0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Manažment ľudských zdrojov

E-kniha

Gabriela Kravčáková

Dielo Manažment ľudských zdrojov je spracované ako vysokoškolské skriptá určené predovšetkým študentom odboru Verejná správa. Zámerom autorky bolo spracovať problémové okruhy personálnej práce komplexne. Texty boli tvorené na základe aktuálnych teoretických poznatkov z oblasti manažmentu ľudských zdrojov, výsledkov výskumov, ale aj monitorovania praxe.

Text poskytuje teoretické poznatky tak, aby si čitateľ dokázal osvojiť základný terminologický aparát, organizáciu a úlohy manažmentu ľudských zdrojov, porozumel personálnym funkciám a aby na teoretickej i aplikačnej úrovni vedel využiť metódy personálnej práce. Vysokoškolské skriptá majú 9 samostatných kapitol so zameraním na jednotlivé personálne činnosti (personálne plánovanie, dizajn a redizajn pracovného miesta, získavanie uchádzačov o obsadenie pracovného miesta a o prácu pre organizáciu, výber z uchádzačov, hodnotenie zamestnancov, mobilita zamestnancov, odmeňovanie zamestnancov) a príspevok manažmentu ľudských zdrojov k úspešnosti organizácie.

Každá kapitola obsahuje úlohy orientované na organizácie verejnej správy, situácie aplikované do praxe a otázky na zopakovanie. Vysokoškolské skriptá môžu slúžiť nielen ako učebný materiál pri vysokoškolskom vzdelávaní, ale aj ako užitočná pomôcka pre odbornú verejnosť.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-219-2

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Gabriela Kravčáková
Typ dokumentu:
vysokoškolský učebný text (skriptá)
Počet strán:
156
Dostupné od:
18.12.2014
Rok vydania:
2014
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Fakulta verejnej správy
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Manuál dobrého spravovania pre budúcich...

E-kniha

E-kniha

Ondrej MitaľDenisa RovenskáEliška Župová a kol.

Vysokoškolská učebnica je prvou z dvoch publikácii pripravovaných pre novovytvorený študijný predmet „Kompetentnosti kapacít verejných inštitúcií“, realizovaný v rámci aktivity „Spolupráca verejných inštitúcií pri vzdelávaní mladých ľudí“ projektu „Budúcnosť verejnej správy“ (Future of Public Administration-FoPA), ktorý je realizovaný v programe Dobré spravovanie a cezhraničná spolupráca, spolufinancovaný z Finančného mechanizmu EHP a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Dôsledné naplnenie koncepcie Good Governance však vyžaduje hĺbkové pochopenie aspektov, ktoré sú v praxi spojené s uplatňovaním jednotlivých princípov Good Governance. Predkladaná vysokoškolská učebnica „Manuál dobrého spravovania pre budúcich expertov verejných inštitúcií“ má ambíciu obsahovo napĺňať 12 princípov Good Governance.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Verejná správa ako poskytovateľ verejných...

E-kniha

E-kniha

Eva Výrostová (ed.)

Zborník príspevkov z medzinárodného vedeckého seminára „Verejná správa ako poskytovateľ verejných služieb sociálneho štátu - využitie zahraničných skúseností pre reformy v Slovenskej republike“ konaného v priestoroch Fakulty verejnej správy UPJŠ, Popradská 66 v Košiciach 24.11.2017.

Verejné služby sú stále viac sa rozrastajúcim segmentom verejného sektoru. Jeho rast môžeme identifikovať najmä horizontálne – od služieb spojených s všeobecnou bezpečnosťou a ďalšími formami zabezpečenia fungovania štátu, cez služby technickej infraštruktúry, poštovné a telekomunikačné služby, dopravu a informačné služby až po stále viac akcentované služby zdravotníctva, kultúry a vzdelávania až po sociálne služby. Zároveň sa celá štruktúra verejných služieb rozrastá aj vertikálne, najmä do hĺbky: v každej z oblastí sa rozširuje škála poskytovaných služieb.

V súvislosti s tým narastá aj význam optimalizácie štruktúry poskytovateľov, čo je obsahom takých reformných procesov, akými sú deetaizácia, decentralizácia, dekoncentrácia, privatizácia či iné podoby transformácie tejto štruktúry. Výsledkom môže byť v rôznych podmienkach rôzna štruktúra poskytovateľov rôznych verejných služieb sociálneho štátu, medzi ktorými si naďalej udržiava významnú pozíciu štát a jeho orgány či organizácie.

V súvislosti s tým zase narastá význam modelu usporiadania verejnej správy ako hlavného štátneho poskytovateľa celého radu týchto služieb: v dôsledku týchto procesov vznikajú v rôznych krajinách rôzne a niekedy navzájom aj ťažko porovnateľné systémy poskytovateľov verejných služieb aj v rámci štátnych či z poverenia štátu pôsobiacich orgánov a organizácií. Faktom však ostáva rozdielna výsledná efektívnosť systémov poskytovania verejných služieb orgánmi verejnej správy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Územná samospráva a tvorba práva

E-kniha

E-kniha

Michal Jesenko - Martina Kantorová(eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie, ktorá sa uskutočnila dňa 27.11.2015 v priestoroch Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach, Popradská 66, 041 32 Košice

Územná samospráva tvorí neoddeliteľnú súčasť moderného demokratického a právneho štátu. Je vyjadrením snahy o realizáciu úloh na zabezpečenie potrieb územného spoločenstva občanov na tej úrovni, ktorá je im najbližšia. Jedným z dôležitejších nástrojov, ktorými disponujú územné samosprávne celky pri výkone zverených úloh, je právomoc vydávať vo veciach územnej samosprávy a na zabezpečenie úloh vyplývajúcich pre územnú samosprávu zo zákona všeobecne záväzné nariadenia. Tvorba práva na úrovni miest a obcí, resp. vyšších územných celkov je tak integrálnou súčasťou výkonu územnej samosprávy a v konečnom dôsledku vyjadruje jej špecifický charakter ako podstatnej súčasti verejnej správy.
Cieľom vedeckej konferencie organizovanej Katedrou verejnoprávnych disciplín, Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach dňa 27. novembra 2015 bola snaha prezentovať dosiahnuté výsledky vedeckovýskumnej činnosti z oblasti tvorby práva na úrovni miest a obcí, resp. vyšších územných celkov. V rácmci konferencie bol poskytnutý široký priestor pre diskusiu o aktuálnych otázkach komunálnej normotvorby za účasti zástupcov odbornej verejnosti, ako aj prestaviteľov miestnej štátnej správy a územnej samosprávy.
Vedecká konferencia a recenzovaný zborník príspevkov z nej boli realizované ako súčasť riešenia grantového projektu VEGA č. 1/0683/13 pod názvom „Normotvorba obcí vo veciach územnej samosprávy.
Predkladaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie je vyjadrením dlhodobého úsilia Katedry verejnoprávnych disciplín, Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach o riešenie aktuálnych otázok realizácie verejnej správy s osobitným zameraním na problematiku územnej samosprávy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Učtovníctvo rozpočtových organizácií

E-kniha

E-kniha

Eva Mihaliková

Predložená publikácia ponúka prierez problematikou účtovníctva a svojim obsahom je orientovaná na vedenie účtovníctva v rozpočtových organizáciách zriadených obcou a vyšším územným celkom. V úvode poukazuje na základné princípy vedenia účtovníctva a potrebu harmonizácie. Následne sa zameriava na špecifiká financovania v samosprávnych rozpočtových organizáciách a ich účtovné vyjadrenie.

Ďalšie časti sú venované jednotlivým účtovým triedam, kde sa vymedzujú základné pojmy a vysvetľujú zápisy vybraných účtovných prípadov. Poslednú časť tvorí účtovná uzávierka, ktorá vymedzuje činnosti spojené s uzatváraním účtovného obdobia a poukazuje na proces zostavenia účtovnej závierky.

Rozpočtové organizácie patria k subjektom verejnej správy, ktoré zostavujú iba individuálnu účtovnú závierku, ktorá ale vstupuje do konsolidovanej účtovnej závierky ich zriaďovateľa. Odvíjajúc sa od toho sú záverečné podkapitoly venované aj stručnému vysvetleniu podstaty konsolidácie, potreby auditu a spôsobu zverejňovania údajov z účtovných závierok.  

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Teória a prax verejnej správy (2022)

E-kniha

E-kniha

Michal JesenkoRastislav Král (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov zo 7. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov, 11. február 2022

Dielo s názvom “Teória a prax verejnej správy. Recenzovaný zborník príspevkov zo 7. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov uskutočnenej dňa 11.2.2022.“ je súhrnným výstupom 29 príspevkov prezentovaných na medzinárodnej vedeckej konferencii, ktorá sa konala on-line formou dňa 11.2.2022. Konferencia je už tradičnou aktivitou, ktorá sa každoročne realizuje na Fakulte verejnej správy, Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach.

Konferencia je určená prioritne doktorandom a mladým vedeckým pracovníkom za účelom realizácie otvorenej diskusie, výmeny názorov a vzájomnú konfrontáciu výsledkov tvorivej vedeckej činnosti. A to nielen s kolegami zo Slovenska ale aj s účastníkmi zo zahraničia. Recenzované články poskytujú na jednej strane multidisciplinárny pohľad na teoretické vymedzovanie verejnej správy v kontexte fungovania právneho štátu. Na strane druhej poukazujú aj na praktické aspekty fungovania verejnej správy v každodennom živote spoločnosti. Príspevky analyzujú problematiku z pohľadu právnych, ekonomických sociologických či politologických vied.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.