0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Poznanie, spoločnosť, dejiny. Stretnutie mladých historikov XI.

E-kniha

Miriama Filčáková (ed.)

Zborník príspevkov z 11. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú organizovala Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach spolu so Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV v dňoch 19. – 20. októbra 2021

V súčasnosti sú tieto dejiny často prezentované ako rozšírenie dejín vedy. História poznania nielen rozširuje hranice dejín vedy, ale skúma hranice medzi rôznymi formami poznania a nepoznania. Rovnako ako sa štúdie historickej pamäti rozšírili a doplnili svoj záujem o výskum zabúdania, dejiny vedomosti zahŕňajú štúdie nevedomosti. Upriamujú pozornosť na zmenu, ktorá prebehla v posledných desaťročiach: od sakralizácie vedy a úcty k odborným znalostiam, po vypovedanie vedy a neustále spochybňovanie odborných znalostí, na ktoré musí história znalostí rovnako reagovať. Poznatky ako produkt, tvoria základ ľudských interakcií a majú aj svoju minulosť. Aký bol význam vedomostí a poznania v rôznych historických obdobiach? Ako štátna moc ovplyvňovala rozvoj poznania a vedomostí? Čo možno v určitej historickej epoche alebo kultúre považovať za poznanie? Napokon, existuje nejaká ľudská činnosť, ktorú nemožno považovať za poznanie? V súčasnosti možno v oblasti dejín poznania pozorovať veľký rozmach výskumu, publikačnej činnosti, ako aj vznik nových inštitúcií.

Príspevkom rozširujúcim spôsob nazerania na minulosť vedomostí a poznania bude venovaný v poradí jedenásty ročník doktorandskej konferencie–Stretnutie mladých historikov XI. organizovaný Katedrou histórieFFUPJŠvspoluprácisoSlovenskouhistorickouspoločnosťoupriSAV.Cieľom konferencie, určenej slovenským a zahraničným doktorandom, je poskytnúť priestor na prezentáciu najnovších výsledkov vedeckého výskumu, odbornú diskusiu, nadviazanie kontaktov, rozvíjanie spolupráce a vzájomnú výmenu skúseností širšej historickej komunity. Východiskom konferencie je recenzovaný zborník, ktorý pozostáva z publikačných výstupov aktívnych účastníkov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0087-5

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovateľ:
Miriama Filčáková
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
164
Dostupné od:
18.03.2022
Rok vydania:
2022
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Licencia:
Creative Commons BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Metanoia v teórii a praxi sociálnej práce

E-kniha

E-kniha

Eva ŽiakováTomáš Šeďo (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej online konferencie (9. ročník Košických dní sociálnej práce) s medzinárodnou účasťou konanej dňa 26.11.2021.

Predkladaný recenzovaný zborník príspevkov s názvom „Metanoia v teórii a praxi sociálnej práce“ je výstupom online konferencie s medzinárodnou účasťou 9. ročníka Košických dní sociálnej práce konanej dňa 26.11.2021. Ako to už naznačuje téma konferencie, ústredným zameraním predkladaných príspevkov je metanoia, ktorá predstavuje zmenu životného postoja. V jednotlivých príspevkoch sa rozoberajú zaujímavé a aktuálne témy, ktoré sa týkajú rôznorodých oblastí pôsobenia sociálnej práce. Predkladaný zborník obsahuje príspevky orientované na problematiku sociálnej patológie a jej prevencie, supervíziu, významu digitálnych technológií v sociálnej práci, metódam výskumov, starostlivosti o seba a podobne.

Zborník taktiež obsahuje niekoľko príspevkov venovaných veľmi aktuálnej problematike radikalizmu a extrémizmu, ktorá je v súčasných podmienkach rozšíreným a závažným javom. Príspevky sú originálne a prínosné z pohľadu teoretických koncepcií, metodologických postupov, ale aj ako kvalitné empirické spracovania a prinášajú odborníkom zaujímavé výsledky výskumov. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sokratovská otázka ako filozofický problém

E-kniha

E-kniha

Štefan Jusko

Cieľom monografie je poukázať na závažný problém interpretácie sokratovskej otázky, pretože charakter jej uchopenia predstavuje zároveň aj spôsob interpretačného prístupu k dejinám filozofie, resp. v našom prípade k interpretácii Sokrata a Platona. Že sokratovskú otázku je možné uchopiť diametrálne odlišne, mimo iných ukázali aj Patočka a Nietzsche. Prvý z obidvoch sa k Sokratovi hlási a originálnym spôsobom jeho otázku aktualizuje pre súčasnosť. Druhý je k Sokratovi ambivalentný, ale v konečnom dôsledku ho označí za dekadenta.

V prvej časti monografie je predstavená Patočkova charakteristika povahy ľudskej existencie, ktorú sám autor formuluje ako jednotnú, morálne pevnú. Patočka z tejto pozície interpretuje sokratovskú otázku ako starostlivosť o dušu, o jej dobro, pričom otázku dobra neodvodzuje z niečoho pozitívne vymedzeného, ale z celku sveta, ktorý svojou neustálou otvorenosťou môže byť vymedzený iba negatívne. Táto sféra negativity je pre Patočku niečím nesmierne pozitívnym, lebo transcendencia k nej človeka od relatívnych dobier pozdvihuje k celkovému zmyslu a tým ho robí morálne zdatným v pravom slova zmysle. Dobro, t. j. požiadavka k vzmachu, k obratu človeka od sveta veci k celku sveta je preň programom, ktorý prvý svojim vediacim nevedením formuloval práve Sokrates.

Druhá časť práce je venovaná Nietzscheho koncepcii založenej na ne-jednote ľudskej existencie, ktorá nie je odvodená z celku sveta, z celkového zmyslu, ale zo zmyslu situačného. Nietzsche sa usiluje preukázať, že v každej situácii je ľudská existencia vystavená dvom opačným hľadiskám, pri ktorých nie je možné rozhodnúť, ktoré je správne. Dochádza k záveru, že obe hľadiska sú si vzájomne rovnocenné a v tejto rovnocennosti aj vzájomne podmienené, čo znamená, že k dobru, ku zmyslu situácie je blahodarnou podmienkou práve jeho opak, t. j. to, čo zmysel ohrozuje, čo predstavuje stratu zmyslu (a opačne). Túto rovinu označuje ako imorálnu, ako sféru, v ktorej si ľudská existencia tvorí zmysel mimo myslenia v protikladoch dobra a zla.

Záver práce je otvorený, lebo ako sa ukazuje, pre obe koncepcie nemáme spoločného menovateľa, ktorý by mohol rozhodnúť o správnosti jednej alebo druhej koncepcie. Práve v tomto spočíva, že sokratovská otázka zostáva vážnym filozofickým problémom aj dnes.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Fonologická ontogenéza detskej reči

E-kniha

E-kniha

Iveta Bónová

Východiská predkladanej práce vznikali súbežne s rodiacim sa výskumom detskej reči na Slovensku. Zanietený tím ľudí z niekoľkých vedných odborov: psychológie (Marína Mikulajová), logopédie (Svetlana Kapalková) a lingvistiky (Daniela Slančová, Jana Kesselová, Zuzana Ondráčková, Stanislava Zajacová, Iveta Bónová) sa pravidelne stretával, diskutoval a hľadal spôsob, ako zmobilizovať sily pri napĺňaní vytýčených cieľov – realizovať výskum detskej reči intaktných (zdravo sa vyvíjajúcich) jedincov a pritom vychádzať z reálneho longitudinálneho sledovania detí.

Som veľmi rada a zároveň vďačná, že som mohla byť súčasťou tímu na začiatku systematického výskumu v oblasti osvojovania detskej reči na Slovensku. Ako členka tohto tímu a spoluriešiteľka viacerých projektov v danej oblasti som mala možnosť participovať na výskume detskej reči, ktorá už dnes nie je „na chvoste“ vedeckého záujmu. Ide o seriózny, exaktný kvantitatívnymi a kvalitatívnymi údajmi podložený výskum, realizovaný systematicky, „na vynikajíci vědecké úrovni“ (Průcha, 2011, s. 14).

Samotnému bádaniu prirodzene predchádzal zber dát. Technológie konca 20. storočia umožnili uplatniť už prekonanú metódu denníkových zápiskov a nahradiť ju v súčasnosti najčastejšie aplikovaným spôsobom získavania materiálu – audiovizuálnymi nahrávkami. Syntéza analyzovaných v časovej následnosti získavaných dát, ich explanácia, generalizácia a včlenenie do širšieho interdisciplinárneho bádateľského kontextu je o to zaujímavejšia a prínosnejšia, že ústi do logopedickej praxe. Práve vďaka výsledkom najnovších výskumov sa v logopédii rozširujú intervenčné možnosti, rozvíjajú sa a rozpracovávajú metódy (aj ranej) diagnostiky a stimulácie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Prejavy radikalizmu a extrémizmu v sociálnych...

E-kniha

E-kniha

Lucia TóthováDušan Šlosár

Zborník vedeckých prác „Prejavy radikalizmu a extrémizmu v sociálnych vzťahoch“ je vstupnou analýzou  jednotlivých oblastí, na ktoré sa autori chcú zamerať vo výskumnej činnosti pri skúmaní radikalizmu a extrémizmu. Kontextom skúmania sú možnosti sociálnej práce pri ovplyvňovaní radikálnych a extrémistických tendencií v tých oblastiach, ktoré môžeme označiť ako pracovné polia sociálnej práce.

Autori a autorky jednotlivých príspevkov sa zameriavajú na teoretické vymedzenie extrémizmu a radikalizmu, typy a podoby extrémizmu, faktory ovplyvňujúce vznik radikálnych a extrémistických myšlienok, so zameraním na konkrétne cieľové skupiny, najmä mládež, a úlohu sociálnej práce v problematike radikalizmu a extrémizmu, pričom tiež predstavujú výsledky výskumov realizované v danej oblasti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.