0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Čínska mäkká moc a slovenská skúsenosť

E-kniha

Tomáš Dvorský

Pozornosť, venovaná problematike čínskeho pôsobenia, je vysoko relevantná. Kreovanie pozitívnej reputácie v zahraničí je legitímnym nástrojom každého štátu v snahe generovať vplyv. Čínska ľudová republika bola v tomto smere od úvodu tisícročia veľmi úspešná, vďaka čomu sa v medzinárodnom systéme začala dostávať do pozícií, na ktoré si z hľadiska vlastnej histórie, veľkosti a potenciálu legitímne nárokuje. Príklady zo zahraničia zároveň upozorňujú na skutočnosť, že ani čínska zahraničná politika by nemala byť prijímaná nekriticky a zasluhuje si obozretný prístup a uvážlivú diskusiu. To celé pri rešpektovaní nielen čínskej osobitosti, ale aj zohľadnení reálií veľmocenského súboja viditeľného v úvode 21. storočia. V tomto kontexte nemožno abstrahovať od detailného pohľadu na čínsku mäkkú moc, ako jedného z kľúčových nástrojov generovania vplyvu vo svete. Jej poznanie a pochopenie je nevyhnutným predpokladom pre relevantné vyhodnocovanie praktík a motivácií zahraničnej politiky Číny, no zároveň môže poslúžiť ako usmernenie v snahe vytvoriť adekvátny prístup voči tejto navrátivšej globálnej veľmoci.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0128-5

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Tomáš Dvorský
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
236
Dostupné od:
10.10.2022
Rok vydania:
2022
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
Publikácia vychádza ako výstup grantového projektu APVV-20-0334 „Nie je to pravda, ale mohla by byť“: Konšpiračné teórie a hoaxy v modernom vývoji Slovenska v európskom kontexte.
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Filozofické vzdelávanie v Košiciach v...

E-kniha

E-kniha

Mária Fedorčáková - Miriama Filčáková

Predložená publikácia sa zaoberá dejinami filozofického vzdelávania v Košiciach od jeho počiatkov až do založenia súčasnej Filozofickej fakulty UPJŠ v roku 2007. Počiatky filozofického vzdelávania v Košiciach súvisia so založením Košickej univerzity v roku 1657, ktorá mala dve fakulty – Filozofickú a Teologickú fakultu. Publikácia sa venuje výučbe filozofie na tejto fakulte a uvádza významných učiteľov a študentov univerzity. Zároveň sa zaoberá faktormi, ktoré ovplyvnili postupné degradovanie filozofického štúdia z univerzitnej úrovne na úroveň gymnázia počas transformácie nástupníckych inštitúcií Košickej univerzity na konci 18. a v 19. storočí. Druhá časť publikácie sa zaoberá vývojom vysokého školstva po druhej svetovej vojne a založením Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Uvádza historické okolnosti vzniku Filozofickej fakulty UPJŠ v Prešove a jej stručné dejiny. Napokon sa v publikácii autorky venujú novodobému vývoju filozofického vzdelávania po roku 1989 a okolnostiam rozdelenia Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a opätovnému založeniu Filozofickej fakulty v roku 2007. Posledná kapitola publikácie sa venuje stručným dejinám súčasných budov FF UPJŠ.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sociálnoprávna ochrana detí a rodiny v...

E-kniha

E-kniha

Magdaléna HovanováDušan Šlosár

Monografia sa zaoberá problematikou sociálnoprávnej ochrany rodiny, kde základom je pohľad na rodinu, ako na prirodzenú súčasť ľudského a spoločenského života. Východisko poskytujú inštitúty, ktoré ju vytvárajú a štruktúrujú, ovplyvňujú jej hodnotovú orientáciu, rozvoj sociálnych vzťahov vo vnútri rodiny, ale aj vzťahov k sociálnemu prostrediu.

V širších kontextoch monografické spracovanie sociálnoprávnej ochrany poskytuje výsledky transodborového poznania. Zaoberá sa prácou pomáhajúcich profesionálov s funkčnými a nefunkčnými rodinami a rodinami so špecifickými potrebami. Ponúka riešenie problémov prostredníctvom na to uspôsobených metód, techník, postupov a opatrení, ktoré v oblasti sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately využívajú rôzne pomáhajúce profesie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Marketing a fundraising mimovládnych...

E-kniha

E-kniha

Katarína Šiňanská

Aby bola mimovládna nezisková organizácia úspešná, musí sa okrem svojho hlavného cieľa – šírenia svojej vízie a poslania sústrediť i na iné oblasti. Jej úspešnosť podporí viditeľnosť, povedomie o  činnosti v spoločnosti, šírenie jasného odkazu či transparentnosť. Monografia sa preto zaoberá špecifickými oblasťami mimovládnych neziskových organizácií a to oblasťou marketingu a fundraisingu.

Obe oblasti sú pre úspech neziskovej organizácie kľúčové a preto si vyžadujú osobitnú pozornosť. Známym faktom je, že neziskové organizácie na Slovensku nie sú dostatočne podporované, prerozdelené financie sú z pohľadu dopytu nedostatočné. Neziskové organizácie musia vyhľadávať viaczdrojové financovanie, k čomu im napomáha efektívny marketing.

Vybrané oblasti monografia  definuje a poukazuje na ich opodstatnenosť nielen v komerčnom priestore ale i na ich špecifiká a nevyhnutnosť v mimovládnom neziskovom sektore.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Špecifiká práce s mládežou v neziskovom sektore

E-kniha

E-kniha

Katarína Šiňanská

Predkladaná vysokoškolská učebnica sa venuje rôznym pohľadom na problematiku práce s mládežou v mimovládnom neziskovom sektore, s ktorou je úzko spojená i oblasť sociálnej práce, či iných pomáhajúcich profesií. Ponúka teoretickú analýzu ako základný teoretický rámec problematiky, ktorý je nevyhnutné poznať pri štúdiu i pri výkone samotnej praxe v pomáhajúcej profesii. Taktiež ponúka aplikáciu prostredníctvom praktických ukážok.

Oblasť práce s mládežou sa v neziskovom sektore vyskytuje frekventovane. Rozvíjajú sa mnohé rôznorodé aktivity a projekty vychádzajúce zo základnej koncepcie splnomocňovania. Ich cieľom je čo najväčšie zapojenie mladých ľudí do verejného života. Naviac so špecifickým zameraním na tých mladých ľudí, ktorí zápasia s niektorou z foriem znevýhodnenia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Kozmológia čarodejných príbehov (ľudová...

E-kniha

E-kniha

Lukáš Šutor

Vedecká monografia Kozmológia čarodejných príbehov (ľudová rozprávka medzi kultúrou a umením) je pôvodnou prácou syntetizujúcou výskum o kozmologických štruktúrach archaických epických žánrov v interdisciplinárnom dialógu medzi literárnou vedou a kultúrnou antropológiou. Výskumne sa sústredíme najmä na ľudovú čarodejnú rozprávku, ktorá sa vždy dotýka základnej ontologickej problematiky, vytvára modelový a poetizovaný obraz sveta; predstavuje neteistickú formu hrdinskej kozmológie, ukotvenú v gnómickom časopriestorovom rámci. Pri jej výskume kombinujeme synchrónnu systémovú interpretáciu semiotických rovín s diachrónnou analýzou vývoja kultúr. Z nášho výskumu vyplýva, že základné konflikty medzi symbolickými formami čarodejných príbehov, tak ako ich poznáme z folklórneho prostredia, vykryštalizovali v epoche šírenia sa prvých historických národov ako dôsledok konfrontácie odlišných kultúrnych komplexov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.