0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Filozofické vzdelávanie v Košiciach v kontinuite a diskontinuite historického vývoja

E-kniha

Mária Fedorčáková - Miriama Filčáková

Predložená publikácia sa zaoberá dejinami filozofického vzdelávania v Košiciach od jeho počiatkov až do založenia súčasnej Filozofickej fakulty UPJŠ v roku 2007. Počiatky filozofického vzdelávania v Košiciach súvisia so založením Košickej univerzity v roku 1657, ktorá mala dve fakulty – Filozofickú a Teologickú fakultu. Publikácia sa venuje výučbe filozofie na tejto fakulte a uvádza významných učiteľov a študentov univerzity. Zároveň sa zaoberá faktormi, ktoré ovplyvnili postupné degradovanie filozofického štúdia z univerzitnej úrovne na úroveň gymnázia počas transformácie nástupníckych inštitúcií Košickej univerzity na konci 18. a v 19. storočí. Druhá časť publikácie sa zaoberá vývojom vysokého školstva po druhej svetovej vojne a založením Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Uvádza historické okolnosti vzniku Filozofickej fakulty UPJŠ v Prešove a jej stručné dejiny. Napokon sa v publikácii autorky venujú novodobému vývoju filozofického vzdelávania po roku 1989 a okolnostiam rozdelenia Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a opätovnému založeniu Filozofickej fakulty v roku 2007. Posledná kapitola publikácie sa venuje stručným dejinám súčasných budov FF UPJŠ.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0182-7

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Mária Fedorčáková • Miriama Filčáková
Typ dokumentu:
ostatná neperiodická literatúra
Počet strán:
40
Dostupné od:
26.01.2023
Rok vydania:
2023
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina, angličtina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
Publikácia vznikla v rámci riešenia projektu VVGS 2022-2112 Dejiny UPJŠ a Historický digitálny archív (HIDA) III.
Licencia:
Creative Commons BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Extrémizmus a radikalizácia v sociálnych...

E-kniha

E-kniha

Vladimír LichnerDušan Šlosár a kol.

Býva veľmi zložité označiť akékoľvek konanie za extrémistické, prípadne za konanie majúce extrémistické charakteristiky, alebo to jednoznačne vylúčiť. Hranica medzi extrémizmom a akceptovaným, konformným správaním je veľmi široká a nejasne formulovaná. Každá spoločnosť má tendenciu stanovovať určité kritériá pre určenie toho, čo možno považovať za nežiaduce, násilné, radikálne až extrémistické, alebo čo znaky takéhoto prejavu nemá. Preto aj pri porovnaní jednotlivých krajín Európskej únie v tejto oblasti sa stretávame s rozdielnym vymedzením toho, čo je alebo nie je považované za radikálne či extrémistické. V podstate ide o mieru tolerancie k niektorým prejavom a nastavenie indikátorov pre hodnotenie daného konania ako extrémistického.

Predložená monografia má za cieľ prezentovať základné sociálne kontexty problematiky extrémizmu a radikalizácie v podobe ich filozofických a teoretických východísk, ovplyvňujúcich faktorov, základných smerov. V rámci autorskej práce sa autori orientujú na cieľovú skupinu adolescentov, ktorú z hľadiska rozvoja procesu radikalizácie považujú za jednu z najviac ohrozených skupín v spoločnosti. V závere monografie je taktiež ponúkaná i trestnoprávna rovina týchto javov, ktorá je z hľadiska komplexnej analýzy neopomenuteľná.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Etika vedy a techniky (vybrané problémy)

E-kniha

E-kniha

Ľubov VladykováMarián Bednár a kol.

Vysokoškolská učebnica Etika vedy a techniky (vybrané problémy) je súborom príspevkov rôznych autorov, ktorí sa venujú vybraným problémom a oblastiam vedy a techniky. Posledných sto rokov môžeme sledovať prudký rozvoj vedy a techniky (technológií). Prechod spoločnosti v 20. storočí do informačnej epochy a v súčasnom 21. storočí do digitálnej epochy, prináša radikálne výzvy a zmeny vo všetkých oblastiach ľudského života, ale hlavne v oblasti morálnej.

Etické diskusie, reagujúce na rozvoj vedy a techniky (technológií), podnietili vznik etiky vedy a techniky, ktorá ako subdisciplína aplikovanej etiky je východiskom z konfliktu medzi profesionálnou autonómiou, sociálnou kontrolou a samoreguláciou konania a správania nielen v rámci vied a techniky, ale aj ekonomiky a politiky. V digitálnej dobe technika, technológia a veda zásadne menia naše životy; od spôsobu, akým pracujeme, až po to, ako komunikujeme, ako bojujeme proti lokálnym a globálnym problémom a ako sa snažíme riešiť celospoločenské problémy.

Tieto radikálne zmeny nie sú bez kontroverzií a mnohé vyvolávajú intenzívne debaty, ktoré sú často polarizované alebo spojené s vedeckými nejasnosťami alebo nepoctivou demagógiou a ideológiou.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Edukácia, roč. 4, č. 1/2021

E-kniha

E-kniha

Renáta Orosová

Stránka časopisu ˃˃˃

Vedecko-odborný časopis Edukácia je zameraný na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva. Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy edukačnej praxe, aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy učiteľov, sociálnej pedagogiky, špeciálnej pedagogiky, ako aj pedagogické a psychologické aspekty výchovy v základných výchovných inštitúciách z pohľadu širokej pedagogickej verejnosti. Je určený vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať trendy v edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sociálna opora ako významná súčasť života...

E-kniha

E-kniha

Magdaléna Hovanová

Monografia sa venuje sociálnej opore, zasadenej do prostredia adolescenta. Sociálnu oporu možno označiť aj ako vzťahovú oporu od prostredia, v ktorom jedinec žije a tým sa zvyšuje jeho odolnosť voči stresu a chuť zdolať aj životné neúspechy a krízy. Práve z tohto dôvodu bola sociálna opora vymedzená aj v súvislosti sociálno-ekologickej teórie. Inováciou vo vzťahu so sociálnou oporou bola teória „Push-pull“, orientujúca sa na motiváciu jedinca. Definičné ukotvenie sociálnej opory bolo postavené na jej najznámejších teóriách. Najväčšia pozornosť bola však zameraná na možnosti merania sociálnej opory, pretože jej viacdimenziové meranie je nevyhnutné pre určenie mechanizmu, akým funguje. Monografia preto ponúkla autorské validizačné spracovanie a overovanie psychometrických vlastností dvoch samostatných metodík Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) - (Zimet, Dahlem, Zimet, Farley 1988) a Social Support Survey (MOS) – (Sherbourne, Stewart 1991). Výsledkom monografie sú dve validizačne overené samostatné metodiky pre meranie druhov a zdrojov sociálnej opory, ktoré sú spoľahlivé pre používanie v skupine slovenských adolescentov (MOS-SK a MSPSS-SK).

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.