Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Sociální péče 2. díl

13,96 €

Anna Arnoldová

Kniha je základní odbornou učebnicí pro studijní obor zaměřený na sociální činnosti. Jejím cílem je seznámit žáky se základy sociální péče, poskytované jednotlivým skupinám obyvatel. Umožní jim získat všeobecný přehled v oblasti komplexní sociální péče, orientaci v systému sociálních služeb, možnost aplikovat vhodné přístupy, organizaci a metody při práci s klienty různých skupin obyvatel dle věku a formy postižení, sociální péči o jednotlivce, rodinu, komunitu.

Množstvo
Posledné kusy v sklade

Grada
978-80-247-5148-1

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
Tlačená publikácia
Autor:
Anna Arnoldová
Typ dokumentu:
učebnica
Počet strán:
320
Rok vydania:
2016
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
čeština
Licencia:
Copyright

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Študentská vedecká a odborná činnosť v...

E-kniha

E-kniha

Magdaléna Halachová - Vladimír Lichner - Katarína Šiňanská (eds.)

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie konanej dňa 25.4.2013 v Košiciach

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie vznikol v rámci celoslovenského kola podujatia  Študentskej vedeckej a odbornej činnosti v študijnom odbore 3.1.14 Sociálna práca, ktoré sa konalo dňa 25.4.2013 v Košiciach.

Ústrednou témou zborníka je rozpracovanie rôznych problémových okruhov z oblasti sociálnej práce ako vednej disciplíny i praktickej činnosti študentmi, mladými vedeckými pracovníkmi pod gesciou skúsených odborníkov. Príspevky v zborníku pojednávajú napríklad o tematike sociálnych služieb, terénnej sociálnej práce, školskej sociálnej práce a podobne. Taktiež upozorňujú na nebezpečenstvo sociálno-patologických javov, ako napríklad záškoláctvo, drogové závislosti, chudoba, šikanovania a podobne.

Prezentované výsledky jednoznačne poukazujú na význam sociálnej práce a iných  pomáhajúcich profesií pri práci s jednotlivými klientskými skupinami.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Trauma- informovaný přístup

9,49 €
Dostupnosť: 1 Na sklade

Olga Klepáčková - Zuzana Krejčí - Martina Černá

Představuje trauma ojedinělou událost, či se jedná o téměř univerzální zkušenost, která se dotýká přímo či nepřímo každého z nás? Jaké příběhy si nesou ti, kteří potřebují pomoc? Jak lépe rozumět jejich navenek problémovému nebo sebedestruktivnímu chování? Proč je pro mnohé klienty tak těžké vnímat svět jako bezpečné místo i mnoho let po traumatické události? Jak účinně pomoci klientům a přinést jim do života novou naději? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky pomáhá najít tato kniha, která je první českou publikací věnovanou tématu trauma-informovaného přístupu v sociální práci. 

Tento přístup klade důraz na silné stránky, resilienci a rozvoj zdravých dovedností klienta místo zaměření výhradně na patologii a pouhé řešení symptomů. 

Kniha srozumitelnou formou přináší zejména odborným pracovníkům pomáhajících profesí a studentům sociálně zaměřených oborů nový úhel pohledu na klienty a jejich potřeby, vlastní roli v životech těchto klientů, na význam a možný přínos vzájemného vztahu a také možnosti, jak zejména klientům zasaženým traumatem lépe porozumět, jak je podpořit a účinně jim v rámci poskytované služby pomoci.
Pomáhá sociálním a dalším odborným pracovníkům najít si cestu i k těm nejzranitelnějším a nejohroženějším klientům, jejichž životy jsou v důsledku prožitého traumatu často plné chaosu, obav a strachu, otřesené ztrátou zdravých vztahů s druhými, ztrátou pocitu důvěry, bezpečí a kontroly. Pomáhá naučit se přijímat klienty s ohleduplnějším a respektujícím postojem a lépe si uvědomit, jak je může minulost ovlivňovat v současnosti a jakou formu podpory a péče skutečně potřebují. 

Publikace se věnuje nejen teoretickým východiskům trauma-informovaného přístupu, ale také jeho využití v práci s vybranými cílovými skupinami a je obohacena o pohled a zkušenosti českých i zahraničních odborných pracovníků z aplikační sféry. Nepřináší však jen odborné poznatky – je také laskavým ujištěním o odvaze, nezlomnosti navzdory okolnostem a síle lidskosti.

Sociálna práca: formy, postupy a metódy

E-kniha

E-kniha

Soňa Lovašová

Pred sebou máte učebnicu, ktorej cieľom je najmä priblížiť čitateľom problematiku metód, metodológie, metodiky a metodológie výskumu v sociálnej práci. Kniha je obsahovo rozdelená do štyroch celkov, ktorých usporiadanie má svoj význam. Ten spočíva najmä v obsahovej nadväznosti učebnice ako takej. Prvou časťou sú kapitoly, ktoré sa zaoberajú odbornou terminológiou, vývojom metodiky sociálnej práce a klasifikáciou metód. Druhú časť tvoria výskumné metódy sociálnej práce, kde autorka venuje priestor metodológii výskumu sociálnej práce. Cieľom týchto kapitol nie je predložiť čitateľovi metodologické minimum, len ho zorientovať v základných typoch výskumov a ukázať ako postupne, krok za krokom vytvoriť projekt výskumu. Tretia časť predstavuje prierez jednotlivými formami sociálnej práce: sociálnou prácou s jednotlivcom, rodinou, skupinou, komunitou a spoločnosťou. Každá z týchto kapitol obsahuje v úvode krátky historický vstup do problematiky. Poslednú časť učebnice predstavujú kapitoly o práci s agresiou v praxi sociálnej práce a jej rôznych podobách. Verím, že učebnica bude nápomocná študentom pri štúdiu a že svojou skladbou čitateľov osloví.

Soňa Lovašová

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pomáhajúce profesie a starostlivosť o seba z...

E-kniha

E-kniha

Miroslava KöverováMargita Mesárošová (eds.)

Publikácia "Pomáhajúce profesie a starostlivosť o seba z pohľadu psychológie a sociálnej práce" predstavuje zborník prác vedecko-výskumných pracovníkov a odborníkov z praxe, ktoré sú zamerané na problematiku starostlivosti o seba a prežívanie pozitívnych a negatívnych dôsledkov pomáhania u pomáhajúcich profesií.

V zborníku sú zaradené príspevky slovenských a zahraničných autorov, ktoré majú charakter teoretických prehľadových štúdií, výskumných prác a kazuistík. Obsahovo sú príspevky zborníka primárne zamerané na starostlivosť o seba, ktorá je dôležitým faktorom pre efektívne vykonávanie pomáhajúcich profesií. Predmetom záujmu je jej vzťah s vybranými aspektmi pomáhajúcej práce - zadosťučinením z pomáhania, únavou z pomáhania, vyhorením, stresom, pracovnou záťažou, sekundárnym traumatickým stresom - u cieľovej skupiny psychológov a sociálnych pracovníkov.

Pozornosť je v kontexte vykonávania pomáhajúcej práce venovaná aj fenoménom, akými sú všímavosť, empatia, pracovná spokojnosť alebo fluktuácia. Skúmanie týchto fenoménov u pomáhajúcich pracovníkov má svoje dôležité opodstatnenie, a to predovšetkým v kontexte podpory mentálneho zdravia, psychohygieny, ale aj redukcie negatívnych javov, ktoré sú spojené s vykonávaním pomáhajúcej profesie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sociálnoprávna ochrana detí a rodiny v...

E-kniha

E-kniha

Magdaléna HovanováDušan Šlosár

Monografia sa zaoberá problematikou sociálnoprávnej ochrany rodiny, kde základom je pohľad na rodinu, ako na prirodzenú súčasť ľudského a spoločenského života. Východisko poskytujú inštitúty, ktoré ju vytvárajú a štruktúrujú, ovplyvňujú jej hodnotovú orientáciu, rozvoj sociálnych vzťahov vo vnútri rodiny, ale aj vzťahov k sociálnemu prostrediu.

V širších kontextoch monografické spracovanie sociálnoprávnej ochrany poskytuje výsledky transodborového poznania. Zaoberá sa prácou pomáhajúcich profesionálov s funkčnými a nefunkčnými rodinami a rodinami so špecifickými potrebami. Ponúka riešenie problémov prostredníctvom na to uspôsobených metód, techník, postupov a opatrení, ktoré v oblasti sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately využívajú rôzne pomáhajúce profesie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Analýza radikálnych a extrémistických skupín,...

E-kniha

E-kniha

Vladimír Lichner

Vedecká monografia sa orientuje na analýzu radikálnych a extrémistických skupín, hnutí, siekt a kultov a ich pôsobenie v Slovenskej republike.

Prináša teoretický vhľad do problematiky konkrétnych organizácií a hnutí, ktoré sa v minulosti vyznačovali, alebo sa v súčasnosti vyznačujú príslušnosťou k ideológiám, ktoré by sme mohli označiť ako protispoločenské. Nie je zameraná jednostranne na jeden typ násilného extrémizmu, ale orientuje sa na problematiku jednak pravicových, jednak ľavicových no zároveň i náboženských zoskupení.

V záverečnej časti ponúka stručný návrh postupov prevencie, ktoré by mohli významnou mierou ovplyvniť nárast extrémistických prejavov najmä u mladých ľudí.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Homosexualita a homofóbia v kontexte sociálnej...

E-kniha

E-kniha

Ján ŠimkoDušan Šlosár

Monografia rozpracováva problematiku homosexuality a homofóbie v kontexte sociálnej práce a je členená do piatich kapitol, ktoré sú venované jednotlivým oblastiam týchto javov. Autori v úvode popisujú fenomén homosexuality nielen v súčasnom ponímaní, ale zameriavajú sa aj na  historický kontext postavenia homosexuálov v spoločnosti. Neoddeliteľnou súčasťou identity každého človeka je sexualita a sexuálna orientácia, ktorej definovanie je pre pochopenie formovania neheterosexuálnej identity, aj v prostredí sociálnej práce v praxi s LGBT+ jedincami a komunitou, kľúčové. Proces coming outu (vnútorného i vonkajšieho) je v živote homosexuálnych jedincov často sprevádzaný krízovými situáciami a sociálno-patologickými javmi, preto autori sumarizujú jeho najčastejšie teoretické modely.

Samostatná kapitola je venovaná konceptom heteronormativity a heterosexizmu v sociálnych súvislostiach. Okrem iného sa zaoberá aj formovaním postojov z hľadiska náboženstva a maskulinity, ako dvoch výrazných faktorov sexuálnych predsudkov. Dôsledkom heteronormativity, negatívnych stereotypov,  predsudkov  a iracionálnych  postojov je homofóbia, ktorá má negatívny dopad na životy neheterosexuálnych jedincov.

V poslednej kapitole autori predkladajú vybrané teórie kritickej sociálnej práce, načrtávajú prístupy k LGBT+ klientom a ponúkajú podnety k eliminácii homofóbie v prostredí sociálnej práce.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sanácia dysfunkčnej rodiny v pomáhajúcich...

E-kniha

E-kniha

Magdaléna HovanováDušan Šlosár

Monografia sa zaoberá problematikou funkčných rodín, rodín ktoré sú dysfunkčné alebo ovplyvnené krízou. Analyzuje jednotlivé determinanty, ktoré vyvolávajú dysfunkčnosť rodín. Zároveň identifikuje faktory rodinných kríz a destabilizácie rodinných vzťahov. Osobitnú pozornosť venuje práci s dysfunkčnými rodinami najmä prostredníctvom sanácie rodiny, metód, foriem a postupov, využívaných najmä pomáhajúcimi profesionálmi.

Monografia sa zaoberá aj súčasnými formami párového spolunažívania a faktormi, ktoré spôsobili zmeny v tejto oblasti. Rodina je skúmaná z pohľadu pomáhajúcich profesií, najmä psychologického, sociologického, andragogického, zdravotného, právneho a ekonomického. Jednotlivé perspektívy vytvárajú ucelený pohľad na skúmanú problematiku a vytvárajú multidisciplinárny priestor pre riešenie problémov v rodinnom systéme. Funkčná rodina je základom spoločnosti a preto spoločnosť musí vytvárať nástroje na pomoc rodinám pokiaľ samé nie sú schopné riešiť problémy, ktoré ovplyvňujú ich funkčnosť.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Rizikové a preventívne faktory syndrómu...

E-kniha

E-kniha

Lenka LukáčováEva Žiaková

Syndróm vyhorenia v najužšom slova zmysle predstavuje stav totálneho fyzického a psychického vyčerpania. Jeho cyklický priebeh môže byť mylným, často podceňovaným a zanedbávaným zo strany vyhoreného jedinca aj zo strany jeho okolia. Tendencia prehliadania varovných signálov upevňuje pole jeho vzniku a pôsobenia.

Monografia je jedným zo spôsobov, ktorým sa usilujeme upozorniť na problematiku syndrómu vyhorenia pri výkone pomáhajúcej profesie. Na základe toho sme sa zamerali na určenie výskytu syndrómu vyhorenia v pomáhajúcich profesiách na základe vopred určených rizikových faktorov (konkrétna profesia, dĺžka praxe, motivátory) v snahe vopred stanovené faktory overiť, potvrdiť alebo vyvrátiť. Predmetom výskumu bolo i skúmanie súvislostí medzi spomínanými faktormi, kvalitou profesijného života a stratégiami zvládania stresových a záťažových situácií.

Monografia je určená pomáhajúcim pracovníkom, ktorými sú napr. sociálni pracovníci, opatrovatelia, lekári a zdravotné sestry. Rovnako veríme, že daná monografia bude prínosom aj pre širšiu paletu výkonu pomáhajúcich profesií, ako i pre všetkých, ktorí sa danej problematike venujú.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Premeny sociálnej práce v čase

E-kniha

E-kniha

Eva ŽiakováLucia Tóthová (eds.)

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 08.12.2017 v Košiciach

6. ročník Košických dní sociálnej práce

Sociálna práca sa zaoberá širokým rozsahom sociálnych problémov, niektoré sa riešia od nepamäti, niektoré možno považovať za novodobé.

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou s názvom Premeny sociálnej práce v čase je preto venovaný rozličným pohľadom na otázky sociálnej práce, ktoré sú v každom čase aktuálne v palete príspevkov naznačujúc širokospektrálnosť nielen zborníka ale i samotnej sociálnej práce.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sociálna práca so skupinou

E-kniha

E-kniha

Lucia Tóthová

Sociálna práca so skupinou predstavuje spolu so sociálnou prácou s jednotlivcom, sociálnou prácou s komunitou a sociálnou prácou so spoločnosťou jednu zo základných metód využívaných v odbore sociálna práca, ale aj v iných pomáhajúcich profesiách. Práca sociálneho pracovníka si vyžaduje poznanie týchto metód ale aj techník, prostredníctvom ktorých sa tieto metódy realizujú a napĺňajú. Pochopenie a osvojenie jednotlivých metód pre potreby sociálnej praxe si vyžaduje teoretické zvládnutie tých inštitútov, ktoré sú základom metódy a vzájomných vzťahov medzi týmito inštitútmi. Preto autorka pristúpila k spracovaniu vysokoškolskej učebnice, v ktorej sa zameriava na jednu zo základných metód sociálnej práce a to sociálnu prácu so skupinou.

Vysokoškolská učebnica je určená pre študentov univerzít a vysokých škôl, ktorí sa zameriavajú na štúdium sociálnej práce, ale aj psychológie, etiky a ďalších odborov využívajúcich metódu práce so skupinou, nakoľko jej cieľom je okrem iného predstaviť niektoré fakty o sociálnych skupinách a správaní v nich.

Autorka ponúka pohľad na sociálnu prácu so skupinou od jej historických základov až po dnešné najnovšie poznanie tejto metódy v súlade s poslednými aktuálnymi výskumami práce so skupinou.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Adolescenti - cieľová skupina? 11.ročník...

E-kniha

E-kniha

Soňa Lovašová - Veronika Bérešová (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 1.12.2023 v Košiciach

Predkladaný zborník zhromažďuje príspevky z 11. ročníka konferencie zameranej na adolescentov, reflektujúcich aktuálne interdisciplinárne otázky, ktorým čelí táto veková skupina. Skladá sa z 12 odborných príspevkov, ktoré sa zaoberajú rôznymi aspektmi adolescentného života, vrátane osamelosti, rizikového správania a fenoménu radikalizácie. Príspevky sú rozdelené do tematických sekcií, čo umožňuje čitateľom jednoduchšiu orientáciu v obsahu. Témy zahŕňajú prevenciu radikalizácie, rodinné faktory a mechanizmy kyberšikanovania. Zborník ponúka teoretické aj praktické poznatky, ktoré sú cenné pre odborníkov v oblasti sociálnej práce, psychológie a ďalších pomáhajúcich profesií, s cieľom prispieť k lepšiemu pochopeniu súčasných výziev adolescentov a navrhnúť účinné riešenia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Doktorandské miscelaneá 5

E-kniha

E-kniha

Lukáš Šutor (ed.)

Piaty zväzok Doktorandských miscelaneí vznikol ako konferenčný zborník. Navracia sa tým k prvotnej myšlienke celého projektu, vytvoriť publikačný priestor pre príspevky začínajúcich vedcov.

Prvé dve čísla Doktorandských miscelaneí tvorili výstupy z katedrových seminárov, v rámci ktorých prebiehali interné diskusie. V porovnaní s priamym publikovaním sa ukazuje ako prínosnejšie, keď si doktorandi môžu overiť svoje prvé výskumné výsledky viacfázovo a prezentovať sa rozmanitejšími spôsobmi (získať viac poslucháčov a čitateľov). Rozsah textov jednotlivých príspevkov prvých dvoch čísel bol prispôsobený dĺžke vystúpení, tento úzus sa vynechaním seminárov v predchádzajúcich číslach mierne rozkolísal.

V aktuálnom čísle sú rozsahy štúdií o čosi vyrovnanejšie. Pridanou hodnotou piateho zväzku bolo stretnutie všetkých prispievateľov na spoločnej konferencii, Jesennej škole doktorandov Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorá sa konala 17. 10. 2018 a 18. 10. 2018 v Danišovciach.

Domnievame sa, že táto jedinečná – pre mnohých prvá – skúsenosť s aktívnym vystupovaním na vedeckom podujatí mohla prispieť k lepšej finálnej verzii predkladaných príspevkov. Zároveň umožnila doktorandom rozšíriť si obzory v rámci humanitných a spoločenských odborov, minimálne v rozpätí aktuálne riešených dizertačných výskumov.

Lukáš Šutor

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Psychológia práce a organizácie 2018 -...

E-kniha

E-kniha

Pavol KačmárJozef BavoľárLadislav Lovaš (eds.)

Publikácia predstavuje výber príspevkov, prezentovaných na vedeckej konferencii Psychológia práce a organizácie 2018, ktorá sa uskutočnila 23-24. mája 2018 v Košiciach. Témou tohto, už 17. ročníka, bola: Minulosť, prítomnosť a výzvy do budúcnosti. Všetky príspevky prešli recenzným konaním.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Doktorandské miscelaneá 8

E-kniha

Lukáš Šutor (ed.)

Aktuálne, ôsme číslo Doktorandských miscelaneí tvorí trinásť príspevkov zo štyroch študijných programov. Publikovanie príspevkov je tradične spojené s Jesennou školou doktorandov FF UPJŠ v Košiciach, kde si študenti tretieho stupňa štúdia majú možnosť vyskúšať najprv konferenčný formát prezentovania výsledkov svojich výskumov a následne ich rozšírenie do formy štúdií. Oproti minulému roku, keď bol zborník pre pandemickú situáciu nekonferenčný, považujeme návrat k plenárnemu dialógu za prínosný. Špecifikom nášho zborníka je jeho viacdisciplinárnosť zahŕňajúca humanitné a spoločenskovedné odbory. Napriek tejto rozmanitosti sa medzi témami vždy objavia aj zaujímavé prepojenia, ktoré sa týkajú generačného prehodnocovania pravidelne sa objavujúcich problematík, ale aj výskumov výsostne aktuálnych javov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Súčasnosť a budúcnosť sociálnej práce v...

E-kniha

E-kniha

Vladimír Lichner, Tomáš Šeďo

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 25.11.2022 v Košiciach

Predkladaný recenzovaný zborník príspevkov s názvom „Súčasnosť a budúcnosť sociálnej práce v reflexiách spoločenských zmien“ je výstupom vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou jubilejného 10. ročníka Košických dní sociálnej práce konanej dňa 25.11.2022. Konferencia bola venovaná vízii sociálnej práce, jej metódam technikám v reflexii spoločenských zmien. S meniacou sa dobou prichádzajú aj nové výzvy, na ktoré musí byť sociálna práca pripravená. Ústredným zameraním zborníka sa stáva hľadanie odpovedí na vopred stanovené otázky: „Je súčasný systém sociálnej práce adekvátne nastavený pre momentálne spoločenské problémy? Dokáže sociálna práca pohotovo reagovať na nové a nepoznané výzvy? Sú doposiaľ známe metódy sociálnej práce účinné pri práci s novodobými negatívnymi fenoménmi? Potrebujeme ďalšie metódy? Aké?“ Jednotlivé príspevky sa dotýkajú teoretických koncepcií pri hľadaní odpovedí, no nechýbajú ani na empírii založené príspevky, ktoré reflektujú výsledky výskumov z rôznych oblastí spoločnosti a problémových situácií, so zreteľom na odporúčania pre teóriu ale i prax sociálnej práce.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.