0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Philosophy of the history of philosophy

E-kniha

Vladimír Leško

Kniha je výsledkom dlhodobejšieho zamýšľania sa nad vzťahmi dejín filozofie a ich reflexiou vo viac či menej systémových, resp. asystémových podobách filozofovania najvýznamnejších filozofických učení 19. a 20 storočia (Hegel, Schelling, Marx, Nietzsche, Husserl, Heidegger, Fink, Patočka a Gadamer). Základný cieľ práce spočíva v prezentovaní najvýznamnejších historickofilozofických učení 19. a 20. storočia vo formovaní a naplnení silných a slabých modelov filozofie dejín filozofie v koncepciách Hegela, Schellinga, Marxa, Nietzscheho, Husserla, Heideggera, Finka, Patočku a Gadamera. Prezentujú sa tu výsledky filozofie dejín filozofie ako metateoretického pohybu vo vnútri dejinnofilozofického myslenia, ktorého zámerom nie je empiricky opísať dejinnofilozofický proces, ale pochopiť ho a vysvetliť ako neoddeliteľnú súčasť tých najvýznamnejších filozofických problémov – čo je filozofia, čo je metafyzika a otázka bytia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

 

Množstvo

978-80-8152-113-3

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Vladimír Leško
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
408
Dostupné od:
15.04.2011
Rok vydania:
2011
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
angličtina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Lingua Latina – cvičebnica pre filozofov

E-kniha

E-kniha

Jana BalegováFrantišek Šimon

Vysokoškolský učebný text Lingua Latina – cvičebnica pre filozofov je paralelným študijným materiálom k učebnici Lingua Latina – cursus communis. Je určený na precvičovanie gramatického učiva v domácich podmienkach. Obsah cvičení zodpovedá svojím zameraním jednotlivým lekciám uvedenej učebnice tak pokiaľ ide o preberané gramatické javy, ako aj slovnú zásobu. Z toho dôvodu sa v rámci cvičení uvádza len slovná zásoba, ktorá nebola súčasťou prebratých lekcií učebnice.

Latinskoslovenský slovník na konci cvičebnice obsahuje celú slovnú zásobu z cvičebnice a učebnice, slovenskolatinský slovník obsahuje slovnú zásobu cvičení, pri ktorých sa vyžaduje preklad do latinčiny. Slovná zásoba tejto cvičebnice je orientovaná na potreby študentov filozofie a s ohľadom na výber pramenných materiálov obsahuje i neklasickú lexiku, resp. neklasické významy klasických slov (táto lexika je označená symbolom *). Súčasťou cvičebnice je kľúč, ktorý umožňuje študentom bezprostredne si overiť správnosť svojich vypracovaní.

Učebný text Lingua Latina – cvičebnica pre filozofov je prístupný elektronicky vo formáte PDF. Ako súčasť výučbového programu slúžia na precvičovanie prebratého učiva i online testy dostupné na stránke KKF FF UPJŠ https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/katedra-klasickejfilologie/katedra/.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

How to Use Slovak in a Medical Environment...

17,00 €
Dostupnosť: 30 Na sklade

Helena Petruňová

Učebnica je určená pre vyučovanie slovenského jazyka pre začiatočníkov (úroveň A1, A2 podľa SERR), zahraničných študentov lekárskej fakulty, odboru všeobecné lekárstvo a zubné lekárstvo. 

Učebnica AKO POUŽÍVAŤ SLOVENČINU V LEKÁRSKOM PROSTREDí  základy slovenčiny pre študentov medicíny obsahuje 13 lekcií, ktoré sú vhodné pre samoštúdium a pre prácu s učiteľom na jazykovom seminári. Tematicky zamerané lekcie ponúkajú základy slovenskej výslovnosti, slovnej zásoby, krátke dialógy a jednoduchý výklad užitočnej gramatiky. Všetky cvičenia a aktivity umožňujú študentom osvojovať si a precvičovať bohatú lekársku slovnú zásobu a vybranú gramatiku v kontexte. Obsahujú kľúčové slová, slovné spojenia, jednoduché frázy a základné otázky, ktoré sa používajú v komunikácii lekára s pacientom. Dôraz sa kladie na funkčnosť jazyka pre získavanie údajov o zdravotnom stave pacienta, o jeho živote, rodinnom prostredí, o chorobách predkov, súrodencov a pod. Na konci učebnice sú tematicky zoradené užitočné slová a slovné spojenia z prostredia nemocnice, zoznam základných slovies a kľúč k cvičeniam.   

Evolučná etika – vybrané problémy a výzvy

E-kniha

E-kniha

Ľubov Vladyková

Predložená monografická práca Evolučná etika - vybrané problémy a výzvy sa zaoberá vybranými problémami, teoretickými konceptami a pohľadmi v perspektíve evolučnej etiky. Pojem evolúcia sa stal jedným s centrálnych pojmov súčasnej vedy a filozofie.

V spoločenských vedách evolúcia zohráva významnú rolu prostredníctvom úvah o formovaní kultúry v rámci sociobiológie a evolučnej psychológie. Podobnú rolu zohrávajú evolučné úvahy v teóriách vedomia a mysle (evolučná epistemológia). Aj v etike predmet zosúladenia našej evolučnej minulosti s našim zmyslom pre dobro a zlo prechádza obrovskou vlnou záujmu a je výzvou. Je výzvou pre tvorbu myšlienkových schém, prostredníctvom ktorých rozumieme, či chceme porozumieť svetu i sebe samým.

Náš pohľad na vybrané problémy evolučnej etiky ponúka všeobecne sumarizujúci text, v ktorom prezentujeme sféry prebiehajúceho výskumu týkajúceho sa evolučnej etiky a s tým spätých oblastí evolúcie, vedy, etiky, morálky.

Evolučná etika bola/je projektom, ktorý predpokladá, že pre pochopenie podstaty a základov morálky sa človek musí obrátiť aj k procesu evolúcie myslenia a teóriám evolucionistov, evolučných biológov. Z obsahovej štruktúry a výskumného a vzdelávacieho potenciálu predloženého monografického textu je zrejmé, že analýza formulovaných problémov má významné konzekvencie v oblastiach, ktoré sú vzdialené od číro teoretických aspektov morálnej filozofie či biológie.

Prínosom takto zacieleného diskurzu, je implementácia evolučnej etiky na sociálne a etické otázky verejného záujmu (napr. sexuálna gramotnosť, sexuálna výchova), ktorý by mal byť uznaný a vítaný.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Veda bez bariér

E-kniha

E-kniha

Iveta BónováIvica HajdučekováLucia Jasinská (eds.)

Zborník mapuje tri významné podujatia, ktoré boli v priebehu rokov 2018 – 2019 v rámci projektu KEGA č. 008UPJŠ-4/2017 Veda bez bariér (Interdisciplinárne inšpirácie súčasnej literárnej vedy a jazykovedy v edukačnej praxi na VŠ; vedúci projektu: prof. PhDr. J. Gbúr, CSc.) organizované na pôde Katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach.

Prvou zachytenou aktivitou bolo  vedecko-umelecké sympózium Veda bez bariér, konané v dňoch 6. – 8. marca 2019 pri príležitosti životného jubilea Dr. h. c. prof. PhDr. Jána Sabola, DrSc., ktorého výstupom sú rozšírené abstrakty účastníkov sympózia v dvoch sekciách (slovakistika a literárna veda v interdisciplinárnych súvislostiach). V ďalších dvoch častiach je popísaný priebeh umelecky zameraných podujatí: Interpretačného popoludnia (súťaž  o najlepšiu interpretáciu básnickej zbierky Jána Sabola Láska namodro) s víťaznými prácami a vernisáž Literatúra cez objektív, na ktorej participovali študenti Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Školská psychológia 2018 - História a perspektívy

E-kniha

E-kniha

Pavol KačmárMargita MesárošováLadislav Lovaš (eds.)

Publikácia predstavuje výber príspevkov prezentovaných na vedeckej konferencii Školská psychológia: História a perspektívy, ktorá sa uskutočnila 17-18.10.2018 v Košiciach.

Konferencia si pripomínala dve významné jubileá. Prvým je 100. výročie narodenia profesora Jána Hvozdíka, druhým je 50. výročie otvorenia štúdia psychológie na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika.

Príspevky prešli recenzným konaním.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.