0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Pedagogická prax študentov učiteľstva akademických predmetov

E-kniha

Silvia Kontírová a kol.

Pedagogická prax je organizačná forma vysokoškolskej prípravy nastávajúcich učiteľov, ktorá sa realizuje prostredníctvom povinných predmetov pedagogickej praxe.

Predmety pedagogickej praxe majú integračný a prakticko-výcvikový charakter, nadväzujú na teoreticko-praktickú výučbu študentov na fakulte a realizujú sa v rozsahu vymedzenom učebnými plánmi v podmienkach odborného pracoviska (cvičnej školy) a pod vedením kvalifikovaných odborníkov (cvičných učiteľov/iek). Od ostatných predmetov vysokoškolskej výučby sa odlišujú najmä tým, že študentom vytvárajú priestor pre samostatné tvorivé vyučovanie v reálnej školskej praxi.

Praktická činnosť študentov/tiek v cvičných školách má charakter riadených, dozorovaných a poverenými subjektmi vyhodnocovaných aktivít.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-7097-834-4

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Silvia Kontírová - Beáta Gajdošová - Júlia Kalafutová - Katarína Kimáková - Andrea Lešková - Ľudmila Onderová - Oľga Orosová - Ľubomír Šnajder
Typ dokumentu:
vysokoškolský učebný text (skriptá)
Počet strán:
115
Dostupné od:
30.09.2010
Rok vydania:
2010
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Prírodovedecká fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Pull a push faktory radikalizácie v pôsobnosti...

E-kniha

E-kniha

Dušan Šlosár

Monografia ponúka pohľad na radikalizačné pull a push faktory, ktorých ovplyvňovanie je v kompetencii pomáhajúcich profesionálov. Radikalizácia je podmienená aktuálnym sociálnym, ekonomickým, kultúrnym a politickým kontextom, teda časopriestorom v ktorom sa radikalizácia vyskytuje. Práve táto skutočnosť orientuje obsah monografie na faktory, ktoré možno považovať za spúšťacie a ovplyvňovacie faktory radikalizačných procesov ale i samotnej radikalizácie. Monografia systematizuje poznatky o radikalizácii z pohľadu pull a push faktorov, ktoré boli identifikované ako faktor radikalizácie v odbornej literatúre, výskumných správach a ďalších verifikovaných zdrojoch, vrátane internetových zdrojov zameraných na radikalizáciu a procesy radikalizácie, ako i dostupných intervencií na ovplyvňovanie alebo predchádzanie radikalizácii. Monografia sa zameriava najmä na analýzu pull a push faktorov, ktoré súvisia s radikalizáciou a procesmi radikalizácie.

Monografia ponúka výsledky výskumu realizovaného prostredníctvom kvalitatívnej metodológie. Výskum sa zameriaval na otázky spojené s radikalizáciou u výskumnej vzorky tvorenej radikalizovanými, ale aj neradikalizovanými respondentmi. Výskum sa zameriaval na skúmanie pull a push faktorov súvisiacich s radikalizáciou, ktoré sa môžu vyskytovať v rodine, školskom alebo pracovnom prostredí, u rovesníkov, v širšom sociálnom prostredí súvisiacom so sociálnou a politickou klímou v spoločnosti a pôsobením masmediálnych prostriedkov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Praktická didaktika slovenčiny ako cudzieho...

E-kniha

E-kniha

Marianna Sedláková a kol.

Učebnica je určená študentom slovakistiky na štúdium v predmete didaktika slovenčiny ako cudzieho jazyka.

Jej jadrom sú získané relevantné poznatky z didaktiky slovenčiny ako cudzieho jazyka, s odkazmi na inú odbornú literatúru. Súčasťou učebnice sú aj praktické návody na vyučovanie konkrétnych jazykových javov v podmienkach škôl s vyučovacím jazykom maďarským alebo v školách, v ktorých prevláda žiactvo s iným materinským jazykom ako slovenčina, napríklad rómskym. V podstate ide o transformáciu poznatkov získaných a overených pri vyučovaní dospelých cudzincov prevažne na pôde vysokých škôl do didaktického kontextu druhého stupňa základnej školy a strednej školy s adekvátnym poukázaním na vyučovanie slovenčiny ako cudzieho jazyka na prvom stupni ZŠ ako východisku vzdelávacieho procesu.

Učebnica stavia na poznatkoch reálneho výskumu stavu vyučovania slovenčiny ako cudzieho jazyka na základných a stredných školách východného Slovenska realizovaného v projektoch (EXPERT a DiSaC) realizovaných na UPJŠ v Košiciach v rokoch 2012 – 2015.  

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Čo prinieslo sociálnej práci 100 rokov? Minulé...

E-kniha

E-kniha

Katarína ŠiňanskáFrantiška Petriková (eds.)

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 29.11.2019 v Košiciach

Predkladaný zborník sa venuje rôznym pohľadom na problémy, ktorým sa venuje oblasť sociálnej práce a taktiež aj na zmeny v orientácii sociálnej práce vzhľadom na aktuálne požiadavky spoločnosti. Zborník  je tvorený širokou škálou príspevkov z rôznych okruhov, ktoré patria do sféry sociálnej práce.

Príspevky sa venujú kybernetickému svetu sociálnej práce, supervízii, starostlivosti o seba, rizikovému správaniu, ale taktiež aj sociálnej práci v minulosti. Kybernetický priestor v sociálnej práci je rozpracovaný vo viacerých príspevkoch, z čoho je možné konštatovať, že ide o nový rozmer týkajúci sa sociálnej práce. Autori v príspevkoch, ktoré sa venujú kybernetickému svetu považujú práve „kyberpriestor“ za novú formu poradenstva a pomoci klientom, keďže súčasná doba je viac orientovaná na online svet.

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou s názvom Čo prinieslo sociálnej práci 100 rokov? Minulé a súčasné podoby sociálnej práce je preto venovaný rozličným témam, podnetom a pohľadom na prínos sociálnej práce za 100 rokov, skúma a hodnotí minulé, súčasné ale taktiež i budúce podoby sociálnej práce ako vedy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pregraduálna príprava učiteľov (Organizácia...

E-kniha

E-kniha

Renáta Orosová - Zuzana Boberová

Vysokoškolská učebnica Pregraduálna príprava učiteľov – Organizácia pedagogickej praxe na UPJŠ reflektuje zmeny, ktoré nastali v pregraduálnej príprave študentov učiteľstva akademických predmetov v súvislosti s komplexnou akreditáciou v roku 2015. Je určená pre študentov II. stupňa vysokoškolského štúdia v študijných programoch Učiteľstva akademických predmetov na Filozofickej fakulte a Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach. Cieľom vysokoškolskej učebnice je poskytnúť teoretické východiská a metodické usmernenia k organizácii všetkých typov pedagogickej praxe realizovanej v podmienkach UPJŠ.

Príprava na učiteľskú profesiu má teoretický a praktický charakter. Kým teoretická akademická príprava je zameraná na získavanie a rozvoj vedomostí, zručností a spôsobilostí v oblasti pedagogiky, psychológie a vo vedných odboroch vyučovacích predmetov, tak praktická profesijná príprava je orientovaná na prípravu na výkon samotného povolania, teda didaktický charakter vyučovacieho procesu. Značná časť praktickej prípravy na učiteľskú profesiu je realizovateľná v rámci predmetu pedagogická prax, ktorý má v podmienkach UPJŠ štyri podoby/stupne – Hospitačná náčuvová pedagogicko-psychologická prax, Výstupová priebežná prax, Výstupová súvislá prax I a Výstupová súvislá prax II.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.