Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Aktuálne otázky trvalo udržateľného rozvoja miest a obcí

E-kniha

Darina Koreňová (ed.)

Recenzovaný zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie Košice 19. mája 2017

Katedra ekonomiky a riadenia verejnej správy, Fakulty verejnej správy, Univerzity P. J. Šafárika zorganizovala dňa 19. mája 2017 medzinárodnú vedeckú konferenciu "Aktuálne otázky trvalo udržateľného rozvoja miest a obcí".

Zborník príspevkov obsahuje výsledky vedeckovýskumnej činnosti autorov jednotlivých príspevkov, ktoré boli prezentované na konferencii. Zborník prináša aktuálne pohľady na široké spektrum problémov, s ktorými sa stretáva územná samospráva nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Zborník obsahuje 32 príspevkov, ktoré sú v prevažnej miere zamerané na udržateľný rozvoj územnej samosprávy, zdroje financovania územnej samosprávy, inovácie metód a myslenia vo verejnom sektore a ďalšie zaujímavé témy vyžadujúce riešenia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-529-2

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovateľ:
Darina Koreňová
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
287
Dostupné od:
20. 10. 2017
Rok vydania:
2017
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina, čeština
Fakulta UPJŠ:
Fakulta verejnej správy
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Spravodlivosť v organizáciách verejnej správy

E-kniha

E-kniha

Eliška Župová a kol.

Výskum spravodlivosti v organizáciách verejnej správy doteraz na Slovensku realizovaný nebol, vôbec nie v takom rozsahu oslovovaných respondentov. Preto považujeme projekt za prierezový, aktuálny a prínosný k hlbšiemu skúmaniu tejto oblasti.

Projekt je koncipovaný ako interdisciplinárny. Prepája poznatky z oblasti práva pri vymedzení spravodlivosti z pracovnoprávneho hľadiska, pri hodnotení miery spravodlivosti z pohľadu psychológie a etiky, poznatky z oblasti manažmentu a riadenia verejnej správy.

Inšpiráciou k výberu témy je jej aktuálnosť z pohľadu vedeckosti, čo potvrdzujú domáce aj zahraničné výskumy, tiež však aktuálnosť z pohľadu laickej verejnosti, ktorá najintenzívnejšie vníma spravodlivosť/nespravodlivosť v súvislosti s odmeňovaním a vhodnými pracovno-právnymi podmienkami - štrajk učiteľov (2003, 2006, 2016), štrajk zdravotných sestier (2003, 2006, 2012, 2016), štrajk zamestnancov ŽSR (2003), štrajk lekárov (2011).

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Teória verejnej politiky

E-kniha

E-kniha

Stanislav Konečný

Cieľom tejto monografie je interpretovať súvislosti vzniku teórie verejnej politiky a  základné parametre jej predmetu – verejného záujmu, aktérov a nástrojov – ako aj jej metodologického vybavenie.

Publikácia je zároveň reakciou na súčasný stav rozvoja verejnej politiky a jej teórie u nás v kontexte stavu jej rozvoja vo svete. Dnes, keď existuje v zahraničí už nielen veľmi rozvinutá teória i prax verejnej politiky, je jej sprístupnenie nášmu čitateľovi v celej tejto šírke v podobe domácej produkcie takmer nemožné už aj vzhľadom ku kvantitatívnym parametrom nášho domáceho autorského potenciálu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Územná samospráva a tvorba práva

E-kniha

E-kniha

Michal Jesenko - Martina Kantorová(eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie, ktorá sa uskutočnila dňa 27.11.2015 v priestoroch Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach, Popradská 66, 041 32 Košice

Územná samospráva tvorí neoddeliteľnú súčasť moderného demokratického a právneho štátu. Je vyjadrením snahy o realizáciu úloh na zabezpečenie potrieb územného spoločenstva občanov na tej úrovni, ktorá je im najbližšia. Jedným z dôležitejších nástrojov, ktorými disponujú územné samosprávne celky pri výkone zverených úloh, je právomoc vydávať vo veciach územnej samosprávy a na zabezpečenie úloh vyplývajúcich pre územnú samosprávu zo zákona všeobecne záväzné nariadenia. Tvorba práva na úrovni miest a obcí, resp. vyšších územných celkov je tak integrálnou súčasťou výkonu územnej samosprávy a v konečnom dôsledku vyjadruje jej špecifický charakter ako podstatnej súčasti verejnej správy.
Cieľom vedeckej konferencie organizovanej Katedrou verejnoprávnych disciplín, Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach dňa 27. novembra 2015 bola snaha prezentovať dosiahnuté výsledky vedeckovýskumnej činnosti z oblasti tvorby práva na úrovni miest a obcí, resp. vyšších územných celkov. V rácmci konferencie bol poskytnutý široký priestor pre diskusiu o aktuálnych otázkach komunálnej normotvorby za účasti zástupcov odbornej verejnosti, ako aj prestaviteľov miestnej štátnej správy a územnej samosprávy.
Vedecká konferencia a recenzovaný zborník príspevkov z nej boli realizované ako súčasť riešenia grantového projektu VEGA č. 1/0683/13 pod názvom „Normotvorba obcí vo veciach územnej samosprávy.
Predkladaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie je vyjadrením dlhodobého úsilia Katedry verejnoprávnych disciplín, Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach o riešenie aktuálnych otázok realizácie verejnej správy s osobitným zameraním na problematiku územnej samosprávy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Organizačné správanie

E-kniha

E-kniha

Gabriela Kravčáková a kol.

Druhé prepracované a doplnené vydanie vysokoškolskej učebnice Organizačné správanie je dielom medzinárodného autorského kolektívu. Autori sú vysokoškolskými učiteľmi dvoch slovenských a dvoch českých univerzít. Zámerom autorov bolo spracovať problémové okruhy organizačného správania komplexne. Vysokoškolská učebnica je doplnená o 10 kapitol, ostatné kapitoly sú výrazne prepracované. Učebnica je tematicky rozdelená do piatich častí. Prvá časť spracováva problematiku organizačného správania ako vednej disciplíny. Organizačné správanie je teoreticky vymedzené, je uvedený predmet tejto vednej disciplíny, vzťah k iným vedám, historické a vedecké základy organizačného správania. Prezentované sú poznatky o formálnych organizáciách a byrokracii. Záver prvej časti vysokoškolskej učebnice je venovaný spoločenskovednému výskumu a sociálnemu auditu v organizáciách. Druhá časť je nazvaná Individuálne aspekty organizačného správania a sú tu zaradené témy osobnosť, práca a jej rola v živote človeka, pracovná spokojnosť, pracovná motivácia, lojalita zamestnancov. Táto časť je doplnená o problematiku osobnosti, kompetentnosti a moci manažéra a o problematiku pracovnej kariéry. Interpersonálna interakcia a skupinové procesy v organizácii je názov tretej časti učebnice. Zaradené sú tu kapitoly ako napr. pracovná skupina, tím a tímové roly, vedenie zamestnancov a jeho účinky na osobnosť človeka, komunikácia, riadenie pracovného výkonu, priateľstvá a osamelosť v organizácii. Táto časť bola doplnená o problematiku interkultúrnej komunikácie v medzinárodnom organizačnom kontexte, konfliktov na pracovisku a nežiaduceho správania sa zamestnancov. Štvrtá, doplnená časť učebnice je nazvaná Zdroje a prostriedky zabezpečovania pracovníkov a sú tú zaradené témy ako je externá a interná mobilita pracovníkov, personálny marketing, nezamestnaní ako potenciálny zdroj pracovnej sily a talent manažment. Piata časť má názov Organizácia ako kultúra a organizačná dynamika. Autori do tejto časti zaradili témy ako napr. organizačná kultúra a spoločenská zodpovednosť organizácií a doplnili témy etika na pracovisku, manažment zmien a radikálna zmena – reengineering. Vysokoškolská učebnica prezentuje aktuálne teoretické poznatky a prezentuje tiež výsledky relevantných výskumov. Obsah kapitol dopĺňajú príklady z praxe organizácií. V závere každej kapitoly sú uvedené otázky na zamyslenie a úlohy, ktoré študentom a odbornej verejnosti umožnia vyskúšať si aplikovať teoretické poznatky pri riešení praktických úloh. Táto vysokoškolská učebnica vychádza s podporou projektu KEGA č. 013UPJŠ-4/2013 s názvom Organizačné správanie – vysokoškolská učebnica pre povinný predmet nového študijného programu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Hospodárska politika

20,00 €
Dostupnosť: 19 Na sklade

Silvia Ručinská  - Miroslav FečkoOndrej Mitaľ

Vysokoškolská učebnica poskytuje ucelený prehľad teoretických východísk, základných myšlienok, koncepcií a súvislostí v problematike cieľov a nástrojov hospodárskej politiky. Učebnica sa zameriava na kombináciu teórie a praxe hospodárskej politiky a sumarizuje reálie v rámci cieľov hospodárskej politiky a jednotlivých druhov politík ako súčasti cyklu verejnej politiky v súčasných demokratických a právnych štátoch. Hospodársku politiku autori vnímajú ako verejnú politiku, ktorá je praktickou činnosťou vlád štátov, a zároveň aj etablovanou teoretickou vednou disciplínou, ktorá má svoje teoretické východiská a koncepcie. Autori hospodársku politiku sledujú aj v jej praktických implikáciách, ktoré sa prejavujú v jednotlivých parciálnych politikách. Vzhľadom na celospoločenskú významnosť a schopnosti ovplyvniť správanie ekonomických subjektov, štátu a verejnej správy, autori upriamujú pozornosť na menovú politiku, fiškálnu politiku, zahranično-obchodnú politiku, stabilizačnú politiku, politiku hospodárskej súťaže a štruktúrnu politiku a na celkové hodnotenie účinnosti hospodárskej politiky. Jednotlivé hospodárske politiky autori rozpracovávajú samostatne, a následne aj v ich vzájomných súvislostiach. Vysokoškolská učebnica je súhrnnou publikáciou približujúcou čitateľovi teóriu a prax hospodárskej politiky v Slovenskej republike a v širšom európskom priestore.

Ekonomické aspekty v územnej samospráve -...

E-kniha

E-kniha

Eva Mihaliková (ed.)

Zborník abstraktov z vedeckej korešpondenčnej konferencie Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach.

Prezentácia práce a vedecko-výskumnej činnosti z oblasti ekonómie a manažmentu v teórii a praxi. Konferenciou vytvárame priestor pre zmapovanie stavu a perspektív pri posudzovaní finančnej situácie a v procese merania a riadenia výkonnosti v organizáciách verejnej správy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Aktuálne výzvy a problémy verejnej správy II.

E-kniha

E-kniha

Drahomíra Ondrová - Veronika Džatková(eds.)

Perspektívy komunálnej politiky na Slovensku po voľbách v roku 2014

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 28. mája 2015 v Košiciach

Dňa 28. mája 2015 zorganizovala Katedra verejnej politiky a verejnej správy v spolupráci s organizačným a vedeckým výborom vedeckú konferenciu s medzinárodnou účasťou s názvom „Aktuálne výzvy a problémy verejnej správy II. - Perspektívy komunálnej politiky na Slovensku po voľbách v roku 2014“.

Konferencia svojim obsahom nadväzovala na konferenciu „Aktuálne problémy a výzvy verejnej správy I.“, ktorá bola realizovaná 21. novembra 2012 a položila základy pre cyklus konferencií venovaných tak závažnej problematike akou je verejná správa. Konferencia bola zameraná na širokú oblasť problémov spojených s verejnou správou z pohľadu jej chápania ako akademickej disciplíny v spojitosti s politológiou, právom, etickým aspektom, ekonómiou, elektronizáciou a riadením verejnej správy a zameraním sa na perspektívy komunálnej politiky.

Autori vo svojich príspevkoch nezostávali len v rovine teoretickej a deskriptívno všeobecnej, no existujúce problémy sa snažili riešiť formulovaním návrhov a možných spôsobov ich riešenia v aplikácii na prax verejnej správy. Autori i zostavovatelia veria, že zborník príspevkov bude mať pozitívny prínos nielen pre teoretikov a študentov Fakulty verejnej správy, ale aj pre predstaviteľov a odborníkov z praxe, ktorí sú každodenne konfrontovaní s problematikou verejnej správy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Kompetencie obecnej samosprávy a podiel štátu...

E-kniha

E-kniha

Martin VernarskýRastislav KrálOndrej MitaľJana Volochová (eds.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác z vedeckého seminára

Kompetencie obecnej samosprávy predstavujú spolu s podielom štátu na ich uskutočňovaní kombináciu faktorov podstatne determinujúcu dnešný obraz slovenskej obecnej samosprávy.

Uvedená kombinácia nie je iba modelom, ktorý vytyčuje cestu k optimálnemu nastaveniu fungovania samosprávy obcí, ale je i autentickým svedectvom o postoji štátu ku skutočnému významu obcí ako nositeľov decentralizovanej časti verejnej moci.

Zborník má prierezový charakter, keďže sa neobmedzuje len na pohľady jednej vednej disciplíny na obecnú samosprávu, ale je prejavom snahy o čo najvyššiu mieru pochopenia skutočnej podstaty nedostatkov, ktoré obce na Slovensku zaťažujú. Preto napĺňa ambíciu po viacodborovom vedeckom analyzovaní postavenia a kompetencií obecnej samosprávy prezentujúc pohľad ekonomický, politologický i právny.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Vzdelávacia politika

E-kniha

E-kniha

Stanislav Konečný

Monografia je syntetickou interdisciplinárnou autorskou prácou, podávajúcou pohľad na vzdelávaciu politiku zo zorného uhla všetkých relevantných vedných odborov. Nekladie si za cieľ byť koncepčným materiálom pre reformy vzdelávania, aj keď nevylučujeme možnosť, že môže byť inšpiráciou aj pre inštitúcie, zodpovedné za vzdelávaciu politiku. Monografia napriek tomuto svojmu často polemickému zameraniu (a vlastne práve vďaka nemu) je však určená širokej odbornej verejnosti, ktorá sa zaoberá vzdelávaním v rôznych súvislostiach svojho teoretického i praktického záujmu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Občianstvo v kontexte etiky starostlivosti

E-kniha

E-kniha

Adriana Jesenková

Učebnica Občianstvo v kontexte etiky starostlivosti sa snaží predstaviť študentkám a študentom humanitných a spoločenskovedných odborov aktuálne otázky občianstva z perspektívy špecifickej morálno-filozofickej teórie, a to feministickej morálnej filozofie, konkrétne feministickej etiky starostlivosti. Tradične je totiž téma  občianstva a otázky s ňou späté vnímaná a skúmaná ako téma politického myslenia a politickej teórie. O občianstve uvažujeme dominantne ako o politickej kategórii, ktorá má byť predmetom skúmania najmä politických vied, prípadne spoločenskovedných disciplín. Minulosť aj aktuálna súčasnosť nás vyzývajú premýšľať o občianstve v súvislosti s ľudskosťou a spolupatričnosťou, a teda z morálnej perspektívy. Chápať občianstvo len ako politickú kategóriu a politickú inštitúciu je nedostatočné. Konceptuálne oddelenie politiky od morálky a etiky má za dôsledok, že máme ťažkosti s pochopením občianstva ako morálne relevantnej kategórie a ako etickej hodnoty. To nám následne bráni dôsledne kriticky analyzovať predpoklady, ktoré stoja v základoch nášho chápania občianstva, a napokon, aj identifikovať príčiny a faktory, ktoré prispievajú k zlyhávaniu občianskej spoločnosti, nedostatkom a deficitom v uplatňovaní občianstva ako vízie postavenej na slobode, rovnosti a solidarite. Aby sme teda dokázali brať morálku a jej argumenty vážne, potrebujeme o oboch premýšľať kontextuálne ako o vzájomne prepojených oblastiach života. Uvedená učebnica sa snaží priniesť alternatívny pohľad na občianstvo, ktorý sa opiera o feministickú kritiku kľúčových kategórií a pojmov spojených s občianstvom, ako sú sloboda, autonómia, rovnosť, univerzálne práva, demokracia, spravodlivosť alebo solidarita. Súčasná feministická etika starostlivosti predstavuje jeden z inšpiratívnych spôsobov, ako otázky politiky, moci a morálky chápať ako vzájomne sa podmieňujúce a prepletené. Učebnica tak objasňuje hodnoty späté s demokratickým občianstvom,  a zároveň potenciál feministickej etiky starostlivosti ako analytického, evaluačno-kritického a aplikačného nástroja pre porozumenie a skúmanie pojmu občianstva a praxe občianstva ako starostlivej praxe a praxe starostlivosti o dobrý život v občianskej spoločnosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sociálna politika včera a dnes

15,24 €
Dostupnosť: 30 Na sklade

Richard Geffert

Táto kniha je určená študentom spoločenských a behaviorálnych vied, zvlášť odborom, ako verejná politika a verejná správa, politológia, ale aj sociológia, či história a filozofia. Mnohé informácie v nej sú zaujímavé aj pre študentov humanitných odborov a filozofických či pedagogických fakúlt.  Explicitne je určená k predmetom Sociálna politika a Európska sociálna politika, tiež ako základ k predmetu Aplikovaná sociálna politika pre odbory verejná politika a verejná správa a európska verejná správa fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ponúka množstvo informácií o sociálnej politike, ako aplikovanej vednej disciplíne, ktorá je predovšetkým vedou pre prax (nie výskumom pre výskum). Vznikla sumarizáciou a syntézou mnohých domácich aj zahraničných autorov z rôznych vedných disciplín – politológia, ekonómia, právo, sociológia, ale aj sociálna práca či filozofia. Ponúka multiparadigmatický pohľad na sociálnu politiku Západnej civilizácie s jej axiologickým fundamentom, ktorý má svoj základ v historickom odkaze Starovekého Grécka, skrz kresťanstvo; predovšetkým kresťanské sociálne učenie, až po postmodernú polyparadigmatickú súčasnosť nového storočia a tisícročia. Je rozdelená do šestnástich základných kapitol, ktoré postupne predstavujú  sociálnu politiku od jej základných charakteristík a pojmov, cez aktérov  a  historický development, až po jej šesť základných integrálnych súčastí.

Základy štátovedy

17,14 €
Dostupnosť: 40 Na sklade

Ladislav Orosz

Vysokoškolská učebnica pripravená na pôde Fakulty verejnej správy UPJŠ je primárne určená ako študijná literatúra pre výučbu viacerých študijných predmetov na tejto fakulte, ale aj iných fakultách UPJŠ. Jej obsah zodpovedá porovnateľným  učebnicovým dielam vydaným ostatnom desaťročí v Slovenskej republike. Úvodné kapitoly (I Štát a II Forma štátu) sú venované vymedzeniu a obsahovej analýze základných štátovedných pojmov (štát, suverenita štátu, štátny mechanizmus, štátny orgán, forma štátu, forma vlády, forma štátneho zriadenia, štátny režim). V III kapitole označenej nadpisom Demokratický štát autor podrobne analyzuje podstatu   demokratického    štátu,   základné   formy   výkonu   moci  v demokratickom   štáte a samostatnú podkapitolu venuje volebnému právu. V podobe exkurzu autor približuje aj nedemokratické formy štátu. V nadväzujúcej IV kapitole označenej nadpisom Právny štát autor, zvýrazňujúc organickú väzbu medzi demokratickým a právnym štátom, venuje pozornosť historickému vývoju idey právneho štátu, analýze princípov právneho štátu a základom teórie konštitucionalizmu. Učebnica vyúsťuje do záverečnej kapitoly označenej nadpisom Právne postavenie jednotlivca v demokratickom právnom štáte(ľudské práva a ich ochrana).

Pracovnoprávne vzťahy vo verejnej správe

10,50 €
Dostupnosť: 14 Na sklade

 Vladimíra Žofčinová 

Predkladané vysokoškolské učebné texty tvoria základný učebný text, ktorý nemá ambíciu podať komplexný obraz pracovného práva. Z uvedeného dôvodu, pri tvorbe týchto učebných textov sa môže zdať, že niektoré kapitoly sú príliš stručné a iné neobvykle rozsiahle, vzhľadom na zameranie výučby predmetu Pracovnoprávne vzťahy vo verejnej správe v študijnom odbore Verejná politika a verejná správa. Zámerom autorky textu je uľahčiť pochopenie základných atribútov pracovného práva prostredníctvom identifikácie ťažiskových právnych inštitútov a právne významných väzieb medzi nimi s ohľadom na verejnoprávne zameranie.

Autorka

Digitale und grüne Gemeinden und Städte verstehen

E-kniha

E-kniha

Franziska Cecon - Belinda Hanner - Dominik Prüller (eds.)

Publikácia je koncipovaná ako interdisciplinárna vedomostná báza zahŕňajúca východiská, spoločné témy a výzvy relevantné pre komunálnu politiku, digitalizáciu na úrovni obcí a miest a témy zelenej transformácie. Hlavnými cieľovými skupinami tejto publikácie sú učitelia a vedeckí pracovníci, študenti vysokých škôl verejnej správy, politických vied a príbuzných odborov a odborníci už pôsobiaci v orgánoch samosprávy obcí alebo miest. Odborníci z rôznych univerzít a výskumných inštitúcií v unikátnom medzinárodnom konzorciu obohacujú vďaka publikácii vedeckú diskusiu, ako aj diskusiu o najnaliehavejších a najrelevantnejších témach týkajúcich sa digitálnej a zelenej transformácie s dôrazom na komunálnu úroveň spravovania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Obecné zriadenie – interpretácia kompetencií

E-kniha

E-kniha

Vladimíra ŽofčinováRastislav KrálViktória Kráľová

Dielo s názvom “Obecné zriadenie – interpretácia kompetencií. Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie.“ je súhrnným výstupom 25 príspevkov prezentovaných na vedeckej konferencii, ktorá sa konala on-line formou dňa 9.11.2021. Konferencia bola finálnou aktivitou pri riešení vedecko-výskumného projektu s názvom “Kompetencie obecnej samosprávy a podiel štátu na ich uskutočňovaní“, realizovaného na Fakulte verejnej správy, Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach s finančnou podporou Vedeckej grantovej agentúry pod č. 1/0367/19. Príspevky prinášajú multidisciplinárny pohľad na stále živú tému vymedzovania kompetencií pri výkone správy obecného územia medzi štát a obec, ako základnú jednotku územnej samosprávy na Slovensku. Príspevky analyzujú problematiku optikou nielen správneho či ústavného práva, ale možno medzi nimi nájsť aj tie, ktoré opisujú problémy a navrhujú riešenia v rovine politologickej i ekonomickej.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.