0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Všeobecná štátoveda

25,00 €
S DPH

Alexander Bröstl

Učebnica Všeobecnej štátovedy predstavuje tradičný obsah predmetu, ako sa rozvinul v európskej kontinentálnej podobe (altematívou štátovedy je dnes na viacerých univerzitách, aj mimo právnických fakúlt, politická veda). Medzi dvanástimi kapitolami  sa okrem viac-menej stabilne prítomných  (1. Jednotlivca spoločnosť; 2. Teórie o príčinách vzniku štátu a o účele štátu; 3. Znaky (prvky)štátu; 8. Politické strany a štát) nachádzajú aj kapitoly, ktoré spravidla nie sú, alebo doteraz neboli predmetom štandardného záujmu (5. Politický spor, zmena ústavy,  revolúcia,  právo  na  odpor;  6. Rozpadnuté  a stroskotané  štáty;  7. Štát a cirkev).Niektoré kapitoly predstavujú návrat k pôvodným štátovedným klasifikáciám (9. Funkcie štátu). V rámci prezentácie historických a aktuálnych otázok týkajúcich sa Formy štátu (najrozsiahlejšia 1O. kapitola)ide o pokus objasnit' nové aspekty problematiky(napríklad, podkapitoly ako Parlamentná opozícia, Ústavné súdnictvo). Záverečná časť učebnice sa venuje Modernému ústavnému štátu: právnemu štátu(12.kapitola)a možno ju považovat' za príspevok k analýze princípov právneho štátu a jeho viacerých teórií. Úmyslom autora bolo tiež prispieť k autentickému výkladu názorov niektorých myslitel'ov  predošlých období, návratom k pôvodným textom ich diel. Všeobecná štátoveda, adresovaná predovšetkým študentom, má za ciel' tvoriť úvod do právnického štúdia ako jeho osvedčená základňa, zdroj i východisko.

Množstvo

978-80-574-0188-9

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
Tlačená publikácia
Autor:
Alexander Bröstl
Typ dokumentu:
vysokoškolská učebnica
Počet strán:
336
Rok vydania:
2023
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Licencia:
Copyright

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Rozhodovacia prax súdnych autorít v súkromnom...

E-kniha

E-kniha

Žofia MrázováNatália Kalinák (eds.)

Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva v spolupráci s Katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia a Ústavom medzinárodného práva a európskeho práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizovala v poradí už IX. ročník študentského sympózia, tentokrát z obchodného, pracovného a medzinárodného práva súkromného. Študentské sympózium pod názvom Rozhodovacia prax súdnych autorít v súkromnom práve sa uskutočnilo dňa 29. novembra 2024 v priestoroch Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Sympózium bolo pripravené v rámci riešenia vedeckých projektov APVV-23-0331 „Integrácia únie kapitálových trhov: zmena korporačného financovania a záchrana obchodných spoločností vo finančných ťažkostiach“ a APVV-21-0336 „Analýza súdnych rozhodnutí metódami umelej inteligencie.“

Tento ročník bol výnimočný tým, že organizátori podujatia sa rozhodli zmeniť zaužívaný koncept spočívajúci v príprave a prezentácii odborného článku na zvolenú tému. Študenti si tentokrát volili zaujímavé rozhodnutia Najvyššieho súdu, Ústavného súdu alebo Súdneho dvora Európskej únie. Sústredili sa na prácu s jedným konkrétnym rozhodnutím, ktoré podrobili detailnej analýze a vypracovali glosu - odborné vysvetlenie alebo komentár k vybranému rozhodnutiu. Ich úloha spočívala v stručnom priblížení skutkového stavu, identifikácii právnych otázok, na ktoré sa súdne autority snažili odpovedať, právnej analýze riešeného problému a posúdení významu rozhodnutia pre aplikačnú prax. Študenti sa vo svojich analýzach venovali aktuálnym otázkam ako napríklad spoločnému konaniu prokuristu a člena orgánu, následkom porušenia predkupného práva, či odporovateľnosti dohody o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Z pracovného práva boli prezentované rozhodnutia týkajúce sa nároku otca dieťaťa na prestávku na dojčenie alebo nosenia symbolov v zamestnaní. V sekcii medzinárodného práva súkromného bola analyzovaná súdna prax v otázkach cezhraničného premiestnenia sídla ako aj voľby medzinárodnej právomoci súdov.

Predkladaný zborník tvoria písomné výstupy študentiek a študentov z tohto podujatia. Teší nás, že študentky a študenti aj tento rok pristúpili k svojej úlohe s entuziazmom a svedomitosťou. Záverom patrí srdečné poďakovanie všetkým, ktorí prispeli k úspešnému priebehu sympózia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zdravie pri práci v spektre teórie a praxe

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová  - Monika Minčičová - Marcel Dolobáč (eds.)

Právna úprava ochrany zdravia pri práci a procesu zisťovania zdravotnej spôsobilosti je jedným z prejavov napĺňania ochrannej funkcie pracovného práva.

Z dôvodu dôležitosti sledovania záujmu chrániť život a zdravie jednotlivca počas jeho pracovného života, ako aj z dôvodu dôsledkov poškodenia zdravia zamestnanca pre výkon ďalšej práce a priebeh pracovnoprávneho vzťahu, nachádza skúmanie tejto oblasti v právnej vede svoje nezastupiteľné miesto. Jej aktuálnosť zvýrazňujú i novovznikajúce riziká práce a pracovného prostredia. Technologický pokrok spojený so zmenou v spôsobe výkonu práce, ale i pandemická situácia otvorila pre pracovné právo okruh nových výziev, ktoré si vyžadujú pozornosť.

Na načrtnuté skutočnosti reaguje predložený zborník abstraktov, ktorý je zoskupením východiskových motívov a záverov prednášok prezentovaných na vedeckej online konferencii „Zdravie pri práci v spektre teórie a praxe“ organizovanej Katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach dňa 16. apríla 2021. Autori svojimi abstraktami poukazujú na paletu problematických oblastí, ktoré sú nielen odrazom akademických úvah, ale aj tých právnych otázok, ktorými sa v bežnej právnej praxi je treba vysporiadať.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA

E-kniha

E-kniha

Jozef SuchožaJán HusárRegina Hučková (eds.)

Zborník vedeckých prác

Rok 2020 je takmer od svojho začiatku celosvetovo poznačený bezprecedentnou situáciou spojenou so šírením ochorenia Covid-19. V úvode aktuálneho kalendárneho roka, keď sa postupne rozbiehali aktivity organizačného tímu na príprave ďalšieho ročníka, sme sa ešte nádejali, že do tradičného termínu našej jesennej konferencie je ešte ďaleko a v tomto maximálnom optimizme sme rozbehli organizáciu jubilejného 10. ročníka našej už tradičnej konferencie. Konferencie, ktorá je stabilnou súčasťou vedecko-odborných konferenčných podujatí v tuzemských podmienkach a ktorá sa stala stabilnou súčasťou pracovných programov mnohých nás. Rok 2020 je takmer od svojho začiatku plný obmedzení, pričom obmedzenia sa dotkli aj organizácie konferenčných podujatí. Za „obeť“ súčasnej situácií padol aj náš 10. ročník konferencie Právo – obchod – ekonomika, ktorý sme boli nútení „so zaťatými zubami“ zrušiť. Situácia nám neumožňuje nič iné len dúfať, že v roku 2021 nám bude umožnené stretnúť sa na tradičnom mieste vo Vysokých Tatrách. Tieto stretnutia už berieme ako samozrejmosť, pričom ak na nič iné táto situácia nie je dobrá, tak aspoň na spomalenie a na uvedomenie si našej vlastnej zraniteľnosti.

Dovidenia na ďalšom ročníku Právo-obchod-ekonomika v októbri 2021.

Do rúk sa vám dostáva zborník vedeckých prác, ktorý je vydaný v nadväznosti na riešenie vedeckých projektov na vedeckom pracovisku - Katedre obchodného práva a hospodárskeho práva ako hlavného organizátora vedeckej konferencie, ale zároveň i na ďalších katedrách Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach, či mnohých akademických pracoviskách v tuzemsku i zahraničí. Zborník je vydaný s podporou Agentúry na podporu výskumu a vývoja.

Editori ďakujú všetkým, ktorí do neho prispeli svojimi vedeckými článkami a zároveň i recenzentom za ich cenné pripomienky a odporúčania.

Za editorov: Regina Hučková

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Obchodné a pracovné právo: Na spoločnej vlne

E-kniha

E-kniha

Natália Kalinák-Andrej Oriňak

Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva spolu s Katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizovala v poradí už VIII. ročník študentského sympózia, tentokrát z obchodného, pracovného a medzinárodného práva súkromného, ktoré sa uskutočnilo na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach dňa 1. decembra 2023. Študentské sympózium pod názvom Obchodné a pracovné právo na spoločnej vlne bolo realizované ako súčasť riešených výskumných projektov VEGA 1/0259/22 a VEGA č. 1/0291/23. Cieľom každoročne organizovaných sympózií je vytvoriť diskusnú platformu pre študentov a študentky pod dohľadom mentorov z radov členov katedry, a to učiteľov, vedecko-výskumných pracovníkov a doktorandov. Téma tohtoročného sympózia priniesla diskusiu o zaujímavých teoretických a praktických právnych problémoch tematicky zameraných na synergiu obchodného práva a pracovného práva. Študenti sa venovali aktuálnym otázkam súvisiacim s postavením podnikateľov, konaním obchodných spoločností v pracovnoprávnych vzťahoch ako aj povinnosťami a zodpovednosťou zamestnancov. Neopomenuté nezostali ani témy zdieľanej ekonomiky, genderových kvót v orgánoch obchodných spoločností a nekalosúťažného podplácania. Pri spracovaní jednotlivých tém mali študenti a študentky možnosť zdokonaliť svoje analytické myslenie a argumentačné schopnosti, pričom si mohli precvičiť písanie právneho odborného textu, ktoré v praxi neraz zvýši úspešnosť každého právnika. Študenti mali možnosť rozvíjať svoje kritické myslenie a naučiť sa jasne formulovať vlastné názory na aktuálne právne otázky. Po prezentácii príspevkov sa do plodnej diskusie zapájal nielen kolektív pedagógov a vedeckých pracovníkov, ale aj samotní študenti, ktorí kládli celý rad originálnych otázok. Každému účastníkovi z radov študentov bol za aktívnu participáciu na sympóziu udelený certifikát. Predkladaný zborník je výstupom prác študentov a študentiek z tohto podujatia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Európska únia a jej vplyv na organizáciu a...

E-kniha

E-kniha

Alena Krunková (ed.)

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie konanej dňa 28.6.2016 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v súvislosti s riešením projektu Európska únia a jej vplyv na organizáciu a fungovanie verejnej správy v Slovenskej republike - schválený pod číslom MVZP – SK PRES/2016/134

Slovenská republika, ako členský štát Európskej únie, sa zhosťuje  historickej úlohy súvisiacej s realizáciou predsedníctva Rady Európskej únie v rámci predsedníckeho tria. Začiatkom roka 2016 vyhlásilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Výzvu na predkladanie žiadostí o dotáciu na rok 2016 v oblasti medzinárodných vzťahov a zahraničnej politiky SR zameranú práve na predsedníctvo Slovenskej republiky v Rade Európskej Únie. Na túto výzvu zareagovala Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a získala projekt pre realizáciu výskumných aktivít prostredníctvom série podujatí zameraných na regionálnu samosprávu Slovenskej republiky v súvislosti s jej pôsobením v rámci Európskej únie. Problematike práva Európskej únie sa fakulta venuje dlhodobo jednak v pedagogickom procese, no i vo vedeckovýskumnej činnosti jednotlivých pedagógov. Riešený projekt má ambíciu obohatiť toto portfólio o osobitné aktivity zamerané nielen na odbornú sféru, no i na samotných študentov a laickú verejnosť.

Ako prvá aktivita projektu bola realizovaná  konferencia s názvom „Európska únia a jej vplyv na organizáciu a fungovanie verejnej správy v Slovenskej republike – doterajší vývoj a aktuálny stav, perspektívy“. Zúčastnili sa jej pozvaní verejní činitelia, zástupcovia akademickej sféry, no i predstavitelia samosprávy, nakoľko jedným z hlavných cieľov projektu je prepojiť akademickú obec so sférou praktickou a zapojiť tak predstaviteľov praxe do plánovaných aktivít v rámci riešenia projektu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.