Vysokoškolská učebnica je prvou z dvoch publikácii pripravovaných pre novovytvorený študijný predmet „Kompetentnosti kapacít verejných inštitúcií“, realizovaný v rámci aktivity „Spolupráca verejných inštitúcií pri vzdelávaní mladých ľudí“ projektu „Budúcnosť verejnej správy“ (Future of Public Administration-FoPA), ktorý je realizovaný v programe Dobré spravovanie a cezhraničná spolupráca, spolufinancovaný z Finančného mechanizmu EHP a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Dôsledné naplnenie koncepcie Good Governance však vyžaduje hĺbkové pochopenie aspektov, ktoré sú v praxi spojené s uplatňovaním jednotlivých princípov Good Governance. Predkladaná vysokoškolská učebnica „Manuál dobrého spravovania pre budúcich expertov verejných inštitúcií“ má ambíciu obsahovo napĺňať 12 princípov Good Governance.
Ondrej Mitaľ - Eliška Župová - Veronika Džatková - Michal Jesenko - Martina Kantorová - Rastislav Král - Katarína Miňová - Lucia Rožová - Denisa Rovenská - Jana Volochová - Eva Výrostová
Typ dokumentu:
učebnica
Počet strán:
155
Dostupné od:
15.07.2024
Rok vydania:
2024
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
ukrajinčina
Fakulta UPJŠ:
Fakulta verejnej správy
Poznámka:
Публік в рамках реалізації проекту GGC01009 Future of Public Admація виданаinistration (FoPA) у рамках Програми доброго врядування та транскордонного співробітництва завдяки підтримці Ісландії, Ліхтенштейну та Норвегії
через Фінансовий механізм ЄЕЗ та загальна сума доступна для виконання гранту становить 218 932 євро. Ви можете знайти більше інформації на сторінці проекту fpa.education і на сторінці Грантів ЄЕЗ та Норвегії eeagrants.sk.
Koncepcia, východiská a perspektívy rozvoja územnej samosprávy v SR sa zaoberá moderným riadeným územnej samosprávy, aby boli občania spokojní s územnou samosprávou, ukazuje perspektívy do budúcna a moderné riadenie v koncepcii starostov.
Vysokoškolská učebnica poskytuje ucelený prehľad teoretických východísk, základných myšlienok, koncepcií a súvislostí v problematike cieľov a nástrojov hospodárskej politiky. Učebnica sa zameriava na kombináciu teórie a praxe hospodárskej politiky a sumarizuje reálie v rámci cieľov hospodárskej politiky a jednotlivých druhov politík ako súčasti cyklu verejnej politiky v súčasných demokratických a právnych štátoch. Hospodársku politiku autori vnímajú ako verejnú politiku, ktorá je praktickou činnosťou vlád štátov, a zároveň aj etablovanou teoretickou vednou disciplínou, ktorá má svoje teoretické východiská a koncepcie. Autori hospodársku politiku sledujú aj v jej praktických implikáciách, ktoré sa prejavujú v jednotlivých parciálnych politikách. Vzhľadom na celospoločenskú významnosť a schopnosti ovplyvniť správanie ekonomických subjektov, štátu a verejnej správy, autori upriamujú pozornosť na menovú politiku, fiškálnu politiku, zahranično-obchodnú politiku, stabilizačnú politiku, politiku hospodárskej súťaže a štruktúrnu politiku a na celkové hodnotenie účinnosti hospodárskej politiky. Jednotlivé hospodárske politiky autori rozpracovávajú samostatne, a následne aj v ich vzájomných súvislostiach. Vysokoškolská učebnica je súhrnnou publikáciou približujúcou čitateľovi teóriu a prax hospodárskej politiky v Slovenskej republike a v širšom európskom priestore.
Publikácia je koncipovaná ako interdisciplinárna vedomostná báza zahŕňajúca východiská, spoločné témy a výzvy relevantné pre komunálnu politiku, digitalizáciu na úrovni obcí a miest a témy zelenej transformácie. Hlavnými cieľovými skupinami tejto publikácie sú učitelia a vedeckí pracovníci, študenti vysokých škôl verejnej správy, politických vied a príbuzných odborov a odborníci už pôsobiaci v orgánoch samosprávy obcí alebo miest. Odborníci z rôznych univerzít a výskumných inštitúcií v unikátnom medzinárodnom konzorciu obohacujú vďaka publikácii vedeckú diskusiu, ako aj diskusiu o najnaliehavejších a najrelevantnejších témach týkajúcich sa digitálnej a zelenej transformácie s dôrazom na komunálnu úroveň spravovania.
Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie doktorandov, ktorá sa uskutočnila dňa 17.2.2016 v priestoroch Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach
Obsah zborníka tvoria príspevky účastníkov konferencie Teória a prax verejnej správy: Vedecká konferencia doktorandov uskutočnenej 17. februára 2016 na pôde Fakulty verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Celkovo je v zborníku 29 príspevkov, ktoré sú podľa ich obsahového zamerania rozdelené do politologickej, právnej a sociálno - ekonomickej sekcie. Účastníci konferencie predstavovali príspevky rozmanitých aktuálnych odborných tém spôsobom obohacujúcim súčasnú teóriu a prax verejnej správy. Jednotliví autori do svojich konferenčných príspevkov zároveň zahrnuli mnoho dôležitých postrehov, názorov, skúseností a poznatkov. Všetky publikované príspevky poskytujú priestor pre hlbšiu kvalifikovanú diskusiu.
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie konanej 14.11.2019
Predkladaná publikácia obsahuje príspevky, orientované do prostredia organizácií verejnej správy, ktoré boli autormi prezentované vo forme prednášok. Príspevky boli zamerané na problematiku byrokratických pravidiel uplatňovaných pri rôznych organizačných a politických procesoch a na problematiku vedomostnej organizácie z rôznych uhlov pohľadu. Informácie, ktoré boli diskutované v rámci vedeckej konferencie prispeli k zdôrazneniu potreby zaujímať sa o danú problematiku predovšetkým z interdisciplinárneho rámca. Práve prienik rôznorodých poznatkov a skúseností z mnohých vedných disciplín zaručí komplexnosť poznania skúmanej témy ako v jej šírke, tak i v hĺbke.
Rady by sme touto cestou vyjadrili úprimné poďakovanie celému vedeckému výboru a všetkým recenzentom za ich čas a ochotu podieľať sa na tvorbe a skvalitnení tejto publikácie.
Je nám cťou, že môžeme čitateľom ponúknuť zborník, ktorého obsah je zaujímavý a a informačne bohatý a zároveň dúfame, že bude aj inšpiráciou do ďalšieho výskumu a vytvorí prostredie pre budúce podnetné diskusie.
Sociálna spravodlivosť ako kľúčová hodnota sociálnej politiky predstavuje neoddeliteľnú súčasť systému sociálneho zabezpečenia každého demokratického a právneho štátu Západnej civilizácie. Vedecká monografia sa zameriava na sociálnu spravodlivosť v starobnom dôchodkovom systéme Slovenskej republiky v časovom diapazóne 2004 - 2022. Pozornosť je dominantne zameraná na II., tzv. kapitalizačný dôchodkový pilier. Ciele vedeckej monografie korešpondujú s vybranými cieľmi formulovanými v rámci riešenia vedeckého projektu VEGA 1/0290/20Sociálna spravodlivosť a starobné dôchodkové sporenie v Slovenskej republike. Hlavným cieľom monografie je identifikovať vnímanie sociálnej spravodlivosti v kapitalizačnom pilieri starobného dôchodkového sporenia cez hodnotové orientácie sporiteľov pri rozhodovaní sa o investovaní vo fondoch II. piliera, ako modeloch vytvorených relevantnými politickými reprezentáciami v Slovenskej republike.
Verejná správa a spoločnosť je vedecký časopis fakulty, ktorý uverejňuje vedecké príspevky, príspevky do diskusie a recenzie obsahovo orientované na teóriu a prax verejnej správy. Poslaním časopisu je publikovať významné výsledky vedeckého výskumu z oblasti verejnej správy a príbuzných disciplín súvisiacich so študijným profilom a vedeckým zameraním fakulty. Časopis vychádza v elektronickej verzii.
Recenzovaný zborník príspevkov z 2. ročníka vedeckej konferencie doktorandov, 15. február 2017
Obsah zborníka tvoria príspevky účastníkov 2. ročníka vedeckej konferencie doktorandov, ktorá sa konala na pôde Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Celkovo zahŕňa 21 príspevkov, ktoré sú podľa ich obsahového zamerania rozdelené do politologickej, právnej a sociálno-ekonomickej sekcie. Účastníci konferencie predstavili príspevky zamerané na teoretické a praktické aspekty verejnej správy. Zahrnuli do nich mnoho dôležitých postrehov, názorov, skúseností a poznatkov. Všetky publikované príspevky zároveň poskytujú priestor pre hlbšiu kvalifikovanú diskusiu.
Vysokoškolské skriptá riešia problematiku manažmentu ľudských zdrojov. Určené sú študentom a tiež odbornej verejnosti. Ich cieľom je prezentovať aktuálne poznatky o manažmente ľudí, opis personálnych procesov a charakteristika metód personálnej práce tak, aby ich študent dokázal aplikovať v praxi.
Text je zameraný aj na personálnu prax v inštitúciách štátnej správy. Skriptá obsahujú 10 kapitol. Začiatok je venovaný teoretickým východiskám a príspevku manažmentu ľudských zdrojov k úspešnosti organizácie a následne sú spracované jednotlivé personálne procesy. Pozornosť je venovaná aj využívaniu moderných technológií a umelej inteligencii v personálnych procesoch.
Hlavným cieľom publikácie bolo zistiť vplyv motivácie a pracovnej spokojnosti na výkonnosť a výkon zamestnancov organizácií verejnej správy. Čiastkovými cieľmi publikácie bolo vypracovať teoretické východiská o motivácii, pracovnej spokojnosti, výkonnosti a výkonu a ich vzájomného vzťahu; navrhnúť intervenčné opatrenia vyplývajúce z výsledkov výskumu. Obsah práce môže prispieť čiastkovými zisteniami k pochopeniu pracovnej motivácie a výkonnosti. Publikácia je určená kruhu odborníkov, ktorí sa predmetnou problematikou zaoberajú - manažérom ľudských zdrojov a teoretikom manažmentu ľudských zdrojov. Práca sa skladá z dvoch nosných častí. V prvej, teoretickej časti je spracovaný súčasný stav riešenej problematiky doma a v zahraničí, pričom dôraz je kladený na riešenie tejto problematiky vo verejnej správe. V tejto časti sa nachádza aj autorkin teoretický prínos v podobe všeobecného motivačno-výkonnostného modelu a aplikačný prínos v podobe návrhu intervenčných opatrení: trojúrovňového stimulačného a motivačného modelu. Informácie sú čerpané z publikácií a vedeckých štúdií renomovaných domácich a zahraničných autorov. V druhej časti je opísaná realizácia výskumu, štatistické vyhodnotenie získaných údajov pomocou metód deskriptívnej a induktívnej štatistiky, diskusia, v rámci ktorej sú komparované zistené výsledky s výsledkami iných domácich a zahraničných vedeckých štúdií.
Vysokoškolská učebnica je doposiaľ najrozsiahlejšou publikáciou, venovanou teórii verejnej správy na Slovensku. V úvodných kapitolách po ozrejmení základných vzťahov s inými vedami prináša prehľad, čím všetkým sa autori od Platóna až po dnešok zaoberali, skúmajúc túto problematiku z filozofických, teologických, právnických, ekonomických, organizačných, manažérskych, psychologických, sociologických a politologických hľadísk, na základe čoho je možné sformulovať požiadavku, aby sa verejná správa mohla stať správou legitímnou, hospodárnou, flexibilnou, zrozumiteľnou, otvorenou, participatívnou a demokratickou a jej teória skutočne interdisciplinárnou. V kapitole o nositeľoch verejnej správy je pozornosť venovaná nielen štátnej správe na všetkých úrovniach, ale aj samospráve územnej, záujmovej a špeciálnej, ostatným verejnoprávnym korporáciám a inštitúciám a ďalším nositeľom verejnej správy, ale aj rámcovo poskytovateľom služieb vo verejnom záujme. Záverečná kapitola je venovaná premenám a reformám verejnej správy. Všetky kapitola sa pritom opierajú o bohatú faktografiu domácu i zahraničnú. Publikáciu dopĺňa zoznam použitej literatúry, obsahujúci vyše 500 titulov domácich ale najmä zahraničných autorov. Svojim charakterom takto môže učebnica byť vítaným zdrojom informácií a podnetov aj pre širšiu odbornú verejnosť.
Predložená publikácia ponúka prierez problematikou účtovníctva a svojim obsahom je orientovaná na vedenie účtovníctva v rozpočtových organizáciách zriadených obcou a vyšším územným celkom. V úvode poukazuje na základné princípy vedenia účtovníctva a potrebu harmonizácie. Následne sa zameriava na špecifiká financovania v samosprávnych rozpočtových organizáciách a ich účtovné vyjadrenie. Ďalšie časti sú venované jednotlivým účtovým triedam, kde sa vymedzujú základné pojmy a vysvetľujú zápisy vybraných účtovných prípadov. Poslednú časť tvorí účtovná uzávierka, ktorá vymedzuje činnosti spojené s uzatváraním účtovného obdobia a poukazuje na proces zostavenia účtovnej závierky. Rozpočtové organizácie patria k subjektom verejnej správy, ktoré zostavujú iba individuálnu účtovnú závierku, ktorá ale vstupuje do konsolidovanej účtovnej závierky ich zriaďovateľa. Odvíjajúc sa od toho sú záverečné podkapitoly venované aj stručnému vysvetleniu podstaty konsolidácie, potreby auditu a spôsobu zverejňovania údajov z účtovných závierok.
Učebný text nadväzuje na publikáciu „Manuál dobrého spravovania pre budúcich expertov verejných inštitúcií“. Materiál dopĺňa predchádzajúcu vysokoškolskú učebnicu o prípadové štúdie z jednotlivých princípov Good Governance. Prípadové štúdie tematicky kopírujú kapitoly vysokoškolskej učebnice a svojim jedinečným, originálnym a každému autorovi vlastným spôsobom spracovania prípadovej štúdie obohacujú výučbu študijného predmetu zameraného na princípy Good Governance.
Komunikácia je významnou a neoddeliteľnou súčasťou ľudského bytia. Dôležitú rolu zohráva aj v jednotlivých organizáciách výrobného a nevýrobného charakteru. Bez komunikácie by nebolo možné tieto organizácie riadiť a dosahovať stanovené ciele.
Cieľom skrípt bolo spracovať problematiku komunikácie a aplikovať ju na organizácie verejnej správy. Skriptá začínajú rozpracovaním problematiky informácií, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou každého komunikačného procesu. Obsah ďalších kapitol je zameraný na ciele a úlohy komunikácie v organizácii, na jednotlivé druhy komunikácie, na bariéry, ktoré sa môžu v komunikácii vyskytovať. Sú tu naznačené stratégie na zlepšenie komunikačnej účinnosti v organizácii a opísané špecifické komunikačné stratégie, ktoré sa v jednotlivých organizáciách pravidelne vyskytujú.
Dôraz je kladený aj na komunikačné zručnosti manažérov, bez ktorých by nedokázali organizáciu efektívne riadiť a viesť svojich podriadených k dosahovaniu cieľov organizácie.
Vedecká monografia prináša pohľad na problematiku kompetentností u starostov obcí v Slovenskej republike.
V centre záujmu je interpersonálna (sociálna) kompetentnosť charakterizovaná súborom kompetentností (interpersonálnych schopností a zručností) a je tvorená komfortom v sociálnych (interpersonálnych) situáciách, do ktorých starosta vstupuje každodenne pri výkone funkcie. Sociálna (interpersonálna) kompetentnosť je nevyhnutnou schopnosťou akéhokoľvek manažéra.
Manažérom má byť aj starosta, vstupuje do sociálneho prostredia a úroveň zvládania interpersonálnych kompetentností je prediktorom úspešného správania sa v interpersonálnych situáciách. Svojim správaním v týchto situáciách ovplyvňuje vnútorné prostredie obce, zamestnancov obecného úradu, poslancov obecného zastupiteľstva, občanov v obci a tiež externé prostredie, a to pri spolupráci s inými obcami, s vyššími územnými celkami, pri uzatváraní zmlúv a dohôd so súkromnými organizáciami, či predstaviteľmi tretieho sektora.
Ústredným cieľom vedeckej monografie je zameranie sa na problematiku interpersonálnych kompetentností. Pri spracovaní výskumu bolo podstatná otázka - aká je miera zvládania interpersonálnych kompetentností u starostov obcí v Slovenskej republike?
Verejná správa a spoločnosť je vedecký časopis fakulty, ktorý uverejňuje vedecké príspevky, príspevky do diskusie a recenzie obsahovo orientované na teóriu a prax verejnej správy. Poslaním časopisu je publikovať významné výsledky vedeckého výskumu z oblasti verejnej správy a príbuzných disciplín súvisiacich so študijným profilom a vedeckým zameraním fakulty. Časopis vychádza v elektronickej verzii.
Koncepcia, východiská a perspektívy rozvoja územnej samosprávy v SR sa zaoberá moderným riadeným územnej samosprávy, aby boli občania spokojní s územnou samosprávou, ukazuje perspektívy do budúcna a moderné riadenie v koncepcii starostov.
Vysokoškolská učebnica poskytuje ucelený prehľad teoretických východísk, základných myšlienok, koncepcií a súvislostí v problematike cieľov a nástrojov hospodárskej politiky. Učebnica sa zameriava na kombináciu teórie a praxe hospodárskej politiky a sumarizuje reálie v rámci cieľov hospodárskej politiky a jednotlivých druhov politík ako súčasti cyklu verejnej politiky v súčasných demokratických a právnych štátoch. Hospodársku politiku autori vnímajú ako verejnú politiku, ktorá je praktickou činnosťou vlád štátov, a zároveň aj etablovanou teoretickou vednou disciplínou, ktorá má svoje teoretické východiská a koncepcie. Autori hospodársku politiku sledujú aj v jej praktických implikáciách, ktoré sa prejavujú v jednotlivých parciálnych politikách. Vzhľadom na celospoločenskú významnosť a schopnosti ovplyvniť správanie ekonomických subjektov, štátu a verejnej správy, autori upriamujú pozornosť na menovú politiku, fiškálnu politiku, zahranično-obchodnú politiku, stabilizačnú politiku, politiku hospodárskej súťaže a štruktúrnu politiku a na celkové hodnotenie účinnosti hospodárskej politiky. Jednotlivé hospodárske politiky autori rozpracovávajú samostatne, a následne aj v ich vzájomných súvislostiach. Vysokoškolská učebnica je súhrnnou publikáciou približujúcou čitateľovi teóriu a prax hospodárskej politiky v Slovenskej republike a v širšom európskom priestore.
Publikácia je koncipovaná ako interdisciplinárna vedomostná báza zahŕňajúca východiská, spoločné témy a výzvy relevantné pre komunálnu politiku, digitalizáciu na úrovni obcí a miest a témy zelenej transformácie. Hlavnými cieľovými skupinami tejto publikácie sú učitelia a vedeckí pracovníci, študenti vysokých škôl verejnej správy, politických vied a príbuzných odborov a odborníci už pôsobiaci v orgánoch samosprávy obcí alebo miest. Odborníci z rôznych univerzít a výskumných inštitúcií v unikátnom medzinárodnom konzorciu obohacujú vďaka publikácii vedeckú diskusiu, ako aj diskusiu o najnaliehavejších a najrelevantnejších témach týkajúcich sa digitálnej a zelenej transformácie s dôrazom na komunálnu úroveň spravovania.
Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie doktorandov, ktorá sa uskutočnila dňa 17.2.2016 v priestoroch Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach
Obsah zborníka tvoria príspevky účastníkov konferencie Teória a prax verejnej správy: Vedecká konferencia doktorandov uskutočnenej 17. februára 2016 na pôde Fakulty verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Celkovo je v zborníku 29 príspevkov, ktoré sú podľa ich obsahového zamerania rozdelené do politologickej, právnej a sociálno - ekonomickej sekcie. Účastníci konferencie predstavovali príspevky rozmanitých aktuálnych odborných tém spôsobom obohacujúcim súčasnú teóriu a prax verejnej správy. Jednotliví autori do svojich konferenčných príspevkov zároveň zahrnuli mnoho dôležitých postrehov, názorov, skúseností a poznatkov. Všetky publikované príspevky poskytujú priestor pre hlbšiu kvalifikovanú diskusiu.
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie konanej 14.11.2019
Predkladaná publikácia obsahuje príspevky, orientované do prostredia organizácií verejnej správy, ktoré boli autormi prezentované vo forme prednášok. Príspevky boli zamerané na problematiku byrokratických pravidiel uplatňovaných pri rôznych organizačných a politických procesoch a na problematiku vedomostnej organizácie z rôznych uhlov pohľadu. Informácie, ktoré boli diskutované v rámci vedeckej konferencie prispeli k zdôrazneniu potreby zaujímať sa o danú problematiku predovšetkým z interdisciplinárneho rámca. Práve prienik rôznorodých poznatkov a skúseností z mnohých vedných disciplín zaručí komplexnosť poznania skúmanej témy ako v jej šírke, tak i v hĺbke.
Rady by sme touto cestou vyjadrili úprimné poďakovanie celému vedeckému výboru a všetkým recenzentom za ich čas a ochotu podieľať sa na tvorbe a skvalitnení tejto publikácie.
Je nám cťou, že môžeme čitateľom ponúknuť zborník, ktorého obsah je zaujímavý a a informačne bohatý a zároveň dúfame, že bude aj inšpiráciou do ďalšieho výskumu a vytvorí prostredie pre budúce podnetné diskusie.
Sociálna spravodlivosť ako kľúčová hodnota sociálnej politiky predstavuje neoddeliteľnú súčasť systému sociálneho zabezpečenia každého demokratického a právneho štátu Západnej civilizácie. Vedecká monografia sa zameriava na sociálnu spravodlivosť v starobnom dôchodkovom systéme Slovenskej republiky v časovom diapazóne 2004 - 2022. Pozornosť je dominantne zameraná na II., tzv. kapitalizačný dôchodkový pilier. Ciele vedeckej monografie korešpondujú s vybranými cieľmi formulovanými v rámci riešenia vedeckého projektu VEGA 1/0290/20Sociálna spravodlivosť a starobné dôchodkové sporenie v Slovenskej republike. Hlavným cieľom monografie je identifikovať vnímanie sociálnej spravodlivosti v kapitalizačnom pilieri starobného dôchodkového sporenia cez hodnotové orientácie sporiteľov pri rozhodovaní sa o investovaní vo fondoch II. piliera, ako modeloch vytvorených relevantnými politickými reprezentáciami v Slovenskej republike.
Verejná správa a spoločnosť je vedecký časopis fakulty, ktorý uverejňuje vedecké príspevky, príspevky do diskusie a recenzie obsahovo orientované na teóriu a prax verejnej správy. Poslaním časopisu je publikovať významné výsledky vedeckého výskumu z oblasti verejnej správy a príbuzných disciplín súvisiacich so študijným profilom a vedeckým zameraním fakulty. Časopis vychádza v elektronickej verzii.
Recenzovaný zborník príspevkov z 2. ročníka vedeckej konferencie doktorandov, 15. február 2017
Obsah zborníka tvoria príspevky účastníkov 2. ročníka vedeckej konferencie doktorandov, ktorá sa konala na pôde Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Celkovo zahŕňa 21 príspevkov, ktoré sú podľa ich obsahového zamerania rozdelené do politologickej, právnej a sociálno-ekonomickej sekcie. Účastníci konferencie predstavili príspevky zamerané na teoretické a praktické aspekty verejnej správy. Zahrnuli do nich mnoho dôležitých postrehov, názorov, skúseností a poznatkov. Všetky publikované príspevky zároveň poskytujú priestor pre hlbšiu kvalifikovanú diskusiu.
Vysokoškolské skriptá riešia problematiku manažmentu ľudských zdrojov. Určené sú študentom a tiež odbornej verejnosti. Ich cieľom je prezentovať aktuálne poznatky o manažmente ľudí, opis personálnych procesov a charakteristika metód personálnej práce tak, aby ich študent dokázal aplikovať v praxi.
Text je zameraný aj na personálnu prax v inštitúciách štátnej správy. Skriptá obsahujú 10 kapitol. Začiatok je venovaný teoretickým východiskám a príspevku manažmentu ľudských zdrojov k úspešnosti organizácie a následne sú spracované jednotlivé personálne procesy. Pozornosť je venovaná aj využívaniu moderných technológií a umelej inteligencii v personálnych procesoch.
Hlavným cieľom publikácie bolo zistiť vplyv motivácie a pracovnej spokojnosti na výkonnosť a výkon zamestnancov organizácií verejnej správy. Čiastkovými cieľmi publikácie bolo vypracovať teoretické východiská o motivácii, pracovnej spokojnosti, výkonnosti a výkonu a ich vzájomného vzťahu; navrhnúť intervenčné opatrenia vyplývajúce z výsledkov výskumu. Obsah práce môže prispieť čiastkovými zisteniami k pochopeniu pracovnej motivácie a výkonnosti. Publikácia je určená kruhu odborníkov, ktorí sa predmetnou problematikou zaoberajú - manažérom ľudských zdrojov a teoretikom manažmentu ľudských zdrojov. Práca sa skladá z dvoch nosných častí. V prvej, teoretickej časti je spracovaný súčasný stav riešenej problematiky doma a v zahraničí, pričom dôraz je kladený na riešenie tejto problematiky vo verejnej správe. V tejto časti sa nachádza aj autorkin teoretický prínos v podobe všeobecného motivačno-výkonnostného modelu a aplikačný prínos v podobe návrhu intervenčných opatrení: trojúrovňového stimulačného a motivačného modelu. Informácie sú čerpané z publikácií a vedeckých štúdií renomovaných domácich a zahraničných autorov. V druhej časti je opísaná realizácia výskumu, štatistické vyhodnotenie získaných údajov pomocou metód deskriptívnej a induktívnej štatistiky, diskusia, v rámci ktorej sú komparované zistené výsledky s výsledkami iných domácich a zahraničných vedeckých štúdií.
Vysokoškolská učebnica je doposiaľ najrozsiahlejšou publikáciou, venovanou teórii verejnej správy na Slovensku. V úvodných kapitolách po ozrejmení základných vzťahov s inými vedami prináša prehľad, čím všetkým sa autori od Platóna až po dnešok zaoberali, skúmajúc túto problematiku z filozofických, teologických, právnických, ekonomických, organizačných, manažérskych, psychologických, sociologických a politologických hľadísk, na základe čoho je možné sformulovať požiadavku, aby sa verejná správa mohla stať správou legitímnou, hospodárnou, flexibilnou, zrozumiteľnou, otvorenou, participatívnou a demokratickou a jej teória skutočne interdisciplinárnou. V kapitole o nositeľoch verejnej správy je pozornosť venovaná nielen štátnej správe na všetkých úrovniach, ale aj samospráve územnej, záujmovej a špeciálnej, ostatným verejnoprávnym korporáciám a inštitúciám a ďalším nositeľom verejnej správy, ale aj rámcovo poskytovateľom služieb vo verejnom záujme. Záverečná kapitola je venovaná premenám a reformám verejnej správy. Všetky kapitola sa pritom opierajú o bohatú faktografiu domácu i zahraničnú. Publikáciu dopĺňa zoznam použitej literatúry, obsahujúci vyše 500 titulov domácich ale najmä zahraničných autorov. Svojim charakterom takto môže učebnica byť vítaným zdrojom informácií a podnetov aj pre širšiu odbornú verejnosť.
Predložená publikácia ponúka prierez problematikou účtovníctva a svojim obsahom je orientovaná na vedenie účtovníctva v rozpočtových organizáciách zriadených obcou a vyšším územným celkom. V úvode poukazuje na základné princípy vedenia účtovníctva a potrebu harmonizácie. Následne sa zameriava na špecifiká financovania v samosprávnych rozpočtových organizáciách a ich účtovné vyjadrenie. Ďalšie časti sú venované jednotlivým účtovým triedam, kde sa vymedzujú základné pojmy a vysvetľujú zápisy vybraných účtovných prípadov. Poslednú časť tvorí účtovná uzávierka, ktorá vymedzuje činnosti spojené s uzatváraním účtovného obdobia a poukazuje na proces zostavenia účtovnej závierky. Rozpočtové organizácie patria k subjektom verejnej správy, ktoré zostavujú iba individuálnu účtovnú závierku, ktorá ale vstupuje do konsolidovanej účtovnej závierky ich zriaďovateľa. Odvíjajúc sa od toho sú záverečné podkapitoly venované aj stručnému vysvetleniu podstaty konsolidácie, potreby auditu a spôsobu zverejňovania údajov z účtovných závierok.
Učebný text nadväzuje na publikáciu „Manuál dobrého spravovania pre budúcich expertov verejných inštitúcií“. Materiál dopĺňa predchádzajúcu vysokoškolskú učebnicu o prípadové štúdie z jednotlivých princípov Good Governance. Prípadové štúdie tematicky kopírujú kapitoly vysokoškolskej učebnice a svojim jedinečným, originálnym a každému autorovi vlastným spôsobom spracovania prípadovej štúdie obohacujú výučbu študijného predmetu zameraného na princípy Good Governance.
Komunikácia je významnou a neoddeliteľnou súčasťou ľudského bytia. Dôležitú rolu zohráva aj v jednotlivých organizáciách výrobného a nevýrobného charakteru. Bez komunikácie by nebolo možné tieto organizácie riadiť a dosahovať stanovené ciele.
Cieľom skrípt bolo spracovať problematiku komunikácie a aplikovať ju na organizácie verejnej správy. Skriptá začínajú rozpracovaním problematiky informácií, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou každého komunikačného procesu. Obsah ďalších kapitol je zameraný na ciele a úlohy komunikácie v organizácii, na jednotlivé druhy komunikácie, na bariéry, ktoré sa môžu v komunikácii vyskytovať. Sú tu naznačené stratégie na zlepšenie komunikačnej účinnosti v organizácii a opísané špecifické komunikačné stratégie, ktoré sa v jednotlivých organizáciách pravidelne vyskytujú.
Dôraz je kladený aj na komunikačné zručnosti manažérov, bez ktorých by nedokázali organizáciu efektívne riadiť a viesť svojich podriadených k dosahovaniu cieľov organizácie.
Vedecká monografia prináša pohľad na problematiku kompetentností u starostov obcí v Slovenskej republike.
V centre záujmu je interpersonálna (sociálna) kompetentnosť charakterizovaná súborom kompetentností (interpersonálnych schopností a zručností) a je tvorená komfortom v sociálnych (interpersonálnych) situáciách, do ktorých starosta vstupuje každodenne pri výkone funkcie. Sociálna (interpersonálna) kompetentnosť je nevyhnutnou schopnosťou akéhokoľvek manažéra.
Manažérom má byť aj starosta, vstupuje do sociálneho prostredia a úroveň zvládania interpersonálnych kompetentností je prediktorom úspešného správania sa v interpersonálnych situáciách. Svojim správaním v týchto situáciách ovplyvňuje vnútorné prostredie obce, zamestnancov obecného úradu, poslancov obecného zastupiteľstva, občanov v obci a tiež externé prostredie, a to pri spolupráci s inými obcami, s vyššími územnými celkami, pri uzatváraní zmlúv a dohôd so súkromnými organizáciami, či predstaviteľmi tretieho sektora.
Ústredným cieľom vedeckej monografie je zameranie sa na problematiku interpersonálnych kompetentností. Pri spracovaní výskumu bolo podstatná otázka - aká je miera zvládania interpersonálnych kompetentností u starostov obcí v Slovenskej republike?
Verejná správa a spoločnosť je vedecký časopis fakulty, ktorý uverejňuje vedecké príspevky, príspevky do diskusie a recenzie obsahovo orientované na teóriu a prax verejnej správy. Poslaním časopisu je publikovať významné výsledky vedeckého výskumu z oblasti verejnej správy a príbuzných disciplín súvisiacich so študijným profilom a vedeckým zameraním fakulty. Časopis vychádza v elektronickej verzii.
Koncepcia, východiská a perspektívy rozvoja územnej samosprávy v SR sa zaoberá moderným riadeným územnej samosprávy, aby boli občania spokojní s územnou samosprávou, ukazuje perspektívy do budúcna a moderné riadenie v koncepcii starostov.
Vysokoškolská učebnica poskytuje ucelený prehľad teoretických východísk, základných myšlienok, koncepcií a súvislostí v problematike cieľov a nástrojov hospodárskej politiky. Učebnica sa zameriava na kombináciu teórie a praxe hospodárskej politiky a sumarizuje reálie v rámci cieľov hospodárskej politiky a jednotlivých druhov politík ako súčasti cyklu verejnej politiky v súčasných demokratických a právnych štátoch. Hospodársku politiku autori vnímajú ako verejnú politiku, ktorá je praktickou činnosťou vlád štátov, a zároveň aj etablovanou teoretickou vednou disciplínou, ktorá má svoje teoretické východiská a koncepcie. Autori hospodársku politiku sledujú aj v jej praktických implikáciách, ktoré sa prejavujú v jednotlivých parciálnych politikách. Vzhľadom na celospoločenskú významnosť a schopnosti ovplyvniť správanie ekonomických subjektov, štátu a verejnej správy, autori upriamujú pozornosť na menovú politiku, fiškálnu politiku, zahranično-obchodnú politiku, stabilizačnú politiku, politiku hospodárskej súťaže a štruktúrnu politiku a na celkové hodnotenie účinnosti hospodárskej politiky. Jednotlivé hospodárske politiky autori rozpracovávajú samostatne, a následne aj v ich vzájomných súvislostiach. Vysokoškolská učebnica je súhrnnou publikáciou približujúcou čitateľovi teóriu a prax hospodárskej politiky v Slovenskej republike a v širšom európskom priestore.
Publikácia je koncipovaná ako interdisciplinárna vedomostná báza zahŕňajúca východiská, spoločné témy a výzvy relevantné pre komunálnu politiku, digitalizáciu na úrovni obcí a miest a témy zelenej transformácie. Hlavnými cieľovými skupinami tejto publikácie sú učitelia a vedeckí pracovníci, študenti vysokých škôl verejnej správy, politických vied a príbuzných odborov a odborníci už pôsobiaci v orgánoch samosprávy obcí alebo miest. Odborníci z rôznych univerzít a výskumných inštitúcií v unikátnom medzinárodnom konzorciu obohacujú vďaka publikácii vedeckú diskusiu, ako aj diskusiu o najnaliehavejších a najrelevantnejších témach týkajúcich sa digitálnej a zelenej transformácie s dôrazom na komunálnu úroveň spravovania.
Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie doktorandov, ktorá sa uskutočnila dňa 17.2.2016 v priestoroch Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach
Obsah zborníka tvoria príspevky účastníkov konferencie Teória a prax verejnej správy: Vedecká konferencia doktorandov uskutočnenej 17. februára 2016 na pôde Fakulty verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Celkovo je v zborníku 29 príspevkov, ktoré sú podľa ich obsahového zamerania rozdelené do politologickej, právnej a sociálno - ekonomickej sekcie. Účastníci konferencie predstavovali príspevky rozmanitých aktuálnych odborných tém spôsobom obohacujúcim súčasnú teóriu a prax verejnej správy. Jednotliví autori do svojich konferenčných príspevkov zároveň zahrnuli mnoho dôležitých postrehov, názorov, skúseností a poznatkov. Všetky publikované príspevky poskytujú priestor pre hlbšiu kvalifikovanú diskusiu.
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie konanej 14.11.2019
Predkladaná publikácia obsahuje príspevky, orientované do prostredia organizácií verejnej správy, ktoré boli autormi prezentované vo forme prednášok. Príspevky boli zamerané na problematiku byrokratických pravidiel uplatňovaných pri rôznych organizačných a politických procesoch a na problematiku vedomostnej organizácie z rôznych uhlov pohľadu. Informácie, ktoré boli diskutované v rámci vedeckej konferencie prispeli k zdôrazneniu potreby zaujímať sa o danú problematiku predovšetkým z interdisciplinárneho rámca. Práve prienik rôznorodých poznatkov a skúseností z mnohých vedných disciplín zaručí komplexnosť poznania skúmanej témy ako v jej šírke, tak i v hĺbke.
Rady by sme touto cestou vyjadrili úprimné poďakovanie celému vedeckému výboru a všetkým recenzentom za ich čas a ochotu podieľať sa na tvorbe a skvalitnení tejto publikácie.
Je nám cťou, že môžeme čitateľom ponúknuť zborník, ktorého obsah je zaujímavý a a informačne bohatý a zároveň dúfame, že bude aj inšpiráciou do ďalšieho výskumu a vytvorí prostredie pre budúce podnetné diskusie.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.