0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Teória a prax verejnej správy (2019)

E-kniha

Jana VolochováLucia Rožová (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov zo IV. ročníka vedeckej konferencie doktorandov, ktorá sa uskutočnila dňa 13. 02. 2019 v priestoroch Fakulty verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Popradská 66, 040 11 Košice

Obsah zborníka tvoria príspevky účastníkov konferencie Teória a prax verejnej správy: Vedecká konferencia doktorandov uskutočnenej 13. februára 2019 na pôde Fakulty verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Celkovo je v zborníku 28 príspevkov, ktoré sú podľa ich obsahového zamerania rozdelené do politologickej, právnej a sociálno-ekonomickej sekcie.

Účastníci konferencie predstavovali príspevky rozmanitých a aktuálnych odborných tém spôsobom obohacujúcim súčasnú teóriu a prax verejnej správy. Jednotliví autori do svojich konferenčných príspevkov zároveň zahrnuli mnoho dôležitých postrehov, názorov, skúseností a poznatkov. Všetky publikované príspevky poskytujú priestor pre hlbšiu kvalifikovanú diskusiu.

Zostavovateľky

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-724-1

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Jana Volochová - Lucia Rožová
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
238
Dostupné od:
4.4.2019
Rok vydania:
2019
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Fakulta verejnej správy
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Organizačné správanie

E-kniha

E-kniha

Gabriela Kravčáková a kol.

Druhé prepracované a doplnené vydanie vysokoškolskej učebnice Organizačné správanie je dielom medzinárodného autorského kolektívu. Autori sú vysokoškolskými učiteľmi dvoch slovenských a dvoch českých univerzít. Zámerom autorov bolo spracovať problémové okruhy organizačného správania komplexne. Vysokoškolská učebnica je doplnená o 10 kapitol, ostatné kapitoly sú výrazne prepracované. Učebnica je tematicky rozdelená do piatich častí. Prvá časť spracováva problematiku organizačného správania ako vednej disciplíny. Organizačné správanie je teoreticky vymedzené, je uvedený predmet tejto vednej disciplíny, vzťah k iným vedám, historické a vedecké základy organizačného správania. Prezentované sú poznatky o formálnych organizáciách a byrokracii. Záver prvej časti vysokoškolskej učebnice je venovaný spoločenskovednému výskumu a sociálnemu auditu v organizáciách. Druhá časť je nazvaná Individuálne aspekty organizačného správania a sú tu zaradené témy osobnosť, práca a jej rola v živote človeka, pracovná spokojnosť, pracovná motivácia, lojalita zamestnancov. Táto časť je doplnená o problematiku osobnosti, kompetentnosti a moci manažéra a o problematiku pracovnej kariéry. Interpersonálna interakcia a skupinové procesy v organizácii je názov tretej časti učebnice. Zaradené sú tu kapitoly ako napr. pracovná skupina, tím a tímové roly, vedenie zamestnancov a jeho účinky na osobnosť človeka, komunikácia, riadenie pracovného výkonu, priateľstvá a osamelosť v organizácii. Táto časť bola doplnená o problematiku interkultúrnej komunikácie v medzinárodnom organizačnom kontexte, konfliktov na pracovisku a nežiaduceho správania sa zamestnancov. Štvrtá, doplnená časť učebnice je nazvaná Zdroje a prostriedky zabezpečovania pracovníkov a sú tú zaradené témy ako je externá a interná mobilita pracovníkov, personálny marketing, nezamestnaní ako potenciálny zdroj pracovnej sily a talent manažment. Piata časť má názov Organizácia ako kultúra a organizačná dynamika. Autori do tejto časti zaradili témy ako napr. organizačná kultúra a spoločenská zodpovednosť organizácií a doplnili témy etika na pracovisku, manažment zmien a radikálna zmena – reengineering. Vysokoškolská učebnica prezentuje aktuálne teoretické poznatky a prezentuje tiež výsledky relevantných výskumov. Obsah kapitol dopĺňajú príklady z praxe organizácií. V závere každej kapitoly sú uvedené otázky na zamyslenie a úlohy, ktoré študentom a odbornej verejnosti umožnia vyskúšať si aplikovať teoretické poznatky pri riešení praktických úloh. Táto vysokoškolská učebnica vychádza s podporou projektu KEGA č. 013UPJŠ-4/2013 s názvom Organizačné správanie – vysokoškolská učebnica pre povinný predmet nového študijného programu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Dejiny verejnej správy

E-kniha

E-kniha

Stanislav Konečný – Ivan Halász

Vysokoškolská učebnica Dejiny verejnej správy je svojou koncepciou i rozsahom doposiaľ najvýznamnejším a unikátnym textom tohto zamerania, publikovaným na Slovensku. Je zameraná na vývoj spravovania od antiky takmer až po súčasnosť. Venuje sa takým jednotlivým etapám, ako bola správa patrimoniálna, stavovská, absolutistická, napoleonská, konštitučná, totalitná a sovietska až po demokratickú, pričom si všíma nielen organizáciu správy a spravovania na centrálnej úrovni, ale aj na regionálnej a miestnej. Vývoj verejnej správy vníma v súvislostiach vývoja právnych, ekonomických, sociálnych i politických systémov. Aj keď takmer každá kapitola vyúsťuje do charakteristík vývoja verejnej správy v danej etape na území Slovenska, vždy je rámcovaná všeobecnými charakteristikami európskeho vývoja ako aj vývoja v niektorých ďalších relevantných krajinách. Publikácia má dobre usporiadanú a prehľadnú štruktúru, je písaná prístupným štýlom a jazykom, takže môže nájsť svojich čitateľov okrem vysokoškolských študentov aj v radoch širokej odbornej ale aj laickej verejnosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Organizačné správanie - cvičebnica

E-kniha

E-kniha

Gabriela Kravčáková a kol.

Vysokoškolská cvičebnica Organizačné správanie obsahovo dopĺňa vysokoškolskú učebnicu s rovnakým názvom a dotvára celkový pohľad na problematiku správania sa ľudí v organizáciách s ohľadom na klasické prístupy i nové trendy v predmetnej problematike.

Jej autorky a autori sú vysokoškolskými pedagógmi, vedecko-výskumnými pracovníkmi dvoch slovenských a dvoch českých univerzít a svoje texty tvorili na základe analýz a komparácií teoretických poznatkov z domácich i zahraničných zdrojov, výsledkov výskumov, ale aj monitorovania požiadaviek hospodárskej praxe, kladených na správanie zamestnancov v organizáciách. Predkladaná publikácia má 26 samostatných kapitol so zameraním na prácu, osobnosť, pracovné skupiny a tímy, tímové roly, komunikáciu v organizácii, sociálne, komunikačné a manažérske spôsobilosti, sociálny audit, pracovnú spokojnosť a motiváciu, lojalitu v organizácii, organizačnú kultúru, spoločenskú zodpovednosť v organizácii, talent manažment, riadenie pracovného výkonu, učenie a učiacu sa organizáciu, negatívne javy na pracovisku, nezamestnanosť ako sociálny problém, akceptovanie rizika v organizácii, systém strategického vyladenia organizácie a empirický spoločenskovedný výskum. Každá kapitola obsahuje stručný súhrn informácií k vybranej téme, tézy a otázky na zopakovanie a aktivity s úlohami, v rámci ktorých sú využité inovatívne a kreatívne metódy výučby (prípadové štúdie, hranie rolí, mentálne mapovanie a pod.) s ohľadom na zvýšenie aktívnej participácie študentov, resp. iných účastníkov, aktérov, participantov pri riešení aktuálnych otázok a problémov z praxe.

Cvičebnica teda môže slúžiť nielen ako učebný materiál pri vysokoškolskom vzdelávaní, ale aj ako užitočná pomôcka pri rozličných outdoorových či indoorových tréningových aktivitách v rámci procesu vzdelávania v organizáciách, resp. pri interakcii akademickej teórie a hospodárskej praxe.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Prílohy (zip)

Motivácia – pracovná spokojnosť – výkonnosť a...

E-kniha

E-kniha

Helena Harausová

Hlavným cieľom publikácie bolo zistiť vplyv motivácie a pracovnej spokojnosti na výkonnosť a výkon zamestnancov organizácií verejnej správy. Čiastkovými cieľmi publikácie bolo vypracovať teoretické východiská o motivácii, pracovnej spokojnosti, výkonnosti a výkonu a ich vzájomného vzťahu; navrhnúť intervenčné opatrenia vyplývajúce z výsledkov výskumu.
Obsah práce môže prispieť čiastkovými zisteniami k pochopeniu pracovnej motivácie a výkonnosti. Publikácia je určená kruhu odborníkov, ktorí sa predmetnou problematikou zaoberajú - manažérom ľudských zdrojov a teoretikom manažmentu ľudských zdrojov.
Práca sa skladá z dvoch nosných častí. V prvej, teoretickej časti je spracovaný súčasný stav riešenej problematiky doma a v zahraničí, pričom dôraz je kladený na riešenie tejto problematiky vo verejnej správe.

V tejto časti sa nachádza aj autorkin teoretický prínos v podobe všeobecného motivačno-výkonnostného modelu a aplikačný prínos v podobe návrhu intervenčných opatrení: trojúrovňového stimulačného a motivačného modelu. Informácie sú čerpané z publikácií a vedeckých štúdií renomovaných domácich a zahraničných autorov. V druhej časti je opísaná realizácia výskumu, štatistické vyhodnotenie získaných údajov pomocou metód deskriptívnej a induktívnej štatistiky, diskusia, v rámci ktorej sú komparované zistené výsledky s výsledkami iných domácich a zahraničných vedeckých štúdií.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Výzva a riziká spoločnosti v 21. storočí

E-kniha

E-kniha

Gabriel EštokGabriela SzabariováMatúš Béreš (eds.)

Predkladané dielo je zborníkom článkov z vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov, ktorá sa uskutočnila v dňoch 12. – 13. mája 2016 na Katedre politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Cieľom predkladaného zborníka príspevkov je priblížiť predovšetkým mladej generácii vedcov spoločenskovedného prostredia výstupy z výskumov mladých vedcov a študentov zo Slovenska i zo zahraničia. Viaceré články sú integrálnou súčasťou kvalifikačných výskumov svojich autorov.

Zborník pozostáva z 22 článkov v slovenskom, českom i anglickom jazyku a je možné ich rozdeliť do štyroch tematických okruhov. Príspevky s medzinárodnou, resp. nadnárodnou tematikou sa zaoberajú globalizáciou, problematikou kontrakultúry, medzinárodným terorizmom a extrémizmom a postavením Európskej únie v Arktíde.

Témou textov dotýkajúcich sa situácie na Slovensku a zároveň v zahraničí je reforma sektora bezpečnosti na Slovensku i v Rumunsku, problematika vysporiadania sa s totalitnou minulosťou v štátoch Vyšehradskej skupiny a vývoj financovania školstva v Česku i na Slovensku od roku 1919. V prípade zamerania sa autorov na dianie na Slovensku môžeme v predkladanom zborníku nájsť príspevky zaoberajúce sa postavením Košického richtára, analyzovaním prvého veľkého politického konfliktu počas vládnutia V. Mečiara na Slovensku, situáciou súčasnej slovenskej pravice, občianskeho sektora, úlohou Rómov pri tvorbe politického prostredia na Slovensku, problematikou miestnych akčných skupín i postojmi študentov ošetrovateľstva k eutanázii. Predkladaný zborník obsahuje tiež štyri príspevky zamerané teoreticky/filozoficky.

Autori sa v nich zaoberajú otázkami sociálneho štátu, sociálnej spravodlivosti, demokratickými teóriami a transformáciou ľudskej prirodzenosti v ére tzv. postčloveka.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.