Ochorenia jazyka

978-80-8152-961-0

Autor:Silvia Timková, Marcel Riznič, Jozef Minčík Eugen Ďurovič, Peter Kizek
Rok vydania:2021
Typ dokumentu:vysokoškolský učebný text (skriptá)
VydavateľUPJŠ v Košiciach Vydavateľstvo ŠafárikPress
Fakulta/pracovisko UPJŠ:Lekárska fakulta UPJŠ

Vysokoškolský učebný text Ochorenia jazyka sa zameriava na anomálie a choroby postihujúce jazyk.  V jednotlivých kapitolách opisuje vrodené stavy, s ktorými sa na jazyku stretávame, ich diagnostiku ako aj možnosti liečby, ako aj jednotlivé samostatné chorobné jednotky. Úvodnú kapitolu tvoria lokálne ochorenia jazyka, kedy ochorenie nemá prejavy na iných ústnych slizniciach. Ďalšou skupinou sú ochorenia, kde je symptomatológia choroby prítomná na jazyku, ale aj na ostatných ústnych slizniciach. Okrem týchto stavov vznikajúcich priamo v ústnej dutine sú v ďalších kapitolách rozobraté stavy, kde celkové ochorenia, akými sú infekčné, endokrinologické, krvné a dermatologické ochorenia vyvolávajú zmeny na jazyku. Samostatné kapitoly sú venované prekanceróznym stavom a benígnym a tumoriformným léziam.  Poslednú kapitolu tvoria ochorenia jazyka u detskej populácie.