne určený pre študentov prekladateľstva a tlmočníctva, ktorí ovládajú nemecký jazyk minimálne na úrovni B1 európskeho referenčného rámca pre jazykové znalosti. Cieľom je sprostredkovanie základných znalostí o podniku a podnikaní, vybudovanie základnej terminologickej databázy, upevnenie vybraných gramatických javov a rozvoj prekladateľských postupov a stratégií. Tematické okruhy boli vyberané so zreteľom na bežnú prekladateľskú a tlmočnícku prax.
Predložený vysokoškolský učebný text „ Úvod do poradenskej psychológie „ poskytuje študentovi jednak komplexnejší pohľad na disciplínu poradenskej psychológie, ale zároveň obsahuje kapitoly, ktoré mu približujú konkrétnejšie samotný proces poradenstva a problematiku pomáhajúcich spôsobilosti v poradenstve. Okrem toho publikácia obsahuje kapitolu, ktorá prináša niektoré paradigmy poradenskej psychológie. Dôležitou časťou publikácie je kapitola v ktorej sa aplikuje vývin do poradenstva. Táto časť práce obsahuje pod kapitoly: poradenstvo deťom, proaktívne poradenstvo adolescentom a poradenstvo starším dospelým. Súčasťou publikácie je kapitola o etike , ktorá súvisí s poradenskou psychológiou. Predložené učebné texty sa opierajú o relevantné teoretické pramene a sprístupňujú ich študentovi. Možno povedať, že predložená práca s inými prispieva svojim dielom k zaplneniu veľkej medzery, ktorá v tejto aplikovanej oblasti psychológie vznikla v posledných dvoch desaťročiach.
E-kniha
Téma starostlivosti o seba (self-care) je v súčasnosti veľkým trendom, ktorý vystupuje ako protektívny faktor v mnohých náročných životných situáciách. Realizácia a internalizácia starostlivosti o seba je v niektorých fázach života veľmi žiadúca. Za jednu z náročných životných etáp je považované vysokoškolské štúdium. Štúdium na vysokej škole/univerzite so sebou prináša veľké životné zmeny: nový okruh ľudí; nové druhy študijnej záťaže; nadväzovanie partnerských vzťahov; osamostatňovanie sa. Starostlivosť o seba prináša študentom možnosť, ako vo svojom živote nastoliť poriadok, ako spomaliť a zamyslieť sa nad zmyslom vecí, ako sa udržať v pohode. Cieľom učebnice je pomôcť študentom pochopiť o čom je starostlivosť o seba, v čom môže byť nápomocná a ako ju realizovať. Ponúka rôzne ukážky, príklady a pracovné listy pre prvý kontakt so starostlivosťou o seba.
E-kniha
So záujmom som si prečítal návrh na znovuvydanie monografie prof. PhDr. Jána Hvozdíka, DrSc., Základy školskej psychológie. Bolo pre mňa cťou byť v redakčnej rade nového vydania učebnice. Znovuvydanie učebnice sa deje v čase, keď ako sa zdá, školská psychológia prežíva renesanciu svojho uplatňovania.
Nie je to náhodou, pretože profesorova koncepcia školskej psychológie ako teoreticko-aplikovanej a integrovanej psychologickej disciplíny, ktorá sa usiluje nielen priamo, ale aj nepriamo, to znamená pedagogickou praxou učiteľov, ovplyvniť konkrétne situácie výchovno-vzdelávacej praxe v školskom prostredí. Zo svojej strany oceňujem aj to, že v učebnici sa venuje pozornosť stále aktuálnemu samoučeniu, to znamená autodidaktike žiakov a študentov.
Školská psychológia sa stala profilovým predmetom, v rámci ktorého sa realizujú aj jej špecializácie. Treba pripomenúť skutočnosť, že v podmienkach totality profesor nebol členom KSS a napriek tomu má veľkú zásluhu na budovaní školského poradenstva nielen v teórii, ale aj v praxi, čo vzbudzuje úctu a obdiv. Znovuvydanie učebnice nie je jeho ospravedlňovaním, ale vyzdvihovaním jeho pozitív.
prof. PhDr. Ján Grác, DrSc.
E-kniha
Monografia sa venuje sociálnej opore, zasadenej do prostredia adolescenta. Sociálnu oporu možno označiť aj ako vzťahovú oporu od prostredia, v ktorom jedinec žije a tým sa zvyšuje jeho odolnosť voči stresu a chuť zdolať aj životné neúspechy a krízy. Práve z tohto dôvodu bola sociálna opora vymedzená aj v súvislosti sociálno-ekologickej teórie. Inováciou vo vzťahu so sociálnou oporou bola teória „Push-pull“, orientujúca sa na motiváciu jedinca. Definičné ukotvenie sociálnej opory bolo postavené na jej najznámejších teóriách. Najväčšia pozornosť bola však zameraná na možnosti merania sociálnej opory, pretože jej viacdimenziové meranie je nevyhnutné pre určenie mechanizmu, akým funguje. Monografia preto ponúkla autorské validizačné spracovanie a overovanie psychometrických vlastností dvoch samostatných metodík Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) - (Zimet, Dahlem, Zimet, Farley 1988) a Social Support Survey (MOS) – (Sherbourne, Stewart 1991). Výsledkom monografie sú dve validizačne overené samostatné metodiky pre meranie druhov a zdrojov sociálnej opory, ktoré sú spoľahlivé pre používanie v skupine slovenských adolescentov (MOS-SK a MSPSS-SK).
E-kniha
Vzdelávací systém (školstvo) je jedným z najúčinnejších nástrojov formovania mladej generácie v každej vyspelej spoločnosti. V školách sa utvára nielen vzdelanostná báza nutná pre plnenie požiadaviek v hospodárstve a v spoločenskej sfére, ale taktiež sa formuje národná a ideová identita každého člena spoločnosti. Škola má určujúci podiel na tvorbe pozitívnych hodnôt, ale môže byť aj živnou pôdou xenofóbie a rasistických postojov.
Nezastupiteľnú úlohu má škola vo vytváraní národného povedomia, stotožnenia sa s vlastným národom, jeho históriou, hrdinskými činmi predkov a so zmyslom existencie.
Po rozpade Rakúsko-Uhorska došlo v strednej Európe k fundamentálnym geopolitickým zmenám. Jednou z nich bol vznik Československa, štátu založeného na radikálne odlišných princípoch než bolo predvojnové Uhorsko. Zakladatelia Československej republiky (ČSR), osobnosti, ktoré rozhodujúcim spôsobom určili charakter politického zriadenia v novovzniknutej republike, nepatrili k privilegovaným vrstvám predošlého režimu. Na rozdiel od Uhorska, kde takmer bez výnimky kontrolovala politickú moc šľachta, elitu v Československu tvorili muži, ktorí boli radikálnymi kritikmi Rakúsko-Uhorska. Výstižným príkladom bola najvplyvnejšia osobnosť medzivojnového Československa, prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Napriek svojmu pôvodu Masaryk bol Čechmi i Slovákmi vnímaný ako zakladateľ štátu, legendárna postava, ktorá politickým a spoločenským vplyvom ďaleko presahovala právomoci prezidentského úradu. Protikladom ku konzervatívnemu Uhorsku bolo Československo štátom, kde najmä v prvých rokoch dominovali ľavicové idey. Nemenej hlboké boli zmeny v politickej a národnostnej rovine. Československo sa stalo parlamentnou demokraciou, v rámci ktorej pôsobili politické zoskupenia organizované na ideovom, konfesionálnom i etnickom princípe. Mocenským, politickým a spoločenským centrom republiky sa stal tzv. československý národ, súručenstvo Čechov a Slovákov. Česi a Slováci, vnímaní ako „vetvy“ jednotného národného celku, boli definovaní ako „štátotvorný národ“, ipso facto, oprávnení k určujúcej úlohe v štáte. Československá republika sa takto stala národným štátom, napriek skutočnosti, že obyvateľstvo tvorili aj početné komunity Nemcov a Maďarov. Na Slovensku v dôsledku maďarizácie, t. j. transformácie mnohonárodnostného Uhorska na etnicky homogénny štát, nezohrávala inteligencia tak významnú úlohu ako tomu bolo v Čechách. Štátne orgány preto úsilie zacielili predovšetkým na „poslovenčenie“ 5 Slovenska. Významná, vari najvýznamnejšia úloha v uvedenom procese pripadala výstavbe školského systému, ktorý by dokázal vychovávať mladú generáciu v súlade s ideologickými cieľmi a hospodárskymi potrebami republiky.
E-kniha
Aby bola mimovládna nezisková organizácia úspešná, musí sa okrem svojho hlavného cieľa – šírenia svojej vízie a poslania sústrediť i na iné oblasti. Jej úspešnosť podporí viditeľnosť, povedomie o činnosti v spoločnosti, šírenie jasného odkazu či transparentnosť. Monografia sa preto zaoberá špecifickými oblasťami mimovládnych neziskových organizácií a to oblasťou marketingu a fundraisingu.
Obe oblasti sú pre úspech neziskovej organizácie kľúčové a preto si vyžadujú osobitnú pozornosť. Známym faktom je, že neziskové organizácie na Slovensku nie sú dostatočne podporované, prerozdelené financie sú z pohľadu dopytu nedostatočné. Neziskové organizácie musia vyhľadávať viaczdrojové financovanie, k čomu im napomáha efektívny marketing.
Vybrané oblasti monografia definuje a poukazuje na ich opodstatnenosť nielen v komerčnom priestore ale i na ich špecifiká a nevyhnutnosť v mimovládnom neziskovom sektore.
E-časopis
Juraj Schenk a kol.
Vedecký časopis Sociálne a politické analýzy je interaktívnou elektronickou platformou pre komunikáciu a prezentáciu (publikovanie) odborníkov a ich práce z oblasti základného a aplikovaného výskumu a analýz v sociologických, psychologických, politologických a metodologických kontextoch. Ide o médium, zamerané na intenzívnu podporu výskumných aktivít a analýz v interdisciplinárnom rámci, výmenu skúseností, rozvoj spolupráce a vitalizáciu produkcie v tejto oblasti vedeckej práce.
Publikačná časť časopisu ponúka priestor pre uverejňovanie prác ako sú:
- pôvodné výskumné sociologické, psychologické, politologické štúdie a analýzy v ľubovoľných oblastiach sociálneho života
- metodologické štúdie
- výskumné správy
- štúdie z kvalifikačných prác
- projekty výskumov a analýz
- rezenzie
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.