
Podoby vnútorných i vonkajších faktorov...
E-kniha
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 27. 11. 2015 v Košiciach
E-kniha
Lukáš Šutor (ed.)
Po dvoch zväzkoch publikácie Doktorandské miscelaneá, v ktorých sa predstavili viacerí doktorandi Filozofickej fakulty UPJŠ v troch študijných odboroch (Literárna veda/Slovakistika, Filozofia a Psychológia – 1. zväzok; spolu 16 príspevkov), resp. v štyroch študijných odboroch (Psychológia, Filozofia, Literárna veda/Slovakistika, Britské a americké štúdiá – 2. zväzok – spolu 13 príspevkov) predkladáme vedeckej obci fakulty a azda aj širšie 3. zväzok, v ktorom sa rozširuje „repertoár“ študijných odborov na šesť (Psychológia, Filozofia, Sociálna práca, Politológia, Britské a americké štúdiá, Literárna veda/Slovakistika – pripomínam, že názvy študijných odborov a študijných programov uvádzam v „zjednodušenej“ podobe; porov. zb. Doktorandské miscelaneá, 1, 2012 a Doktorandské miscelaneá, 2, 2013) a zároveň, čo je sympatické poznanie, stúpa aj počet príspevkov (21 od 23 autorov; jeden príspevok so spoluautorstvom školiteľky). Ich tematický „rozptyl“ je daný aktuálnymi výskumnými úlohami v študijných odboroch humanitných a spoločenskovedných disciplín, ale ich prepája úsilie o tvorivé hľadanie najvhodnejších a pre konkrétnu tému najinšpiratívnejších tematicko-metodologických východísk, osobitne v úvodnej kapitole dizertačných prác.
Základné informácie:
E-kniha
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 27. 11. 2015 v Košiciach
E-kniha
Vysokoškolská učebnica Občianstvo Európskej únie je vnútorne rozdelené do štyroch častí. Prvá kapitola je zameraná na charakteristiku občianstva v historickom kontexte (koncepcie občianstva v staroveku, stredoveku a v novoveku). Druhá kapitola sa zaoberá teoretickým predstavením občianstva. Prichádza s charakteristikou občianstva, predstavuje spôsoby nadobúdania a straty občianstva a premenami občianstva v kontexte globalizácie a multikulturalizmu. Tretia kapitola sa zameriava samotným občianstvom Európskej únie, jeho historickým vývojom a procesom zavedenia a posilňovania občianstva v Európskej únii. Štvrtá kapitola predstavuje konkrétne práva občanov vyplývajúce z občianstva Európskej únie – právo na voľný pohyb, právo voliť a byť volený vo voľbách do orgánov samosprávnych obcí a voľby do Európskeho parlamentu, právo na diplomatickú a konzulárnu ochranu na území tretej krajiny, právo obrátiť sa petíciou na inštitúcie Európskej únie, právo na prístup k dokumentom inštitúcií a orgánov Únie a právo na iniciatívu občanov Európskej únie.
E-kniha
Hlavným cieľom monografie „Pohyb ku kognitívnym adaptačným štúdiám: adaptácia ako hra“ bolo orientovať súčasný výskum adaptačných štúdií vektorom empiricky zodpovednej kognitívnej vetvy neradikálneho konštruktivizmu. Tento zámer vyplýva z prudkej progresívnej diferenciácie výskumu adaptačných štúdií, ktorá sa v tejto oblasti prejavila hlavne v posledných dvoch dekádach. Modelom adaptácie ako hry v kognitívnovednej perspektíve sa poskytuje možnosť predikcie charakteru (aj v širšom zmysle) zážitku experientov adaptácií. Keďže podoba tohto zážitku výrazne formuje produkty adaptačného procesu do ich výslednej podoby, model adaptácie ako hry možno aplikovať aj v štandardnom umenovednom úsilí pri interpretácii jednotlivých adaptácií. Model adaptácie ako hry sa v monografii syntetizuje na základe poznatkov rozmanitých disciplín. V okruhu kognitívnych vied pomáhajú východiská filozofie, lingvistiky, informatiky, psychológie, antropológie, biológie či neurovedy – obzvlášť afektívnej neurovedy, ktorá sa zaoberá aj emočným rozmerom hry. V prieniku s podstatnými interdisciplinárnymi zložkami výskumu adaptácií sa vo veľkej miere využívali aj poznatky klasických i kognitívnovedných variácií literárnej vedy, filmovej vedy (miestami aj teatrológie) či mediálnych štúdií. Konzistentne s inými podobnými výsledkami kognitívnych vied sa dokazuje, že aj zdanlivo seriózne adaptácie, podobne ako je to v mnohých aspektoch našej kultúry, majú ludický základ.
E-kniha
Predkladaná monografia Hovorové lexémy v publicistických textoch predstavuje originálny pohľad na analýzu a opis lexikálnych i gramatických výrazových prostriedkov v skúmanej komunikačnej oblasti.
Hlavným výskumným problémom je kolokvializácia výrazových prostriedkov ako príznaková vlastnosť vo verejne publikovaných publicistických textoch. Východiskom samotného výskumu bolo vyhľadanie lexikálnych jednotiek so štylistickým kvalifikátorom hovorovosti v Krátkom slovníku slovenského jazyka. Ich prítomnosť a frekvencia, ako aj prípadné významové posuny boli overované vo verejne prístupných mediálnych komunikátoch.
Keďže ide o výskum „živého jazyka“, pramenným materiálom sú publicistické texty v datábaze Slovenského národného korpusu.
E-kniha
Aby bola mimovládna nezisková organizácia úspešná, musí sa okrem svojho hlavného cieľa – šírenia svojej vízie a poslania sústrediť i na iné oblasti. Jej úspešnosť podporí viditeľnosť, povedomie o činnosti v spoločnosti, šírenie jasného odkazu či transparentnosť. Monografia sa preto zaoberá špecifickými oblasťami mimovládnych neziskových organizácií a to oblasťou marketingu a fundraisingu.
Obe oblasti sú pre úspech neziskovej organizácie kľúčové a preto si vyžadujú osobitnú pozornosť. Známym faktom je, že neziskové organizácie na Slovensku nie sú dostatočne podporované, prerozdelené financie sú z pohľadu dopytu nedostatočné. Neziskové organizácie musia vyhľadávať viaczdrojové financovanie, k čomu im napomáha efektívny marketing.
Vybrané oblasti monografia definuje a poukazuje na ich opodstatnenosť nielen v komerčnom priestore ale i na ich špecifiká a nevyhnutnosť v mimovládnom neziskovom sektore.
E-kniha
Pred sebou máte učebnicu, ktorej cieľom je najmä priblížiť čitateľom problematiku metód, metodológie, metodiky a metodológie výskumu v sociálnej práci. Kniha je obsahovo rozdelená do štyroch celkov, ktorých usporiadanie má svoj význam. Ten spočíva najmä v obsahovej nadväznosti učebnice ako takej. Prvou časťou sú kapitoly, ktoré sa zaoberajú odbornou terminológiou, vývojom metodiky sociálnej práce a klasifikáciou metód. Druhú časť tvoria výskumné metódy sociálnej práce, kde autorka venuje priestor metodológii výskumu sociálnej práce. Cieľom týchto kapitol nie je predložiť čitateľovi metodologické minimum, len ho zorientovať v základných typoch výskumov a ukázať ako postupne, krok za krokom vytvoriť projekt výskumu. Tretia časť predstavuje prierez jednotlivými formami sociálnej práce: sociálnou prácou s jednotlivcom, rodinou, skupinou, komunitou a spoločnosťou. Každá z týchto kapitol obsahuje v úvode krátky historický vstup do problematiky. Poslednú časť učebnice predstavujú kapitoly o práci s agresiou v praxi sociálnej práce a jej rôznych podobách. Verím, že učebnica bude nápomocná študentom pri štúdiu a že svojou skladbou čitateľov osloví.
Soňa Lovašová
E-kniha
Mária Bačíková - Anna Janovská
Učebnica Základy metodológie pedagogicko-psychologického výskumu je primárne určená študentom učiteľstva akademických predmetov, ale obohatí každého, kto sa potrebuje oboznámiť s metodológiou výskumu so zameraním na psychologické a pedagogické vedy. V učebnici sa študenti zoznámia so základnými princípmi realizácie výskumu, s postupom realizácie výskumu a so základnými metódami kvantitatívneho či kvalitatívneho prístupu. Príklady použité v učebnici sú zamerané zväčša na výskum realizovaný v prostredí školy. Osvojením si základných poznatkov uvedených v učebnici bude čitateľ schopný zrealizovať jednoduchý výskum v podmienkach školy. Zároveň však porozumenie princípom metodológie výskumu napomáha kritickému hodnoteniu informácií z rôznych zdrojov.
Pri príprave učebnice sme využili naše dlhoročné skúsenosti s vyučovaním predmetu metodológia výskumu, ako i s realizovaním mnohých výskumných projektov. Veríme, že jednoduchý jazyk učebnice a množstvo praktických ukážok a príkladov pomôžu študentom porozumieť základom takej komplikovanej problematiky, akou je metodológia výskumu.
Radi by sme na tomto mieste poďakovali študentkám a študentom Filozofickej a Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, ktorí v minulom akademickom roku navštevovali predmet základy metodológie pedagogicko-psychologického výskumu, za inšpiráciu, podnetné pripomienky k predchádzajúcim verziám textu a nápady (či omyly), z ktorých v učebnici čerpáme. Zároveň ďakujeme i ďalším študentkám, ktoré nám umožnili použiť v učebnici príklady z ich záverečných prác.
E-kniha
Predložená vysokoškolská učebnica predstavuje základný prehľad štatistickej teórie a praxe určený pre študentov a študentky sociálnej práce vrátane príkladov ich použitia v konkrétnych štúdiách. Tento text sa zaoberá prvou časťou štatistickej praxe, a to deskriptívnou analýzou, ktorú vnímame ako základnú podmienku spracovania akéhokoľvek empirického výskumu a je dôležitou i pri uchopení typických štatistických princípov a pojmov.
E-kniha
Mária Fedorčáková, Miriama Filčáková (eds.)
Zborník príspevkov z 12. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú zorganizovala Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci so Štátnym archívom v Košiciach a Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV 12. októbra 2022
Témou konferenčného zborníka z vedeckej konferencie doktorandov je problematika prameňov, ich interpretácie a využívania súčasných digitálnych technológií pri ich skúmaní a sprístupňovaní. Zborník tvorí 7 príspevkov od autorov pôsobiacich na slovenských a českých univerzitách. Digitalizácii pečatí sa venuje príspevok Barbory Borůvkovej. Problematikou budovania cestnej siete v novovekom Francúzsku a písomným a kartografickým prameňov sa venuje Michael Dudzik. Trendy digitalizácie v slovenských archívoch a ich vnímanie bádateľmi spracovala vo svojej štúdii Miriama Fialkovičová. Miriama Filčáková sa zaoberala prameňmi k dejinám terciárneho vzdelávania v Košiciach v súvislosti so založením UPJŠ. Možnosťami výskumu prameňov k elektrifikácii Slovenska sa zaoberá štúdia Dominika Hrtusa. Ondrej Šály vo svojom príspevku spracoval listy poddaných v 18. storočí ako prameň k hospodárskym dejinám. Možnostiam výskumu cirkevných dejín Užskej stolice v novoveku sa venuje Vavrinec Žeňuch.
E-kniha
Vedecká monografia Hodnota ľudského života v konotáciách Postmoderny predstavuje aktuálnu problematiku reflexií o hodnote ľudského života. Vidí ju v širších konotáciách postmodernej spoločnosti, kde sa prelínajú prístupy aplikovaných etík (bioetiky), filozofie a kresťanskej teológie. Predmetná problematika je vsadená do historickej, filozofickej, sociologickej a kultúrno-sociálnej Postmoderny.
Monografia analyzuje postmoderný hodnotový systém, dominujúci postmoderný antropologický koncept, sekulárnu bioetiku a civilné právo vo vzťahu ku ľudskému životu a jeho hodnote. Kľúčová je konfrontácia postmodernej anti-life mentality a života v najdiskutovanejších bioetických otázkach: antikoncepcia, techniky umelého oplodnenia, genetické manipulácie, potrat, sterilizácie, (bio)technológie, eutanázia. Alternatívny prístup ponúka teologická vízia človeka a života predstavená v židovsko-kresťanských súvislostiach. Vo svetle moderných teologických disciplín je personalistický koncept obohatený o teologickú antropológiu zavŕšenú eschatologickou víziou.
V tomto zmysle vrcholí problematika hodnoty ľudského života, ktorá je inšpirovaná aj jednou z najvýznamnejších encyklík pápeža Jána Pavla II. Evangelium vitae (25. výročie jej napísania). Práve ona vyzýva k prijatiu a rešpektovaniu každého ľudského života a k praktickému rozvoju novej kultúry života.
E-kniha
Ján Juščák - Renáta Orosová - Zuzana Nováková
Zborník abstraktov z medzinárodnej vedeckej konferencie 5. - 6. február 2014
Zborník abstraktov je jedným z výstupov medzinárodnej vedeckej konferencie s názvom Výchova a vzdelávanie 2014: Kontexty vzdelávania a výchovy v súčasnej perspektíve, ktorá sa uskutočnila 5. – 6. februára 2014 na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Táto konferencia bola zameraná na problematiku vzdelávania a výchovy a kládla dôraz na súčasný stav a perspektívy edukačnej praxe, aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy učiteľov, psychológiu zdravia v edukačnej praxi, ako aj pedagogické a psychologické aspekty výchovy v základných výchovných inštitúciách z pohľadu širokej pedagogickej verejnosti. Bola určená vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať trendy v edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania.
E-kniha
Učebnica je adresovaná perspektívnym mediálnym pracovníkom a učiteľom slovenského jazyka, teda cieľovej skupine, ktorá bude pre bežných používateľov potenciálnym vzorom (modelom) jazykového správania sa. Predstavuje učebný projekt, v ktorom sa poukazuje na koreláciu spisovného jazyka a jazykovej – primárne ortoepickej normy. Jeho cieľom je poslucháčom vysvetliť jednotlivé ortoepické javy vo vzťahu k ideálnej aj reálnej norme.
Publikácia je kompozične usporiadaná tak, že po výklade príslušného ortoepického problému na segmentálnej úrovni (v korešpondencii s nateraz platnou výslovnostnou normou, ukotvenou v Pravidlách slovenskej výslovnosti Á. Kráľa, 2005, 2009) nasledujú cvičenia s cieľom poznať a v rečovej praxi uplatňovať predostreté normy ako štandardizované zvukové podoby. Avšak, vnímajúc prirodzený (nie umelý) jazyk a reálnu (nie absolútne ideálnu) normu, pod cvičeniami sú uvádzané aj sociolingvisticky zamerané námety a úlohy do diskusie (v niektorých prípadoch aj s odkazmi na odborné zdroje) s cieľom upozorniť poslucháčov na aktuálny stav živého fónicky realizovaného jazyka, prípadne na možné riešenia, ktoré funkčne zodpovedajú záujmom a potrebám jazykového spoločenstva a zároveň neprotirečia vnútrojazykovým zákonitostiam.
Výklad jednotlivých ortoepických javov na segmentálnej úrovni sa uzatvára nielen cvičeniami a námetmi do diskusie, ale aj krátkym testom, ktorým si študenti môžu samostatne overiť svoje odborné kompetencie v prepojenosti na rečovú prax.
E-kniha
Učebnica Literárny príbeh ako nástroj mravnej výchovy si kladie za cieľ prispieť k príprave budúcich učiteliek a učiteľov etickej výchovy, ale aj študentiek a študentov iných, najmä humanitných študijných programov a odborov, a to v oblasti, ktorá je stále bagatelizovaná a marginalizovaná – v oblasti rodovo citlivej výchovy a vzdelávania. Autorka vychádza z predpokladu, že uplatňovanie rodovo citlivého prístupu vo vzdelávaní a výchove si vyžaduje porozumenie a pochopenie toho, čo znamená rodová perspektíva.
Skúsenosť z interdisciplinárneho a transdisciplinárneho skúmania, ako aj skúsenosti s výučbou, v ktorej sa etické otázky a témy – a za také možno považovať aj otázky a témy súvisiace s rodom, rodovou rovnosťou, rodovou spravodlivosťou a rodovými vzťahmi – prezentujú, vyučujú a skúmajú prostredníctvom rôznych médií či textov, a to nielen tradične vedeckých a odborných, ale tiež umeleckých, najmä literárnych, inšpirovala autorku k potrebe predstaviť takýto prístup v relatívne ucelenej podobe, zhrnúť doterajšie poznatky a skúsenosti v predmetnej téme tak, aby mohli byť vhodným východiskom pre posilnenie kompetencií budúcich učiteliek a učiteľov (nielen) etickej výchovy v uplatňovaní rodovo citlivého prístupu vo výchove a vzdelávaní a pri výučbe otázok týkajúcich sa rodu a rodových vzťahov v kontexte aplikovanej etiky a etickej výchovy.
Autorka
E-kniha
Vysokoškolská učebnica Vybrané kapitoly z Manažérskej etiky predstavuje vybrané tematické okruhy z aktuálnej problematiky Manažérskej etiky.
V úvode je predstavený dejinný kontext Manažérskej etiky a jej formovanie na pozadí business ethics, až do podoby samostatnej inter a trans disciplíny. Keďže je jednou zo subdisciplín aplikovanej etiky, je svojou podstatou normatívna a interdisciplinárna. Predstavuje vzájomne sa prelínajúci inštitucionálny aspekt – etiku manažmentu a individuálny aspekt – etiku manažéra. Spomenutá je problematika spoločenskej zodpovednosti v ekonomike a podnikaní, či morálny profil manažéra ako kľúčového aktéra tejto aplikovanej etiky.
Nevyhnutným krokom je aj inštitucionalizácia a implementácia etiky do firemnej kultúry a nástroje, ktoré sú používané v tomto tak komplexnom a interdisciplinárnom procese. Dôležité sú aj etablované systémy etického riadenia, ktoré dopĺňajú modularitu inštitucionalizácie. Samozrejme, kľúčovou problematikou je etika v rozhodovaní a riadení ľudí, lebo práve tam sa rodí najviac etických dilem a tenzií. Prínosom je aj problematika etiky v líderstve ako ďalšieho kvalitatívneho a vývojového stupňa v Manažérskej etike.
Prílohu tvoria morálne dilemy, ktoré sú určené na premýšľanie, vlastné otestovanie morálnej inteligencie a vyriešenie.
Ingrid Madárová - Lívia Barnišinová - Veronika Pálová
Táto učebnica je určená pre zahraničných študentov medicíny – začiatočníkov – ako slovenčina na špecifický účel výučby. Jej cieľom je pomôcť zahraničným študentom, ktorí (1) študujú medicínu (2) v cudzom jazyku (anglický jazyk) a (3) v zahraničí (Slovensko) zvládnuť výzvu pri príprave na praktickú časť ich štúdia – konverzácia s pacientom v Slovenskom jazyku.Zámerom je poskytnúť študentom krok za krokom najfrekventovanejšie slovné spojenia a výrazy potrebné pri komunikácii s pacientom. Lekcie sa zameriavajú hlavne na slovnú zásobu týkajúcu sa častí ľudského tela a na základné symptómy a príznaky chorôb.Dôraz je kladený na krátke dialógy medzi lekárom a pacientom. Pri precvičovaní dialógov sú študenti vedení k nácviku komunikácie so zreteľom na porozumenie, bez prípadných obáv o gramatickú správnosť. Gramatické javy sú predstavované postupne, cez jednoduché pomôcky – „tipy“.V prípade potreby si môžu študenti nájsť a doplniť si „chýbajúce časti gramatiky“ prostredníctvom odkazov na odporúčanú literatúru. Cieľom tejto knihy je uľahčiť a zefektívniť celý proces štúdia/osvojenia si (lekárskej) slovenčiny.
E-kniha
Mária Bačíková - Anna Janovská - Oľga Orosová
Učebnica je primárne určená študentom učiteľstva akademických predmetov, ale obohatí každého, kto sa potrebuje oboznámiť s metodológiou výskumu so zameraním na psychologické a pedagogické vedy. V učebnici sa študenti zoznámia so základnými princípmi realizácie výskumu, s postupom realizácie výskumu a so základnými metódami kvantitatívneho či kvalitatívneho prístupu.
Príklady použité v učebnici sú zamerané zväčša na výskum realizovaný v prostredí školy. Osvojením si základných poznatkov uvedených v učebnici bude čitateľ schopný zrealizovať jednoduchý výskum v podmienkach školy.
Zároveň však porozumenie princípom metodológie výskumu napomáha kritickému hodnoteniu informácií z rôznych zdrojov. Druhé, doplnené vydanie bolo rozšírené o tri kapitoly, zamerané na realizáciu výskumu priamo počas vyučovacieho procesu v podobe akčného výskumu učiteľa, na možnosti evaluácie preventívnych programov a záverečná kapitola sa venuje možnostiam publikovania výskumu.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.