Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Manažment ľudských zdrojov

E-kniha

Gabriela KravčákováDominika Bernátová

Vysokoškolské skriptá riešia problematiku manažmentu ľudských zdrojov. Určené sú študentom a tiež odbornej verejnosti. Ich cieľom je prezentovať aktuálne poznatky o manažmente ľudí, opis personálnych procesov a charakteristika metód personálnej práce tak, aby ich študent dokázal aplikovať v praxi.

Text je zameraný aj na personálnu prax v inštitúciách štátnej správy. Skriptá obsahujú 10 kapitol. Začiatok je venovaný teoretickým východiskám a príspevku manažmentu ľudských zdrojov k úspešnosti organizácie a následne sú spracované jednotlivé personálne procesy. Pozornosť je venovaná aj využívaniu moderných technológií a umelej inteligencii v personálnych procesoch.   

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-952-8

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Gabriela Kravčáková - Dominika Bernátová
Typ dokumentu:
vysokoškolský učebný text (skriptá)
Počet strán:
217
Dostupné od:
23.12.2020
Rok vydania:
2020
Vydanie:
2. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Fakulta verejnej správy
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Dejiny verejnej správy

E-kniha

E-kniha

Stanislav Konečný – Ivan Halász

Vysokoškolská učebnica Dejiny verejnej správy je svojou koncepciou i rozsahom doposiaľ najvýznamnejším a unikátnym textom tohto zamerania, publikovaným na Slovensku. Je zameraná na vývoj spravovania od antiky takmer až po súčasnosť. Venuje sa takým jednotlivým etapám, ako bola správa patrimoniálna, stavovská, absolutistická, napoleonská, konštitučná, totalitná a sovietska až po demokratickú, pričom si všíma nielen organizáciu správy a spravovania na centrálnej úrovni, ale aj na regionálnej a miestnej. Vývoj verejnej správy vníma v súvislostiach vývoja právnych, ekonomických, sociálnych i politických systémov. Aj keď takmer každá kapitola vyúsťuje do charakteristík vývoja verejnej správy v danej etape na území Slovenska, vždy je rámcovaná všeobecnými charakteristikami európskeho vývoja ako aj vývoja v niektorých ďalších relevantných krajinách. Publikácia má dobre usporiadanú a prehľadnú štruktúru, je písaná prístupným štýlom a jazykom, takže môže nájsť svojich čitateľov okrem vysokoškolských študentov aj v radoch širokej odbornej ale aj laickej verejnosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Vzdelávacia politika

E-kniha

E-kniha

Stanislav Konečný

Monografia je syntetickou interdisciplinárnou autorskou prácou, podávajúcou pohľad na vzdelávaciu politiku zo zorného uhla všetkých relevantných vedných odborov. Nekladie si za cieľ byť koncepčným materiálom pre reformy vzdelávania, aj keď nevylučujeme možnosť, že môže byť inšpiráciou aj pre inštitúcie, zodpovedné za vzdelávaciu politiku. Monografia napriek tomuto svojmu často polemickému zameraniu (a vlastne práve vďaka nemu) je však určená širokej odbornej verejnosti, ktorá sa zaoberá vzdelávaním v rôznych súvislostiach svojho teoretického i praktického záujmu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zborník publikovaných výstupov z riešenia úlohy...

E-kniha

E-kniha

Stanislav Konečný (ed.)

Verejná správa ako poskytovateľ verejných služieb sociálneho štátu - využitie zahraničných skúseností pre reformy v Slovenskej republike

Veľká väčšina týchto publikačných výstupov je pre domácich čitateľov pomerne ľahko dostupná či už v printovej alebo elektronickej podobe. Keďže však viacero kľúčových publikovaných výstupov je pre slovenských čitateľov z rôznych dôvodov menej prístupných, rozhodli sme sa ich v tomto zborníku reprintovať aspoň niektoré z nich v ich slovenskojazyčných verziách. Keďže všetky tu reprintované texty prešli pri svojom pôvodnom vydaní riadnym recenzným pokračovaním, nebolo už potrebné ich slovenskojazyčné verzie znovu recenzovať. Pri každej z publikovaných štúdií preto uvádzame bibliografické údaje jej pôvodného vydania, vrátane mien recenzentov, vedeckých redaktorov a pod.

Zostavovateľ

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Organizačné správanie - cvičebnica

E-kniha

E-kniha

Gabriela Kravčáková a kol.

Vysokoškolská cvičebnica Organizačné správanie obsahovo dopĺňa vysokoškolskú učebnicu s rovnakým názvom a dotvára celkový pohľad na problematiku správania sa ľudí v organizáciách s ohľadom na klasické prístupy i nové trendy v predmetnej problematike. Jej autorky a autori sú vysokoškolskými pedagógmi, vedecko-výskumnými pracovníkmi dvoch slovenských a dvoch českých univerzít a svoje texty tvorili na základe analýz a komparácií teoretických poznatkov z domácich i zahraničných zdrojov, výsledkov výskumov, ale aj monitorovania požiadaviek hospodárskej praxe, kladených na správanie zamestnancov v organizáciách. Predkladaná publikácia má 26 samostatných kapitol so zameraním na prácu, osobnosť, pracovné skupiny a tímy, tímové roly, komunikáciu v organizácii, sociálne, komunikačné a manažérske spôsobilosti, sociálny audit, pracovnú spokojnosť a motiváciu, lojalitu v organizácii, organizačnú kultúru, spoločenskú zodpovednosť v organizácii, talent manažment, riadenie pracovného výkonu, učenie a učiacu sa organizáciu, negatívne javy na pracovisku, nezamestnanosť ako sociálny problém, akceptovanie rizika v organizácii, systém strategického vyladenia organizácie a empirický spoločenskovedný výskum. Každá kapitola obsahuje stručný súhrn informácií k vybranej téme, tézy a otázky na zopakovanie a aktivity s úlohami, v rámci ktorých sú využité inovatívne a kreatívne metódy výučby (prípadové štúdie, hranie rolí, mentálne mapovanie a pod.) s ohľadom na zvýšenie aktívnej participácie študentov, resp. iných účastníkov, aktérov, participantov pri riešení aktuálnych otázok a problémov z praxe. Cvičebnica teda môže slúžiť nielen ako učebný materiál pri vysokoškolskom vzdelávaní, ale aj ako užitočná pomôcka pri rozličných outdoorových či indoorových tréningových aktivitách v rámci procesu vzdelávania v organizáciách, resp. pri interakcii akademickej teórie a hospodárskej praxe.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Prílohy (zip)

Manuál dobrého spravovania pre budúcich...

E-kniha

E-kniha

Ondrej MitaľDenisa RovenskáEliška Župová a kol.

Vysokoškolská učebnica je prvou z dvoch publikácii pripravovaných pre novovytvorený študijný predmet „Kompetentnosti kapacít verejných inštitúcií“, realizovaný v rámci aktivity „Spolupráca verejných inštitúcií pri vzdelávaní mladých ľudí“ projektu „Budúcnosť verejnej správy“ (Future of Public Administration-FoPA), ktorý je realizovaný v programe Dobré spravovanie a cezhraničná spolupráca, spolufinancovaný z Finančného mechanizmu EHP a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Dôsledné naplnenie koncepcie Good Governance však vyžaduje hĺbkové pochopenie aspektov, ktoré sú v praxi spojené s uplatňovaním jednotlivých princípov Good Governance. Predkladaná vysokoškolská učebnica „Manuál dobrého spravovania pre budúcich expertov verejných inštitúcií“ má ambíciu obsahovo napĺňať 12 princípov Good Governance.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Teória a prax verejnej správy

E-kniha

Vladimíra Žofčinová (ed.)

Recenzovaný zborník príspevkov z III. ročníka vedeckej konferencie doktorandov s medzinárodnou účasťou, ktorá sa uskutočnila dňa 15. 02. 2018 v priestoroch Fakulty verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Popradská 66, 040 11 Košice

Dňa 15. februára 2018 sa v priestoroch Fakulty verejnej správy Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach konal v poradí II. ročník vedeckej konferencie doktorandov na tému: „Teória a prax verejnej správy“. Prvý krát malo uvedené vedecké podujatie medzinárodný rozmer, keďže sa na ňom zúčastnili doktorandi z partnerských vysokých škôl (fakúlt) z Českej republiky a Poľskej republiky, ktorí doplnili účastníkov 6 slovenských fakúlt.
Konferencia, ako tradične, prebiehala po krátkom spoločnom otvorení, na ktorom sa účastníkom prihovorila dekanka fakulty doc. JUDr. Mária Hencovská, CSc., v troch sekciách – politologickej, právnej a sociálno-ekonomickej. Každý z prednášajúcich prezentoval počas vystúpenia doterajšie výsledky svojej vedeckej práce v rozsahu zodpovedajúcom názvu a obsahu jeho príspevku. Podujatie malo vedecko-diskusný charakter, keďže po každom vystúpení, resp. skupine vystúpení podobného obsahového zamerania, nasledovala diskusia moderovaná jedným z odborných garantov konferencie.
Vedecká konferencia mala veľmi dobrú odbornú úroveň, potvrdila primeranú – a hlavne narastajúcu – vedeckú erudovanosť účastníkov, a treba len veriť, že jej obsah a získané nové poznatky využijú doktorandi pri tvorbe svojich dizertačných prác. Poďakovanie patrí všetkým vystupujúcim doktorandom, odborným garantom konferencie, ale aj tým, ktorí toto vedecké podujatie organizačne zabezpečili.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Spravodlivosť v organizáciách verejnej správy

E-kniha

Eliška Župová (ed.)

Manuál s návrhom odporúčaní pre prax a potreby verejnej správy na Slovensku v kontexte spravodlivosti

Praktický manuál prezentuje výsledky výskumu zameraného na skúmanie fenoménu spravodlivosti vo verejnej správe na Slovensku. Dôraz je kladený na zistenie a hodnotenie miery spravodlivosti vo vybraných organizáciách verejnej správy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Občianstvo v kontexte etiky starostlivosti

E-kniha

E-kniha

Adriana Jesenková

Učebnica Občianstvo v kontexte etiky starostlivosti sa snaží predstaviť študentkám a študentom humanitných a spoločenskovedných odborov aktuálne otázky občianstva z perspektívy špecifickej morálno-filozofickej teórie, a to feministickej morálnej filozofie, konkrétne feministickej etiky starostlivosti. Tradične je totiž téma  občianstva a otázky s ňou späté vnímaná a skúmaná ako téma politického myslenia a politickej teórie. O občianstve uvažujeme dominantne ako o politickej kategórii, ktorá má byť predmetom skúmania najmä politických vied, prípadne spoločenskovedných disciplín. Minulosť aj aktuálna súčasnosť nás vyzývajú premýšľať o občianstve v súvislosti s ľudskosťou a spolupatričnosťou, a teda z morálnej perspektívy. Chápať občianstvo len ako politickú kategóriu a politickú inštitúciu je nedostatočné. Konceptuálne oddelenie politiky od morálky a etiky má za dôsledok, že máme ťažkosti s pochopením občianstva ako morálne relevantnej kategórie a ako etickej hodnoty. To nám následne bráni dôsledne kriticky analyzovať predpoklady, ktoré stoja v základoch nášho chápania občianstva, a napokon, aj identifikovať príčiny a faktory, ktoré prispievajú k zlyhávaniu občianskej spoločnosti, nedostatkom a deficitom v uplatňovaní občianstva ako vízie postavenej na slobode, rovnosti a solidarite. Aby sme teda dokázali brať morálku a jej argumenty vážne, potrebujeme o oboch premýšľať kontextuálne ako o vzájomne prepojených oblastiach života. Uvedená učebnica sa snaží priniesť alternatívny pohľad na občianstvo, ktorý sa opiera o feministickú kritiku kľúčových kategórií a pojmov spojených s občianstvom, ako sú sloboda, autonómia, rovnosť, univerzálne práva, demokracia, spravodlivosť alebo solidarita. Súčasná feministická etika starostlivosti predstavuje jeden z inšpiratívnych spôsobov, ako otázky politiky, moci a morálky chápať ako vzájomne sa podmieňujúce a prepletené. Učebnica tak objasňuje hodnoty späté s demokratickým občianstvom,  a zároveň potenciál feministickej etiky starostlivosti ako analytického, evaluačno-kritického a aplikačného nástroja pre porozumenie a skúmanie pojmu občianstva a praxe občianstva ako starostlivej praxe a praxe starostlivosti o dobrý život v občianskej spoločnosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sociálne kompetentnosti starostov obcí na...

E-kniha

Eliška Župová

Monografia je zameraná na problematiku sociálnej (interpersonálnej) kompetentnosti u starostov obcí na Slovensku. Vysoká miera zvládania interpersonálnych kompetentností starostom obce je dôležitá k dosiahnutiu sociálneho správania. Výskumom bola zisťovaná miera zvládania vybraných interpersonálnych kompetentností u starostov obcí na Slovensku. Výskumnú vzorku tvorilo 787 starostov zo všetkých oslovených 2753 starostov obcí na Slovensku. Na získanie empirických dát bol použitý Dotazník interpersonálnej kompetentnosti starostov obcí (DIKSO). Zistená bola vysoká miera zvládania interpersonálnych kompetentností u starostov obcí.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Motivácia – pracovná spokojnosť – výkonnosť a...

E-kniha

E-kniha

Helena Harausová

Hlavným cieľom publikácie bolo zistiť vplyv motivácie a pracovnej spokojnosti na výkonnosť a výkon zamestnancov organizácií verejnej správy. Čiastkovými cieľmi publikácie bolo vypracovať teoretické východiská o motivácii, pracovnej spokojnosti, výkonnosti a výkonu a ich vzájomného vzťahu; navrhnúť intervenčné opatrenia vyplývajúce z výsledkov výskumu.
Obsah práce môže prispieť čiastkovými zisteniami k pochopeniu pracovnej motivácie a výkonnosti. Publikácia je určená kruhu odborníkov, ktorí sa predmetnou problematikou zaoberajú - manažérom ľudských zdrojov a teoretikom manažmentu ľudských zdrojov.
Práca sa skladá z dvoch nosných častí. V prvej, teoretickej časti je spracovaný súčasný stav riešenej problematiky doma a v zahraničí, pričom dôraz je kladený na riešenie tejto problematiky vo verejnej správe. V tejto časti sa nachádza aj autorkin teoretický prínos v podobe všeobecného motivačno-výkonnostného modelu a aplikačný prínos v podobe návrhu intervenčných opatrení: trojúrovňového stimulačného a motivačného modelu. Informácie sú čerpané z publikácií a vedeckých štúdií renomovaných domácich a zahraničných autorov. V druhej časti je opísaná realizácia výskumu, štatistické vyhodnotenie získaných údajov pomocou metód deskriptívnej a induktívnej štatistiky, diskusia, v rámci ktorej sú komparované zistené výsledky s výsledkami iných domácich a zahraničných vedeckých štúdií.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sociologické aspekty verejnej správy

E-kniha

E-kniha

Eliška Župová

Vysokoškolské učebné texty sú venované teoretickej problematike sociologických aspektov pre potreby študentov študijného programu verejná správa a študijnému programu európska verejná správa.

Publikácia sa vo svojej prvej kapitole venuje pozornosť sociológie z hľadiska jej predmetu a vzťahu k iným vedným disciplínam. Druhá časť je tvorená kapitolami dva až päť a je venovaná histórii sociológie a najvýznamnejším postavám sociológie od jej vzniku až po súčasnosť a vývojovým smerom klasickej a súčasnej sociológie. Tretí okruh sa venuje systematickej sociológii.

Z množstva sociologickým tém, paradigiem a problémov je táto časť publikácie zostavená tak, aby študentom poskytla základné poznatky z vybraných sociologických aspektov pre potreby ich štúdia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pracovnoprávne vzťahy vo verejnej správe

10,50 €
Dostupnosť: 14 Na sklade

 Vladimíra Žofčinová 

Predkladané vysokoškolské učebné texty tvoria základný učebný text, ktorý nemá ambíciu podať komplexný obraz pracovného práva. Z uvedeného dôvodu, pri tvorbe týchto učebných textov sa môže zdať, že niektoré kapitoly sú príliš stručné a iné neobvykle rozsiahle, vzhľadom na zameranie výučby predmetu Pracovnoprávne vzťahy vo verejnej správe v študijnom odbore Verejná politika a verejná správa. Zámerom autorky textu je uľahčiť pochopenie základných atribútov pracovného práva prostredníctvom identifikácie ťažiskových právnych inštitútov a právne významných väzieb medzi nimi s ohľadom na verejnoprávne zameranie.

Autorka

Finančná analýza organizácie

16,77 €
Dostupnosť: 8 Na sklade

Eva Mihaliková - Zuzana Hrabovská

Nestálosť trhového prostredia môže ovplyvniť finančnú situáciu v podniku. Preto je základom jeho úspešnej adaptácie vykonávanie objektívnych finančných analýz a hodnotení vlastných finančných možností. Na základe toho je nevyhnutné poznať systém kvalitatívnych finančných ukazovateľov, prostredníctvom ktorých dokážeme posúdiť finančnú situáciu a výkonnosť. Učebné texty poukazujú aj na výpočet konkrétnych ukazovateľov, identifikáciu vzájomných vzťahov medzi ukazovateľmi a ich dynamiku, vyjadrujúcu tendencie vo vývoji finančnej situácie v časovom horizonte.

Autorky

ПОСІБНИК З НАЛЕЖНОГО УРЯДУВАННЯ ДЛЯ МАЙБУТНІХ...

E-kniha

E-kniha

Ondrej Mitaľ - Eliška Župová a kol.

Vysokoškolská učebnica je prvou z dvoch publikácii pripravovaných pre novovytvorený študijný predmet „Kompetentnosti kapacít verejných inštitúcií“, realizovaný v rámci aktivity „Spolupráca verejných inštitúcií pri vzdelávaní mladých ľudí“ projektu „Budúcnosť verejnej správy“ (Future of Public Administration-FoPA), ktorý je realizovaný v programe Dobré spravovanie a cezhraničná spolupráca, spolufinancovaný z Finančného mechanizmu EHP a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Dôsledné naplnenie koncepcie Good Governance však vyžaduje hĺbkové pochopenie aspektov, ktoré sú v praxi spojené s uplatňovaním jednotlivých princípov Good Governance. Predkladaná vysokoškolská učebnica Manuál dobrého spravovania pre budúcich expertov verejných inštitúciímá ambíciu obsahovo napĺňať 12 princípov Good Governance.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.