0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Lingua Latina – cursus communis

E-kniha

Jana Balegová

Vysokoškolská učebnica Lingua Latina – cursus communis je určená pre študentov všetkých študijných programov filozofickej fakulty, ktorých súčasťou je latinský jazyk ako predmet súvisiaci s hlavným študijným odborom, resp. špecializáciou (história, filozofia, filologické špecializácie a i.).

Učebný text obsahuje gramatiku latinčiny, cvičné vety určené na precvičovanie preberaných gramatických javov na seminároch pod vedením vyučujúceho a latinsko-slovenský slovník. Na precvičovanie latinskej gramatiky v domácich podmienkach slúžia paralelné cvičebnice, ktoré sú časťou svojich cvičení orientované na potreby študentov konkrétnych študijných odborov a špecializácií (Lingua Latina – cvičebnica pre historikov, Lingua Latina – cvičebnica pre filozofov, Lingua Latina – cvičebnica pre filológov).

Učebný text Lingua Latina – cursus communis je prístupný elektronicky vo formáte PDF. Ako súčasť výučbového programu slúžia na precvičovanie prebratého učiva i online testy dostupné na stránke KKF FF UPJŠ https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/katedra-klasickejfilologie/katedra/. Učebný text Lingua Latina – cursus communis je výstupom grantového projektu KEGA 010UPJŠ-4/2017.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-815-6

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Jana Balegová
Typ dokumentu:
učebnica
Počet strán:
182
Dostupné od:
20.12.2019
Rok vydania:
2019
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina, latinčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Theories of Intercultural Communication

E-kniha

E-kniha

Renáta Panocová

Vysokoškolská učebnica Theories of Intecultural Communication je určená predovšetkým študentom magisterského stupňa štúdia prekladateľstva a tlmočníctva a študentom doktorandského štúdia Britské a americké štúdiá.

Cieľom učebnice je oboznámiť študentov s kľúčovými teóriami v oblasti interkultúrnej komunikácie. Osem kapitol pokrýva výber súčasných teórií zameraných na definovanie kultúrnych dimenzií, manažmentu identity a negociácie, akomodácie a adaptácie, riadenia úzkosti a neistoty, či aktuálny výskum Sapirovej-Whorfovej hypotézy.

Záverečná kapitola podáva historiografický prehľad teórií interkultúrnej komunikácie a načrtáva kľúčové otázky výskumu v budúcnosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Patočka, fenomenológia a dejiny filozofie

E-kniha

E-kniha

Vladimír Leško - Milovan Ješič - Pavol Tholt

Filozofické dielo najvýznamnejšieho českého filozofia 20. storočia Jana Patočku (1907–1977) vyniká jedinečnou mysliteľkou originalitou. Už v dobe svojho vzniku veľmi výrazne prekračovalo úzke hranice dobového česko-slovenského duchovného priestoru a neopakovateľným spôsobom spojilo našu krajinu s najvyspelejšími filozofickými učeniami západného myslenia, v ktorom hrali dominantnú úlohu Husserlova fenomenológia a Heideggerova fundamentálna ontológia. Zaiste, bolo by veľkou chybou, pokiaľ by sme však chceli redukovať rozhodujúcu pozíciu Patočkovej filozofickej tvorby len na recepciu a kriticko-tvorivé domýšľanie Husserlovej a Heideggerovej filozofie. V tejto súvislosti nemôžeme v nijakom prípade vynechať najmä rozhodujúci podiel Eugena Finka, ktorý uviedol Patočku do tajov Husserlovej a Heideggerovej filozofie. Obidvaja myslitelia potom celoživotne pokračovali v neustálom tvorivom filozofickom dialógu. Ale nemožno tiež nespomenúť Patočkov intenzívny záujem aj o diela Schelera, Ingardena, Landgrebeho, ale tiež aj Sartra a ďalších.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Komunita a komunitná práca

E-kniha

E-kniha

Katarína ŠiňanskáDušan Šlosár

Predkladaná monografia sa venuje rôznym pohľadom na problematiku komunity a komunitnej práce, s ktorými je úzko spojená i  oblasť sociálnej práce, či iných pomáhajúcich profesií. Ponúka teoretickú analýzu ako základný teoretický rámec problematiky, ktorý je nevyhnutné poznať pri štúdiu i pri výkone samotnej praxe v pomáhajúcej profesii. Autori považujú komunitnú prácu za jednu z možností plného zapájania obyvateľov do spoluzodpovedného rozhodovania  o veciach, ktoré bytostne  ovplyvňujú ich životy.

Monografia v pätnástich kapitolách charakterizuje komunitu i procesy, ktoré v nej prebiehajú, načrtáva stručnú históriu i prístupy v komunitnej práci. Ponúka teoretické východiská, ktoré sú využívané v komunitnej práci ako nevyhnutný predpoklad  profesionálneho prístupu v praxi. Monografia taktiež poukazuje na významné postavenie pomáhajúceho profesionála v komunite.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Výzvy a perspektívy vnútornej a zahraničnej...

E-kniha

E-kniha

Gabriel Eštok- Mária Hrehová- Jakub Bardovič (eds.)

Zborník príspevkov z III. ročníka Vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov konanej 23. mája 2014 Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Dňa 23. mája 2014 sa na pôde Katedry politológie FF UPJŠ uskutočila konferencia pod názvom „Výzvy a prespektívy vnútornej a zahraničnej politiky“, ktorá bola v poradí už treťou Konferenciou študentov a mladých vedeckých pracovníkov organizovanou Katedrou politológie v spolupráci s OZ Res Publica. Na konferencii vystúpilo mnoho mladých ľudí zaujímajúcich sa o politické problémy súčasného sveta, pričom každý z nich svojím vystúpením nastolil jednu z tém týkajúcu sa domácej alebo zahraničnej politiky. Možno konštatovať, že tieto vystúpenia boli na vysokej odbornej úrovni a podnietili diskusiu o nastolených témach či problémoch.

Publikácia, ktorú držíte v rukách, je súborom odborných prác študentov a mladých odborníkov, ktorí sa venovali štúdiu viacerých tém. Niektorí autori sa venovali skôr otázkam zahraničnej politiky, predovšetkým analýze politík vybraných štátov (Slovenská republika, USA), riešili problematiku iránskeho jadrového programu či skúmali možnosti federalizácie Ukrajiny ako spôsobu riešenia vzniknutej situácie. Pohľad na problematiku zahraničnej politiky z pozície slovenských emigrantov v Austrálii priniesol ďalší z príspevkov.

Napriek širokému spektru tém, ktorým sa autori v jednotlivých príspevkoch venovali, je možné nájsť ich spoločného menovateľa, ktorým je snaha poukázať na určitý problém či navrhnúť jeho riešenie a tým jednak prispievať k napĺňaniu ideálu demokracie, k zlepšeniu fungovania a tvorby politiky, ale predovšetkým k tomu, aby bol tento svet lepším miestom pre život nás všetkých.

Zostavovatelia

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Čo prinieslo sociálnej práci 100 rokov? Minulé...

E-kniha

E-kniha

Katarína ŠiňanskáFrantiška Petriková (eds.)

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 29.11.2019 v Košiciach

Predkladaný zborník sa venuje rôznym pohľadom na problémy, ktorým sa venuje oblasť sociálnej práce a taktiež aj na zmeny v orientácii sociálnej práce vzhľadom na aktuálne požiadavky spoločnosti. Zborník  je tvorený širokou škálou príspevkov z rôznych okruhov, ktoré patria do sféry sociálnej práce.

Príspevky sa venujú kybernetickému svetu sociálnej práce, supervízii, starostlivosti o seba, rizikovému správaniu, ale taktiež aj sociálnej práci v minulosti. Kybernetický priestor v sociálnej práci je rozpracovaný vo viacerých príspevkoch, z čoho je možné konštatovať, že ide o nový rozmer týkajúci sa sociálnej práce. Autori v príspevkoch, ktoré sa venujú kybernetickému svetu považujú práve „kyberpriestor“ za novú formu poradenstva a pomoci klientom, keďže súčasná doba je viac orientovaná na online svet.

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou s názvom Čo prinieslo sociálnej práci 100 rokov? Minulé a súčasné podoby sociálnej práce je preto venovaný rozličným témam, podnetom a pohľadom na prínos sociálnej práce za 100 rokov, skúma a hodnotí minulé, súčasné ale taktiež i budúce podoby sociálnej práce ako vedy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.