


Základné informácie:
Jörg Rudolf Strub a kol.
V třídílné Protetice najde čtenář celkem 46 kapitol, které popisují obor a jeho problematiku skutečně od A do Z. Dvojbarevné publikace jsou bohatě obrazově dokumentovány – obsahují celkem na 1000 schematických didaktických obrázků a množství tabulek. Knihu po didaktické stránce vybrali a přeložili odborníci z 1. LF UK v Praze pod vedením prof. MUDr. Jarmily Procházkové, CSc. Jedná se o moderní aktuální učebnici, která bude sloužit jako učební podklad nejen pro pregraduální výuku na lékařských fakultách, ale také jako učební materiál pro profesní zkoušky a atestační zkoušky z klinické stomatologie. Přehledný a německy důkladný systém sdělování informací usnadní přípravu na zkoušky v rámci pregraduálního i postgraduálního vzdělání. Lékařské a technické postupy při zhotovování zubních protetických náhrad pomohou v řešení případů ve stomatologických praxích a laboratořích. V druhém díle najde čtenář popis artikulátorů, přehled základních estetických pravidel a výklad o protetických materiálech. Svazek podrobně probírá indikace a postupy zhotovení pevných zubních náhrad jak v ordinaci, tak v laboratoři. Bezesporu jej uvítají i zubní technici jako výukový text pro jejich obor. Dvojbarevná publikace obsahuje 267 obrázků a 29 tabulek. Ve stručnosti obsah dalších dílů: 1. díl – historie, základy a osnova, koncepce oboru a ošetření, příprava 3. díl – kombinovaná a snímatelná protetika, implantologie, následná péče, kvalita života
Darina KluchovÁ a kol.
An illustrated text for dental students
Jozef Minčík a kol.
Prevencia, diagnostika a liečba zubného kazu a jeho následkov tvorí hlavnú náplň práce stomatológa. Kariológia ako odvetvie záchovnej stomatológie prešla v posledných dvoch desaťročiach nebývalým rozvojom. Dnes už lepšie poznáme etiopatogenézu zubného kazu a pri jeho liečbe máme k dispozícii skoro neprehľadné množstvo materiálov, diagnostických metód a preparačných techník. Základným cieľom tejto publikácie je zdokumentovanie najnovších poznatkov z tejto oblasti v prehľadnej forme a poskytnutie informácií našim poslucháčom stomatológie, ale aj lekárom v bežnej praxi. Náš autorský kolektív sa domnieva, že slovenská stomatológia v nových podmienkach dobieha vyspelé krajiny a že aj našim pacientom vieme poskytnúť porovnateľné stomatologické ošetrenie. Či sa nám to podarilo aj touto publikáciou, to ponechávame na posúdenie širokej stomatologickej verejnosti.
Cieľom monografie je podať stručný prehľad zmien objavujúcich sa na ústnej sliznici vrátane ďasien a zaradiť ich určitej klasifikačnej skupiny.
Prehľad zmien objavujúcich sa na ústnej sliznici vrátane ďasien a zaradenie do klasifikačnej skupiny.
Patologické stavy, vrodené a získané anomálie a atypie.
Orálna hygiena, diferenciálna diagnostika, xerostómia, kandidóza, herpetická stomatitída.
Eva Kovaľová a kolektív
Nová odborná publikácia predstavuje najnovšie poznatky slovenských a zahraničných autorov z oblasti prevencie a liečby parodontu a zubov. Prináša aj najnovší koncept švajčiarskych vedcov a zubných lekárov tzv. Guided Biofilm Therapy. V jednotlivých kapitolách sú popísané najnovšie nástroje a prístroje používané v zubnom lekárstve na ošetrenie parodontu a zubov, princípy používania nástrojov, prístrojové ultrazvukové skejlery, základné a najnovšie typy koncoviek na ošetrenie implantátov, citlivých zubov, zásady ich správneho používania, správne používanie prístroja na airpolišing a periopolšing, výber vhodného prášku podľa typu ošetrenia, údržba, manažment práce pri odstraňovaní nánosov, postup a ergonómia pri skejlingu, vyšetrenie a diagnostika orálnych nánosov, typy poškodenia zubov a parodontu, bielenie zubov, motivácia a inštruktáž podľa veku a stavu orálneho zdravia, koncept guided biofilm therapy, systém a techniky čistenia zubov, pomôcky na ústnu hygienu. Určená je pre zubných lekárov, dentálnych hygienikov a študentov zubnej medicíny a dentálnej hygieny</
Alexander Kovaľ - Daniel Jordán - Lucia Hudáková
Ergonómia prostredia a práce, štvorručná práca, zriadanie zubnej a dentálnohygienickej amulancie, finančná analýza.
Monografia Ergonómia a manažment v dentálnej praxi zahŕňa najnovšie poznatky zo všetkých oblastí ergonómie práce a prostredia, dentálneho marketingu a manažmentu. Autori sú presvedčení, že bude prínosom pre každého čitateľa v jeho odbornej a vedeckej činnosti.
Eva Kovaľová - Michal Konečný - Marcela Šestáková
Najnovšia publikácia z edície Orálna medicína.
Orálna mikrobiológia
Mikrobiálne zmeny a poškodenia parodontu
Biofilm, plak, zápach z úst, halitosis, foetor ex ore,
Paropatogénne baktérie, Vyšetrenie stavu ústnej hygieny,
Fajčenie, Príčiny nemikrobiálneho poškodenia parodontu
Vladimír Machoň a kolektív
Kniha se zabývá problematikou onemocnění čelistního kloubu v mezioborovém kontextu, jeho diagnostikou a léčbou. Velkým přínosem je maximální přehlednost a srozumitelnost textu, výjimečně bohatá fotografická dokumentace a edukační kazuistiky.
Čtenář se seznámí se základy anatomie a gnatologie, možnostmi a postupy vyšetření pacientů, s jednotlivými onemocněními čelistního kloubu a jejich etiologií. Uveden je také přehled onemocnění temporomandibulárního kloubu u dětí.
Další část knihy se zabývá léčebnými možnostmi, nejenom konzervativní terapií, ale i základy fyzioterapie, chirurgickou a rekonstrukční léčbou. Nechybí základy traumatologie.
Samostatnými kapitolami jsou části věnující se diferenciální diagnostice bolesti obličeje a kožním nádorovým lézím v preaurikulární oblasti.
Kniha je určena nejen stomatologům, ortodontistům a maxilofaciálním chirurgům, ale určena je také pro další obory, které se s onemocněním čelistního kloubu setkávají: ORL specialisté, fyzioterapeuti, neurologové, revmatologové. V neposlední řadě je určena studentům medicíny.
Květuše Lovásová - Darina Kluchová
Chirurgická prax začína detailnou znalosťou anatómie. Kým anatómia ľudského tela je vo všeobecnosti časovo nemenná, dokonalosť a presnosť chirurgických výkonov vyžaduje nielen precízne znalosti anatómie jednotlivých orgánov, oblastí ich lokalizácie a topografických vzťahov priľahlých nervovocievnych štruktúr, ale aj možné variácie ich výskytu.
Budúci lekár by sa nemal spoliehať len na poznatky získané štúdiom modelov, schém a obrázkov, ale mal by vhodne kombinovať dva typy učenia: vizuálny a didaktický. Široké pole rozvoja vizuálneho typu učenia, úvaha nad videným, detailné a reálne priblíženie ťažko prístupných a rozmerovo miniatúrnych štruktúr ľudského tela je jeden z predpokladov vytvorenia dostatočne kvalitných vedomostných základov pre prácu klinika a jeho odborný rast. Publikácia mapuje ťažko prístupné a klinicky významné oblasti hlavy, ktoré nie sú bežne preparované na praktických cvičeniach z anatómie pre ich časovú a najmä preparačnú náročnosť. Farebná a detailná fotodokumentácia, doplnená schémami a stručným preparačným postupom poskytuje pohľad na štruktúry doteraz v literatúre neúplne fotograficky zdokumentované. Bude pre nás potešením a súčasne výzvou k ďalšej práci, ak si táto monografia nájde miesto a zaplní medzeru v ponúkanej medicínskej literatúre na súčasnom knižnom trhu.
Jozef Minčík a kol.
Ku napísaniu učebnice viedli autorov dve podstatné skutočnosti: Jednak obrovský rozvoj nových materiálov a terapeutických postupov, jednak fakt, že od vydania poslednej učebnice (autor Doc. MUDr. Ján Slávik, CSc.) v roku 1992 uplynulo už viac ako 20 rokov. Vo všeobecnej časti knihy sú uvedené kapitoly, charakterizujúce zubné lekárstvo a jeho miesto v kontexte medicíny, morfológia a histológia zubov a tvrdých zubných tkanív a základné fyziologické poznatky o ústnej dutine. Špeciálna časť publikácie pozostáva z kapitol kariológia, endodoncia, parodontológia a detské zubné lekárstvo. Ako ukazujú prvé skúsenosti, o knihu majú záujem nielen poslucháči, ale aj praktickí stomatológovia, ktorí nemajú čas na štúdium rozsiahlejších monografií. Publikácia tak môže spĺňať aj funkciu repetitória terapeutického zubného lekárstva.
Silvia Timková - Marcel Riznič - Jozef Minčík
Vysokoškolský učebný text Ochorenia jazyka sa zameriava na anomálie a choroby postihujúce jazyk. V jednotlivých kapitolách opisuje vrodené stavy, s ktorými sa na jazyku stretávame, ich diagnostiku ako aj možnosti liečby, ako aj jednotlivé samostatné chorobné jednotky. Úvodnú kapitolu tvoria lokálne ochorenia jazyka, kedy ochorenie nemá prejavy na iných ústnych slizniciach. Ďalšou skupinou sú ochorenia, kde je symptomatológia choroby prítomná na jazyku, ale aj na ostatných ústnych slizniciach. Okrem týchto stavov vznikajúcich priamo v ústnej dutine sú v ďalších kapitolách rozobraté stavy, kde celkové ochorenia, akými sú infekčné, endokrinologické, krvné a dermatologické ochorenia vyvolávajú zmeny na jazyku. Samostatné kapitoly sú venované prekanceróznym stavom a benígnym a tumoriformným léziam. Poslednú kapitolu tvoria ochorenia jazyka u detskej populácie.
Peter Kizek a kol.
Orofaciálna oblasť je najviac exponovanou časťou ľudského tela. Vzhľadom na heterogenitu orgánov a tkanív sa na diagnostike a liečbe ochorení orofaciálnej oblasti podieľa mnoho odborov. Jedným z nich je zubné lekárstvo ktoré je základnou medicínskou špecializáciou. Z odboru, ktorý sa kedysi zaoberal iba ochoreniami tvrdých zubných tkanív, sa postupom času vyvinula členitá skupina pododborov, ktoré rozsahom pôsobnosti ďaleko presahujú topografické vymedzenie ústnej dutiny. Ústna, čeľustná a tvárová chirurgia je prienikom medzi všeobecnou medicínou a zubným lekárstvom. Kolektív autorov pri zostavovaní tejto publikácie dbal na to, aby predkladané poznatky boli názorné a dostatočne zrozumiteľné pre študentov medicíny. Zároveň však autori dúfajú v to, aby bola prínosom aj pre odborníkov z klinickej praxe.
Eva Kovaľová - Mária Matuševská - Silvia Timková
Stav Parodontu, parodontálny vačok, vznik parodontálneho vačku, obsah parodontáneho vačku
Hojenie parodontálneho vačku, zmeny mikrobiómu, imunitná reakcia, komplikácie v parodontálnom vačku
Vyšetrenie parodontálneho vačku, prejavy parodontitídy
Protokol vyšetrenia pacienta s mikrobiálnym ochorením parodontu
ROMANA KOBEROVÁ IVANČÁKOVÁ - VLASTA MERGLOVÁ
p style="text-align: justify;">Kniha upozorňuje na odlišnosti při vyšetření a ošetření dětských pacientů ve všech etapách léčebného procesu.
Tento učební text je určen studentům zubního lékařství a praktickým zubním lékařům a zdaleka nevyčerpává celou problematiku onemocnění orofaciální oblasti dětského věku. Má pomoci s orientací v oboru a zejména pak upozornit na odlišnosti při vyšetřování a ošetřování dětských pacientů ve všech etapách léčebného procesu.
Dítětem je jedinec do 18 let věku a změny, které v tomto období přináší růst a vývoj celého organizmu a zejména pak orofaciální soustavy, je třeba zohlednit při vyšetření, diagnostice i terapeutických postupech.
Pro zubního lékaře i celý jeho tým je náročné také zvládnutí komunikace s dítětem a jeho doprovodem. Pravidelnost návštěv u zubního lékaře od 1 roku věku v intervalech dvakrát za rok je zárukou kontiunity ošetření, včasného podchycení změn a patologických stavů a směřuje k navázání dlouhodobě dobrého vzájemného lékaře a pacienta.
E-kniha
Ján Kučera - Eva Kovaľová - Juraj Strecha
Periimplantačné ochorenia, ako je periimplantitída a mukozitída, majú široký rozsah prevalencie. Na ich vznik a rozvoj majú vplyv viaceré etiologické faktory za spolupôsobenia rizikových faktorov. Diagnostika a následná liečba je determinovaná dôsledným vyšetrením. Liečba v závislosti od stavu je nechirurgická a chirurgická. Významná je systematická pooperačná starostlivosť, recall systém a inštruktáž paciena a jeho spolupráca, ktoré vytvárajú predpoklady úspešnej implantačnej liečby.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.