0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Intervenčný program starostlivosti o seba pre pomáhajúce profesie

E-kniha

Margita MesárošováMiroslava KöverováSoňa Lovašová

Intervenčný program na podporu starostlivosti o seba pre pomáhajúce profesie s názvom Ako sa o seba starám? vznikol v rámci riešenia výskumnej úlohy APVV14-0921 „Starostlivosť o seba ako faktor vyrovnávania sa s negatívnymi dôsledkami vykonávania pomáhajúcich profesií“. Jeho špecifikum spočíva v tom, že bol vytvorený na základe konkrétnych výskumných výstupov samotných autorov programu a projektu.

V prvej kapitole autorky ponúkajú pohľad na prípravu intervenčného programu so zdôvodnením teoretických východísk, metód a špecifík účastníkov programu. Poskytujú tiež prehľad výskumov efektivity rozmanitých intervenčných programov zacielených na redukciu negatívnych dôsledkov pomáhania a posilňovanie starostlivosti o seba a iných pozitívnych efektov vykonávania pomáhajúcej profesie. Ďalšie kapitoly sú zamerané na podrobnú analýzu a zhodnotenie efektivity intervenčného programu Ako sa o seba starám? a jeho komparáciu s efektivitou iných programov, ktoré boli rôzne zamerané, určené rôznym populáciám pomáhajúcich profesionálov, ako aj mali odlišné teoretické a praktické zacielenie a základy. Väčšina týchto výskumov preukázala iba v ojedinelých prípadoch pozitívne zmeny, a to vďaka rôznym metodologickým nedostatkom, často spojených s praktickou aplikáciou.

To, čo diferencuje intervenčný program prezentovaný v tejto monografii, je účasť pomáhajúcich profesionálov aktívne vykonávajúcich prax v sociálnej oblasti, oproti väčšine intervenčných programov zostavených a overovaných pre študentov týchto profesií. Študentská populácia, ako ľahšie prístupná pre výskumníkov, umožňuje kvalitnejšiu metodológiu, zahrnúť väčší počet účastníkov, ako aj experimentálnu manipuláciu a vyváženie skupín. V prípade účastníkov overovania programu Ako sa o seba starám? išlo o praktikov, ktorí sú zapojení v každodennom pracovnom procese a tréning absolvovali vo svojom pracovnom voľne, čo kládlo vysoké nároky na zladenie ich pracovných, osobných úloh. Domnievame sa, že tie dôsledky, ktoré sme v rámci overovania efektivity prezentovaného intervenčného programu odhalili, nie vždy boli jasne matematicky uchopiteľné, ale boli zrejmé z individuálnych spätných väzieb.

Predkladáme text tejto monografie odbornej verejnosti, s cieľom poukázať na prínosy, limity intervenčného programu, ako aj inšpirovať výskumníkov a praktikov k ďalšej práci v tejto oblasti.

Autorky

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-745-6

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Margita Mesárošová - Miroslava Köverová - Soňa Lovašová
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
100
Dostupné od:
11.09.2019
Rok vydania:
2019
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
Publikácia je súčasťou riešenia projektu APVV MŠ SR 14-0921 „Starostlivosť o seba ako faktor vyrovnávania sa s negatívnymi dôsledkami vykonávania pomáhajúcich profesií“
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Zborník prác z celoslovenského kola Študentskej...

E-kniha

E-kniha

Magdaléna Hovanová (ed.)

Zborník prác vznikol z podujatia osemnásteho ročníka Celoslovenskej študentskej vedeckej odbornej činnosti (ŠVOČ) v študijnom odbore sociálna práca, ktorý sa konal 12. mája 2022. Organizačne ho zastrešila Katedra sociálnej práce Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Každoročne je to príležitosť pre stretnutie vybraných najlepších študentov – budúcich odborníkov v sociálnej práci, ako aj šanca prezentovať úroveň vedomostí a schopnosť aplikovať svoje teoretické poznatky a nadobudnuté spôsobilosti do budúcej praxe sociálnej práce. Príspevky v zborníku pojednávajú o tematike rizík moderných technológií v kontexte sociálnej práce, sociálnej opory aj rizikových faktorov rodiny v kontexte procesu radikalizácie adolescentov, problematike kyberšikanovania na základných školách, študentskej ukrajinskej migrácie na Slovensku, faktorov ovplyvňujúcich pracovnú spokojnosť u pracovníkov v sociálnej oblasti, ale aj sociálnej opory rodiny ako klienta sociálnej práce v aktuálnej pandemickej situácii.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Výzva a riziká spoločnosti v 21. storočí

E-kniha

E-kniha

Gabriel EštokGabriela SzabariováMatúš Béreš (eds.)

Predkladané dielo je zborníkom článkov z vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov, ktorá sa uskutočnila v dňoch 12. – 13. mája 2016 na Katedre politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Cieľom predkladaného zborníka príspevkov je priblížiť predovšetkým mladej generácii vedcov spoločenskovedného prostredia výstupy z výskumov mladých vedcov a študentov zo Slovenska i zo zahraničia. Viaceré články sú integrálnou súčasťou kvalifikačných výskumov svojich autorov.

Zborník pozostáva z 22 článkov v slovenskom, českom i anglickom jazyku a je možné ich rozdeliť do štyroch tematických okruhov. Príspevky s medzinárodnou, resp. nadnárodnou tematikou sa zaoberajú globalizáciou, problematikou kontrakultúry, medzinárodným terorizmom a extrémizmom a postavením Európskej únie v Arktíde.

Témou textov dotýkajúcich sa situácie na Slovensku a zároveň v zahraničí je reforma sektora bezpečnosti na Slovensku i v Rumunsku, problematika vysporiadania sa s totalitnou minulosťou v štátoch Vyšehradskej skupiny a vývoj financovania školstva v Česku i na Slovensku od roku 1919. V prípade zamerania sa autorov na dianie na Slovensku môžeme v predkladanom zborníku nájsť príspevky zaoberajúce sa postavením Košického richtára, analyzovaním prvého veľkého politického konfliktu počas vládnutia V. Mečiara na Slovensku, situáciou súčasnej slovenskej pravice, občianskeho sektora, úlohou Rómov pri tvorbe politického prostredia na Slovensku, problematikou miestnych akčných skupín i postojmi študentov ošetrovateľstva k eutanázii. Predkladaný zborník obsahuje tiež štyri príspevky zamerané teoreticky/filozoficky.

Autori sa v nich zaoberajú otázkami sociálneho štátu, sociálnej spravodlivosti, demokratickými teóriami a transformáciou ľudskej prirodzenosti v ére tzv. postčloveka.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Výmena obyvateľstva medzi Československom a...

E-kniha

E-kniha

Štefan Šutaj,Jana Šutajová

Výmena obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom sa realizovala na základe Dohody o výmene obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom, ktorá bola podpísaná 27. februára 1946. Jej prijatie bolo nielen súčasťou československých riešení postavenia národnostných menšín, ale aj súčasťou strategickej koncepcie budovania štátu Čechov a Slovákov, bez Nemcov a Maďarov. Dohoda bola súčasťou povojnového riešenia vzájomných sporov, nedorozumení a mala byť jedným z riešení, ktoré v povojnovej dobe mali eliminovať faktor, ktorý podľa čsl. politických špičiek zapríčinil vojnový konflikt. Výmena obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom nebola teda izolovanou historickou udalosťou, ale bola súčasťou migračných pohybov, ktoré sa začali v Európe už po prvej svetovej vojne a môžeme povedať, že boli pokračovaním predchádzajúceho vývoja ako súčasť migračných schém v Európe.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Basic Concepts of Morphology I.

E-kniha

E-kniha

Renáta Panocová

Vysokoškolská učebnica Basic Concepts of Morphology  je určená študentom bakalárskeho stupňa štúdia študijných programov britské a americké štúdiá, anglický jazyk (francúzsky jazyka/nemecký jazyk) pre európske inštitúcie a ekonomiku  a filologicky zameranému štúdiu. 

Cieľom učebnice je oboznámiť študentov s kľúčovými termínmi a pojmami, ktoré študentov povedú k teoreticky náročnejším javom. Učebnica je primárne pre slovenských študentov anglického jazyka, čo vysvetľuje, že väčšina uvedených príkladov je z angličtiny. Postupne sú pridávané príklady zo slovenčiny, nemčiny, francúzštiny, maďarčiny ako aj menej známych jazykov. Takýto prístup by mal študentov pripraviť tak, aby samostatne zvládli morfologickú analýzu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Kozmológia čarodejných príbehov (ľudová...

E-kniha

E-kniha

Lukáš Šutor

Vedecká monografia Kozmológia čarodejných príbehov (ľudová rozprávka medzi kultúrou a umením) je pôvodnou prácou syntetizujúcou výskum o kozmologických štruktúrach archaických epických žánrov v interdisciplinárnom dialógu medzi literárnou vedou a kultúrnou antropológiou. Výskumne sa sústredíme najmä na ľudovú čarodejnú rozprávku, ktorá sa vždy dotýka základnej ontologickej problematiky, vytvára modelový a poetizovaný obraz sveta; predstavuje neteistickú formu hrdinskej kozmológie, ukotvenú v gnómickom časopriestorovom rámci. Pri jej výskume kombinujeme synchrónnu systémovú interpretáciu semiotických rovín s diachrónnou analýzou vývoja kultúr. Z nášho výskumu vyplýva, že základné konflikty medzi symbolickými formami čarodejných príbehov, tak ako ich poznáme z folklórneho prostredia, vykryštalizovali v epoche šírenia sa prvých historických národov ako dôsledok konfrontácie odlišných kultúrnych komplexov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.