0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Metódy prípravy nanoštruktúr I

E-kniha

Vladimír Komanický

Cieľom tohto učebného textu je oboznámiť študentov v odbore fyzika a chémia na druhom a treťom stupni vysokoškolského štúdia s technikami využívanými na prípravu mikro-elektromechanických zariadení, nanoobjektov a nanoštruktúr pomocou tzv. top down metodík . Prerekvizity na absolvovanie daného predmetu nie sú. V úvode učebného textu sú definované sily, ktoré vplývajú na nanoobjekty a interakcie medzi nimi. Čitateľ má možnosť detailne pochopiť prečo je správanie a fyzikálno-chemické vlastnosti nanomateriálov a nanoštruktúr tak veľmi odlišné od ich makroskopických ekvivalentov. Text obsahuje aj prehľad technológií príprav tenkých vrstiev ako prekurzorov na prípravu nanoštruktúr. Hlavný dôraz v časti I je kladený na konvenčné litografické technológie prípravy a tvarovania nanoštruktúr, metódy charakterizácie tenkých vrstiev, nanosúčiastok a nanomateriálov. V pripravovanej časti II budú rozobrané aj nekonvenčné litografické metódy. V neposlednom rade sa študent oboznámi aj s aplikáciami nanoštruktúr vo výskume zameranom na nanofyziku, nanokatalýzu a nanoelektroniku. Skriptá sú učebným textom k predmetu ÚFV/MPN/14 - Metódy prípravy a charakterizácie nanoštruktúr. Súčasťou predmetu je aj cvičenie, na ktorom sa študent prakticky oboznámi s prístrojmi využívanými v praxi na prípravu a charakterizáciu tenkých vrstiev a tzv. top-down technológiami používanými na prípravu nanoštruktúr.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0092-9

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Vladimír Komanický
Typ dokumentu:
vysokoškolský učebný text (skriptá)
Počet strán:
83
Dostupné od:
07.04.2022
Rok vydania:
2022
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Prírodovedecká fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

O jaskyniach a krase pre každého – vybrané...

E-kniha

E-kniha

Alena Gessert a kol.

Jaskyne patrili od minulosti k veľmi špecifickým miestam. V niektorých kultúrach boli miestami obetnými, pietnymi, v iných zase tými, kde sa človek dostal na „opačný breh života“. Obyvatelia ich využívali na úkryt, miesto na zanechanie odkazov, či prečkanie zlého počasia, v niektorých aj žili. Vo vojnách sa v našich končinách ukrývali pred nepriateľom aj celé rodiny či dediny, alebo v nich schovávali zbrane.

V súčasnosti vo väčšine krajín sú cieľom turistov, ktorí chcú zažiť niečo nové a nepoznané, tmu, vysokú vlhkosť vzduchu aj vidieť fascinujúcu krásu podzemnej výzdoby. No sú aj cieľom jaskyniarov, ktorí túžia jaskyne objavovať, dostať sa do sveta, kde pred nimi ľudská noha nevstúpila, nájsť dôkazy o predchádzajúcom osídlení, alebo robiť výskum, ktorý nás v poznaní posúva stále ďalej a ďalej.

V publikácii, ktorú držíte v ruke prinášame viac aj menej tradičné témy o vzniku krasu a jaskýň, vybraných ekologických aspektoch, mapách a ich tvorbe, významných svetových jaskyniach aj o živote človeka v takýchto územiach. Prinášame Vám zároveň prehľad významných krasových lokalít, ktoré stoja určite za to, aby ste sa o nich dozvedeli niečo viac alebo ich osobne navštívili. Táto publikácia je určená pre čitateľov z radov žiakov, študentov, učiteľov aj širokej verejnosti a veríme, že Vás vtiahne do tohto záhadného sveta.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Bádateľsky orientované vyučovanie matematiky a...

E-kniha

E-kniha

Stanislav Lukáč - Ľubomír Šnajder - Ján Guniš - Zuzana Ješková

Publikácia je určená vedeckým pracovníkom v didaktike a učiteľom matematiky a informatiky. Našim zámerom je predstaviť čitateľom základnú orientáciu v problematike bádateľsky orientovaného vyučovania, vysvetliť a na ukážkach demonštrovať viaceré úrovne žiackeho bádania, poskytnúť klasifikáciu bádateľských zručností.

Nosnou časťou publikácie sú metodiky pre bádateľsky orientované vyučovanie konkrétnych tém zo školskej matematiky a informatiky. Predkladáme námety na realizáciu bádateľských aktivít, aktívnu prácu s informáciami pri riešení rôznych typov problémov a aplikáciu moderných digitálnych technológií pri skúmaní a objavovaní zákonitostí.

Do publikácie sme zaradili sedem metodík pre vyučovanie matematiky a osem metodík pre vyučovanie informatiky v 1. a 2 ročníku strednej školy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Prílohy

Zborník príspevkov z 11. Dní doktorandov...

E-kniha

E-kniha

Martin Bačkor - Silvia Mihaličová (eds.)

Zborník príspevkov z konferencie 11. DNI DOKTORANDOV EXPERIMENTÁLNEJ BIOLÓGIE RASTLÍN a 13. KONFERENCIE EXPERIMENTÁLNEJ BIOLÓGIE RASTLÍN, KOŠICE, 9. – 13. september 2013

13. KONFERENCIA EXPERIMENTÁLNEJ BIOLÓGIE RASTLÍN
(sekcie)
1. Bunková biológia a cytológia: Michal Martinka
2. Vývinová biológia a morfogenéza: Alexander Lux
3. „Omiky“ – genomika, transkriptomika a proteomika: Boris Vyskot
4. Hormonálna regulácia rastu a vývinu rastlín: Jana Albrechtová
5. Fotosyntéza, tvorba a transport asimilátov: Jiří Šantrůček
6. GMO a rastlinné biotechnológie: Eva Čellárová
7. Biofyzikálne signály a optické vlastnosti rastlín: Jan Nauš
8. Fyziológia stresu: Ľudmila Slováková
9. Interakcie rastlín s organizmami: Martin Bačkor
10. Voda a minerálna výživa rastlín: Miroslav Repčák
11. Produkþná biológia rastlín a poľnohospodárstvo: Václav Hejnák
12. Ekologická biológia rastlín a globálne klimatické zmeny: Michal Marek

11. DNI DOKTORANDOV EXPERIMENTÁLNEJ BIOLÓGIE RASTLÍN
(sekcie)
1. Molecular & Cell Genetics: Viktor Žárský
2. Developmental Biology: Alexander Lux
3. Biochemistry & Physiology: Jiří Šantrůček
4. Systematics & Evolution: Jana Albrechtová
5. Ecophysiology: Jana Albrechtová ​

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

The XIV. European Magnetic Sensors and...

E-kniha

E-kniha

Jozef Bednarčík (ed.)

European Magnetic Sensors and Actuators Conference (EMSA) je konsolidované európske fórum, ktoré slúži na hodnotenie stavu, nedávneho pokroku a vývoja v oblasti technológie magnetických senzorov a magnetických aktuátorov. Konferencia EMSA sa prvýkrát konala v roku 1996 v Iasi (Rumunsko) a odvtedy pokračuje každé dva až tri roky v rôznych európskych mestách. Cieľom konferencie je vytvoriť prehľad o výskume magnetických snímačov a aktuátorov/spínačov, rozpoznať ich význam v modernom priemysle a identifikovať potenciálnu budúcu spoluprácu výskumníkov pôsobiacich v tejto oblasti. EMSA 2024 poskytne vynikajúcu príležitosť spojiť vedcov a inžinierov z univerzít, výskumných ústavov a priemyslu, aby predstavili a prediskutovali svoje najnovšie výsledky týkajúce sa základných aj aplikovaných aspektov magnetických snímačov a aktuátorov/spínačov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.