0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Veda bez bariér

E-kniha

Iveta BónováIvica HajdučekováLucia Jasinská (eds.)

Zborník mapuje tri významné podujatia, ktoré boli v priebehu rokov 2018 – 2019 v rámci projektu KEGA č. 008UPJŠ-4/2017 Veda bez bariér (Interdisciplinárne inšpirácie súčasnej literárnej vedy a jazykovedy v edukačnej praxi na VŠ; vedúci projektu: prof. PhDr. J. Gbúr, CSc.) organizované na pôde Katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach.

Prvou zachytenou aktivitou bolo  vedecko-umelecké sympózium Veda bez bariér, konané v dňoch 6. – 8. marca 2019 pri príležitosti životného jubilea Dr. h. c. prof. PhDr. Jána Sabola, DrSc., ktorého výstupom sú rozšírené abstrakty účastníkov sympózia v dvoch sekciách (slovakistika a literárna veda v interdisciplinárnych súvislostiach). V ďalších dvoch častiach je popísaný priebeh umelecky zameraných podujatí: Interpretačného popoludnia (súťaž  o najlepšiu interpretáciu básnickej zbierky Jána Sabola Láska namodro) s víťaznými prácami a vernisáž Literatúra cez objektív, na ktorej participovali študenti Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-778-4

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Iveta Bónová - Ivica Hajdučeková - Lucia Jasinská
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Dostupné od:
15.10.2019
Rok vydania:
2019
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
Zborník je plánovaným výstupom projektu KEGA č. 008UPJŠ-4/2017 Veda bez bariér (Interdisciplinárne inšpirácie súčasnej literárnej vedy a jazykovedy v edukačnej praxi na VŠ) –vedúci projektu prof. PhDr. J. Gbúr, CSc.
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Duchovnosť v (re)interpretácii diel slovenskej...

E-kniha

E-kniha

Ivica Hajdučeková

Súbor štúdií zaradených do monografickej publikácie Duchovnosť v (re)interpretácie diel slovenskej literatúry vznikal a dozrieval postupne, v priebehu viac ako desiatich rokov (2003 – 2015). Niektoré štúdie boli súčasťou obhájenej dizertačnej práce Kompozičné a sémantické osobitosti slovenskej medzivojnovej prózy (Prešov 2005), iné vznikli v rámci vedeckovýskumných (grantových) projektov, no všetky sa dotvárali na pozadí precizovania vybraných metodických prístupov. Štúdie boli postupne publikované v odborných časopisoch, vedeckých zborníkoch doma aj v zahraničí (presné údaje uvádzame v poznámkach pod čiarou aj v edičnej poznámke). Do monografie ich zoraďujeme podľa obdobia vzniku, nie publikovania, aby sa zachovala genéza autorkinej vedeckovýskumnej profilácie. Ich usporiadaním sú sekundárne rešpektované aj analyticko-interpretačné prieniky do poetiky konkrétnych textov. To je dôvod, prečo sa najprv uvádzajú práce zo slovenskej medzivojnovej literatúry a až po nich nasledujú tie, ktoré sú orientované na tvorbu slovenských realistov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Slovenčina pre cudzincov (Pracovné listy)

E-kniha

E-kniha

Marianna Sedláková a kol. 

Pracovné listy vychádzajúce z priamych konkrétnych potrieb pri vyučovaní košických medikov rešpektujú reálnu situáciu pri vyučovaní slovenčiny ako cudzieho jazyka na UPJŠ. V neposlednom rade reflektujú pomerne vysoký počet slovanských študentov najmä zo susedných krajín, ktorí, hoci so slovenským jazykom iba začínajú, patria z komunikačného hľadiska na vyššiu úroveň ako študenti z neslovanských krajín. Im je teda určená špeciálna časť PL s cvičeniami, ktorá sa špeciálnymi cvičeniami, ale najmä špeciálnymi slovníkmi pokúša eliminovať slovensko-poľské či slovensko-ukrajinské interferenčné javy. Keďže časť študentov – Neslovanov prichádza aj z českého jazykového prostredia, pridávame do slovníkovej časti aj slovníček najčastejších odlišných výrazov v slovenčine, češtine a z vyššie uvedených dôvodov pridávame i poľštinu s ukrajinčinou. V časti určenej všetkým, slovanským či neslovanským, študentom prevládajú komunikačne zamerané cvičenia na nácvik gramatických javov prevažne pre úroveň komunikačných schopností A1 a A2 (podľa spoločného európskeho referenčného rámca) a v neposlednom rade cvičenia tematicky zamerané na medicínu a lekárstvo. Z tematickej oblasti sú texty, samozrejme, doplnené aj o reálie mesta Košice. Ako funkčný doplnok v pracovnom materiáli publikujeme aj ukážky testov.  

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Lingua Latina – cursus communis

E-kniha

E-kniha

Jana Balegová

Vysokoškolská učebnica Lingua Latina – cursus communis je určená pre študentov všetkých študijných programov filozofickej fakulty, ktorých súčasťou je latinský jazyk ako predmet súvisiaci s hlavným študijným odborom, resp. špecializáciou (história, filozofia, filologické špecializácie a i.).

Učebný text obsahuje gramatiku latinčiny, cvičné vety určené na precvičovanie preberaných gramatických javov na seminároch pod vedením vyučujúceho a latinsko-slovenský slovník. Na precvičovanie latinskej gramatiky v domácich podmienkach slúžia paralelné cvičebnice, ktoré sú časťou svojich cvičení orientované na potreby študentov konkrétnych študijných odborov a špecializácií (Lingua Latina – cvičebnica pre historikov, Lingua Latina – cvičebnica pre filozofov, Lingua Latina – cvičebnica pre filológov).

Učebný text Lingua Latina – cursus communis je prístupný elektronicky vo formáte PDF. Ako súčasť výučbového programu slúžia na precvičovanie prebratého učiva i online testy dostupné na stránke KKF FF UPJŠ https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/katedra-klasickejfilologie/katedra/. Učebný text Lingua Latina – cursus communis je výstupom grantového projektu KEGA 010UPJŠ-4/2017.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Philosophy of the history of philosophy

E-kniha

E-kniha

Vladimír Leško

Kniha je výsledkom dlhodobejšieho zamýšľania sa nad vzťahmi dejín filozofie a ich reflexiou vo viac či menej systémových, resp. asystémových podobách filozofovania najvýznamnejších filozofických učení 19. a 20 storočia (Hegel, Schelling, Marx, Nietzsche, Husserl, Heidegger, Fink, Patočka a Gadamer). Základný cieľ práce spočíva v prezentovaní najvýznamnejších historickofilozofických učení 19. a 20. storočia vo formovaní a naplnení silných a slabých modelov filozofie dejín filozofie v koncepciách Hegela, Schellinga, Marxa, Nietzscheho, Husserla, Heideggera, Finka, Patočku a Gadamera. Prezentujú sa tu výsledky filozofie dejín filozofie ako metateoretického pohybu vo vnútri dejinnofilozofického myslenia, ktorého zámerom nie je empiricky opísať dejinnofilozofický proces, ale pochopiť ho a vysvetliť ako neoddeliteľnú súčasť tých najvýznamnejších filozofických problémov – čo je filozofia, čo je metafyzika a otázka bytia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

 

Doktorandské Miscelaneá 3

E-kniha

E-kniha

Lukáš Šutor (ed.)

Po dvoch zväzkoch publikácie Doktorandské miscelaneá, v ktorých sa predstavili viacerí doktorandi Filozofickej fakulty UPJŠ v troch študijných odboroch (Literárna veda/Slovakistika, Filozofia a Psychológia – 1. zväzok; spolu 16 príspevkov), resp. v štyroch študijných odboroch (Psychológia, Filozofia, Literárna veda/Slovakistika, Britské a americké štúdiá – 2. zväzok – spolu 13 príspevkov) predkladáme vedeckej obci fakulty a azda aj širšie 3. zväzok, v ktorom sa rozširuje „repertoár“ študijných odborov na šesť (Psychológia, Filozofia, Sociálna práca, Politológia, Britské a americké štúdiá, Literárna veda/Slovakistika – pripomínam, že názvy študijných odborov a študijných programov uvádzam v „zjednodušenej“ podobe; porov. zb. Doktorandské miscelaneá, 1, 2012 a Doktorandské miscelaneá, 2, 2013) a zároveň, čo je sympatické poznanie, stúpa aj počet príspevkov (21 od 23 autorov; jeden príspevok so spoluautorstvom školiteľky). Ich tematický „rozptyl“ je daný aktuálnymi výskumnými úlohami v študijných odboroch humanitných a spoločenskovedných disciplín, ale ich prepája úsilie o tvorivé hľadanie najvhodnejších a pre konkrétnu tému najinšpiratívnejších tematicko-metodologických východísk, osobitne v úvodnej kapitole dizertačných prác.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.