Úvod do experimentálnej techniky v biológii
Peter Fedoročko a kol.
Vysokoškolský učebný text Prírodovedeckej fakulty UPJŠ.
E-kniha
Janka Vrláková - Stanislav Vokál
Atómová a jadrová fyzika sú pomerne mladé vedecké disciplíny tvoriace záverečnú časť všeobecného kurzu fyziky na PF UPJŠ. Ich cieľom je výklad podstaty základných fyzikálnych vlastností atómov, atómového jadra a elementárnych častíc.
To je aj obsahom prednášok a cvičení „Všeobecná fyzika IV“ v 2. ročníku bakalárskeho stupňa štúdia fyziky na Prírodovedeckej fakulte (PF) Univerzity P.J. Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. Na ne nadväzujú voliteľné prednášky „Jadrové žiarenie v životnom prostredí“, „Úvod do fyziky mikrosveta“ v 3. ročníku bakalárskeho stupňa jednoodborového štúdia fyziky, príp. učiteľského štúdia fyziky v kombinácii s iným predmetom a „Subjadrová fyzika“ v 1. ročníku magisterského stupňa učiteľského štúdia fyziky v kombinácii s iným predmetom.
V spomenutých prednáškach sú predstavené najnovšie experimentálne poznatky o štruktúre a chovaní mikrosveta pomocou fyzikálnych teórií a ich nasledujúcej experimentálnej previerke v experimente.
Základné informácie:
Peter Fedoročko a kol.
Vysokoškolský učebný text Prírodovedeckej fakulty UPJŠ.
E-kniha
Božena Mihalíková - Ondrej Hutník - Jozef Kiseľák
Vysokoškolský učebný text je venovaný matematickej analýze nekonečných číselných a funkcionálnych radov. Je určený poslucháčom študijných odborov matematiky, fyziky a informatiky, ako aj medziodborového štúdia kombinácie s matematikou. Obsahuje teoretické východiská pre vyšetrovanie konvergencie nekonečných číselných a funkcionálnych radov, rozvojov funkcií do mocninových a Taylorových radov, ako aj použitie týchto výsledkov v rozličných úlohách matematiky, fyziky a informatiky. Na pozadí historických súvislostí objasňuje pohnútky a potrebu zavedenia niektorých kľúčových pojmov a ich ďalší rozvoj. Jednotlivé pojmy a tvrdenia sú demonštrované na veľkom množstve riešených príkladov, ale aj početných úloh na samostatné precvičenie. Niektoré výsledky sú doplnené o dynamické animácie spustiteľné v elektronickej verzii učebného textu.
E-kniha
Vysokoškolské učebné texty prezentujú základy znalostných systémov, ktoré sú rozdelené do dvoch častí. Prvá časť publikácie je venovaná základom Formálnej konceptovej analýzy, teda metóde analýzy dát, reprezentácie poznatkov a spracovania informácií, ktorá je založená na formalizácii pojmu koncept. V druhej časti sa venujeme základom logického programovania, procedurálnej sémantike logického programovania, teda programom – teóriam, otázkam, SLD-odvodeniu, SLD-stromu, stratégiám prehľadávania.
Vysokoškolské učebné texty sú určené pre študentov magisterských študijných programov informatických odborov.
E-kniha
Objav rádioaktivity na prelome 19. a 20. storočia stimuloval prudký rozvoj jadrových vied. Na rozhraní jadrovej fyziky a chémie sa sformovali styčné odbory, akými sú rádiochémia, radiačná chémia a jadrová chémia. Na základe historických faktov a ďalších dostupných údajov o súčasnom stave v uvedených oblastiach sa snažíme prispieť k zhromaždeniu daných informácií a k podaniu ich uceleného prehľadu.
Cieľom predmetu Jadrová chémia, ktorý sa vyučuje na PF UPJŠ je poskytnúť základné poznatky, s dôrazom na všeobecnú hodnotu predmetu. Dôležité je sprístupniť základy rozličných metód, techník a ich špecifík pri aplikácii jadrových javov v chémii a v príbuzných odboroch. Dôraz sa kladie aj na použitie správnej terminológie, na poznanie súvislosti vzťahov a základných princípov, doplnených ilustračne konkrétnymi prípadmi.
Výber materiálu je pomerne obtiažny, počítame však s tým, že ďalšie monografie a učebnice zaplnia medzery týchto učebných textov.
E-kniha
Predložený učebný text „Príjem a transport minerálnych látok v rastlinách“ v slovenskom jazyku poskytuje v zrozumiteľnej podobe všeobecný prehľad v problematike príjmu a distribúcie látok.
Jednotlivé kapitoly zoznámia študentov z vlastnosťami pôdneho prostredia, ktoré majú výrazný vplyv na dostupnosť látok, ďalej s transportom látok cez membrány ako aj na stredné a dlhé vzdialenosti. Text obsahuje najnovšie poznatky z anglickej literatúry, doplnené schémami a grafmi, ktoré vytvoril autor na základe vlastného výskumu, alebo spracovaním viacerých zdrojov.
Učebné texty sú určené predovšetkým pre študentov magisterského štúdia v odbore biológia, alebo ekológia a predpokladajú aspoň základné poznatky z fyziológie rastlín.
E-kniha
Učebný text Počítačová fyzika I obsahovo pokrýva problematiku prednášanú v rovnomennom kurze na bakalárskom stupni študijného programu Fyzika a v kurze Aplikácia numerických metód na bakalárskom stupni študijného programu Aplikovaná informatika. Text nadväzuje na základný kurz numerických metód so zameraním na výklad základných princípov počítačového riešenia niektorých typických fyzikálnych úloh. Zahŕňa jednak oblasť deterministických metód riešenia problémov modelovaných obyčajnými a parciálnymi diferenciálnymi rovnicami ako aj oblasť stochastických Monte Carlo simulácií. Kurz Počítačová fyzika I vytvára základ pre ďalšie štúdium pokročilejších počítačových metód prednášaných na magisterskom stupni v rámci predmetu Počítačová fyzika II. V súčasnosti je používanie počítača ako nástroja riešenia reálnych fyzikálnych úloh, a v prípade študentov ako nástroja vypracovania ich záverečných bakalárskych či diplomových prác, takmer nevyhnutnosťou. To viedlo k vzniku množstva užívateľsky orientovaných softvérových balíkov v rôznych prostrediach pre riešenie širokej škály problémov. Avšak, bez dôsledného pochopenia fungovania jednotlivých počítačových techník sú tieto programy čiernymi skrinkami s množstvom úskalí a rizík pri ich používaní. Preto tento text kladie dôraz na pochopenie silných aj slabých stránok jednotlivých metód a predpokladov ich úspešného použitia.
Peter Kollár a kol.
Skriptá Základné fyzikálne praktikum II. sú určené pre študentov Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach študujúcich na študijných programoch fyzika a medziodborových programoch v kombinácii s fyzikou. Obsahom skrípt sú úlohy z elektriny, magnetizmu a optiky. Podľa študijných programov sú zaradené do 3.semestra bakalárskeho štúdia, v ktorom by už študenti mali mať absolvovaný predmet všeobecná fyzika II. (elektrina a magnetizmus). Súčasťou každej úlohy sú základné poznatky venované javom, ktoré sú obsahom samotnej úlohy.
Autori
E-kniha
Terézia Kisková - Stanislav Matéffy - Františka Horváthová
Laboratórny potkan (Rattus norvegicus) je jeden z najpoužívanejších experimentálnych zvierat. Slúži ako modelový organizmus pri analýze množstva biologických procesov a patologických mechanizmov, ako napr. kardiovaskulárne ochorenia, metabolické poruchy (lipidový metabolizmus, diabetes mellitus), neurologické a neuropsychiatrické ochorenia (ako napr. mozgová porážka, epilepsia či Alzheimerova choroba), neurobehaviorálny výskum alebo autoimúnne ochorenia (ako napr. artritída), nádorové a renálne ochorenia. Poskytuje mnohé unikátne výhody na modelovanie humánnych ochorení s následným testovaním liečiv a prírodných látok či pri štúdiu odpovedí na environmentálne faktory. Veľkosť laboratórneho potkana, v porovnaní s myšou, vytvára ideálne podmienky pre fyziologické manipulácie. Okrem toho sa v klinickej toxikológii potkany využívajú na testovanie chemických látok (Hedrich, 2000).
Kurz poskytuje študentom informácie o základných parametroch, vzťahoch a procesoch v ekologických vedách. Stručný obsah predmetu: ekologické faktory a vzťahy k prostrediu (vzduch, voda, pôda); vplyv ekologických faktorov (morfologické adaptácie, behaviorálne reakcie); populácie a spoločenstvá (vonkajšie a vnútorné znaky, populačná dynamika); ekosystémy (vplyv prostredia) a biómy (hrubá charakteristika a vplyv človeka); cykly (hydrologický, plynný, sedimentačný) základných prvkov na Zemi.
Autori
E-kniha
Vybrané úlohy a príklady z biochémie – metabolizmus nadväzujú na prednášky z biochémie o metabolizme a jednotlivých metabolických dráhach pre študentov druhého a tretieho ročníka bakalárskeho stupňa odborov chémia, biológia a ich kombinácií s inými odbormi. Skriptá poskytujú možnosť prostredníctvom riešenia úloh a príkladov lepšie porozumieť prednášanému učivu z metabolizmu a slúžia ako podklad pre jednohodinové cvičenia. Skriptá sú rozdelené tematicky do jedenástich kapitol a každá kapitola obsahuje 10 úloh a 7 príkladov. V úvode kapitol sa nachádza krátky opis a vysvetlenie danej metabolickej dráhy. Študent sa ale pri riešení úloh musí zamerať hlavne na učivo, ktoré bolo prezentované k danej téme na prednáške. Následne sú na konci každej kapitoly uvedené aj vypracovania príkladov. Tieto skriptá sú zámerne prístupné iba v elektronickej podobe. Dôvodom je snaha priebežne aktualizovať a modernizovať jednotlivé úlohy.
E-kniha
Marcel Uhrin - David Jandzik - Andrej Čerňanský - Michal Rindoš - Blanka Lehotská - Stanislav Danko - Ján Kautman - Peter Mikulíček - Peter Urban - Daniel Jablonski
Bibliografie poskytujú základné vedecké informácie, ilustrujú kvalitu a intenzitu výskumu v konkrétnej téme, oblasti alebo čase a tak pomáhajú budovať kultúrno-historický pohľad na spoločenské ocenenie vedomostí a vzdelania. Poskytujeme tu bibliografiu herpetologického výskumu v regióne Slovenska medzi rokmi 1791 a 2017. Zozbierali sme 2 183 referencií od 1 453 rôznych autorov, ktoré pokrývajú všetky druhy obojživelníkov (18) a plazov (13), ktoré sa vyskytujú na Slovensku, a navyše aj obojživelnícke a plazové taxóny vyskytujúce sa v 94 ďalších krajinách.
Väčšina príspevkov bola publikovaná v populárnych časopisoch a neindexovaných časopisoch, zatiaľ čo len asi 12 % všetkých referencií predstavujú vedecké články z časopisov indexovaných v relevantných vedeckých databázach. Rozsah štúdia obojživelníkov a plazov sa líšil v rôznych obdobiach v rámci zvoleného časového rámca. Je však zrejmé, že v oblasti herpetológie došlo k zjavnému zintenzívneniu, najmä v druhej polovici 20. storočia. Hoci bolo len málo profesionálov špecializujúcich sa na herpetológiu, dôležitú úlohu v podpore výskumu a ochrany obojživelníkov a plazov na Slovensku hrali mimovládne organizácie a amatéri. Najčastejší typ herpetologických údajov v odkazovanej literatúre pochádza z faunistického výskumu, nasledovaný ochranou a všeobecnými informáciami o herpetofaune, pričom väčšina článkov publikovaných v indexovaných časopisoch pochádza z oblastí paleontológie, fylogeografie a populáčnej genetiky.
Prezentovaná bibliografia je prvým krokom k vytvoreniu pevnej základne pre budúci systematický herpetologický výskum v krajine a strednej Európe.
E-kniha
Fotonika je aplikačne zameraný odbor na rozhraní optiky, opto-elektroniky a kvantovej optiky. Zahŕňa klasickú optiku rozšírenú o popis fyzikálnych javov a optických zariadení založených na kvantovom (fotónovom) charaktere svetla a jeho interakcie s prostredím.
Hlavným cieľom predmetu Fotonika je podať ucelený pohľad na základné optické a fotonické javy, ktoré sa uplatňujú pri experimentálnom vedeckom bádaní s využitím rôznych zdrojov svetelného žiarenia (napr. v oblasti biofotoniky). Prvá časť série prednášok je venovaná popisu svetla na rôznych úrovniach, pričom logické poradie podkapitol odpovedá štruktúre vysokoškolskej učebnice: B. E. A. Saleh, M. C. Teich, Fundamentals of Photonics. Ďalšie kapitoly obsahujú popis fungovania laserov, prehľad vybraných optických zariadení a možnosti ich využitia pri stavbe optických aparatúr.
Hlavný sled učebnej látky je doplnený o praktické poznámky, ktoré obsahujú informácie pre reálne využitie teoretických vedomostí pri každodennej práci v laboratóriu. Pochopenie predloženej látky vyžaduje určitú základnú úroveň znalosti matematiky, fyziky elektromagnetizmu a optiky a preto predmet Fotonika odporúčame prednostne študentom po absolvovaní bakalárskeho štúdia v odbore Fyzika.
E-kniha
Vysokoškolská učebnica s názvom: Host-guest a supramolekulová chémia, poskytuje základné informácie o tomto vednom odbore, ako aj type zlúčenín ktoré tam patria. Je v nej uvedená základná charakteristiku neväzbových interakcií ako aj metód charakterizácie a klasifikácie pre tieto zlúčeniny. Sumarizuje poznatky o rôznych typoch host-guest systémov od najstarších ako sú Hofamnnove klatráty, až po inkluzívne zlúčeniny typu cyklodextrínov a kalixarénov. Okrem štruktúrnych a syntetických informácií, ktoré sú doplnené obrázkami, sa učebnica venuje aj možnostiam aplikácie či praktického využitia zlúčenín. Záver každej kapitoly je doplnený úlohami na vypracovanie k danej téme.
E-kniha
Adriana Zeleňáková - Zuzana Ješková - Adela Kravčáková a kol. (eds.)
Zborník obsahuje abstrakty príspevkov účastníkov 10. Česko-slovenskej študentskej vedeckej konferencie vo fyzike, ktorá sa konala 2.-3. mája 2019 na PF UPJŠ v Košiciach.
E-kniha
Táto učebnica sa zaoberá presne riešiteľnými modelmi a ich rôznorodými aplikáciami v niekoľkých odvetviach fyziky, ako sú matematická fyzika, štatistická fyzika, fyzika kondenzovaných látok a ďalšie. Presne riešiteľné modely sú v súčasnosti považované za inšpiratívne výskumné pole samé o sebe, ktoré, bohužiaľ, vyžaduje značné znalosti sofistikovanej matematiky. V súlade s tým bola mojou hlavnou ambíciou poskytnúť úvodný kurz pre študentov bakalárskeho štúdia, ktorý by pokrýval najjednoduchšie presne riešiteľné modely, ktorých rigorózne riešenia sú dostupné aj po skromných výpočtoch. Prezentovaná učebnica by preto mala byť považovaná za pomocnú učebnicu pre pokročilé štúdium, ktorá by mala slúžiť ako študentov sprievodca touto krásnou, ale určite zložitou témou.
E-kniha
Stanislav Lukáč - Ľubomír Šnajder - Ján Guniš - Zuzana Ješková
Publikácia je určená vedeckým pracovníkom v didaktike a učiteľom matematiky a informatiky. Našim zámerom je predstaviť čitateľom základnú orientáciu v problematike bádateľsky orientovaného vyučovania, vysvetliť a na ukážkach demonštrovať viaceré úrovne žiackeho bádania, poskytnúť klasifikáciu bádateľských zručností. Nosnou časťou publikácie sú metodiky pre bádateľsky orientované vyučovanie konkrétnych tém zo školskej matematiky a informatiky. Predkladáme námety na realizáciu bádateľských aktivít, aktívnu prácu s informáciami pri riešení rôznych typov problémov a aplikáciu moderných digitálnych technológií pri skúmaní a objavovaní zákonitostí. Do publikácie sme zaradili sedem metodík pre vyučovanie matematiky a osem metodík pre vyučovanie informatiky v 1. a 2 ročníku strednej školy.
Peter Fedoročko a kol.
Vysokoškolský učebný text Prírodovedeckej fakulty UPJŠ.
E-kniha
Božena Mihalíková - Ondrej Hutník - Jozef Kiseľák
Vysokoškolský učebný text je venovaný matematickej analýze nekonečných číselných a funkcionálnych radov. Je určený poslucháčom študijných odborov matematiky, fyziky a informatiky, ako aj medziodborového štúdia kombinácie s matematikou. Obsahuje teoretické východiská pre vyšetrovanie konvergencie nekonečných číselných a funkcionálnych radov, rozvojov funkcií do mocninových a Taylorových radov, ako aj použitie týchto výsledkov v rozličných úlohách matematiky, fyziky a informatiky. Na pozadí historických súvislostí objasňuje pohnútky a potrebu zavedenia niektorých kľúčových pojmov a ich ďalší rozvoj. Jednotlivé pojmy a tvrdenia sú demonštrované na veľkom množstve riešených príkladov, ale aj početných úloh na samostatné precvičenie. Niektoré výsledky sú doplnené o dynamické animácie spustiteľné v elektronickej verzii učebného textu.
E-kniha
Vysokoškolské učebné texty prezentujú základy znalostných systémov, ktoré sú rozdelené do dvoch častí. Prvá časť publikácie je venovaná základom Formálnej konceptovej analýzy, teda metóde analýzy dát, reprezentácie poznatkov a spracovania informácií, ktorá je založená na formalizácii pojmu koncept. V druhej časti sa venujeme základom logického programovania, procedurálnej sémantike logického programovania, teda programom – teóriam, otázkam, SLD-odvodeniu, SLD-stromu, stratégiám prehľadávania.
Vysokoškolské učebné texty sú určené pre študentov magisterských študijných programov informatických odborov.
E-kniha
Objav rádioaktivity na prelome 19. a 20. storočia stimuloval prudký rozvoj jadrových vied. Na rozhraní jadrovej fyziky a chémie sa sformovali styčné odbory, akými sú rádiochémia, radiačná chémia a jadrová chémia. Na základe historických faktov a ďalších dostupných údajov o súčasnom stave v uvedených oblastiach sa snažíme prispieť k zhromaždeniu daných informácií a k podaniu ich uceleného prehľadu.
Cieľom predmetu Jadrová chémia, ktorý sa vyučuje na PF UPJŠ je poskytnúť základné poznatky, s dôrazom na všeobecnú hodnotu predmetu. Dôležité je sprístupniť základy rozličných metód, techník a ich špecifík pri aplikácii jadrových javov v chémii a v príbuzných odboroch. Dôraz sa kladie aj na použitie správnej terminológie, na poznanie súvislosti vzťahov a základných princípov, doplnených ilustračne konkrétnymi prípadmi.
Výber materiálu je pomerne obtiažny, počítame však s tým, že ďalšie monografie a učebnice zaplnia medzery týchto učebných textov.
E-kniha
Predložený učebný text „Príjem a transport minerálnych látok v rastlinách“ v slovenskom jazyku poskytuje v zrozumiteľnej podobe všeobecný prehľad v problematike príjmu a distribúcie látok.
Jednotlivé kapitoly zoznámia študentov z vlastnosťami pôdneho prostredia, ktoré majú výrazný vplyv na dostupnosť látok, ďalej s transportom látok cez membrány ako aj na stredné a dlhé vzdialenosti. Text obsahuje najnovšie poznatky z anglickej literatúry, doplnené schémami a grafmi, ktoré vytvoril autor na základe vlastného výskumu, alebo spracovaním viacerých zdrojov.
Učebné texty sú určené predovšetkým pre študentov magisterského štúdia v odbore biológia, alebo ekológia a predpokladajú aspoň základné poznatky z fyziológie rastlín.
E-kniha
Učebný text Počítačová fyzika I obsahovo pokrýva problematiku prednášanú v rovnomennom kurze na bakalárskom stupni študijného programu Fyzika a v kurze Aplikácia numerických metód na bakalárskom stupni študijného programu Aplikovaná informatika. Text nadväzuje na základný kurz numerických metód so zameraním na výklad základných princípov počítačového riešenia niektorých typických fyzikálnych úloh. Zahŕňa jednak oblasť deterministických metód riešenia problémov modelovaných obyčajnými a parciálnymi diferenciálnymi rovnicami ako aj oblasť stochastických Monte Carlo simulácií. Kurz Počítačová fyzika I vytvára základ pre ďalšie štúdium pokročilejších počítačových metód prednášaných na magisterskom stupni v rámci predmetu Počítačová fyzika II. V súčasnosti je používanie počítača ako nástroja riešenia reálnych fyzikálnych úloh, a v prípade študentov ako nástroja vypracovania ich záverečných bakalárskych či diplomových prác, takmer nevyhnutnosťou. To viedlo k vzniku množstva užívateľsky orientovaných softvérových balíkov v rôznych prostrediach pre riešenie širokej škály problémov. Avšak, bez dôsledného pochopenia fungovania jednotlivých počítačových techník sú tieto programy čiernymi skrinkami s množstvom úskalí a rizík pri ich používaní. Preto tento text kladie dôraz na pochopenie silných aj slabých stránok jednotlivých metód a predpokladov ich úspešného použitia.
Peter Kollár a kol.
Skriptá Základné fyzikálne praktikum II. sú určené pre študentov Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach študujúcich na študijných programoch fyzika a medziodborových programoch v kombinácii s fyzikou. Obsahom skrípt sú úlohy z elektriny, magnetizmu a optiky. Podľa študijných programov sú zaradené do 3.semestra bakalárskeho štúdia, v ktorom by už študenti mali mať absolvovaný predmet všeobecná fyzika II. (elektrina a magnetizmus). Súčasťou každej úlohy sú základné poznatky venované javom, ktoré sú obsahom samotnej úlohy.
Autori
E-kniha
Terézia Kisková - Stanislav Matéffy - Františka Horváthová
Laboratórny potkan (Rattus norvegicus) je jeden z najpoužívanejších experimentálnych zvierat. Slúži ako modelový organizmus pri analýze množstva biologických procesov a patologických mechanizmov, ako napr. kardiovaskulárne ochorenia, metabolické poruchy (lipidový metabolizmus, diabetes mellitus), neurologické a neuropsychiatrické ochorenia (ako napr. mozgová porážka, epilepsia či Alzheimerova choroba), neurobehaviorálny výskum alebo autoimúnne ochorenia (ako napr. artritída), nádorové a renálne ochorenia. Poskytuje mnohé unikátne výhody na modelovanie humánnych ochorení s následným testovaním liečiv a prírodných látok či pri štúdiu odpovedí na environmentálne faktory. Veľkosť laboratórneho potkana, v porovnaní s myšou, vytvára ideálne podmienky pre fyziologické manipulácie. Okrem toho sa v klinickej toxikológii potkany využívajú na testovanie chemických látok (Hedrich, 2000).
Kurz poskytuje študentom informácie o základných parametroch, vzťahoch a procesoch v ekologických vedách. Stručný obsah predmetu: ekologické faktory a vzťahy k prostrediu (vzduch, voda, pôda); vplyv ekologických faktorov (morfologické adaptácie, behaviorálne reakcie); populácie a spoločenstvá (vonkajšie a vnútorné znaky, populačná dynamika); ekosystémy (vplyv prostredia) a biómy (hrubá charakteristika a vplyv človeka); cykly (hydrologický, plynný, sedimentačný) základných prvkov na Zemi.
Autori
E-kniha
Vybrané úlohy a príklady z biochémie – metabolizmus nadväzujú na prednášky z biochémie o metabolizme a jednotlivých metabolických dráhach pre študentov druhého a tretieho ročníka bakalárskeho stupňa odborov chémia, biológia a ich kombinácií s inými odbormi. Skriptá poskytujú možnosť prostredníctvom riešenia úloh a príkladov lepšie porozumieť prednášanému učivu z metabolizmu a slúžia ako podklad pre jednohodinové cvičenia. Skriptá sú rozdelené tematicky do jedenástich kapitol a každá kapitola obsahuje 10 úloh a 7 príkladov. V úvode kapitol sa nachádza krátky opis a vysvetlenie danej metabolickej dráhy. Študent sa ale pri riešení úloh musí zamerať hlavne na učivo, ktoré bolo prezentované k danej téme na prednáške. Následne sú na konci každej kapitoly uvedené aj vypracovania príkladov. Tieto skriptá sú zámerne prístupné iba v elektronickej podobe. Dôvodom je snaha priebežne aktualizovať a modernizovať jednotlivé úlohy.
E-kniha
Marcel Uhrin - David Jandzik - Andrej Čerňanský - Michal Rindoš - Blanka Lehotská - Stanislav Danko - Ján Kautman - Peter Mikulíček - Peter Urban - Daniel Jablonski
Bibliografie poskytujú základné vedecké informácie, ilustrujú kvalitu a intenzitu výskumu v konkrétnej téme, oblasti alebo čase a tak pomáhajú budovať kultúrno-historický pohľad na spoločenské ocenenie vedomostí a vzdelania. Poskytujeme tu bibliografiu herpetologického výskumu v regióne Slovenska medzi rokmi 1791 a 2017. Zozbierali sme 2 183 referencií od 1 453 rôznych autorov, ktoré pokrývajú všetky druhy obojživelníkov (18) a plazov (13), ktoré sa vyskytujú na Slovensku, a navyše aj obojživelnícke a plazové taxóny vyskytujúce sa v 94 ďalších krajinách.
Väčšina príspevkov bola publikovaná v populárnych časopisoch a neindexovaných časopisoch, zatiaľ čo len asi 12 % všetkých referencií predstavujú vedecké články z časopisov indexovaných v relevantných vedeckých databázach. Rozsah štúdia obojživelníkov a plazov sa líšil v rôznych obdobiach v rámci zvoleného časového rámca. Je však zrejmé, že v oblasti herpetológie došlo k zjavnému zintenzívneniu, najmä v druhej polovici 20. storočia. Hoci bolo len málo profesionálov špecializujúcich sa na herpetológiu, dôležitú úlohu v podpore výskumu a ochrany obojživelníkov a plazov na Slovensku hrali mimovládne organizácie a amatéri. Najčastejší typ herpetologických údajov v odkazovanej literatúre pochádza z faunistického výskumu, nasledovaný ochranou a všeobecnými informáciami o herpetofaune, pričom väčšina článkov publikovaných v indexovaných časopisoch pochádza z oblastí paleontológie, fylogeografie a populáčnej genetiky.
Prezentovaná bibliografia je prvým krokom k vytvoreniu pevnej základne pre budúci systematický herpetologický výskum v krajine a strednej Európe.
E-kniha
Fotonika je aplikačne zameraný odbor na rozhraní optiky, opto-elektroniky a kvantovej optiky. Zahŕňa klasickú optiku rozšírenú o popis fyzikálnych javov a optických zariadení založených na kvantovom (fotónovom) charaktere svetla a jeho interakcie s prostredím.
Hlavným cieľom predmetu Fotonika je podať ucelený pohľad na základné optické a fotonické javy, ktoré sa uplatňujú pri experimentálnom vedeckom bádaní s využitím rôznych zdrojov svetelného žiarenia (napr. v oblasti biofotoniky). Prvá časť série prednášok je venovaná popisu svetla na rôznych úrovniach, pričom logické poradie podkapitol odpovedá štruktúre vysokoškolskej učebnice: B. E. A. Saleh, M. C. Teich, Fundamentals of Photonics. Ďalšie kapitoly obsahujú popis fungovania laserov, prehľad vybraných optických zariadení a možnosti ich využitia pri stavbe optických aparatúr.
Hlavný sled učebnej látky je doplnený o praktické poznámky, ktoré obsahujú informácie pre reálne využitie teoretických vedomostí pri každodennej práci v laboratóriu. Pochopenie predloženej látky vyžaduje určitú základnú úroveň znalosti matematiky, fyziky elektromagnetizmu a optiky a preto predmet Fotonika odporúčame prednostne študentom po absolvovaní bakalárskeho štúdia v odbore Fyzika.
E-kniha
Vysokoškolská učebnica s názvom: Host-guest a supramolekulová chémia, poskytuje základné informácie o tomto vednom odbore, ako aj type zlúčenín ktoré tam patria. Je v nej uvedená základná charakteristiku neväzbových interakcií ako aj metód charakterizácie a klasifikácie pre tieto zlúčeniny. Sumarizuje poznatky o rôznych typoch host-guest systémov od najstarších ako sú Hofamnnove klatráty, až po inkluzívne zlúčeniny typu cyklodextrínov a kalixarénov. Okrem štruktúrnych a syntetických informácií, ktoré sú doplnené obrázkami, sa učebnica venuje aj možnostiam aplikácie či praktického využitia zlúčenín. Záver každej kapitoly je doplnený úlohami na vypracovanie k danej téme.
E-kniha
Adriana Zeleňáková - Zuzana Ješková - Adela Kravčáková a kol. (eds.)
Zborník obsahuje abstrakty príspevkov účastníkov 10. Česko-slovenskej študentskej vedeckej konferencie vo fyzike, ktorá sa konala 2.-3. mája 2019 na PF UPJŠ v Košiciach.
E-kniha
Táto učebnica sa zaoberá presne riešiteľnými modelmi a ich rôznorodými aplikáciami v niekoľkých odvetviach fyziky, ako sú matematická fyzika, štatistická fyzika, fyzika kondenzovaných látok a ďalšie. Presne riešiteľné modely sú v súčasnosti považované za inšpiratívne výskumné pole samé o sebe, ktoré, bohužiaľ, vyžaduje značné znalosti sofistikovanej matematiky. V súlade s tým bola mojou hlavnou ambíciou poskytnúť úvodný kurz pre študentov bakalárskeho štúdia, ktorý by pokrýval najjednoduchšie presne riešiteľné modely, ktorých rigorózne riešenia sú dostupné aj po skromných výpočtoch. Prezentovaná učebnica by preto mala byť považovaná za pomocnú učebnicu pre pokročilé štúdium, ktorá by mala slúžiť ako študentov sprievodca touto krásnou, ale určite zložitou témou.
E-kniha
Stanislav Lukáč - Ľubomír Šnajder - Ján Guniš - Zuzana Ješková
Publikácia je určená vedeckým pracovníkom v didaktike a učiteľom matematiky a informatiky. Našim zámerom je predstaviť čitateľom základnú orientáciu v problematike bádateľsky orientovaného vyučovania, vysvetliť a na ukážkach demonštrovať viaceré úrovne žiackeho bádania, poskytnúť klasifikáciu bádateľských zručností. Nosnou časťou publikácie sú metodiky pre bádateľsky orientované vyučovanie konkrétnych tém zo školskej matematiky a informatiky. Predkladáme námety na realizáciu bádateľských aktivít, aktívnu prácu s informáciami pri riešení rôznych typov problémov a aplikáciu moderných digitálnych technológií pri skúmaní a objavovaní zákonitostí. Do publikácie sme zaradili sedem metodík pre vyučovanie matematiky a osem metodík pre vyučovanie informatiky v 1. a 2 ročníku strednej školy.
Peter Fedoročko a kol.
Vysokoškolský učebný text Prírodovedeckej fakulty UPJŠ.
E-kniha
Božena Mihalíková - Ondrej Hutník - Jozef Kiseľák
Vysokoškolský učebný text je venovaný matematickej analýze nekonečných číselných a funkcionálnych radov. Je určený poslucháčom študijných odborov matematiky, fyziky a informatiky, ako aj medziodborového štúdia kombinácie s matematikou. Obsahuje teoretické východiská pre vyšetrovanie konvergencie nekonečných číselných a funkcionálnych radov, rozvojov funkcií do mocninových a Taylorových radov, ako aj použitie týchto výsledkov v rozličných úlohách matematiky, fyziky a informatiky. Na pozadí historických súvislostí objasňuje pohnútky a potrebu zavedenia niektorých kľúčových pojmov a ich ďalší rozvoj. Jednotlivé pojmy a tvrdenia sú demonštrované na veľkom množstve riešených príkladov, ale aj početných úloh na samostatné precvičenie. Niektoré výsledky sú doplnené o dynamické animácie spustiteľné v elektronickej verzii učebného textu.
E-kniha
Vysokoškolské učebné texty prezentujú základy znalostných systémov, ktoré sú rozdelené do dvoch častí. Prvá časť publikácie je venovaná základom Formálnej konceptovej analýzy, teda metóde analýzy dát, reprezentácie poznatkov a spracovania informácií, ktorá je založená na formalizácii pojmu koncept. V druhej časti sa venujeme základom logického programovania, procedurálnej sémantike logického programovania, teda programom – teóriam, otázkam, SLD-odvodeniu, SLD-stromu, stratégiám prehľadávania.
Vysokoškolské učebné texty sú určené pre študentov magisterských študijných programov informatických odborov.
E-kniha
Objav rádioaktivity na prelome 19. a 20. storočia stimuloval prudký rozvoj jadrových vied. Na rozhraní jadrovej fyziky a chémie sa sformovali styčné odbory, akými sú rádiochémia, radiačná chémia a jadrová chémia. Na základe historických faktov a ďalších dostupných údajov o súčasnom stave v uvedených oblastiach sa snažíme prispieť k zhromaždeniu daných informácií a k podaniu ich uceleného prehľadu.
Cieľom predmetu Jadrová chémia, ktorý sa vyučuje na PF UPJŠ je poskytnúť základné poznatky, s dôrazom na všeobecnú hodnotu predmetu. Dôležité je sprístupniť základy rozličných metód, techník a ich špecifík pri aplikácii jadrových javov v chémii a v príbuzných odboroch. Dôraz sa kladie aj na použitie správnej terminológie, na poznanie súvislosti vzťahov a základných princípov, doplnených ilustračne konkrétnymi prípadmi.
Výber materiálu je pomerne obtiažny, počítame však s tým, že ďalšie monografie a učebnice zaplnia medzery týchto učebných textov.
E-kniha
Predložený učebný text „Príjem a transport minerálnych látok v rastlinách“ v slovenskom jazyku poskytuje v zrozumiteľnej podobe všeobecný prehľad v problematike príjmu a distribúcie látok.
Jednotlivé kapitoly zoznámia študentov z vlastnosťami pôdneho prostredia, ktoré majú výrazný vplyv na dostupnosť látok, ďalej s transportom látok cez membrány ako aj na stredné a dlhé vzdialenosti. Text obsahuje najnovšie poznatky z anglickej literatúry, doplnené schémami a grafmi, ktoré vytvoril autor na základe vlastného výskumu, alebo spracovaním viacerých zdrojov.
Učebné texty sú určené predovšetkým pre študentov magisterského štúdia v odbore biológia, alebo ekológia a predpokladajú aspoň základné poznatky z fyziológie rastlín.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.