0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Prípadové štúdie a cvičenia z pedagogickej psychológie

E-kniha

Margita Mesárošová-Miroslava Köverová-Radka Miháliková

Publikácia nadväzuje na vysokoškolskú učebnicu Pokroky pedagogickej psychológie. Je určená študentom bakalárskeho aj magisterského stupňa štúdia. Obsahuje otázky, úlohy, praktické cvičenia, prípadové štúdie a témy na diskusiu z oblasti pedagogickej psychológie. Cieľom publikácie je podporiť aktívne zapojenie študentov v rámci výučby, upevnenie a prehĺbenie teoretických poznatkov z pedagogickej psychológie, ako aj precvičovanie a zdokonaľovanie praktických zručností.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0280-0

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Margita Mesárošová, Miroslava Köverová, Radka Miháliková
Typ dokumentu:
pracovné listy
Počet strán:
34
Dostupné od:
20.12.2023
Rok vydania:
2023
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
Tento pracovný zošit vznikol v rámci riešenia projektu KEGA 023UPJŠ-4/2021 „Nové prístupy v pedagogickej psychológii vo vzdelávaní psychológov“
Licencia:
CC BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Emigration intentions and risk behaviour among...

E-kniha

E-kniha

Oľga OrosováBeáta Gajdošová (eds.)

Táto publikácia zohľadňuje sociálne, ekonomické, politické a psychologické ukazovatele emigračného správania a emigračných zámerov ako primeraných prediktorov budúceho správania.

Teórie motivácie a teórie behaviorálnych zámerov a ich efektívnosť sú v migračnom výskume populárne. Na druhej strane, Health Belief Model a jeho adaptácia pri výskume emigračných úmyslov prináša na túto tému relatívne nový a perspektívny pohľad.

Podľa výsledkov prezentovaných v tejto publikácii, sú faktory, ktoré priťahujú študentov k emigrácii (pull faktory) jazykové zručnosti a kariérne príležitosti v zahraničí, túžba po zmene a novej skúsenosti, vnímaná emigračná realizovateľnosť a sebaúčinnosť.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Študentská vedecká konferencia X. Zborník...

E-kniha

E-kniha

Mikuláš Jančura - Maroš Melichárek (eds.)

Študentská vedecká konferencia je v rámci akreditovaných študijných programov Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ definovaná ako povinne voliteľný predmet. Po prvý krát bola na pôde katedry usporiadaná v roku 2011. Primárnym cieľom, tohto už tradičného podujatia, je prezentácia čiastkových výstupov študentského autorského výskumu, naviazaného predovšetkým na vybrané faktické časti či teoretické východiská bakalárskych a magisterských záverečných prác. Z toho vyplýva aj široké tematické spektrum vnútorného obsahu jednotlivých konferencií. Okrem udelenia kreditov za absolvovanie disponuje konferencia vo vzťahu k študentom celým radom pridaných hodnôt, ktorých sprostredkovanie možno chápať ako jej sekundárne ciele.

Študenti, ktorí sú na rôznych stupňoch ich študijného rastu, tak majú pri príprave svojich príspevkov možnosť intenzívnejšie spolupracovať so svojimi školiteľmi, v rámci konferencie prezentovať svoje poznatky pred širším auditóriom a v neposlednom rade, majú možnosť dostať spätnú väzbu od odbornej komisie tvorenej pedagógmi z Katedry histórie. Nemenej dôležité je tiež nadobudnutie schopností prezentovať „veľký“ text v limitovanom časovom úseku, vysporiadať sa s konštruktívnou kritikou a adekvátne na ňu reagovať či schopnosť adekvátne a pružne reagovať na otázky a podnety v otvorenej diskusii. Ako organizátori podujatia a zároveň vysokoškolskí pedagógovia považujeme za dôležité tieto schopnosti a kompetencie u študentov rozvíjať. Zároveň máme za to, že toto nadobudnuté poznanie môžu študenti pozitívne využiť vo svojej budúcej praxi a to či už ako profesionálni historici, alebo ako učitelia dejepisu.

Od roku 2011 sa študentská vedecká konferencia teší relatívne čulému záujmu čo dokladuje každoročný priemerný počet 10 až 15 prednášajúcich. Svoje príspevky v rámci 10 ročnej tradície podujatia predniesli aj študenti, ktorí v súčasnosti pôsobia ako úspešní doktorandi, vysokoškolskí tvoriví zamestnanci, výskumníci a učitelia dejepisu. Spomenúť možno napr. mená ako Dominika Kleinová (KKD UP), Vavrinec Žeňuch (IH FF PU), Katarína Lukáčová (KH FF UPJŠ), Peter Pavonič, Zuzana Janíková (KH FF UPJŠ), Oliver Zajac (HÚ SAV), Michal Mako (FF MUNI) či Miroslava Gallová a Patrícia Fogelová (SvÚ CSPV SAV v Košiciach).

Na tomto základe sme ako organizátori považovali za prínosné, aby sme „okrúhly“ ročník študentskej vedeckej konferencie kvalitatívne posunuli vyššie a dali možnosť študentom svoje príspevky publikovať. V rámci predkladaného zborníka je publikovaných 7 textov, z toho 4 z bakalárskeho a 3 z magisterského stupňa štúdia. Príspevky postihujú širšie spektrum, prevažne kultúrno-historických tém v časovom horizonte od raného stredoveku až po druhú polovicu 20. storočia, čo dokladá zároveň aj širokú paletu spracovávaných tém záverečných prác na katedre. V rámci bloku venovanému starším dejinám sú obsiahnuté príspevky od Kataríny Jurčovej, ktorá priblížila problematiku Ostrogótskych kráľov, Bc. Kristíny Laškotyovej s príklonom ku kultúrnohistorickej rovine románu Tristan a Izolda, Estery Pracuovej, ktorá sa venovala sonde do problematiky hrdelných trestov v stredoveku a rannom novoveku a Bc. Márie Rebičovej, ktorá priblížila problematiku kráľovských sobášov v Uhorsku počas neskorého stredoveku. Blok novších dejín zastupujú príspevky Bc. Samuela Filipa venované fenoménu vojnovej fotografie, Bc. Heleny Kuncovej, ktorá priblížila aplikáciu moderných marketingových postupov v automobilovej reklame medzivojnového obdobia a Bc. Moniky Tresovej, ktorá priblížila osobnosť Rudolfa Fibyho a jeho pôsobenie v kontexte samizdatovej činnosti v 80. rokoch 20. storočia.

Ako organizátori podujatia máme ambíciu, aby sa z publikovania zborníka stala rovnaká tradícia, ako sa stala zo samotnej študentskej vedeckej konferencie, pretože to považujeme vo vzťahu k práci s našimi študentmi za zmysluplné. V neposlednom rade je potrebné vysloviť poďakovanie nášmu kolegovi a priateľovi Mgr. Henrichovi Hrehorovi, PhD., ktorý bol od roku 2011 dlhodobo hlavným organizátorom a „duchovným otcom“ celého podujatia. Vďaka patrí aj vedúcemu katedry za každoročnú podporu a kolegom, ktorí sa ujali recenzovania príspevkov v rámci predkladaného zborníka.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Metodologické inšpirácie v literárnovednom...

E-kniha

E-kniha

Ivica HajdučekováPeter Getlík (eds.)

Zborník vybraných prednášok a abstraktov

Štvorročný grantový projekt VEGA č. 1/0736/15 Metodologické prieniky do (re)interpretácie diel slovenskej a svetovej literatúry (vedúci: prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc.), ktorý bol riešený na Katedre slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie FF UPJŠ v Košiciach v rokoch 2015 – 2018, priniesol počas svojho trvania niekoľko prednáškových podujatí, na ktorých vystúpili viaceré osobnosti zo slovenského, ale aj z českého akademického prostredia. Pôvodným a postupne napĺňaným projektovým zámerom bolo nadviazať na tradíciu exaktnosti a podporiť jej implementáciu do nášho aktuálneho vedeckého myslenia a literárnovedného bádania.

Každé zo štrnástich pozvaných vystúpení bolo pre nás jedinečným, odborne inšpirujúcim aj ľudsky obohacujúcim stretnutím. Preto z priebežne vytvoreného súboru videozáznamov (po predchádzajúcom súhlase prednášajúcich) sme pripravili netradičný projektový výstup: zborník vybraných prednášok a abstraktov (preklad abstraktov v anglickej verzii pripravila Mgr. Dominika Petáková, interná doktorandka literárnej vedy na KSSFaK) Metodologické inšpirácie v literárnovednom výskume I., ktorý je určený na vedecké a študijné účely pre vysoké školy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Metanoia v teórii a praxi sociálnej práce

E-kniha

E-kniha

Eva ŽiakováTomáš Šeďo (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej online konferencie (9. ročník Košických dní sociálnej práce) s medzinárodnou účasťou konanej dňa 26.11.2021.

Predkladaný recenzovaný zborník príspevkov s názvom „Metanoia v teórii a praxi sociálnej práce“ je výstupom online konferencie s medzinárodnou účasťou 9. ročníka Košických dní sociálnej práce konanej dňa 26.11.2021. Ako to už naznačuje téma konferencie, ústredným zameraním predkladaných príspevkov je metanoia, ktorá predstavuje zmenu životného postoja. V jednotlivých príspevkoch sa rozoberajú zaujímavé a aktuálne témy, ktoré sa týkajú rôznorodých oblastí pôsobenia sociálnej práce. Predkladaný zborník obsahuje príspevky orientované na problematiku sociálnej patológie a jej prevencie, supervíziu, významu digitálnych technológií v sociálnej práci, metódam výskumov, starostlivosti o seba a podobne.

Zborník taktiež obsahuje niekoľko príspevkov venovaných veľmi aktuálnej problematike radikalizmu a extrémizmu, ktorá je v súčasných podmienkach rozšíreným a závažným javom. Príspevky sú originálne a prínosné z pohľadu teoretických koncepcií, metodologických postupov, ale aj ako kvalitné empirické spracovania a prinášajú odborníkom zaujímavé výsledky výskumov. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zborník prác z celoslovenského kola Študentskej...

E-kniha

E-kniha

Magdaléna Hovanová (ed.)

Zborník prác vznikol z podujatia osemnásteho ročníka Celoslovenskej študentskej vedeckej odbornej činnosti (ŠVOČ) v študijnom odbore sociálna práca, ktorý sa konal 12. mája 2022. Organizačne ho zastrešila Katedra sociálnej práce Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Každoročne je to príležitosť pre stretnutie vybraných najlepších študentov – budúcich odborníkov v sociálnej práci, ako aj šanca prezentovať úroveň vedomostí a schopnosť aplikovať svoje teoretické poznatky a nadobudnuté spôsobilosti do budúcej praxe sociálnej práce. Príspevky v zborníku pojednávajú o tematike rizík moderných technológií v kontexte sociálnej práce, sociálnej opory aj rizikových faktorov rodiny v kontexte procesu radikalizácie adolescentov, problematike kyberšikanovania na základných školách, študentskej ukrajinskej migrácie na Slovensku, faktorov ovplyvňujúcich pracovnú spokojnosť u pracovníkov v sociálnej oblasti, ale aj sociálnej opory rodiny ako klienta sociálnej práce v aktuálnej pandemickej situácii.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.