0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Občianstvo v kontexte etiky starostlivosti

E-kniha

Adriana Jesenková

Učebnica Občianstvo v kontexte etiky starostlivosti sa snaží predstaviť študentkám a študentom humanitných a spoločenskovedných odborov aktuálne otázky občianstva z perspektívy špecifickej morálno-filozofickej teórie, a to feministickej morálnej filozofie, konkrétne feministickej etiky starostlivosti. Tradične je totiž téma  občianstva a otázky s ňou späté vnímaná a skúmaná ako téma politického myslenia a politickej teórie. O občianstve uvažujeme dominantne ako o politickej kategórii, ktorá má byť predmetom skúmania najmä politických vied, prípadne spoločenskovedných disciplín. Minulosť aj aktuálna súčasnosť nás vyzývajú premýšľať o občianstve v súvislosti s ľudskosťou a spolupatričnosťou, a teda z morálnej perspektívy. Chápať občianstvo len ako politickú kategóriu a politickú inštitúciu je nedostatočné. Konceptuálne oddelenie politiky od morálky a etiky má za dôsledok, že máme ťažkosti s pochopením občianstva ako morálne relevantnej kategórie a ako etickej hodnoty. To nám následne bráni dôsledne kriticky analyzovať predpoklady, ktoré stoja v základoch nášho chápania občianstva, a napokon, aj identifikovať príčiny a faktory, ktoré prispievajú k zlyhávaniu občianskej spoločnosti, nedostatkom a deficitom v uplatňovaní občianstva ako vízie postavenej na slobode, rovnosti a solidarite. Aby sme teda dokázali brať morálku a jej argumenty vážne, potrebujeme o oboch premýšľať kontextuálne ako o vzájomne prepojených oblastiach života. Uvedená učebnica sa snaží priniesť alternatívny pohľad na občianstvo, ktorý sa opiera o feministickú kritiku kľúčových kategórií a pojmov spojených s občianstvom, ako sú sloboda, autonómia, rovnosť, univerzálne práva, demokracia, spravodlivosť alebo solidarita. Súčasná feministická etika starostlivosti predstavuje jeden z inšpiratívnych spôsobov, ako otázky politiky, moci a morálky chápať ako vzájomne sa podmieňujúce a prepletené. Učebnica tak objasňuje hodnoty späté s demokratickým občianstvom,  a zároveň potenciál feministickej etiky starostlivosti ako analytického, evaluačno-kritického a aplikačného nástroja pre porozumenie a skúmanie pojmu občianstva a praxe občianstva ako starostlivej praxe a praxe starostlivosti o dobrý život v občianskej spoločnosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0216-9

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Adriana Jesenková
Typ dokumentu:
učebnica
Počet strán:
84
Dostupné od:
31.12.2022
Rok vydania:
2022
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
Publikácia vychádza ako výstup grantového projektu KEGA č. 014UPJŠ-4/2020 Inovatívny model vzdelávania vedúceho k aktívnemu občianstvu ako prevencii pred nárastom politického extrémizmu u študentov
Licencia:
CC BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
DOI:
https://doi.org/10.33542/OKE-0216-9
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Verejná správa ako poskytovateľ verejných...

E-kniha

E-kniha

Eva Výrostová (ed.)

Zborník príspevkov z medzinárodného vedeckého seminára „Verejná správa ako poskytovateľ verejných služieb sociálneho štátu - využitie zahraničných skúseností pre reformy v Slovenskej republike“ konaného v priestoroch Fakulty verejnej správy UPJŠ, Popradská 66 v Košiciach 24.11.2017.

Verejné služby sú stále viac sa rozrastajúcim segmentom verejného sektoru. Jeho rast môžeme identifikovať najmä horizontálne – od služieb spojených s všeobecnou bezpečnosťou a ďalšími formami zabezpečenia fungovania štátu, cez služby technickej infraštruktúry, poštovné a telekomunikačné služby, dopravu a informačné služby až po stále viac akcentované služby zdravotníctva, kultúry a vzdelávania až po sociálne služby. Zároveň sa celá štruktúra verejných služieb rozrastá aj vertikálne, najmä do hĺbky: v každej z oblastí sa rozširuje škála poskytovaných služieb.

V súvislosti s tým narastá aj význam optimalizácie štruktúry poskytovateľov, čo je obsahom takých reformných procesov, akými sú deetaizácia, decentralizácia, dekoncentrácia, privatizácia či iné podoby transformácie tejto štruktúry. Výsledkom môže byť v rôznych podmienkach rôzna štruktúra poskytovateľov rôznych verejných služieb sociálneho štátu, medzi ktorými si naďalej udržiava významnú pozíciu štát a jeho orgány či organizácie.

V súvislosti s tým zase narastá význam modelu usporiadania verejnej správy ako hlavného štátneho poskytovateľa celého radu týchto služieb: v dôsledku týchto procesov vznikajú v rôznych krajinách rôzne a niekedy navzájom aj ťažko porovnateľné systémy poskytovateľov verejných služieb aj v rámci štátnych či z poverenia štátu pôsobiacich orgánov a organizácií. Faktom však ostáva rozdielna výsledná efektívnosť systémov poskytovania verejných služieb orgánmi verejnej správy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Územná samospráva a tvorba práva

E-kniha

E-kniha

Michal Jesenko - Martina Kantorová(eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie, ktorá sa uskutočnila dňa 27.11.2015 v priestoroch Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach, Popradská 66, 041 32 Košice

Územná samospráva tvorí neoddeliteľnú súčasť moderného demokratického a právneho štátu. Je vyjadrením snahy o realizáciu úloh na zabezpečenie potrieb územného spoločenstva občanov na tej úrovni, ktorá je im najbližšia. Jedným z dôležitejších nástrojov, ktorými disponujú územné samosprávne celky pri výkone zverených úloh, je právomoc vydávať vo veciach územnej samosprávy a na zabezpečenie úloh vyplývajúcich pre územnú samosprávu zo zákona všeobecne záväzné nariadenia. Tvorba práva na úrovni miest a obcí, resp. vyšších územných celkov je tak integrálnou súčasťou výkonu územnej samosprávy a v konečnom dôsledku vyjadruje jej špecifický charakter ako podstatnej súčasti verejnej správy.
Cieľom vedeckej konferencie organizovanej Katedrou verejnoprávnych disciplín, Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach dňa 27. novembra 2015 bola snaha prezentovať dosiahnuté výsledky vedeckovýskumnej činnosti z oblasti tvorby práva na úrovni miest a obcí, resp. vyšších územných celkov. V rácmci konferencie bol poskytnutý široký priestor pre diskusiu o aktuálnych otázkach komunálnej normotvorby za účasti zástupcov odbornej verejnosti, ako aj prestaviteľov miestnej štátnej správy a územnej samosprávy.
Vedecká konferencia a recenzovaný zborník príspevkov z nej boli realizované ako súčasť riešenia grantového projektu VEGA č. 1/0683/13 pod názvom „Normotvorba obcí vo veciach územnej samosprávy.
Predkladaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie je vyjadrením dlhodobého úsilia Katedry verejnoprávnych disciplín, Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach o riešenie aktuálnych otázok realizácie verejnej správy s osobitným zameraním na problematiku územnej samosprávy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Aktuálne otázky trvalo udržateľného rozvoja...

E-kniha

E-kniha

Darina Koreňová (ed.)

Recenzovaný zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie Košice 19. mája 2017

Katedra ekonomiky a riadenia verejnej správy, Fakulty verejnej správy, Univerzity P. J. Šafárika zorganizovala dňa 19. mája 2017 medzinárodnú vedeckú konferenciu "Aktuálne otázky trvalo udržateľného rozvoja miest a obcí".

Zborník príspevkov obsahuje výsledky vedeckovýskumnej činnosti autorov jednotlivých príspevkov, ktoré boli prezentované na konferencii. Zborník prináša aktuálne pohľady na široké spektrum problémov, s ktorými sa stretáva územná samospráva nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Zborník obsahuje 32 príspevkov, ktoré sú v prevažnej miere zamerané na udržateľný rozvoj územnej samosprávy, zdroje financovania územnej samosprávy, inovácie metód a myslenia vo verejnom sektore a ďalšie zaujímavé témy vyžadujúce riešenia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Teória a prax verejnej správy (2021)

E-kniha

E-kniha

Anna Čepelová  - Tomáš Alman (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov zo 6. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov, ktorá sa uskutočnila dňa 19. marca 2021 (online prostredníctvom MS Teams).

Doktorandské štúdium, ako najvyšší stupeň vysokoškolského vzdelávania, pripravuje na vedeckú prácu študentov, ktorí majú záujem sa ďalej vzdelávať, získavať nové poznatky a tvorivo ich využívať vo svojej ďalšej vedeckej práci. Študenti doktorandského štúdia sa aktívne podieľajú na získavaní nových, originálnych vedeckých výsledkov a tak prispievajú k rozvoju vedeckého poznania vo svojom odbore. Doktorandské štúdium tak zohráva kľúčovú úlohu vo výchove špičkových odborníkov. Z toho pohľadu vnímame ako dôležite klásť dôraz na kreativitu a originalitu vo výskumnej práci, na rozvoj kritického myslenia, na schopnosť diskutovať o špecifických odborných problémoch v širších súvislostiach, na schopnosť prezentovať dosiahnuté výsledky.
Priestor na takéto odborné diskusie a prezentáciu dosiahnutých výsledkov vytvorila Fakulta verejnej správy Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach aj v tomto akademickom roku zorganizovaním už 6. ročníka vedeckej konferencie Teória a prax verejnej správy, ktorá sa uskutočnila dňa 19.3.2021. Verejná správa je neoddeliteľnou súčasťou každého demokratického štátu, ovplyvňuje život každého z nás, preto diskutovať o jej aktuálnych problémoch, oboznamovať sa s novými riešeniami je nevyhnutné. Vedeckej konferencie sa zúčastnilo 33 účastníkov Česka, Poľska, Ukrajiny a zo Slovenskej republiky. Príspevky, ktoré boli prezentované nazerali na aktuálne problémy verejnej správy z pohľadu právneho, ekonomického, sociálneho a politologického.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Hodnota duševnej práce pre organizáciu a...

E-kniha

E-kniha

Taťjana Búgelová - Gabriela Kravčáková (eds.)

Nekonferenčný zborník vedeckých prác nazvaný Hodnota duševnej práce pre organizáciu a spoločnosť je výstupom výskumného grantu VEGA č. 1/0865/08 s názvom Determinanty, kritériá a hodnotenie duševnej práce. Zborník prezentuje výsledky výskumu, teoretických poznatkov a skúseností z praxe zameraných na problematiku hodnoty práce a hodnoty ľudského kapitálu.

Vedecké práce sú tematicky zamerané na hodnotu práce a rozvoj ľudského kapitálu, na rolu a úlohu aktérov participujúcich na tvorbe ľudského kapitálu a jeho hodnote, na procesy determinujúce hodnotu ľudského kapitálu, na jednotlivca v procese práce, na spoločenské a organizačné normy a pravidlá determinujúce hodnotu práce a tiež na možnosti merania a oceňovania hodnoty práce a ľudského kapitálu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.