0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Študentská vedecká konferencia X. Zborník príspevkov.

E-kniha

Mikuláš Jančura - Maroš Melichárek (eds.)

Študentská vedecká konferencia je v rámci akreditovaných študijných programov Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ definovaná ako povinne voliteľný predmet. Po prvý krát bola na pôde katedry usporiadaná v roku 2011. Primárnym cieľom, tohto už tradičného podujatia, je prezentácia čiastkových výstupov študentského autorského výskumu, naviazaného predovšetkým na vybrané faktické časti či teoretické východiská bakalárskych a magisterských záverečných prác. Z toho vyplýva aj široké tematické spektrum vnútorného obsahu jednotlivých konferencií. Okrem udelenia kreditov za absolvovanie disponuje konferencia vo vzťahu k študentom celým radom pridaných hodnôt, ktorých sprostredkovanie možno chápať ako jej sekundárne ciele.

Študenti, ktorí sú na rôznych stupňoch ich študijného rastu, tak majú pri príprave svojich príspevkov možnosť intenzívnejšie spolupracovať so svojimi školiteľmi, v rámci konferencie prezentovať svoje poznatky pred širším auditóriom a v neposlednom rade, majú možnosť dostať spätnú väzbu od odbornej komisie tvorenej pedagógmi z Katedry histórie. Nemenej dôležité je tiež nadobudnutie schopností prezentovať „veľký“ text v limitovanom časovom úseku, vysporiadať sa s konštruktívnou kritikou a adekvátne na ňu reagovať či schopnosť adekvátne a pružne reagovať na otázky a podnety v otvorenej diskusii. Ako organizátori podujatia a zároveň vysokoškolskí pedagógovia považujeme za dôležité tieto schopnosti a kompetencie u študentov rozvíjať. Zároveň máme za to, že toto nadobudnuté poznanie môžu študenti pozitívne využiť vo svojej budúcej praxi a to či už ako profesionálni historici, alebo ako učitelia dejepisu.

Od roku 2011 sa študentská vedecká konferencia teší relatívne čulému záujmu čo dokladuje každoročný priemerný počet 10 až 15 prednášajúcich. Svoje príspevky v rámci 10 ročnej tradície podujatia predniesli aj študenti, ktorí v súčasnosti pôsobia ako úspešní doktorandi, vysokoškolskí tvoriví zamestnanci, výskumníci a učitelia dejepisu. Spomenúť možno napr. mená ako Dominika Kleinová (KKD UP), Vavrinec Žeňuch (IH FF PU), Katarína Lukáčová (KH FF UPJŠ), Peter Pavonič, Zuzana Janíková (KH FF UPJŠ), Oliver Zajac (HÚ SAV), Michal Mako (FF MUNI) či Miroslava Gallová a Patrícia Fogelová (SvÚ CSPV SAV v Košiciach).

Na tomto základe sme ako organizátori považovali za prínosné, aby sme „okrúhly“ ročník študentskej vedeckej konferencie kvalitatívne posunuli vyššie a dali možnosť študentom svoje príspevky publikovať. V rámci predkladaného zborníka je publikovaných 7 textov, z toho 4 z bakalárskeho a 3 z magisterského stupňa štúdia. Príspevky postihujú širšie spektrum, prevažne kultúrno-historických tém v časovom horizonte od raného stredoveku až po druhú polovicu 20. storočia, čo dokladá zároveň aj širokú paletu spracovávaných tém záverečných prác na katedre. V rámci bloku venovanému starším dejinám sú obsiahnuté príspevky od Kataríny Jurčovej, ktorá priblížila problematiku Ostrogótskych kráľov, Bc. Kristíny Laškotyovej s príklonom ku kultúrnohistorickej rovine románu Tristan a Izolda, Estery Pracuovej, ktorá sa venovala sonde do problematiky hrdelných trestov v stredoveku a rannom novoveku a Bc. Márie Rebičovej, ktorá priblížila problematiku kráľovských sobášov v Uhorsku počas neskorého stredoveku. Blok novších dejín zastupujú príspevky Bc. Samuela Filipa venované fenoménu vojnovej fotografie, Bc. Heleny Kuncovej, ktorá priblížila aplikáciu moderných marketingových postupov v automobilovej reklame medzivojnového obdobia a Bc. Moniky Tresovej, ktorá priblížila osobnosť Rudolfa Fibyho a jeho pôsobenie v kontexte samizdatovej činnosti v 80. rokoch 20. storočia.

Ako organizátori podujatia máme ambíciu, aby sa z publikovania zborníka stala rovnaká tradícia, ako sa stala zo samotnej študentskej vedeckej konferencie, pretože to považujeme vo vzťahu k práci s našimi študentmi za zmysluplné. V neposlednom rade je potrebné vysloviť poďakovanie nášmu kolegovi a priateľovi Mgr. Henrichovi Hrehorovi, PhD., ktorý bol od roku 2011 dlhodobo hlavným organizátorom a „duchovným otcom“ celého podujatia. Vďaka patrí aj vedúcemu katedry za každoročnú podporu a kolegom, ktorí sa ujali recenzovania príspevkov v rámci predkladaného zborníka.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0101-8

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Mikuláš Jančura • Maroš Melichárek
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
103
Dostupné od:
31.05.2022
Rok vydania:
2022
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Pull a push faktory radikalizácie v pôsobnosti...

E-kniha

E-kniha

Dušan Šlosár

Monografia ponúka pohľad na radikalizačné pull a push faktory, ktorých ovplyvňovanie je v kompetencii pomáhajúcich profesionálov. Radikalizácia je podmienená aktuálnym sociálnym, ekonomickým, kultúrnym a politickým kontextom, teda časopriestorom v ktorom sa radikalizácia vyskytuje. Práve táto skutočnosť orientuje obsah monografie na faktory, ktoré možno považovať za spúšťacie a ovplyvňovacie faktory radikalizačných procesov ale i samotnej radikalizácie. Monografia systematizuje poznatky o radikalizácii z pohľadu pull a push faktorov, ktoré boli identifikované ako faktor radikalizácie v odbornej literatúre, výskumných správach a ďalších verifikovaných zdrojoch, vrátane internetových zdrojov zameraných na radikalizáciu a procesy radikalizácie, ako i dostupných intervencií na ovplyvňovanie alebo predchádzanie radikalizácii. Monografia sa zameriava najmä na analýzu pull a push faktorov, ktoré súvisia s radikalizáciou a procesmi radikalizácie.

Monografia ponúka výsledky výskumu realizovaného prostredníctvom kvalitatívnej metodológie. Výskum sa zameriaval na otázky spojené s radikalizáciou u výskumnej vzorky tvorenej radikalizovanými, ale aj neradikalizovanými respondentmi. Výskum sa zameriaval na skúmanie pull a push faktorov súvisiacich s radikalizáciou, ktoré sa môžu vyskytovať v rodine, školskom alebo pracovnom prostredí, u rovesníkov, v širšom sociálnom prostredí súvisiacom so sociálnou a politickou klímou v spoločnosti a pôsobením masmediálnych prostriedkov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Myslenie a spoločnosť v priebehu dejín....

E-kniha

E-kniha

Helena KuncováPavol Hric (eds.)

Zborník “Stretnutie mladých historikov XIV“ s témou Myslenie a spoločnosť v priebehu dejín prináša súbor vedeckých príspevkov, ktoré sa venujú vzťahu medzi myslením a spoločenskými zmenami v historickom vývoji. Doktorandi a doktorandky z rôznych univerzít a inštitúcií analyzujú, ako politické, ekonomické a sociálne premeny ovplyvňovali myslenie rôznych sociálnych skupín a naopak, ako tieto zmeny v myslení formovali dejinné procesy. Každý príspevok bol podrobený odbornému hodnoteniu dvoch garantov, ktorých pripomienky sú reflektované v predkladanej verzii zborníku. Témy príspevkov sú rozdelené do jednotlivých blokov, v ktorých boli prezentované na konferencii 15. a 16. októbra 2024 na Katedre histórie, FF UPJŠ v Košiciach. Zborník obsahuje príspevky nasledujúcich prezentujúcich: Mgr. Michal Pajer, Mgr. Helena Kuncová, Mgr. Barbora Mlyneková, PhDr. Patrik Beňuš, Mgr. Mária Rímešová, Mgr. Pavol Hric, Mgr. Monika Tresová, Mgr. Miriama Balvirčáková, Mgr. Monika Soukupová, PhDr. Ivan Chylák, Mgr. Dorota Tóthová, Mgr. Dominik Šípoš, Mgr. Martin Pastor a Mgr. Jaroslav Valent.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

American Ethnic Literatures and Cultures

E-kniha

E-kniha

Zuzana Buráková, Petra Filipová

Americký literárny kánon prešiel mnohými revíziami, pričom mnohí autori, ktorí boli dlho vylúčení, sú teraz akceptovaní ako významné osobnosti. S nástupom postkoloniálnych a etnických štúdií po 60. rokoch 20. storočia sa literárny kánon rozšíril viac než kedykoľvek predtým a americká literatúra v súčasnosti vykazuje v tomto smere osobitú rozmanitosť. Otázkou, ako definovať etnicitu a ako ďaleko by mal imigrant zájsť, aby si zachoval svoje etnické dedičstvo, sa spisovatelia vždy zaoberali spolu s väčšími problémami, ako je definícia národnej identity a národnej literatúry a hľadanie hraníc a prienikov medzi lokálnymi a globálnymi identitami. Kurz americkej etnickej literatúry síce nemôže odpovedať na všetky tieto zložité otázky, ale pevne veríme, že diskusia o týchto otázkach v triedach nám môže pomôcť lepšie porozumieť etnickej rozmanitosti a byť k nej tolerantnejší. Z tohto dôvodu je hlavným cieľom tejto učebnice poskytnúť interdisciplinárny úvod do amerických etnických literatúr s dôrazom na ich historické a kultúrne pozadie, rozšíriť vedomosti študentov o amerických literatúrach a kultúrach na magisterskej úrovni a oboznámiť ich so špecifickými črtami etnických literatúr v súčasných Spojených štátoch amerických. Učebnica obsahuje informácie o literatúre a kultúre piatich etnických skupín: pôvodných obyvateľov Ameriky, afroamerických, ázijsko-amerických, židovsko-amerických a hispánsko-amerických skupín.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Školská psychológia 2018 - História a perspektívy

E-kniha

E-kniha

Pavol KačmárMargita MesárošováLadislav Lovaš (eds.)

Publikácia predstavuje výber príspevkov prezentovaných na vedeckej konferencii Školská psychológia: História a perspektívy, ktorá sa uskutočnila 17-18.10.2018 v Košiciach.

Konferencia si pripomínala dve významné jubileá. Prvým je 100. výročie narodenia profesora Jána Hvozdíka, druhým je 50. výročie otvorenia štúdia psychológie na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika.

Príspevky prešli recenzným konaním.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

ANGLIČTINA V AKADEMICKOM PROSTREDÍ

E-kniha

E-kniha

Zuzana KolaříkováHelena PetruňováRenáta Timková

Odborná publikácia Angličtina v akademickom prostredí je určená predovšetkým pre záujemcov o zdokonalenie sa v oblasti akademického anglického jazyka a primárne je zostavená tak, aby slúžila pre potreby vysokoškolských študentov a učiteľov, ktorí anglický jazyk používajú pri svojom štúdiu, v rámci pracovných aktivít, pri komunikácii so zahraničnými kolegami a odborníkmi.

Odborná publikácia ponúka vybrané slovné spojenia a vetné štruktúry z oblasti akademickej angličtiny, uvádza praktické príklady použitia menných, slovesných a predložkových slovných spojení, voľných a ustálených kolokácií, idiomatických výrazov, vrátane prekladov pri niektorých vybraných spojeniach. Zároveň upozorňuje na niektoré časté chyby pri používaní angličtiny v akademickom prostredí, ktoré sú prejavom nesprávne alebo nedostatočne osvojených jazykových prostriedkov a v neposlednom rade aj dôsledkom jazykového vplyvu slovenčiny.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.