0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Adolescenti - cieľová skupina? 11.ročník Košických dní sociálnej práce

E-kniha

Soňa Lovašová - Veronika Bérešová (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 1.12.2023 v Košiciach

Predkladaný zborník zhromažďuje príspevky z 11. ročníka konferencie zameranej na adolescentov, reflektujúcich aktuálne interdisciplinárne otázky, ktorým čelí táto veková skupina. Skladá sa z 12 odborných príspevkov, ktoré sa zaoberajú rôznymi aspektmi adolescentného života, vrátane osamelosti, rizikového správania a fenoménu radikalizácie. Príspevky sú rozdelené do tematických sekcií, čo umožňuje čitateľom jednoduchšiu orientáciu v obsahu. Témy zahŕňajú prevenciu radikalizácie, rodinné faktory a mechanizmy kyberšikanovania. Zborník ponúka teoretické aj praktické poznatky, ktoré sú cenné pre odborníkov v oblasti sociálnej práce, psychológie a ďalších pomáhajúcich profesií, s cieľom prispieť k lepšiemu pochopeniu súčasných výziev adolescentov a navrhnúť účinné riešenia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0349-4

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Soňa Lovašová - Veronika Bérešová
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
109
Dostupné od:
21.10.2024
Rok vydania:
2024
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
Zborník vznikol v rámci riešenia projektu VEGA 1/0754/21 „Push-pull“ sociálne faktory súvisiace s mierou radikalizácie adolescentov v kontexte sociálnej práce.
DOI:
https://doi.org/10.33542/ACS-0349-4
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Intervenčný program starostlivosti o seba pre...

E-kniha

Margita Mesárošová, Miroslava Köverová, Soňa Lovašová

Intervenčný program na podporu starostlivosti o seba pre pomáhajúce profesie s názvom Ako sa o seba starám? vznikol v rámci riešenia výskumnej úlohy APVV14-0921 „Starostlivosť o seba ako faktor vyrovnávania sa s negatívnymi dôsledkami vykonávania pomáhajúcich profesií“. Jeho špecifikum spočíva v tom, že bol vytvorený na základe konkrétnych výskumných výstupov samotných autorov programu a projektu. V prvej kapitole autorky ponúkajú pohľad na prípravu intervenčného programu so zdôvodnením teoretických východísk, metód a špecifík účastníkov programu. Poskytujú tiež prehľad výskumov efektivity rozmanitých intervenčných programov zacielených na redukciu negatívnych dôsledkov pomáhania a posilňovanie starostlivosti o seba a iných pozitívnych efektov vykonávania pomáhajúcej profesie. Ďalšie kapitoly sú zamerané na podrobnú analýzu a zhodnotenie efektivity intervenčného programu Ako sa o seba starám? a jeho komparáciu s efektivitou iných programov, ktoré boli rôzne zamerané, určené rôznym populáciám pomáhajúcich profesionálov, ako aj mali odlišné teoretické a praktické zacielenie a základy. Väčšina týchto výskumov preukázala iba v ojedinelých prípadoch pozitívne zmeny, a to vďaka rôznym metodologickým nedostatkom, často spojených s praktickou aplikáciou.

To, čo diferencuje intervenčný program prezentovaný v tejto monografii, je účasť pomáhajúcich profesionálov aktívne vykonávajúcich prax v sociálnej oblasti, oproti väčšine intervenčných programov zostavených a overovaných pre študentov týchto profesií. Študentská populácia, ako ľahšie prístupná pre výskumníkov, umožňuje kvalitnejšiu metodológiu, zahrnúť väčší počet účastníkov, ako aj experimentálnu manipuláciu a vyváženie skupín. V prípade účastníkov overovania programu Ako sa o seba starám? išlo o praktikov, ktorí sú zapojení v každodennom pracovnom procese a tréning absolvovali vo svojom pracovnom voľne, čo kládlo vysoké nároky na zladenie ich pracovných, osobných úloh. Domnievame sa, že tie dôsledky, ktoré sme v rámci overovania efektivity prezentovaného intervenčného programu odhalili, nie vždy boli jasne matematicky uchopiteľné, ale boli zrejmé z individuálnych spätných väzieb.

Predkladáme text tejto monografie odbornej verejnosti, s cieľom poukázať na prínosy, limity intervenčného programu, ako aj inšpirovať výskumníkov a praktikov k ďalšej práci v tejto oblasti.

Autorky

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Teória a prax verejnej správy

E-kniha

Milan DoušaTatiana GmitrováOskar TóthMatúš Vyrostko (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z 5. ročníka vedeckej konferencie doktorandov 6. február 2020

Dynamicky se vyvíjecící současná společnost vytváří v občanech očekávání a požadavky, aby verejná správa byla efektivní, spolehlivá, otevřená, profesionální a rychlá. Nové teorie poznatků v souvislosti s neustálými změnami však musí obsahovat i praktické uplatnění a promítnutí těchto charakteristik v systému veřejné správy v praxi. Právě z toho důvodu je důležité věnovat pozornost novým přístupům z teoretického i praktického pohledu k uplatňování moderní veřejné správy v podmínkách krajin V4. Vzhledem ke skutečnosti, že veřejná správa je interdisciplinární vědní disciplína, která využívá poznatky z široké škály vědních odborů a na základě toho umožňuje komplexně přistupovat k řešení problémů moderní veřejné správy, je recenzovaný sborník příspěvků z vědecké konference doktorandů rozdělen do třech sekcí: sociálno-ekonomické, politologické, právní. Sekce erudovaně reagují na současné problémy veřejné správy z teoretického i praktického hlediska.

PhDr. Milan Douša
Předseda organizačního výboru

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Riziko ako sociálna kategória v období...

E-kniha

E-kniha

Dušan Šlosár

Monografia Riziko ako sociálna kategória v období adolescencie autora Dušana Šlosára vznikla ako súčasť projektu VEGA č. 1-0285/18 Rizikové správanie adolescentov ako klientov sociálnej práce v dôsledku ich osamelosti. Monografia rozpracováva problematiku rizika v teoretickej rovine a zaradzuje riziko ako súčasť do sociálnych vzťahov, kontaktov a výmeny informácií. Z tohto teoretického základu vymedzuje riziko v pomáhajúcich profesiách. Zisťovanie miery rizika ostáva na vedúcich manažéroch. Ale riziko sa aktuálne dotýka tých pomáhajúcich profesionálov, ktorí pracujú s jednotlivými klientskymi skupinami a preto ich účasť na zisťovaní miery rizika nemôže byť opomínaná.

Monografia venuje osobitnú pozornosť rizikovému správaniu adolescentov a rozoberá najzávažnejšie formy rizikového správania. Od samovražednosti, cez kriminalitu, návykové konania látkového a nelátkového charakteru až po oblasť sexuality. Záver monografie patrí trom empirickým výskumom, ktoré sa zaoberajú problematikou rizikového správania adolescentov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Násilie v sociálnej práci

E-kniha

Soňa Lovašová - Katarína ŠiňanskáMagdaléna Halachová  - Vladimír Lichner (eds.)

Ústrednou témou konferencie je násilie v sociálnej práci. Násilie sa v sociálnej práci vyskytuje v rôznych formách. Či už ako práca s klientmi – obeťami rôznych typov násilia, alebo ako práca s agresívnym klientom, keď obeťou je sám sociálny pracovník. Násilie v spoločnosti prudko narastá a sociálna práca je vedou, ktorá sa spoločnosti nutne musí prispôsobovať; je to jej podstata. Preto zvládanie agresívnych situácií v akejkoľvek podobe je pre sociálneho pracovníka dôležitou súčasťou osobnostnej výbavy. Žiaľ, aj ochrana sociálneho pracovníka pred násilím sa postupne stane nutnosťou a nás možno v budúcnosti neminie nácvik sebaobrany a znižovania agresivity ako súčasť prípravy na povolanie, či celoživotného vzdelávania. Zámerom tohoto zborníka je priblížiť odbornej aj laickej verejnosti problematiku násilia v sociálnej práci z rôznych uhlov pohľadu. Veríme, že sa tomuto vážnemu problému bude venovať čoraz viac pozornosti a že jednotlivé príspevky pomôžu čitateľovi pochopiť rozsah problému násilia v sociálnej práci.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Trauma- informovaný přístup

9,96 €
Dostupnosť: 1 Na sklade

Olga Klepáčková - Zuzana Krejčí - Martina Černá

Představuje trauma ojedinělou událost, či se jedná o téměř univerzální zkušenost, která se dotýká přímo či nepřímo každého z nás? Jaké příběhy si nesou ti, kteří potřebují pomoc? Jak lépe rozumět jejich navenek problémovému nebo sebedestruktivnímu chování? Proč je pro mnohé klienty tak těžké vnímat svět jako bezpečné místo i mnoho let po traumatické události? Jak účinně pomoci klientům a přinést jim do života novou naději? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky pomáhá najít tato kniha, která je první českou publikací věnovanou tématu trauma-informovaného přístupu v sociální práci. 

Tento přístup klade důraz na silné stránky, resilienci a rozvoj zdravých dovedností klienta místo zaměření výhradně na patologii a pouhé řešení symptomů. 

Kniha srozumitelnou formou přináší zejména odborným pracovníkům pomáhajících profesí a studentům sociálně zaměřených oborů nový úhel pohledu na klienty a jejich potřeby, vlastní roli v životech těchto klientů, na význam a možný přínos vzájemného vztahu a také možnosti, jak zejména klientům zasaženým traumatem lépe porozumět, jak je podpořit a účinně jim v rámci poskytované služby pomoci.
Pomáhá sociálním a dalším odborným pracovníkům najít si cestu i k těm nejzranitelnějším a nejohroženějším klientům, jejichž životy jsou v důsledku prožitého traumatu často plné chaosu, obav a strachu, otřesené ztrátou zdravých vztahů s druhými, ztrátou pocitu důvěry, bezpečí a kontroly. Pomáhá naučit se přijímat klienty s ohleduplnějším a respektujícím postojem a lépe si uvědomit, jak je může minulost ovlivňovat v současnosti a jakou formu podpory a péče skutečně potřebují. 

Publikace se věnuje nejen teoretickým východiskům trauma-informovaného přístupu, ale také jeho využití v práci s vybranými cílovými skupinami a je obohacena o pohled a zkušenosti českých i zahraničních odborných pracovníků z aplikační sféry. Nepřináší však jen odborné poznatky – je také laskavým ujištěním o odvaze, nezlomnosti navzdory okolnostem a síle lidskosti.

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.