

E-kniha
Anna Čepelová - Darina Koreňová (eds.)
Recenzovaný nekonferenčný zborník s názvom: “Kvalita života občanov - výzvy, determinanty a riešenia” je jedným z výstupov riešenia projektu VEGA č. 1/0055/22 „Význam smart technológií v procese zmierňovania ekonomických a sociálno-psychologických dopadov pandémie COVID-19 na kvalitu života občanov”, ktorý sa rieši na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Fakulte verejnej správy, Katedre ekonomiky a riadenia verejnej správy. Príspevky publikované v tomto zborníku svojim obsahom podporujú výskumnú časť riešiteľov vedeckého projektu. Zároveň vytvárajú odborný a vedecký diapazón pre ďalšie skúmanie a tvorbu vedeckých hypotéz.
Základné informácie:
E-kniha
Taťjana Búgelová - Gabriela Kravčáková (eds.)
Nekonferenčný zborník vedeckých prác nazvaný Hodnota duševnej práce pre organizáciu a spoločnosť je výstupom výskumného grantu VEGA č. 1/0865/08 s názvom Determinanty, kritériá a hodnotenie duševnej práce. Zborník prezentuje výsledky výskumu, teoretických poznatkov a skúseností z praxe zameraných na problematiku hodnoty práce a hodnoty ľudského kapitálu.
Vedecké práce sú tematicky zamerané na hodnotu práce a rozvoj ľudského kapitálu, na rolu a úlohu aktérov participujúcich na tvorbe ľudského kapitálu a jeho hodnote, na procesy determinujúce hodnotu ľudského kapitálu, na jednotlivca v procese práce, na spoločenské a organizačné normy a pravidlá determinujúce hodnotu práce a tiež na možnosti merania a oceňovania hodnoty práce a ľudského kapitálu.
E-kniha
Vysokoškolská učebnica „Sociálna ekonomika a sociálne podnikanie“ predstavuje problematiku sociálnej ekonomiky z komplexného hľadiska a je prvou vysokoškolskou učebnicou zameranou na tému sociálnej ekonomiky na Slovensku. Jej cieľom je prispieť k pochopeniu konceptu sociálnej ekonomiky, jej vývoja, základného pojmového aparátu, legislatívneho ukotvenia a praktických reálií sociálnej ekonomiky a sociálnych podnikov na Slovensku. Učebnica pojednáva o základných legislatívnych princípoch, ktoré je potrebné poznať pri založení sociálneho podniku.
E-kniha
Iveta Jeleňová - Gabriela Kravčáková (eds.)
Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie 16. október 2014, Košice
V polovici októbra 2014 sa uskutočnil druhý ročník konferencie Ľudský kapitál a spoločnosť, organizovaný Katedrou sociálnych štúdií Fakulty verejnej správy Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach v spolupráci s ďalšou katedrou fakulty, a to Katedrou ekonomiky a riadenia verejnej správy. Dnes máte pred sebou zborník zahŕňajúci príspevky prednesené účastníkmi tejto konferencie. Pri jeho príprave sa editorky museli vyrovnať z rôznorodosťou profilácie účastníkov konferencie, premietajúcou sa do prístupu autorov pri spracovaní problematiky, ktorej sa venovali a následne príspevky nechať posúdiť recenzentmi z rôznych odborov. Jednotlivé príspevky sa venujú tradičným témam, ale aj novším a novým témam, reflektujúc aktuálne problémy a otázky týkajúce sa ľudského kapitálu, organizačného správania a predovšetkým, verejnej správy.
Na konferencii sa stretli výskumníci venujúci sa manažmentu, psychológii, politológii, sociálnej práci, sociológii, antropológii, jazykovede, ale aj ľudia, ktorí sa nezaraďujú iba k jednej vednej disciplíne. Bolo zaujímavé vidieť ako na ten istý jav pozerajú ľudia z rôznych disciplín. Konferencia ukázala, že interdisciplinárny prístup môže upozorniť na nedostatky identifikácie a poznania problémov len z pohľadu jednej disciplíny.
E-kniha
Ondrej Mitaľ - Denisa Rovenská - Eliška Župová a kol.
Učebný text nadväzuje na publikáciu „Manuál dobrého spravovania pre budúcich expertov verejných inštitúcií“. Materiál dopĺňa predchádzajúcu vysokoškolskú učebnicu o prípadové štúdie z jednotlivých princípov Good Governance. Prípadové štúdie tematicky kopírujú kapitoly vysokoškolskej učebnice a svojim jedinečným, originálnym a každému autorovi vlastným spôsobom spracovania prípadovej štúdie obohacujú výučbu študijného predmetu zameraného na princípy Good Governance.
E-kniha
Michal Jesenko - Martina Kantorová(eds.)
Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie, ktorá sa uskutočnila dňa 27.11.2015 v priestoroch Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach, Popradská 66, 041 32 Košice
Územná samospráva tvorí neoddeliteľnú súčasť moderného demokratického a právneho štátu. Je vyjadrením snahy o realizáciu úloh na zabezpečenie potrieb územného spoločenstva občanov na tej úrovni, ktorá je im najbližšia. Jedným z dôležitejších nástrojov, ktorými disponujú územné samosprávne celky pri výkone zverených úloh, je právomoc vydávať vo veciach územnej samosprávy a na zabezpečenie úloh vyplývajúcich pre územnú samosprávu zo zákona všeobecne záväzné nariadenia. Tvorba práva na úrovni miest a obcí, resp. vyšších územných celkov je tak integrálnou súčasťou výkonu územnej samosprávy a v konečnom dôsledku vyjadruje jej špecifický charakter ako podstatnej súčasti verejnej správy.
Cieľom vedeckej konferencie organizovanej Katedrou verejnoprávnych disciplín, Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach dňa 27. novembra 2015 bola snaha prezentovať dosiahnuté výsledky vedeckovýskumnej činnosti z oblasti tvorby práva na úrovni miest a obcí, resp. vyšších územných celkov. V rácmci konferencie bol poskytnutý široký priestor pre diskusiu o aktuálnych otázkach komunálnej normotvorby za účasti zástupcov odbornej verejnosti, ako aj prestaviteľov miestnej štátnej správy a územnej samosprávy.
Vedecká konferencia a recenzovaný zborník príspevkov z nej boli realizované ako súčasť riešenia grantového projektu VEGA č. 1/0683/13 pod názvom „Normotvorba obcí vo veciach územnej samosprávy.
Predkladaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie je vyjadrením dlhodobého úsilia Katedry verejnoprávnych disciplín, Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach o riešenie aktuálnych otázok realizácie verejnej správy s osobitným zameraním na problematiku územnej samosprávy.
E-kniha
Cieľom tejto monografie je interpretovať súvislosti vzniku teórie verejnej politiky a základné parametre jej predmetu – verejného záujmu, aktérov a nástrojov – ako aj jej metodologického vybavenie.
Publikácia je zároveň reakciou na súčasný stav rozvoja verejnej politiky a jej teórie u nás v kontexte stavu jej rozvoja vo svete. Dnes, keď existuje v zahraničí už nielen veľmi rozvinutá teória i prax verejnej politiky, je jej sprístupnenie nášmu čitateľovi v celej tejto šírke v podobe domácej produkcie takmer nemožné už aj vzhľadom ku kvantitatívnym parametrom nášho domáceho autorského potenciálu.
Predložené učebné texty obsahujú vybrané témy z teórie štátu, štátovedy, ústavného práva a teórie práva, v takom rozsahu a skladbe, aby poskytovali dostatok informácii študentom pre absolvovanie povinného študijného predmetu Teória štátu a práva, a súčasne vytvorili solídny základ propedeutického charakteru pre nadväzujúce právne študijné predmety.
Autori pri tvorbe učebných textov rešpektovali zaradenie študijného programu „európska verejná správa“ do študijného odboru verejná politika a verejná správa, čo znamená, že ide o neprávnický študijný program a študijný predmet, pre ktorý je učebný text určený, je zaradený do prvého semestra. Študijný program európska verejná správa je naviac špecifický tým, že nadväzujúce právne študijné predmety sa zameriavajú najmä na poznávanie inštitucionálneho fungovania Európskej únie, jej jednotlivých orgánov a práva Európskej únie. Predkladané učebné texty by mali možnú absenciu poznatkov zo slovenského právneho poriadku v nevyhnutnej miere doplniť.
Autori
E-kniha
Vedecká monografia prináša pohľad na problematiku kompetentností u starostov obcí v Slovenskej republike.
V centre záujmu je interpersonálna (sociálna) kompetentnosť charakterizovaná súborom kompetentností (interpersonálnych schopností a zručností) a je tvorená komfortom v sociálnych (interpersonálnych) situáciách, do ktorých starosta vstupuje každodenne pri výkone funkcie. Sociálna (interpersonálna) kompetentnosť je nevyhnutnou schopnosťou akéhokoľvek manažéra.
Manažérom má byť aj starosta, vstupuje do sociálneho prostredia a úroveň zvládania interpersonálnych kompetentností je prediktorom úspešného správania sa v interpersonálnych situáciách. Svojim správaním v týchto situáciách ovplyvňuje vnútorné prostredie obce, zamestnancov obecného úradu, poslancov obecného zastupiteľstva, občanov v obci a tiež externé prostredie, a to pri spolupráci s inými obcami, s vyššími územnými celkami, pri uzatváraní zmlúv a dohôd so súkromnými organizáciami, či predstaviteľmi tretieho sektora.
Ústredným cieľom vedeckej monografie je zameranie sa na problematiku interpersonálnych kompetentností. Pri spracovaní výskumu bolo podstatná otázka - aká je miera zvládania interpersonálnych kompetentností u starostov obcí v Slovenskej republike?
E-kniha
Jana Volochová - Lucia Rožová (eds.)
Recenzovaný zborník príspevkov zo IV. ročníka vedeckej konferencie doktorandov, ktorá sa uskutočnila dňa 13. 02. 2019 v priestoroch Fakulty verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Popradská 66, 040 11 Košice
Obsah zborníka tvoria príspevky účastníkov konferencie Teória a prax verejnej správy: Vedecká konferencia doktorandov uskutočnenej 13. februára 2019 na pôde Fakulty verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Celkovo je v zborníku 28 príspevkov, ktoré sú podľa ich obsahového zamerania rozdelené do politologickej, právnej a sociálno-ekonomickej sekcie.
Účastníci konferencie predstavovali príspevky rozmanitých a aktuálnych odborných tém spôsobom obohacujúcim súčasnú teóriu a prax verejnej správy. Jednotliví autori do svojich konferenčných príspevkov zároveň zahrnuli mnoho dôležitých postrehov, názorov, skúseností a poznatkov. Všetky publikované príspevky poskytujú priestor pre hlbšiu kvalifikovanú diskusiu.
Zostavovateľky
Vysokoškolská učebnica pripravená na pôde Fakulty verejnej správy UPJŠ je primárne určená ako študijná literatúra pre výučbu viacerých študijných predmetov na tejto fakulte, ale aj iných fakultách UPJŠ. Jej obsah zodpovedá porovnateľným učebnicovým dielam vydaným ostatnom desaťročí v Slovenskej republike. Úvodné kapitoly (I Štát a II Forma štátu) sú venované vymedzeniu a obsahovej analýze základných štátovedných pojmov (štát, suverenita štátu, štátny mechanizmus, štátny orgán, forma štátu, forma vlády, forma štátneho zriadenia, štátny režim). V III kapitole označenej nadpisom Demokratický štát autor podrobne analyzuje podstatu demokratického štátu, základné formy výkonu moci v demokratickom štáte a samostatnú podkapitolu venuje volebnému právu. V podobe exkurzu autor približuje aj nedemokratické formy štátu. V nadväzujúcej IV kapitole označenej nadpisom Právny štát autor, zvýrazňujúc organickú väzbu medzi demokratickým a právnym štátom, venuje pozornosť historickému vývoju idey právneho štátu, analýze princípov právneho štátu a základom teórie konštitucionalizmu. Učebnica vyúsťuje do záverečnej kapitoly označenej nadpisom Právne postavenie jednotlivca v demokratickom právnom štáte(ľudské práva a ich ochrana).
Eva Mihaliková - Zuzana Hrabovská
Nestálosť trhového prostredia môže ovplyvniť finančnú situáciu v podniku. Preto je základom jeho úspešnej adaptácie vykonávanie objektívnych finančných analýz a hodnotení vlastných finančných možností. Na základe toho je nevyhnutné poznať systém kvalitatívnych finančných ukazovateľov, prostredníctvom ktorých dokážeme posúdiť finančnú situáciu a výkonnosť. Učebné texty poukazujú aj na výpočet konkrétnych ukazovateľov, identifikáciu vzájomných vzťahov medzi ukazovateľmi a ich dynamiku, vyjadrujúcu tendencie vo vývoji finančnej situácie v časovom horizonte.
Autorky
E-kniha
Richard Geffert - Denisa Rovenská
Sociálna spravodlivosť ako kľúčová hodnota sociálnej politiky predstavuje neoddeliteľnú súčasť systému sociálneho zabezpečenia každého demokratického a právneho štátu Západnej civilizácie. Vedecká monografia sa zameriava na sociálnu spravodlivosť v starobnom dôchodkovom systéme Slovenskej republiky v časovom diapazóne 2004 - 2022. Pozornosť je dominantne zameraná na II., tzv. kapitalizačný dôchodkový pilier. Ciele vedeckej monografie korešpondujú s vybranými cieľmi formulovanými v rámci riešenia vedeckého projektu VEGA 1/0290/20Sociálna spravodlivosť a starobné dôchodkové sporenie v Slovenskej republike. Hlavným cieľom monografie je identifikovať vnímanie sociálnej spravodlivosti v kapitalizačnom pilieri starobného dôchodkového sporenia cez hodnotové orientácie sporiteľov pri rozhodovaní sa o investovaní vo fondoch II. piliera, ako modeloch vytvorených relevantnými politickými reprezentáciami v Slovenskej republike.
Táto kniha je určená študentom spoločenských a behaviorálnych vied, zvlášť odborom, ako verejná politika a verejná správa, politológia, ale aj sociológia, či história a filozofia. Mnohé informácie v nej sú zaujímavé aj pre študentov humanitných odborov a filozofických či pedagogických fakúlt. Explicitne je určená k predmetom Sociálna politika a Európska sociálna politika, tiež ako základ k predmetu Aplikovaná sociálna politika pre odbory verejná politika a verejná správa a európska verejná správa fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ponúka množstvo informácií o sociálnej politike, ako aplikovanej vednej disciplíne, ktorá je predovšetkým vedou pre prax (nie výskumom pre výskum). Vznikla sumarizáciou a syntézou mnohých domácich aj zahraničných autorov z rôznych vedných disciplín – politológia, ekonómia, právo, sociológia, ale aj sociálna práca či filozofia. Ponúka multiparadigmatický pohľad na sociálnu politiku Západnej civilizácie s jej axiologickým fundamentom, ktorý má svoj základ v historickom odkaze Starovekého Grécka, skrz kresťanstvo; predovšetkým kresťanské sociálne učenie, až po postmodernú polyparadigmatickú súčasnosť nového storočia a tisícročia. Je rozdelená do šestnástich základných kapitol, ktoré postupne predstavujú sociálnu politiku od jej základných charakteristík a pojmov, cez aktérov a historický development, až po jej šesť základných integrálnych súčastí.
E-časopis
Michal Jesenko (vedecký redaktor) - Eva Mihalíková - Darina Koreňová
Verejná správa a spoločnosť je vedecký časopis fakulty, ktorý uverejňuje vedecké príspevky, príspevky do diskusie a recenzie obsahovo orientované na teóriu a prax verejnej správy. Poslaním časopisu je publikovať významné výsledky vedeckého výskumu z oblasti verejnej správy a príbuzných disciplín súvisiacich so študijným profilom a vedeckým zameraním fakulty. Časopis vychádza v elektronickej verzii.
E-kniha
Téma našej výskumnej úlohy rovnakého názvu VEGA 1/0757/17 bola založená na otázke – a bola rovnako definovaná v schválenom projekte – ako môže verejná správa ako jeden z poskytovateľov verejných služieb pôsobiť čo najefektívnejšie v prospech zabezpečenia týchto služieb z hľadiska (miesta trvalého pobytu) občanov.
To môže byť urobené s určitou optimalitou v štruktúre verejnej správy, primárne na miestnej, ale aj na nadmestnej úrovni, napríklad regionálnej. Ak napríklad je sídelná štruktúra príliš rozdrobená, alebo naopak regionálna štruktúra je príliš agregovaná (alebo dokonca príliš fragmentovaná), musia byť hľadané rôzne alternatívne riešenia, ktoré sú racionálne a optimálne pre uspokojenie občanov a ktoré nebudú plýtvacie verejnými zdrojmi.
Pri tom sa tiež otvorene pýtame, ako sa systém orgánov štátnej správy a orgánov miestnej samosprávy odráža v tejto štruktúre (v prípade známych rozdielov v ich fungovaní v oboch režimoch, alebo v režime delegovaného výkonu štátnej správy), vrátane podmienok financovania týchto služieb ako verejných služieb.
E-kniha
Gabriel Eštok - Gabriela Szabariová - Matúš Béreš (eds.)
Predkladané dielo je zborníkom článkov z vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov, ktorá sa uskutočnila v dňoch 12. – 13. mája 2016 na Katedre politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Cieľom predkladaného zborníka príspevkov je priblížiť predovšetkým mladej generácii vedcov spoločenskovedného prostredia výstupy z výskumov mladých vedcov a študentov zo Slovenska i zo zahraničia. Viaceré články sú integrálnou súčasťou kvalifikačných výskumov svojich autorov.
Zborník pozostáva z 22 článkov v slovenskom, českom i anglickom jazyku a je možné ich rozdeliť do štyroch tematických okruhov. Príspevky s medzinárodnou, resp. nadnárodnou tematikou sa zaoberajú globalizáciou, problematikou kontrakultúry, medzinárodným terorizmom a extrémizmom a postavením Európskej únie v Arktíde.
Témou textov dotýkajúcich sa situácie na Slovensku a zároveň v zahraničí je reforma sektora bezpečnosti na Slovensku i v Rumunsku, problematika vysporiadania sa s totalitnou minulosťou v štátoch Vyšehradskej skupiny a vývoj financovania školstva v Česku i na Slovensku od roku 1919. V prípade zamerania sa autorov na dianie na Slovensku môžeme v predkladanom zborníku nájsť príspevky zaoberajúce sa postavením Košického richtára, analyzovaním prvého veľkého politického konfliktu počas vládnutia V. Mečiara na Slovensku, situáciou súčasnej slovenskej pravice, občianskeho sektora, úlohou Rómov pri tvorbe politického prostredia na Slovensku, problematikou miestnych akčných skupín i postojmi študentov ošetrovateľstva k eutanázii. Predkladaný zborník obsahuje tiež štyri príspevky zamerané teoreticky/filozoficky.
Autori sa v nich zaoberajú otázkami sociálneho štátu, sociálnej spravodlivosti, demokratickými teóriami a transformáciou ľudskej prirodzenosti v ére tzv. postčloveka.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.