0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Všeobecná štátoveda

24,00 €
S DPH

Alexander Bröstl

Učebnica Všeobecnej štátovedy predstavuje tradičný obsah predmetu, ako sa rozvinul v európskej kontinentálnej podobe (altematívou štátovedy je dnes na viacerých univerzitách, aj mimo právnických fakúlt, politická veda). Medzi dvanástimi kapitolami  sa okrem viac-menej stabilne prítomných  (1. Jednotlivca spoločnosť; 2. Teórie o príčinách vzniku štátu a o účele štátu; 3. Znaky (prvky)štátu; 8. Politické strany a štát) nachádzajú aj kapitoly, ktoré spravidla nie sú, alebo doteraz neboli predmetom štandardného záujmu (5. Politický spor, zmena ústavy,  revolúcia,  právo  na  odpor;  6. Rozpadnuté  a stroskotané  štáty;  7. Štát a cirkev).Niektoré kapitoly predstavujú návrat k pôvodným štátovedným klasifikáciám (9. Funkcie štátu). V rámci prezentácie historických a aktuálnych otázok týkajúcich sa Formy štátu (najrozsiahlejšia 1O. kapitola)ide o pokus objasnit' nové aspekty problematiky(napríklad, podkapitoly ako Parlamentná opozícia, Ústavné súdnictvo). Záverečná časť učebnice sa venuje Modernému ústavnému štátu: právnemu štátu(12.kapitola)a možno ju považovat' za príspevok k analýze princípov právneho štátu a jeho viacerých teórií. Úmyslom autora bolo tiež prispieť k autentickému výkladu názorov niektorých myslitel'ov  predošlých období, návratom k pôvodným textom ich diel. Všeobecná štátoveda, adresovaná predovšetkým študentom, má za ciel' tvoriť úvod do právnického štúdia ako jeho osvedčená základňa, zdroj i východisko.

Množstvo

978-80-574-0188-9

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
Tlačená publikácia
Autor:
Alexander Bröstl
Typ dokumentu:
vysokoškolská učebnica
Počet strán:
336
Rok vydania:
2023
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Licencia:
Copyright

Produkty v rovnakej kategórii: 16

10 rokov v EÚ: Vzťahy, otázky, problémy

E-kniha

E-kniha

Ján Klučka(ed.)

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie konanej 29. – 30. mája 2014 na pôde Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

V prvom polroku tohto roka sa v Košiciach uskutočnila vedecká konferencia 10 rokov v EÚ: Vzťahy, otázky problémy, príspevky z ktorej tvoria obsah predkladaného rovnomenného zborníka.

Zámerom jej organizátorov, t.j. Slovenskej asociácie európskeho práva, Zastúpenia Európskej komisie v Slovenskej republike a Ústavu európskeho a oddelenia medzinárodného práva Právnickej fakulty UPJŠ bolo nielen (čo aj voľne) nadviazať na predošlú konferenciu z r. 2009 Komunitárne právo na Slovensku - päť rokov „po“, ale po piatich rokoch pokračovať v jej hlavnom zámere, t.j. poskytnúť účastníkom ako akademickej, tak aj mimoakademickej obce priestor na ďalšiu analýzu a výmenu názorov na právne problémy späté s členstvom Slovenskej republiky v Európskej únii a viacerými aktuálnymi problémami právneho poriadku Únie.

Z naznačeného hľadiska však možno zaznamenať posun v celkovom zameraní príspevkov na konferencii v r. 2009 a 2014. Zatiaľ čo príspevky z prvej konferencie sa sústreďovali predovšetkým na rôzne aspekty pôsobenia unijného práva v slovenskom právnom poriadku a na aplikačné problémy s tým spojené predovšetkým pred súdnymi a inými orgánmi, základné zameranie príspevkov z druhej konferencie je už odlišné. Aj predkladaný zborník potvrdzuje zameranie príspevkov predovšetkým na aktuálne problémy európskeho právneho poriadku a tiež na niektoré aspekty vonkajšej politiky Únie, pričom vzťahom unijného práva k slovenskému právnemu poriadku už nie je venovaná prvoradá pozornosť.

Viaceré príspevky sa zameriavajú na oblasti charakteristické určitým prienikom či „kohabitáciou“ unijného práva s medzinárodným právom verejným, medzinárodným právom súkromným, prípadne medzinárodnými vzťahmi v širšom slova zmysle.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

STAV A PERSPEKTÍVY VEREJNÝCH FINANCIÍ V EÚ

E-kniha

E-kniha

Elena Lazoríková - Adrián PopovičAnna Románová

Recenzovaný zborník vedeckých prác

Tento zborník vedeckých prác prezentuje príspevky z medzinárodnej vedeckej konferencie „Stav a perspektívy verejných financií v EÚ“, ktorá sa konala v dňoch 2. a 3. júna 2022 v Košiciach a vznikol ako čiastkový výstup z riešenia grantových úloh projektov VEGA č. 1/0485/21: „Súčasnosť a východiská reformovania systému vlastných zdrojov rozpočtu EÚ (právne a ekonomické aspekty aj v kontexte dôsledkov pandémie ochorenia COVID-19)“ a VEGA č. 1/0214/21: „Daň z nehnuteľností - právny stav a potenciál“.

Zborník tvoria príspevky účastníkov konferencie rozdelené do dvoch tematických sekcií, a to „Rozpočet EÚ“ a „Nehnuteľnosti v zdaňovaní“. Kým prvá časť príspevkov sa venuje ako príjmovej stránky rozpočtu EU (najmä v kontexte systému vlastných zdrojov), tak aj jeho výdavkovej ako aj jeho vzťahu k iným rozpočtom, tá druhá sa zameriava na nehnuteľnosti ako predmet špecifických regulácií rôznych daní, vrátane tých priamo zdaňujúcich nehnuteľnosti rovnomennou daňou.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Rule of Law a medzinárodné právo

E-kniha

E-kniha

Ľudmila Elbert

Predkladaná vedecká monografia sa zaoberá problematikou Rule of Law a jeho miestom, úlohami a osobitosťami na úrovni medzinárodného práva. Law ako hodnote, ktorá by mala vládnuť v jednotlivých spoločenstvách, vnútroštátnych i medzinárodných. Rule of Law je tak prirovnávané k základnej norme Kelsena, ktorá by mala stáť na vrchole právneho poriadku ako norma zdôvodňujúca platnosť a existenciu noriem právneho poriadku, vnútroštátneho i medzinárodného.
Hoci je predmetom skúmania Rule of Law na úrovni medzinárodného práva, nemôžeme o ňom uvažovať bez toho, aby sme pochopili Rule of Law vo vnútroštátnom práve. Podobne ako sa líši vývoj Rule of Law v závislosti od toho, či sa rozvíjalo v anglo-americkom alebo kontinentálnom práve, líši sa i jeho aplikácia a rozvoj na úrovni vnútroštátneho práva a medzinárodného práva. Odlišnosti spôsobujú najmä úlohy a ciele, ktoré má medzinárodné Rule of Law zabezpečiť, no i odlišné vlastnosti vnútroštátneho a medzinárodného práva.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Oslava právneho štátu (Právny štát z pohľadu...

E-kniha

E-kniha

Ľudmila Pošiváková Zuzana Antošová - Milan Kočan (eds.)

Zborník príspevkov zo študentskej rozpravy konanej dňa 24. apríla 2013 na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach.

V súčasnom období sa o právnom štáte v širokej miere debatuje tak na úrovni akademickej, ako i na úrovni politickej. Táto debata súvisí nie len so snahou o nastolenie Rule of Law v štátoch, ktoré prešli od socialistického zriadenia na demokratické, ale aj v štátoch, ktoré sa zmietajú v rôznych nepokojoch, politických či náboženských.

Avšak nejde len o debatu týkajúcu sa niektorých znakov Rule of Law, ktoré chýbajú vo vnútroštátnom práve, resp. znakov Rule of Law chýbajúcich na úrovni medzinárodného práva, ale aj o debatu o samotnej definícii a zmysle Rule of Law. Právny štát by sme mohli prirovnať k ideálu, ktorý sa snaží dosiahnuť takmer každý štát. Aj v prípade vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa ústavodarcovia rozhodli zaradiť medzi úvodné ustanovenia, ktoré by mali tvoriť jadro ústavy, že Slovenská republika je právny štát.

Pre dosiahnutie ideálu právneho štátu je však okrem vyhlásenia potrebné prijať aj opatrenia, ktoré sú nevyhnutné pre nezávislé súdnictvo, demokraciu, efektívne uplatňovanie ľudských práv, deľbu moci a mnoho ďalších, ako elementy, ktoré charakterizujú právny štát.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Tvorba a realizácia pracovného práva so...

E-kniha

E-kniha

Milena Barinková (ed.)

Riešitelia grantovej úlohy „Tvorba a realizácia pracovného práva so zreteľom na regionálne aspekty trhu práce“ sa vo svojich prácach zaoberajú analýzou zamestnávateľských snáh o legislatívne zmeny v úrovni sociálnych práv zamestnancov zdôvodňovaných regionálnymi odlišnosťami, analýzou možných dopadov pri ich realizácii, a tiež posúdením ich súladu s ochrannou funkciou slovenského pracovného práva a hodnotovým charakterom základných ľudských práv vlastných európskej a právnej kultúre.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.