Rizikové a preventívne faktory syndrómu...
E-kniha
Syndróm vyhorenia v najužšom slova zmysle predstavuje stav totálneho fyzického a psychického vyčerpania. Jeho cyklický priebeh môže byť mylným, často podceňovaným a zanedbávaným zo strany vyhoreného jedinca aj zo strany jeho okolia. Tendencia prehliadania varovných signálov upevňuje pole jeho vzniku a pôsobenia.
Monografia je jedným zo spôsobov, ktorým sa usilujeme upozorniť na problematiku syndrómu vyhorenia pri výkone pomáhajúcej profesie. Na základe toho sme sa zamerali na určenie výskytu syndrómu vyhorenia v pomáhajúcich profesiách na základe vopred určených rizikových faktorov (konkrétna profesia, dĺžka praxe, motivátory) v snahe vopred stanovené faktory overiť, potvrdiť alebo vyvrátiť. Predmetom výskumu bolo i skúmanie súvislostí medzi spomínanými faktormi, kvalitou profesijného života a stratégiami zvládania stresových a záťažových situácií.
Monografia je určená pomáhajúcim pracovníkom, ktorými sú napr. sociálni pracovníci, opatrovatelia, lekári a zdravotné sestry. Rovnako veríme, že daná monografia bude prínosom aj pre širšiu paletu výkonu pomáhajúcich profesií, ako i pre všetkých, ktorí sa danej problematike venujú.