0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Fonologická ontogenéza detskej reči

E-kniha

Iveta Bónová

Východiská predkladanej práce vznikali súbežne s rodiacim sa výskumom detskej reči na Slovensku. Zanietený tím ľudí z niekoľkých vedných odborov: psychológie (Marína Mikulajová), logopédie (Svetlana Kapalková) a lingvistiky (Daniela Slančová, Jana Kesselová, Zuzana Ondráčková, Stanislava Zajacová, Iveta Bónová) sa pravidelne stretával, diskutoval a hľadal spôsob, ako zmobilizovať sily pri napĺňaní vytýčených cieľov – realizovať výskum detskej reči intaktných (zdravo sa vyvíjajúcich) jedincov a pritom vychádzať z reálneho longitudinálneho sledovania detí.

Som veľmi rada a zároveň vďačná, že som mohla byť súčasťou tímu na začiatku systematického výskumu v oblasti osvojovania detskej reči na Slovensku. Ako členka tohto tímu a spoluriešiteľka viacerých projektov v danej oblasti som mala možnosť participovať na výskume detskej reči, ktorá už dnes nie je „na chvoste“ vedeckého záujmu. Ide o seriózny, exaktný kvantitatívnymi a kvalitatívnymi údajmi podložený výskum, realizovaný systematicky, „na vynikajíci vědecké úrovni“ (Průcha, 2011, s. 14).

Samotnému bádaniu prirodzene predchádzal zber dát. Technológie konca 20. storočia umožnili uplatniť už prekonanú metódu denníkových zápiskov a nahradiť ju v súčasnosti najčastejšie aplikovaným spôsobom získavania materiálu – audiovizuálnymi nahrávkami. Syntéza analyzovaných v časovej následnosti získavaných dát, ich explanácia, generalizácia a včlenenie do širšieho interdisciplinárneho bádateľského kontextu je o to zaujímavejšia a prínosnejšia, že ústi do logopedickej praxe. Práve vďaka výsledkom najnovších výskumov sa v logopédii rozširujú intervenčné možnosti, rozvíjajú sa a rozpracovávajú metódy (aj ranej) diagnostiky a stimulácie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-657-2

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Iveta Bónová
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
132
Dostupné od:
15.11.2018
Rok vydania:
2018
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
Monografia vznikla v rámci projektu KEGA č. 008UPJŠ-4/2017 Veda bez bariér (Interdisciplinárne inšpirácie súčasnej literárnej vedy a jazykovedy v edukačnej praxi na VŠ)
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Školský systém na Slovensku v medzivojnovej...

E-kniha

E-kniha

Soňa Gabzdilová

Vzdelávací systém (školstvo) je jedným z najúčinnejších nástrojov formovania mladej generácie v každej vyspelej spoločnosti. V školách sa utvára nielen vzdelanostná báza nutná pre plnenie požiadaviek v hospodárstve a v spoločenskej sfére, ale taktiež sa formuje národná a ideová identita každého člena spoločnosti. Škola má určujúci podiel na tvorbe pozitívnych hodnôt, ale môže byť aj živnou pôdou xenofóbie a rasistických postojov. Nezastupiteľnú úlohu má škola vo vytváraní národného povedomia, stotožnenia sa s vlastným národom, jeho históriou, hrdinskými činmi predkov a so zmyslom existencie.

Po rozpade Rakúsko-Uhorska došlo v strednej Európe k fundamentálnym geopolitickým zmenám. Jednou z nich bol vznik Československa, štátu založeného na radikálne odlišných princípoch než bolo predvojnové Uhorsko. Zakladatelia Československej republiky (ČSR), osobnosti, ktoré rozhodujúcim spôsobom určili charakter politického zriadenia v novovzniknutej republike, nepatrili k privilegovaným vrstvám predošlého režimu. Na rozdiel od Uhorska, kde takmer bez výnimky kontrolovala politickú moc šľachta, elitu v Československu tvorili muži, ktorí boli radikálnymi kritikmi Rakúsko-Uhorska. Výstižným príkladom bola najvplyvnejšia osobnosť medzivojnového Československa, prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Napriek svojmu pôvodu Masaryk bol Čechmi i Slovákmi vnímaný ako zakladateľ štátu, legendárna postava, ktorá politickým a spoločenským vplyvom ďaleko presahovala právomoci prezidentského úradu. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Patočka o vzniku matematickej prírodovedy

E-kniha

E-kniha

Pavol Tholt

Práca, ktorú v nasledujúcom texte predkladám, je pokusom o analýzu Patočkovho náhľadu na problém vzniku a podstaty matematickej prírodovedy v 17. storočí. Patočkovu pozornosť v tomto období pritiahla najmä Descartova filozofia a k nemu sa hlásiaci kartezianizmus, ale aj Galileiho, Baconova, či Leibgnizova filozofia.

Sám Patočka venoval uvedeným otázkam sústavnú a mimoriadnu pozornosť a priamo to potvrdzujú viaceré monografické práce, ale aj množstvo článkov a štúdií, ktoré k problematike napísal.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Edukácia, roč. 5, č. 1/2022

E-kniha

Renáta Orosová (výkonný redaktor)

Vedecko-odborný časopis Edukácia je zameraný na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva. Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy edukačnej praxe, aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy učiteľov, sociálnej pedagogiky, špeciálnej pedagogiky, ako aj pedagogické a psychologické aspekty výchovy v základných výchovných inštitúciách z pohľadu širokej pedagogickej verejnosti. Je určený vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať trendy v edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Slovenčina pre prekladateľov a tlmočníkov

E-kniha

E-kniha

Renáta Gregová

Učebnica je určená študentom prekladateľských a tlmočníckych študijných programov. Neoddeliteľnou súčasťou prípravy budúcich prekladateľov a tlmočníkov je zvyšovanie jazykovej kompetencie v cudzom, ale aj v materinskom jazyku. Nízka jazyková kompetencia prekladateľa a/alebo tlmočníka je totiž často jednou z príčin nevyhovujúcej kvality prekladu. Hlavným cieľom tejto publikácie je poskytnúť materiál na upevnenie lingvistickej terminológie a na skvalitnenie ústneho i písomného prejavu v slovenskom jazyku.

Učebnica je preto rozdelená na teoretickú a na praktickú časť. Teoretická časť sumarizuje základné poznatky o jazykových rovinách. V praktickej časti je stručný popis vybraných ortoepických, morfologicko-syntaktických, lexikálnych a štylistických noriem spisovnej slovenčiny s odkazmi na relevantnú odbornú literatúru, ktorá sa danej problematike venuje obšírnejšie, a cvičenia, ktoré študentom umožnia overiť si ovládanie noriem spisovnej slovenčiny v praxi. Na konci učebnice je slovensko-anglický slovníček vybraných lingvistických pojmov, ktorý môže študentom pomôcť pri štúdiu anglickej jazykovedy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Študentská vedecká konferencia XII.

E-kniha

E-kniha

Mikuláš Jančura - Maroš Melichárek

Predkladaný zborník vychádza ako výstup z dvanásteho ročníka študentskej vedeckej konferencie realizovanej v decembri 2023. Študentská vedecká konferencia je výberový predmet zaradený do študijných plánov katedry histórie FF UPJŠ realizovanej od roku 2011 a kladie si za cieľ ponúknuť priestor pre študentov Bc. a Mgr. stupňa prezentovať fragmenty svojho primárneho výskumu v rámci tvorby svojich záverečných prác. Cieľom predkladaného zborníka nie je len tieto tematicky širokospektrálne texty publikovať, ale zacieliť tiež snahu o nadštandardnú pedagogickú činnosť a o pridanú hodnotu vysokoškolského štúdia smerom k študentom v podobe publikačného výstupu. V tohtoročnom zborníku je obsiahnutých 6 textov s chronologickým rámcovaním od stredoveku po dejiny 20. storočia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.