0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Trestné právo procesné

23,00 €
S DPH

Ivan Šimovček - Eva Szabová a kolektív

Učebnicu Trestné právo procesné, 4. prepracované a doplnené vydanie, napísal autorský kolektív zložený z pracovníkov Katedry trestného práva a kriminológie Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave a Katedry trestného práva Univerzity Komenského v Bratislave. Učebnica je určená predovšetkým študentom právnických fakúlt ako základný študijný materiál ku skúškam a neskôr k výkonu právnických povolaní. Obsah učebnice si nenárokuje prezentáciu úplne všetkých poznatkov trestného práva procesného, je skôr účelovo usporiadaný tak, aby zodpovedal požiadavkám vysokoškolskej prípravy právnikov a aby zabezpečil osvojenie si komplexných poznatkov o jednotlivých inštitútoch a štádiách trestného konania. Autori v učebnici zároveň reagujú aj na nedávne početné legislatívne zmeny v predmetnej oblasti. Jej využitie je preto možné aj v justičnej praxi a môže byť kvalitným zdrojom informácií aj pre sudcov, prokurátorov, policajtov, advokátov a všetkých tých, ktorí sa tou či onou mierou podieľajú na trestnom konaní u nás. Text učebnice je totiž vedený úprimnou snahou autorov poskytnúť všetkým záujemcom kvalitné a aktuálne informácie, ktoré by im mohli pomôcť zvládnuť náročné štúdium a orientáciu v oblasti trestného práva procesného.

Množstvo
Posledné kusy v sklade

978-80-7380-927-0

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
Tlačená publikácia
Autori:
Ivan Šimovček - Eva Szabová a kolektív
Typ dokumentu:
učebnica
Počet strán:
438
Rok vydania:
2024
Vydanie:
4. prepracované a doplnené vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Licencia:
Copyright

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Miesto a význam regionálnych súdnych orgánov v...

E-kniha

E-kniha

Ján Klučka a kol.

Cieľom vedeckej monografie je poskytnúť ucelený pohľad na postavenie regionálnych súdnych orgánov v súčasných podmienkach regionalizmu. Na základe vybraných problémov, ktoré sú predmetom jednotlivých kapitol, kolektív autorov poskytuje komplexnú štúdiu zameranú na objasnenie miesta a významu regionálnych súdnych orgánov v podmienkach nového regionalizmu.

Na základe skúmania úlohy regionálnych súdov v systéme pokojného riešenia sporov je preukázaná úloha regionálnych súdov pri posilňovaní rule of law, regionálnej integrácie, či pri zabezpečovaní právnej istoty v rámci systému vynucovania rozhodnutí regionálnych súdov. Výsledkom skúmania možností prístupu jednotlivca k regionálnym súdnym orgánom je komparatívne zhodnotenie regionálnych možností jednotlivca brániť svoje práva pred regionálnymi súdmi rôznych regiónov. Osobitnou časťou tejto oblasti skúmania je i právo na účinný prostriedok nápravy a spravodlivý proces ako základné práva v konaniach pred regionálnymi súdnymi orgánmi. Pri skúmaní konania o prejudiciálnej otázke pred medzinárodnými regionálnymi súdmi rôznych regiónov bola predmetom skúmania i úloha tohto konania v procese efektívneho uplatňovania Rule of Law.

Pre efektívne fungovanie regionálnych súdnych orgánov, ich nezávislosť a právnu istotu v medzinárodnom práve, sú významné i etické pravidlá medzinárodných súdnych orgánov a tribunálov, ktoré sú predmetom poslednej kapitoly monografie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pôžička či úžera? Nútený výkon rozhodnutia –...

E-kniha

E-kniha

Terézia HišemováDarina Kmecová (eds.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác z Konferencie slovenských a českých právnych romanistov, konanej v dňoch 10.-11.5.2018, v priestoroch Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach

Predkladaný zborník vedeckých prác s ústrednou témou „Pôžička či úžera? Nútený výkon rozhodnutia - rímskoprávne základy a problémy aplikačnej praxe“ je spracovaný v rámci riešenia  grantového projektu VEGA: „Pôžička či úžera? Nútený výkon  rozhodnutia  historickoprávne základy a problémy aplikačnej praxe“, č. p. 1/0198/17.

Autormi jednotlivých príspevkov sú najmä významné osobnosti romanistickej právnej vedy pôsobiaci v Slovenskej a Českej republike, doktorandi a mladí vedeckí pracovníci zo slovenských a zahraničných univerzít, ktorí pôsobia v akademickom prostredí, ale aj v právnej praxi. Základným cieľom zostavovateľov je napomôcť k zlepšeniu súčasného právneho stavu, ktorý je hodnotený ako nevyhovujúci a prostredníctvom historického exkurzu vývoja inštitútu pôžičky a následne núteného výkonu rozhodnutia, vytvoriť vhodné návrhy de lege ferenda s prihliadnutím na všetky oblasti skúmania.

Zborník zachytáva vzájomné väzby medzi hmotno-právnym inštitútom z hľadiska rímskeho obligačného práva contractus unilaterales – mutuum v jej rôznych typoch, často realizovaných pripojením vysokých úrokov, ktoré hraničili s úžerou a procesno-právnym inštitútom jednotlivých exekučných žalôb uplatňujúcich sa v legisakčnom, formulovom a kogničnom procese. Ak by neexistovala možnosť vynútiť si určité správanie zaviazanej, povinnej osoby (dlžníka, odsúdeného), potom by deklarovaná všeobecná záväznosť vynútiteľnosti právnych noriem bola iba právnym pojmom. Vždy platilo, že každý vnútorne dobre organizovaný štát, či už v antickej dobe alebo v súčasnosti, musí mocenskými nástrojmi – často aj za použitia hrubého násilia – ale v medziach zákona, napomôcť k presadeniu toho, čo sám prehlásil za platné právo. Musí chrániť na jednej strane veriteľov, zároveň však musí zabraňovať svojpomoci jednotlivcov a použitiu nelegálneho, neodôvodneného a neprimeraného násilia. Zmluva o pôžičke ako reálny kontrakt sa často stala neoddeliteľnou súčasťou a relatívne najčastejším dôvodom vedúcim k uplatneniu núteného výkonu rozhodnutia (exekúcie), o to viac, ak si pri jej kontrahovaní často zmluvné strany dohodli aj pripojenie úrokov – niekedy v rámci zákonného limitu, inokedy prekračujúc zákonný rámec – a týmto spôsobom potencionálny, budúci veriteľ (žalobca) výrazným spôsobom zvyšoval mieru rizika platobnej neschopnosti u dlžníka (žalovaného, odsúdeného) a vykonania následnej exekúcie. Výrazná a prehlbujúca sa sociálna stratifikácia rímskeho obyvateľstva a sekundárna snaha o odpisovanie resp. zrušenie dlhov nemajetnej časti obyvateľstva logicky vyvrcholili do sociálnych nepokojov a revolt voči uplatňovaniu exekučného práva.

Zborník zachytáva nielen bohatú vedeckú diskusiu slovenských a českých právnych romanistov ale aj názory, skúsenosti a poznatky odborníkov venujúcich sa tejto problematike z pohľadu súčasného práva. Vďaka tomu prináša na predloženú tému jedinečný interdisciplinárny pohľad a nastoľuje veľa podnetných bodov pre budúce skúmanie. Toto dielo je dôkazom, že problémy s ktorými sa stretávali jednotliví predstavitelia rímskej jurisprudencie a ich právno-teoretické východiská a riešenia, sú nepochybne užitočné a slúžia ako vodítko aj pri riešení právnych otázok z oblasti moderného exekučného konania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zákony II.B / 2025

13,50 €
Dostupnosť: 1 Na sklade

Policajný zbor, Konkurz a reštrukturalizácia, Exekučný poriadok, Priestupky, Správny poriadok

  • Civilný proces
  • Exekučný poriadok
  • Trestné právo
  • Správne právo

Publikácia obsahujúca najdôležitejšie právne predpisy z oblasti trestného práva, exekúcii, správneho práva a riešenia súdnych sporov je učená právnikom, policajtom, podnikateľom, exekútorom, osobách, ktoré riešia súdne spory a tiež študentom vysokých škôl a policajných akadémii. Všetky právne predpisy obsahujú zmeny k 1. 1. 2025. Trestné právo je jedno z odvetvia verejného práva. Poskytuje ochranu spoločenským záujmom uvedeným v Trestnom zákone pred protiprávnymi konaniami tým, že určuje, čo je trestným činom, vymedzuje podmienky a predpoklady trestnej zodpovednosti, ustanovuje tresty a ochranné opatrenia a vedie subjekty k plneniu zákonných povinností a zachovaniu pravidiel spolužitia.

Titul obsahuje úplné znenie zákonov a súvisiacich predpisov:
Civilný proces (1. kapitola)
Zákon č. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok
Zákon č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok
Zákon č. 307/2016 Z. z. o upomínacom konaní a o doplnení niektorých zákonov
Zákon č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výber z registra trestov
Vyhláška č. 543/2005 Z. z. o Spravovacom a kancelárskom poriadku pre okresné súdy, krajské súdy, Špecializovaný trestný súd a vojenské súdy
Zákon č. 244/2002 Z. z. o rozhodcovskom konaní
Zákon č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii
Zákon č. 111/2022 Z. z. o riešení hroziaceho úpadku
Zákon č. 391/2015 Z. z. o alternatívnom riešení spotrebiteľských sporov
Exekučný poriadok (2. kapitola)
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok)
Zákon č. 233/2019 Z. z. o ukončení niektorých exekučných konaní
Trestné právo (3. kapitola)
Zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon
Zákon č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok
Zákon č. 192/2023 Z. z. o registri trestov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Zákon č. 91/2016 Z. z. o trestnej zodpovednosti právnických osôb
Zákon č. 274/2017 Z. z. o obetiach trestných činov
Zákon č. 256/1998 Z. z. o ochrane svedka
Zákon č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti
Zákon č. 236/2017 Z. z. o európskom vyšetrovacom príkaze v trestných veciach
Zákon č. 312/2020 Z. z. o výkone rozhodnutia o zaistení majetku a správe zaisteného majetku
Zákon č. 650/2005 Z. z. o vykonaní príkazu na zaistenie majetku alebo dôkazov v Európskej únii
Vyhláška MS SR č. 618/2005 Z. z. o tvorbe spisu orgánmi činnými v trestnom konaní a súdmi
Vyhláška MS SR č. 619/2005 Z. z. o podmienkach a postupe prokurátora pri konaní o dohode o uznaní viny a prijatí trestu
Vyhláška MV SR č. 275/2022 Z. z. o rozsahu vykonávania rozhodnutí, opatrení a úkonov trestného konania vo vyšetrovaní alebo skrátenom vyšetrovaní
Správne právo (4. kapitola)
Zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok)
Zákon č. 162/2015 Z. z. Správny súdny poriadok
Zákon Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch
Zákon NR SR č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore

Trestné právo procesné upravuje postup orgánov činných v trestnom konaní pri zisťovaní a prejednávaní trestných činov a pri výkone rozhodnutí, ako aj práva a povinnosti osôb zúčastňujúcich sa v trestnom konaní. Základnými prameňmi trestného práva sú Trestnný zákon a Trestný poriadok.
Trestné právo upravuje základy trestnej zodpovednosti, druhy trestov, druhy ochranných opatrení (protidrogové, protialkoholické), skutkové podstaty trestných činov a porovnanie trestného zákona s trestným poriadkom.
Civilný sporový poriadok je základný civilný kódex občianskeho práva procesného Slovenskej republiky. Samotný civilný sporový poriadok pôsobí ako všeobecný predpis upravujúci tzv. sporové konania, mimosporové civilné konania sú upravené v Civilnom mimosporovom poriadku a problematika správneho súdnictva je vyčlenená do Správneho súdneho poriadku. Takéto rozčlenenie prispieva k sprehľadneniu právnej úpravy, nakoľko nie je nutné upravovať množstvo podobných inštitútov zvlášť pre každé osobitné mimosporové či správne konanie.

Novelizovaný trestný zákon 2023

6,95 €
Dostupnosť: 1 Na sklade

Novelizovaný Trestný zákon s aktualizovanými dôvodovými správami ZÁKON Č. 300/2005 Z. Z. TRESTNÝ ZÁKON V ZNENÍ ZÁKONA Č. 650/2005 Z. Z., ZÁKONA Č. 692/2006 Z. Z., ZÁKONA Č. 218/2007 Z. Z., ZÁKONA Č. 491/2008 Z. Z., ZÁKONA Č. 497/2008 Z. Z., ZÁKONA Č. 498/2008 Z. Z., ZÁKONA Č. 59/2009 Z. Z., ZÁKONA Č. 257/2009 Z. Z., ZÁKONA Č. 317/2009 Z. Z., ZÁKONA Č. 492/2009 Z. Z., ZÁKONA Č. 576/2009 Z. Z., ZÁKONA Č. 224/2010 Z. Z., ZÁKONA Č. 547/2010 Z. Z., ZÁKONA Č. 33/2011 Z. Z., ZÁKONA Č. 262/2011 Z. Z., ZÁKONA Č. 313/2011 Z. Z., ZÁKONA Č. 246/2012 Z. Z., ZÁKONA Č. 334/2012 Z. Z., NÁLEZU ÚSTAVNÉHO SÚDU SLOVENSKEJ REPUBLIKY Č. 428/2012 Z. Z., UZNESENIA ÚSTAVNÉHO SÚDU SLOVENSKEJ REPUBLIKY Č. 189/2013 Z. Z., ZÁKONA Č. 204/2013 Z. Z., ZÁKONA Č. 1/2014 Z. Z., NÁLEZU ÚSTAVNÉHO SÚDU SLOVENSKEJ REPUBLIKY Č. 260/2014 Z. Z., ZÁKONA Č. 73/2015 Z. Z., ZÁKONA Č. 78/2015 Z. Z., ZÁKONA Č. 87/2015 Z. Z., ZÁKONA Č. 174/2015 Z. Z., ZÁKONA Č. 397/2015 Z. Z., ZÁKONA Č. 398/2015 Z. Z., ZÁKONA Č. 440/2015 Z. Z., ZÁKONA Č. 444/2015 Z. Z., ZÁKONA Č. 91/2016 Z. Z., ZÁKONA Č. 125/2016 Z. Z., ZÁKONA Č. 316/2016 Z. Z., ZÁKONA Č. 264/2017 Z. Z., ZÁKONA Č. 274/2017 Z. Z., ZÁKONA Č. 161/2018 Z. Z., ZÁKONA Č. 321/2018 Z. Z., ZÁKONA Č. 35/2019 Z. Z., NÁLEZU ÚSTAVNÉHO SÚDU SLOVENSKEJ REPUBLIKY Č. 38/2019 Z. Z., ZÁKONA Č. 214/2019 Z. Z., ZÁKONA Č. 420/2019 Z. Z., ZÁKONA Č. 474/2019 Z. Z., ZÁKONA Č. 288/2020 Z. Z., ZÁKONA Č. 312/2020 Z. Z., ZÁKONA Č. 236/2021 Z. Z., ZÁKONA Č. 357/2021 Z. Z., ZÁKONA Č. 105/2022 Z. Z., A ZÁKONA Č. 111/2022 Z. Z. A ZÁKONA Č. 117/2023 Z.Z.

Aktuálne otázky trestného práva z pohľadu...

E-kniha

E-kniha

Dominika Marčoková Becková (ed.)

Zborník príspevkov zo XVI. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 21. apríla 2023.

Zborník príspevkov zo XVI. ročníka študentského sympózia Ústavu medzinárodného práva a európskeho práva sa venuje vybraným aspektom miesta a úlohy trestného práva z pohľadu súčasného európskeho a medzinárodného práva. Študenti a študentky sa vo svojich príspevkoch zaoberajú aktuálnymi témami trestného práva v práve Európskej únie a medzinárodnom práve. Z pohľadu práva Európskej únie je v tomto smere najaktuálnejšou problematika Európskej prokuratúry, orgánu Únie, ktorý je vybavený právomocou vyšetrovať a trestne stíhať trestné činy poškodzujúce finančné záujmy Únie. Tejto problematike je venovaná prvá časť príspevkov, ktoré sa zaoberajú dôvodmi vzniku Európskej prokuratúry, jej štruktúrou a úlohami, problematikou vedenia vyšetrovania Európskej prokuratúry v podmienkach Slovenskej republiky, ako aj vzťahom Európskej prokuratúry s jej najbližších partnerom, Európskym úradom pre boj proti podvodom. Druhá časť príspevkov reflektuje aktuálne otázky a výzvy trestného práva v medzinárodnom práve. Z hľadiska zameranie ide o príspevky, ktoré sa venujú problematike medzinárodného trestného tribunálu pre Ukrajinu, právnym problémom a výzvam spojeným s jeho vytvorením, problematike zločinu agresie pred Medzinárodným trestným súdom, ako i otázkam imunít predstaviteľov štátov pred vnútroštátnymi súdmi.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.