0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Súmrak médií II

E-kniha

Renáta Cenková - Lucia Jasinská (eds.)

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie konanej v dňoch 23. a 24. októbra 2013 na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Predložený zborník, ktorý je výstupom z druhého ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie Súmrak médií, organizovanej oddelením masmediálnych štúdií Katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, skúma súčasné problémy mediálneho priestoru z niekoľkých uhlov pohľadu. Ponúka reprezentatívny náhľad odborníkov v oblasti médií zo Slovenskej republiky i zahraničia na aktuálny stav najmä elektronických, ale čiastočne i printových médií a na nadchádzajúce trendy v ich vývoji. Zborník je tematicky pestrý a rozoberá otázky z oblasti médií, estetiky, hodnotové aspekty mediálnych komunikátov, mediálne účinky, ale napríklad aj vplyv konkrétnych žánrov a ich reprezentatívnych textov na percipienta. Zároveň pokrýva oblasť súčasného mediálneho práva i etických noriem a požiadaviek kladených na text jeho autora či iného profesionálneho mediálneho pracovníka. 

Zostavovatelia

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-420-2

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Renáta Cenková - Lucia Jasinská (eds.)
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
330
Dostupné od:
15.08.2016
Rok vydania:
2016
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Licencia:
Copyright
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Negatívne dôsledky vykonávania pomáhajúcich...

E-kniha

E-kniha

Jana NezkusilováMargita Mesárošová (eds.)

Zborník rozšírených abstraktov z interdisciplinárnej vedeckej konferencie

Zborník rozšírených abstraktov je zostavený z príspevkov konferencie Negatívne dôsledky vykonávania pomáhajúcich profesií II – Psychologické, sociálne a zdravotné aspekty vykonávania pomáhajúcich profesií, ktorá sa konala 12. júna 2019 v Košiciach.

Konferencia bola organizovaná ako jeden z výstupov výskumného projektu APVV 14-0921 Starostlivosť o seba ako faktor vyrovnávania sa s negatívnymi dôsledkami vykonávania pomáhajúcich profesií. Jednotlivé príspevky prinášajú jednak pôvodný výskum autorov, ale aj sumarizáciu zistení autorov v priebehu svojej niekoľkoročnej výskumnej činnosti orientovanej na pomáhajúce profesie. Jednou z ašpirácií konferencie bolo vytvorenie priestoru pre dialóg medzi akademickými pracovníkmi a profesionálmi z praxe, ktorí pracujú v pomáhajúcich profesiách. Interdisciplinárny charakter konferencie priniesol mnohé náhľady na problematiku, čo sa prejavilo aj na bohatej odozve v diskusiách. Konferencie sa aktívne a pasívne zúčastnili pracovníci z oblasti psychológie, sociálnej práce, ale aj pracovného lekárstva či behaviorálnej medicíny.

Obohacujúcim aspektom výsledného zborníka je teda prepojenie aplikačnej a teoretickej roviny vo výskume starostlivosti o seba v širokej palete pomáhajúcich povolaní.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Homosexualita a homofóbia v kontexte sociálnej...

E-kniha

E-kniha

Ján ŠimkoDušan Šlosár

Monografia rozpracováva problematiku homosexuality a homofóbie v kontexte sociálnej práce a je členená do piatich kapitol, ktoré sú venované jednotlivým oblastiam týchto javov. Autori v úvode popisujú fenomén homosexuality nielen v súčasnom ponímaní, ale zameriavajú sa aj na  historický kontext postavenia homosexuálov v spoločnosti. Neoddeliteľnou súčasťou identity každého človeka je sexualita a sexuálna orientácia, ktorej definovanie je pre pochopenie formovania neheterosexuálnej identity, aj v prostredí sociálnej práce v praxi s LGBT+ jedincami a komunitou, kľúčové. Proces coming outu (vnútorného i vonkajšieho) je v živote homosexuálnych jedincov často sprevádzaný krízovými situáciami a sociálno-patologickými javmi, preto autori sumarizujú jeho najčastejšie teoretické modely.

Samostatná kapitola je venovaná konceptom heteronormativity a heterosexizmu v sociálnych súvislostiach. Okrem iného sa zaoberá aj formovaním postojov z hľadiska náboženstva a maskulinity, ako dvoch výrazných faktorov sexuálnych predsudkov. Dôsledkom heteronormativity, negatívnych stereotypov,  predsudkov  a iracionálnych  postojov je homofóbia, ktorá má negatívny dopad na životy neheterosexuálnych jedincov.

V poslednej kapitole autori predkladajú vybrané teórie kritickej sociálnej práce, načrtávajú prístupy k LGBT+ klientom a ponúkajú podnety k eliminácii homofóbie v prostredí sociálnej práce.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Vybrané kapitoly z dejín Grécka a Ríma

E-kniha

E-kniha

Milan Olejník

Dejiny antického Grécka a Ríma sú kulmináciou úspechov, ktoré dosiahli staroveké civilizácie v politickej, hospodárskej a spoločenskej sfére, v poznaní človeka a sveta a v umení. Gréci ako prví v dejinách ľudstva dokázali vytvoriť systém, v ktorom určitá časť spoločnosti – plnoprávni občania, mala možnosť slobodne rozhodovať o politickom a dianí, mohli voliť a byť zvolení do úradov rámci daného politického systému a mali právo diskutovať o otázkach dotýkajúcich sa života komunity. Vysoký stupeň vzdelanosti a hľadanie racionálneho vysvetlenia prírodných javov, umožnili Grékom dosiahnuť úroveň poznania, ku ktorej sa európske národy dopracovali až v novoveku. Úspechy Grékov v sochárstve, architektúre i v literatúre sú dodnes inšpiráciou. Napriek odstupu viac než dvoch tisícročí sú nám svojim myslením a konaním blízki, rozumieme ich víťazstvám i porážkam a sú v mnohom zdrojom poučenia aj dnes.
Demokracia bola určujúcim princípom aj Rímskej republiky a významným predpokladom úspechu Ríma v zápolení vládu nad Itáliou a postupne celým Stredomorím. I keď vznik Rímskej ríše možno charakterizovať ako výsledok dobyvačných vojen, Rimania dokázali integrovať odlišné kultúry a pretvoriť komunity, ktoré sa nachádzali na rôznom stupni vývoja do spoločenstva národov, založeného na unifikovanom hospodárskom a právnom základe, umožňujúcom slobodu pohybu a výmenu ideí v Stredomorí i za jeho hranicami. Práca je koncipovaná ako učebná pomôcka, ktorá prístupnou formou poskytuje informácie o zlomových udalostiach dejín antického Grécka a Ríma. Pozornosť je venovaná aj stručnej charakteristike významných osobností a ich miesta v historickom dianí. V základných rysoch je načrtnutý hospodársky vývoj antickej spoločnosti a faktory ktoré ho podmieňovali. V závere sú analyzované príčiny úpadku a zániku Rímskeho impéria. Práca je doplnená zoznamom literatúry, ktorá je dostupná v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach a na Katedre dejín FF UPJŠ. V zozname literatúry sú uvedené aj internetové zdroje.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Lingua Latina – cvičebnica pre filozofov

E-kniha

E-kniha

Jana BalegováFrantišek Šimon

Vysokoškolský učebný text Lingua Latina – cvičebnica pre filozofov je paralelným študijným materiálom k učebnici Lingua Latina – cursus communis. Je určený na precvičovanie gramatického učiva v domácich podmienkach. Obsah cvičení zodpovedá svojím zameraním jednotlivým lekciám uvedenej učebnice tak pokiaľ ide o preberané gramatické javy, ako aj slovnú zásobu. Z toho dôvodu sa v rámci cvičení uvádza len slovná zásoba, ktorá nebola súčasťou prebratých lekcií učebnice.

Latinskoslovenský slovník na konci cvičebnice obsahuje celú slovnú zásobu z cvičebnice a učebnice, slovenskolatinský slovník obsahuje slovnú zásobu cvičení, pri ktorých sa vyžaduje preklad do latinčiny. Slovná zásoba tejto cvičebnice je orientovaná na potreby študentov filozofie a s ohľadom na výber pramenných materiálov obsahuje i neklasickú lexiku, resp. neklasické významy klasických slov (táto lexika je označená symbolom *). Súčasťou cvičebnice je kľúč, ktorý umožňuje študentom bezprostredne si overiť správnosť svojich vypracovaní.

Učebný text Lingua Latina – cvičebnica pre filozofov je prístupný elektronicky vo formáte PDF. Ako súčasť výučbového programu slúžia na precvičovanie prebratého učiva i online testy dostupné na stránke KKF FF UPJŠ https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/katedra-klasickejfilologie/katedra/.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Myths and Manipulation in Political Discourse

E-kniha

E-kniha

Jaroslav Marcin - Viktória Marcinová a kol.

Táto malá kniha začala vznikať spôsobom, ktorý je pravdepodobne podobný mnohým iným akademickým publikáciám: Keď sme sa my piati stretli ako doktorandi a učitelia na Katedre britských a amerických štúdií, čoskoro sme si uvedomili, že naše výskumy sa v niekoľkých bodoch prelínali. Najvýraznejšia bola naša spoločná snaha o analýzu politického, resp. politicky motivovaného diskurzu a štúdium mýtov a manipulácií, ktoré tento diskurz využíval.

Napokon sme sa rozhodli spojiť výsledky našich výskumov, aby sme vytvorili komplexnejší obraz poskytujúci rôzne perspektívy a pohľady. V našom úsilí nám výrazne pomohla finančná podpora z grantu poskytnutého Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika. Výsledkom týchto snáh je päť kapitol tejto stručnej, no dúfajme, že informatívnej a podnetnej monografie.

V prvej kapitole sa Viktória Marcinová zaoberá vplyvom totalitnej ideológie na preklad tzv. „kapitalistických“ drám počas prvej fázy normalizácie na Slovensku (1948–1968). V druhej kapitole sa pozornosť presúva na politický diskurz a manipuláciu v demokracii, keď Jaroslav Marcin podrobnejšie skúma vojnovú rétoriku amerických prezidentov. USA zostávajú v centre záujmu aj v tretej kapitole, no tentoraz sa Martina Martausová zameriava na otázku mýtu amerického sna a jeho prezentácie v Spojených štátoch po 11. septembri 2001. Podobnú myšlienku, avšak v inom geograficko-kultúrnom kontexte, rozoberá štvrtá kapitola, kde Božena Velebná identifikuje mýty škótskej identity zobrazené v historických filmoch. V záverečnej piatej kapitole sa Eduard Soták zameria na úlohu masmédií v kontexte politicky motivovaného diskurzu a šírenia politickej ideológie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.