Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Práca a kariéra vysokoškolského učiteľa

E-kniha

Gabriela Kravčáková - Jana Lukáčová - Taťjana Búgelová

Vedecká monografia je zameraná na problematiku práce a kariéry vysokoškolského učiteľa a tematicky je rozdelená na tri relatívne nezávislé štúdie.

Prvá štúdia, ktorá sa sústreďuje na charakteristiku práce učiteľov, opisuje širšie teoretické východiská a definuje základné pojmy v súvislosti s prácou. Tiež poskytuje analýzu práce vysokoškolského učiteľa, pričom bolo identifikovaných viacero nedostatkov. Výskumné zistenia preukázali signifikantné rozdiely v časovej náročnosti pracovných úloh vykonávaných učiteľmi a tiež v percipovanej významnosti týchto úloh. Učitelia využívajú fond pracovného času nad 100 % a možno očakávať, že populácia učiteľov považuje svoje pracovné úlohy za skôr významné až rozhodne významné. Existuje vzťah medzi odhadovanou časovou náročnosťou niektorých pracovných úloh a percipovanou významnosťou týchto úloh.

Na základe zistení sú formulované závery a návrhy intervenčných opatrení a je prezentovaný konštrukt kľúčových kompetentností vysokoškolského učiteľa, ktoré tvoria základné, sociálne, pedagogické, vedecko-výskumné a manažérske kompetentnosti.

Druhá štúdia analyzuje mieru spokojnosti, sebauplatnenia, kompetencií v práci učiteľov a prestíž učiteľskej profesie vzhľadom k rodu, akademickej hodnosti, služobnej seniorite a pôsobeniu v konkrétnom vednom odbore.

Tretia štúdia, ktorá spracováva tematiku kariéry učiteľa, poskytuje prehľad teoretických východísk kariéry. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-7097-927-3

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Gabriela Kravčáková - Jana Lukáčová - Taťjana Búgelová
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
326
Dostupné od:
15.12.2011
Rok vydania:
2011
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Fakulta verejnej správy
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Jarná škola doktorandov 2022

E-kniha

E-kniha

Peter Fedoročko (eds.)

V rámci 8. ročníka celouniverzitného podujatia Jarná škola doktorandov UPJŠ, ktoré sa bude konať v termíne od 14. – 17. júna 2022 v Liptovskom Jáne, odznie v rámci odborného programu šesť plenárnych prednášok významných vedeckých odborníkov z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a zo zahraničia a uskutoční sa jeden workshop .V  sekcii spoločenskovedných a humanitných vied (FVS/PrávF/FF) odprezentuje svoje príspevky 22 doktorandov z Fakulty verejnej správy, Právnickej a Filozofickej fakulty a v sekcii lekárskych a prírodných vied (LF/PF) 26 doktorandov z Lekárskej a Prírodovedeckej fakulty. Súčasťou odborného programu podujatia bude panelová diskusia s vedením Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Komunikácia v organizácii

E-kniha

E-kniha

Helena Harausová

Komunikácia je významnou a neoddeliteľnou súčasťou ľudského bytia. Dôležitú rolu zohráva aj v jednotlivých organizáciách výrobného a nevýrobného charakteru. Bez komunikácie by nebolo možné tieto organizácie riadiť a dosahovať stanovené ciele.

Cieľom skrípt bolo spracovať problematiku komunikácie a aplikovať ju na organizácie verejnej správy. Skriptá začínajú rozpracovaním problematiky informácií, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou každého komunikačného procesu. Obsah ďalších kapitol je zameraný na ciele a úlohy komunikácie v organizácii, na jednotlivé druhy komunikácie, na bariéry, ktoré sa môžu v komunikácii vyskytovať. Sú tu naznačené stratégie na zlepšenie komunikačnej účinnosti v organizácii a opísané špecifické komunikačné stratégie, ktoré sa v jednotlivých organizáciách pravidelne vyskytujú.

Dôraz je kladený aj na komunikačné zručnosti manažérov, bez ktorých by nedokázali organizáciu efektívne riadiť a viesť svojich podriadených k dosahovaniu cieľov organizácie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Územná samospráva a tvorba práva

E-kniha

E-kniha

Michal Jesenko - Martina Kantorová(eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie, ktorá sa uskutočnila dňa 27.11.2015 v priestoroch Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach, Popradská 66, 041 32 Košice

Územná samospráva tvorí neoddeliteľnú súčasť moderného demokratického a právneho štátu. Je vyjadrením snahy o realizáciu úloh na zabezpečenie potrieb územného spoločenstva občanov na tej úrovni, ktorá je im najbližšia. Jedným z dôležitejších nástrojov, ktorými disponujú územné samosprávne celky pri výkone zverených úloh, je právomoc vydávať vo veciach územnej samosprávy a na zabezpečenie úloh vyplývajúcich pre územnú samosprávu zo zákona všeobecne záväzné nariadenia. Tvorba práva na úrovni miest a obcí, resp. vyšších územných celkov je tak integrálnou súčasťou výkonu územnej samosprávy a v konečnom dôsledku vyjadruje jej špecifický charakter ako podstatnej súčasti verejnej správy.
Cieľom vedeckej konferencie organizovanej Katedrou verejnoprávnych disciplín, Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach dňa 27. novembra 2015 bola snaha prezentovať dosiahnuté výsledky vedeckovýskumnej činnosti z oblasti tvorby práva na úrovni miest a obcí, resp. vyšších územných celkov. V rácmci konferencie bol poskytnutý široký priestor pre diskusiu o aktuálnych otázkach komunálnej normotvorby za účasti zástupcov odbornej verejnosti, ako aj prestaviteľov miestnej štátnej správy a územnej samosprávy.
Vedecká konferencia a recenzovaný zborník príspevkov z nej boli realizované ako súčasť riešenia grantového projektu VEGA č. 1/0683/13 pod názvom „Normotvorba obcí vo veciach územnej samosprávy.
Predkladaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie je vyjadrením dlhodobého úsilia Katedry verejnoprávnych disciplín, Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach o riešenie aktuálnych otázok realizácie verejnej správy s osobitným zameraním na problematiku územnej samosprávy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Byrokracia verzus vedomostná organizácia v...

E-kniha

E-kniha

Denisa RovenskáEliška Župová (eds.)

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie konanej 14.11.2019

Predkladaná publikácia obsahuje príspevky, orientované do prostredia organizácií verejnej správy, ktoré boli autormi prezentované vo forme prednášok. Príspevky boli zamerané na problematiku byrokratických pravidiel uplatňovaných pri rôznych organizačných a politických procesoch a na problematiku vedomostnej organizácie z rôznych uhlov pohľadu. Informácie, ktoré boli diskutované v rámci vedeckej konferencie prispeli k zdôrazneniu potreby zaujímať sa o danú problematiku predovšetkým z interdisciplinárneho rámca. Práve prienik rôznorodých poznatkov a skúseností z mnohých vedných disciplín zaručí komplexnosť poznania skúmanej témy ako v jej šírke, tak i v hĺbke.

Rady by sme touto cestou vyjadrili úprimné poďakovanie celému vedeckému výboru a všetkým recenzentom za ich čas a ochotu podieľať sa na tvorbe a skvalitnení tejto publikácie.

Je nám cťou, že môžeme čitateľom ponúknuť zborník, ktorého obsah je zaujímavý a a informačne bohatý a zároveň dúfame, že bude aj inšpiráciou do ďalšieho výskumu a vytvorí prostredie pre budúce podnetné diskusie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Vybrané kapitoly z verejných financií II.

E-kniha

E-kniha

Darina Koreňová

Táto vysokoškolská učebnica je prioritne určená pre študentov Fakulty verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ale môže byť vhodným informačným zdrojom pre študentov iných fakúlt či odborov so zameraním na verejnú správu, verejné financie a ekonomiku verejného sektora. Učebnica môže slúžiť nielen ako učebný materiál pri vysokoškolskom vzdelávaní, ale aj ako užitočná pomôcka pre odbornú verejnosť. Pracovníci štátnej správy a územnej samosprávy, ale aj pre subjekty neziskového a súkromného sektora môžu poznatky z nej využiť v každodennej praxi.

Učebnica je rozdelená do siedmich kapitol. Cieľom učebnice je zrozumiteľným spôsobom objasniť základné pojmy ako fiškálny federalizmus, fiškálna decentralizácia, rozpočet územnej samosprávy, jeho príjmy a výdavky. Učebnica čitateľovi ďalej priblíži i financovanie dôležitých odvetví, ktorými sú školstvo, zdravotníctvo a doprava.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Teória a prax verejnej správy (2018)

E-kniha

E-kniha

Vladimíra Žofčinová (ed.)

Recenzovaný zborník príspevkov z 3. ročníka vedeckej konferencie doktorandov s medzinárodnou účasťou 15. február 2018

Dňa 15. februára 2018 sa v priestoroch Fakulty verejnej správy Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach konal v poradí II. ročník vedeckej konferencie doktorandov na tému: „Teória a prax verejnej správy“. Prvý krát malo uvedené vedecké podujatie medzinárodný rozmer, keďže sa na ňom zúčastnili doktorandi z partnerských vysokých škôl (fakúlt) z Českej republiky a Poľskej republiky, ktorí doplnili účastníkov 6 slovenských fakúlt.
Konferencia, ako tradične, prebiehala po krátkom spoločnom otvorení, na ktorom sa účastníkom prihovorila dekanka fakulty doc. JUDr. Mária Hencovská, CSc., v troch sekciách – politologickej, právnej a sociálno-ekonomickej. Každý z prednášajúcich prezentoval počas vystúpenia doterajšie výsledky svojej vedeckej práce v rozsahu zodpovedajúcom názvu a obsahu jeho príspevku. Podujatie malo vedecko-diskusný charakter, keďže po každom vystúpení, resp. skupine vystúpení podobného obsahového zamerania, nasledovala diskusia moderovaná jedným z odborných garantov konferencie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Understanding Digital and Green Municipalities...

E-kniha

E-kniha

Silvia Ručinská - Josef Bernhart - Franziska Cecon - George Cornel Dumitrescu (eds.)

Publikácia je koncipovaná ako interdisciplinárna vedomostná báza zahŕňajúca východiská, spoločné témy a výzvy relevantné pre komunálnu politiku, digitalizáciu na úrovni obcí a miest a témy zelenej transformácie. Hlavnými cieľovými skupinami tejto publikácie sú učitelia a vedeckí pracovníci, študenti vysokých škôl verejnej správy, politických vied a príbuzných odborov a odborníci už pôsobiaci v orgánoch samosprávy obcí alebo miest. Odborníci z rôznych univerzít a výskumných inštitúcií v unikátnom medzinárodnom konzorciu obohacujú vďaka publikácii vedeckú diskusiu, ako aj diskusiu o najnaliehavejších a najrelevantnejších témach týkajúcich sa digitálnej a zelenej transformácie s dôrazom na komunálnu úroveň spravovania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Kvalita života občanov - výzvy, determinanty a...

E-kniha

E-kniha

Anna Čepelová - Darina Koreňová (eds.)

Recenzovaný nekonferenčný zborník s názvom: “Kvalita života občanov - výzvy, determinanty a riešenia” je jedným z výstupov riešenia projektu VEGA č. 1/0055/22 „Význam smart technológií v procese zmierňovania ekonomických a sociálno-psychologických dopadov pandémie COVID-19 na kvalitu života občanov”, ktorý sa rieši na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Fakulte verejnej správy, Katedre ekonomiky a riadenia verejnej správy. Príspevky publikované v tomto zborníku svojim obsahom podporujú výskumnú časť riešiteľov vedeckého projektu. Zároveň vytvárajú odborný a vedecký diapazón pre ďalšie skúmanie a tvorbu vedeckých hypotéz.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Public Administration as a Provider of Public...

E-kniha

E-kniha

Stanislav Konečný

Téma našej výskumnej úlohy rovnakého názvu VEGA 1/0757/17 bola založená na otázke – a bola rovnako definovaná v schválenom projekte – ako môže verejná správa ako jeden z poskytovateľov verejných služieb pôsobiť čo najefektívnejšie v prospech zabezpečenia týchto služieb z hľadiska (miesta trvalého pobytu) občanov.

To môže byť urobené s určitou optimalitou v štruktúre verejnej správy, primárne na miestnej, ale aj na nadmestnej úrovni, napríklad regionálnej. Ak napríklad je sídelná štruktúra príliš rozdrobená, alebo naopak regionálna štruktúra je príliš agregovaná (alebo dokonca príliš fragmentovaná), musia byť hľadané rôzne alternatívne riešenia, ktoré sú racionálne a optimálne pre uspokojenie občanov a ktoré nebudú plýtvacie verejnými zdrojmi.

Pri tom sa tiež otvorene pýtame, ako sa systém orgánov štátnej správy a orgánov miestnej samosprávy odráža v tejto štruktúre (v prípade známych rozdielov v ich fungovaní v oboch režimoch, alebo v režime delegovaného výkonu štátnej správy), vrátane podmienok financovania týchto služieb ako verejných služieb.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Aktuálne výzvy a problémy verejnej správy II.

E-kniha

E-kniha

Drahomíra Ondrová - Veronika Džatková(eds.)

Perspektívy komunálnej politiky na Slovensku po voľbách v roku 2014

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 28. mája 2015 v Košiciach

Dňa 28. mája 2015 zorganizovala Katedra verejnej politiky a verejnej správy v spolupráci s organizačným a vedeckým výborom vedeckú konferenciu s medzinárodnou účasťou s názvom „Aktuálne výzvy a problémy verejnej správy II. - Perspektívy komunálnej politiky na Slovensku po voľbách v roku 2014“.

Konferencia svojim obsahom nadväzovala na konferenciu „Aktuálne problémy a výzvy verejnej správy I.“, ktorá bola realizovaná 21. novembra 2012 a položila základy pre cyklus konferencií venovaných tak závažnej problematike akou je verejná správa. Konferencia bola zameraná na širokú oblasť problémov spojených s verejnou správou z pohľadu jej chápania ako akademickej disciplíny v spojitosti s politológiou, právom, etickým aspektom, ekonómiou, elektronizáciou a riadením verejnej správy a zameraním sa na perspektívy komunálnej politiky.

Autori vo svojich príspevkoch nezostávali len v rovine teoretickej a deskriptívno všeobecnej, no existujúce problémy sa snažili riešiť formulovaním návrhov a možných spôsobov ich riešenia v aplikácii na prax verejnej správy. Autori i zostavovatelia veria, že zborník príspevkov bude mať pozitívny prínos nielen pre teoretikov a študentov Fakulty verejnej správy, ale aj pre predstaviteľov a odborníkov z praxe, ktorí sú každodenne konfrontovaní s problematikou verejnej správy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Základy štátovedy

17,14 €
Dostupnosť: 40 Na sklade

Ladislav Orosz

Vysokoškolská učebnica pripravená na pôde Fakulty verejnej správy UPJŠ je primárne určená ako študijná literatúra pre výučbu viacerých študijných predmetov na tejto fakulte, ale aj iných fakultách UPJŠ. Jej obsah zodpovedá porovnateľným  učebnicovým dielam vydaným ostatnom desaťročí v Slovenskej republike. Úvodné kapitoly (I Štát a II Forma štátu) sú venované vymedzeniu a obsahovej analýze základných štátovedných pojmov (štát, suverenita štátu, štátny mechanizmus, štátny orgán, forma štátu, forma vlády, forma štátneho zriadenia, štátny režim). V III kapitole označenej nadpisom Demokratický štát autor podrobne analyzuje podstatu   demokratického    štátu,   základné   formy   výkonu   moci  v demokratickom   štáte a samostatnú podkapitolu venuje volebnému právu. V podobe exkurzu autor približuje aj nedemokratické formy štátu. V nadväzujúcej IV kapitole označenej nadpisom Právny štát autor, zvýrazňujúc organickú väzbu medzi demokratickým a právnym štátom, venuje pozornosť historickému vývoju idey právneho štátu, analýze princípov právneho štátu a základom teórie konštitucionalizmu. Učebnica vyúsťuje do záverečnej kapitoly označenej nadpisom Právne postavenie jednotlivca v demokratickom právnom štáte(ľudské práva a ich ochrana).

ПРИКЛАДИ ПЕРЕДОВОЇ ПРАКТИКИ НАЛЕЖНОГО...

E-kniha

E-kniha

Ondrej Mitaľ - Eliška Župová a kol.

Učebný text nadväzuje na publikáciu Manuál dobrého spravovania pre budúcich expertov verejných inštitúcií“. Materiál dopĺňa predchádzajúcu vysokoškolskú učebnicu o prípadové štúdie z jednotlivých princípov Good Governance. Prípadové štúdie tematicky kopírujú kapitoly vysokoškolskej učebnice a svojim jedinečným, originálnym a každému autorovi vlastným spôsobom spracovania prípadovej štúdie obohacujú výučbu študijného predmetu zameraného na princípy Good Governance.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

ПОСІБНИК З НАЛЕЖНОГО УРЯДУВАННЯ ДЛЯ МАЙБУТНІХ...

E-kniha

E-kniha

Ondrej Mitaľ - Eliška Župová a kol.

Vysokoškolská učebnica je prvou z dvoch publikácii pripravovaných pre novovytvorený študijný predmet „Kompetentnosti kapacít verejných inštitúcií“, realizovaný v rámci aktivity „Spolupráca verejných inštitúcií pri vzdelávaní mladých ľudí“ projektu „Budúcnosť verejnej správy“ (Future of Public Administration-FoPA), ktorý je realizovaný v programe Dobré spravovanie a cezhraničná spolupráca, spolufinancovaný z Finančného mechanizmu EHP a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Dôsledné naplnenie koncepcie Good Governance však vyžaduje hĺbkové pochopenie aspektov, ktoré sú v praxi spojené s uplatňovaním jednotlivých princípov Good Governance. Predkladaná vysokoškolská učebnica Manuál dobrého spravovania pre budúcich expertov verejných inštitúciímá ambíciu obsahovo napĺňať 12 princípov Good Governance.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Občianstvo v kontexte etiky starostlivosti

E-kniha

E-kniha

Adriana Jesenková

Učebnica Občianstvo v kontexte etiky starostlivosti sa snaží predstaviť študentkám a študentom humanitných a spoločenskovedných odborov aktuálne otázky občianstva z perspektívy špecifickej morálno-filozofickej teórie, a to feministickej morálnej filozofie, konkrétne feministickej etiky starostlivosti. Tradične je totiž téma  občianstva a otázky s ňou späté vnímaná a skúmaná ako téma politického myslenia a politickej teórie. O občianstve uvažujeme dominantne ako o politickej kategórii, ktorá má byť predmetom skúmania najmä politických vied, prípadne spoločenskovedných disciplín. Minulosť aj aktuálna súčasnosť nás vyzývajú premýšľať o občianstve v súvislosti s ľudskosťou a spolupatričnosťou, a teda z morálnej perspektívy. Chápať občianstvo len ako politickú kategóriu a politickú inštitúciu je nedostatočné. Konceptuálne oddelenie politiky od morálky a etiky má za dôsledok, že máme ťažkosti s pochopením občianstva ako morálne relevantnej kategórie a ako etickej hodnoty. To nám následne bráni dôsledne kriticky analyzovať predpoklady, ktoré stoja v základoch nášho chápania občianstva, a napokon, aj identifikovať príčiny a faktory, ktoré prispievajú k zlyhávaniu občianskej spoločnosti, nedostatkom a deficitom v uplatňovaní občianstva ako vízie postavenej na slobode, rovnosti a solidarite. Aby sme teda dokázali brať morálku a jej argumenty vážne, potrebujeme o oboch premýšľať kontextuálne ako o vzájomne prepojených oblastiach života. Uvedená učebnica sa snaží priniesť alternatívny pohľad na občianstvo, ktorý sa opiera o feministickú kritiku kľúčových kategórií a pojmov spojených s občianstvom, ako sú sloboda, autonómia, rovnosť, univerzálne práva, demokracia, spravodlivosť alebo solidarita. Súčasná feministická etika starostlivosti predstavuje jeden z inšpiratívnych spôsobov, ako otázky politiky, moci a morálky chápať ako vzájomne sa podmieňujúce a prepletené. Učebnica tak objasňuje hodnoty späté s demokratickým občianstvom,  a zároveň potenciál feministickej etiky starostlivosti ako analytického, evaluačno-kritického a aplikačného nástroja pre porozumenie a skúmanie pojmu občianstva a praxe občianstva ako starostlivej praxe a praxe starostlivosti o dobrý život v občianskej spoločnosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.