Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Patológia 1.časť Praktické cvičenia pre študentov zubného lekárstva

15,00 €
S DPH

Alžbeta Blichárová a kolektív

„Patológia 1. časť (zimný semester) - Praktické cvičenia pre študentov zubného lekárstva“ je prvou časťou vysokoškolskej učebnice predstavujúcou prvú polovicu výučby (zimný semester). V tejto časti je popísaných 54 diagnóz, kde každej je venovaná jedna strana. V popise je uvedené poradové číslo zhodujúce sa s číslom preparátu a názov danej diagnózy. Študent sa pri každom preparáte oboznámi so základnými informáciami o danej chorobe, jej makroskopickým a mikroskopickým obrazom. Navyše je vytvorené miesto, v ktorom si študent môže zaznačiť (nakresliť) charakteristický obraz danej choroby. Preparáty v tejto učebnici sú zamerané na všeobecnú patológiu – regresívne zmeny, progresívne zmeny, pigmentáciu, hojenie, zápaly a nádory.

Tým, že učebnica umožňuje preparáty zakresľovať, vytvára študentom priestor pre trvalejšie zapamätanie si danej problematiky. Je vynikajúcim zdrojom pre prípravu študentov na kolokvium a ústnu skúšku.

Množstvo

978-80-574-0094-3

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
Tlačená publikácia
Autori:
Alžbeta Blichárová - Zuzana Benetinová - Ľudmila Verbóová - Vladimír Tancoš - Erika Štammová - Patrícia Kollárová - Adam Nedoroščík - Pavel Kočan
Typ dokumentu:
skriptum
Počet strán:
62
Rok vydania:
2022
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Lekárska fakulta
Licencia:
Copyright

Špecifické referencie

MPN
302949

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Liekové formy a aplikačné cesty podávania liekov so zameraním na ich význam v humánnej medicíne

Liekové formy a aplikačné cesty podávania...

E-kniha

E-kniha

Martina ČižmárikováPeter Takáč 

Je známe, že farmakológia je rýchlo sa rozvíjajúcim medicínskym odborom, pričom neustálym zmenám podliehajú aj informácie týkajúce sa liekových foriem a ich aplikačných ciest. Okrem pribúdania nových liekových foriem sa nové trendy zaznamenávajú aj v prístupových cestách vhodných na podávanie liekov. Napriek tomu, že ide o významné faktory ovplyvňujúce účinnosť a bezpečnosť farmakoterapie – neoddeliteľnej zložky komplexnej zdravotnej starostlivosti o pacienta, podľa našich vedomostí doposiaľ chýbal na trhu komplexný a podrobnejší textový materiál zameraný na túto problematiku. S uvedenou skutočnosťou preto súvisí aj väčší rozsah nami predkladaného odborného textu, keďže v dostupných učebniciach farmakológie sú vzácnejšie liekové formy alebo menej využívané aplikačné cesty spomínané iba okrajovo alebo vôbec.

Naším hlavným cieľom bolo preto poskytnúť dostatočné množstvo informácií o existujúcich liekových formách, ich aplikačných cestách, ako aj o ich spôsoboch podávania, ktoré by mali slúžiť na zvýšenie kvality farmakoterapie v kontexte tzv. „liečby šitej na mieru“, ktorej hlavnou snahou je individualizácia liečby pre konkrétneho pacienta. Hoci sa dielo zameriava aj na spôsoby aplikácie liekov, detailný opis algoritmov ich technického prevedenia a ďalších s nimi súvisiacich úkonov je predmetom záujmu iných odborov (ošetrovateľstva, chirurgickej propedeutiky a pod.). Celkovo ide o doplnkový učebný text poskytovaný v elektronickej podobe, ktorá je v dnešnej modernej informatizovanej dobe mimoriadne populárna. Vďaka tomu môže byť dielo kedykoľvek využívané doma i v školskom prostredí, komplexne alebo postupne, čiastkovo. Jeho kvalitu sme sa snažili zvýšiť tiež vhodným členením obsahu, zahrnutím praktických skúseností, ako aj zaradením farebných obrázkov či fotografií, prehľadových tabuliek i príloh.

Dodatkom k učebnici sú zároveň testové kvízy slúžiace na overenie získaných vybraných poznatkov, ktoré sú uverejnené na stránke Ústavu farmakológie Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach (v položke „Výučba“ → „Vyučované predmety“), a ktoré budú priebežne dopĺňané a aktualizované (http://www.lf.upjs.sk/farmakologia/TEST%201.htm; http://www.lf.upjs.sk/farmakologia/TEST%202.htm).

Hoci je dielo primárne určené poslucháčom medicíny, prípadne študentom farmácie a iných zdravotníckych smerov, pevne veríme, že obohacujúce informácie si v ňom nájdu aj začínajúci absolventi uvedených odborov, ako aj ich učitelia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

ABSTRACT BOOK - 72nd Czech-Slovak Pharmacological Days

ABSTRACT BOOK - 72nd Czech-Slovak...

E-kniha

E-kniha

Ján Mojžiš - Ladislav Mirossay -Andrej Miroššay (eds.)

This long-standing scientific conference continues its tradition of fostering collaboration, sharing knowledge, and supporting progress in the fields of pharmacology, pharmacy, toxicology, and biomedical sciences. The 2025 meeting brings together distinguished researchers, clinicians, educators, and students from the Czech Republic, Slovakia, and beyond, united by a common goal—to advance our understanding of pharmacological science and improve human health.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Aktuálne požiadavky rozvoja profesie sestry

Aktuálne požiadavky rozvoja profesie sestry

E-kniha

E-kniha

Jana RakováMária Sováriová Soósová (eds.)

Profesiu sestry a rozvoj odboru ošetrovateľstva ovplyvňujú medzinárodné, celospoločenské, politické, sociálne a kultúrne podmienky. Výsledkom dlhodobého vývoja ošetrovateľstva je dnešná sieť univerzít a vysokých škôl, ktoré pripravujú kvalifikované sestry poskytujúce vysoko kvalitnú ošetrovateľskú starostlivosť. Zdravotnícki pracovníci sú pripravovaní tak, aby dokázali zvládnuť nové požiadavky, ktoré sú kladené dnešnou spoločnosťou ako aj trhom práce. Sestry sú v centre väčšiny zdravotníckych tímov a zohrávajú kľúčovú úlohu v podpore a ochrane zdravia a tiež pri poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti v primárnej, sekundárnej a terciárnej sfére.

Predkladaný vedecký zborník zahŕňa príspevky odborného a vedeckého charakteru domácich a zahraničných autorov (z Českej republiky, Poľska, Litvy), ktorí reflektujú na aktuálne požiadavky rozvoja profesie sestry. Ústrednou témou sú legislatívne zmeny týkajúce sa sesterskej profesie na Slovensku, ale aj v medzinárodnom kontexte. Prepojenie medzi teóriou a praxou zahŕňajú témy súvisice s komunitnou starostlivosťou, špecifikami ošetrovania pacientov a bezpečnosťou pacientov i zdravotníckych pracovníkov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Introduction to MS Access. Databases not only for medical students

Introduction to MS Access. Databases not only...

E-kniha

E-publikácia

Jaroslav Majerník - Andrea Kačmariková

The university textbook "Databases in MS Access – accompanying texts for practical exercises" is intended for medical students, students of non-technical universities, and all beginners in working with databases. It introduces the reader to the issues of database processing and explains the basic principles that need to be known when creating relational databases. It is therefore suitable for those who have not yet worked with databases or who are considering managing their data using their own database. However, even more experienced computer users can find useful information here. This university textbook is written in such a way that its content can be mastered with basic knowledge of working with computers and programs running in any version of the MS Windows operating system.

Stiahnite si e-publikáciu zadarmo (pdf)

FORENSIC MEDICINE - Textbook for Medical Students

FORENSIC MEDICINE - Textbook for Medical Students

E-kniha

E-kniha

Dorota Sopková - Silvia Farkašová Iannaccone

Súdne lekárstvo predstavuje základný medicínsky odbor, ktorý sa zaoberá zisťovaním príčiny smrti v prípadoch násilných a nenásilných úmrtí, ako aj zisťovaním a posudzovaním účinkov násilia na ľudský organizmus, a to aj v prípadoch živých osôb. Predložený učebný text predstavuje zocelený a komplexný pohľad na základné úlohy a teoretické poznatky odboru súdne lekárstvo. Jeho cieľom je poskytnúť teoretický základ pre štúdium povinného predmetu Forensic Medicine and Medical Law v študijných programoch General Medicine a Dental Medicine, ktorý doteraz absentoval. Autori kladú dôraz na potrebu poznania základov súdneho lekárstva v každom medicínskom odbore a multidisciplinárny prístup pri objasňovaní medicínsko-právnych otázok.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Základné princípy laparoskopickej chirurgie

Základné princípy laparoskopickej chirurgie

E-kniha

E-kniha

Marek Šoltés - Jozef Radoňak

Laparoskopická chirurgia dnes predstavuje štandardnú a v mnohých ohľadoch preferovanú modalitu chirurgickej liečby. Dynamika jej celosvetového rozšírenia, umožnená pokrokom v biomedicínskych technológiách a rozvojom globálnych informačných a komunikačných kanálov, nemá v histórii chirurgie obdobu. V súčasnosti už prakticky neexistuje žiadna brušná operácia, ktorá by sa nevykonávala laparoskopickým spôsobom, pričom v mnohých prípadoch je už laparoskopický postup metódou voľby.

Napriek, a možno práve vďaka bezprecedentne rýchlej penetrácii laparoskopických operácií do každodennej chirurgickej praxe naďalej v mnohých ohľadoch absentujú všeobecne akceptované technické štandardy. Vysoká variabilita procesných postupov v rámci jednotlivých laparoskopických operácií vychádza skôr zo zvyklostí daného pracoviska ako z medicíny založenej na dôkazoch. Táto situácia je ďalej modifikovaná rozvojom nových a staronových koncepcií charakteru minilaparoskopie, SILS či NOTES a ich hybridných kombinácií s klasickou laparoskopiou.

Cieľom monografi e je pritiahnuť pozornosť odbornej verejnosti späť k základným princípom laparoskopickej chirurgie, ktoré by mali byť základňou pre efektívne a bezpečné vykonávanie laparoskopických operácií, ako aj bázou pre kritický postoj k módnym inovatívnym trendom.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Patológia 2.časť Praktické cvičenia pre študentov zubného lekárstva

Patológia 2.časť Praktické cvičenia pre...

15,00 €
Dostupnosť: 100 Na sklade

Alžbeta Blichárová - Ľudmila VerbóováZuzana BenetinováVladimír Tancoš  - Patrícia Kollárová  - Adam Nedoroščík - Erika Štammová  - Pavel Kočan

„Patológia 2. časť (letný semester) - Praktické cvičenia pre študentov zubného lekárstva“ je druhou časťou vysokoškolskej učebnice predstavujúcou druhú polovicu výučby (letný semester). V tejto časti je popísaných 44 diagnóz, kde každej je venovaná jedna strana. V popise je uvedené poradové číslo zhodujúce sa s číslom preparátu a názov danej diagnózy. Študent sa pri každom preparáte oboznámi so základnými informáciami o danej chorobe, jej makroskopickým a mikroskopickým obrazom. Navyše je vytvorené miesto, v ktorom si študent môže zaznačiť (nakresliť) charakteristický obraz danej choroby. Preparáty v tejto učebnici sú zamerané na špeciálnu patológiu – patológiu srdca a ciev, pľúc, gastrointestinálneho, urogenitálneho systému, prsníka, pohybového  a nervového systému, kože a novorodeneckého veku. 20 diagnóz je venovaných iba patológii orofaciálnej oblasti.

Tým, že učebnica umožňuje preparáty zakresľovať, vytvára študentom priestor pre trvalejšie zapamätanie si danej problematiky. Je vynikajúcim zdrojom pre prípravu študentov na kolokvium a ústnu skúšku.

Zdravé a aktívne starnutie účastníkov vzdelávania na univerzite tretieho veku a vysokoškolských študentov

Zdravé a aktívne starnutie účastníkov...

E-kniha

E-kniha

Tatiana KimákováŠtefan TóthIvan Uher

Vedecká monografia sa zaoberá aktívnym a zdravým starnutím, jeho základnými ukazovateľmi, involučnými zmenami, či vzťahmi medzi zdravým starnutím a životným štýlom. Osvojenie si zdravého životného štýlu a aktívna účasť na zdravotnej starostlivosti o samého seba sú dôležité prvky vo všetkých etapách nášho života, a teda aj pri zdravom starnutí. Popisujeme možnosti starších ľudí spomaľovať nepriaznivé zmeny spojené so starnutím aj pomocou vzdelávania a vzdelávacích aktivít rôzneho typu.

Súčasťou vedeckej monografie je aj vlastný výskum zameraný na celkové zdravie a vybrané rizikové faktory životného štýlu, najmä konzumáciu rôznych skupín potravín, fajčenie, alkohol, pohybovú aktivitu a stresovú záťaž účastníkov vzdelávania na Univerzite tretieho veku na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, slovenských a zahraničných vysokoškolských študentov na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Vedecká monografia je vhodná pre vedeckú komunitu, študentov medicínskych, a prírodovedných odborov, verejného zdravotníctva troch stupňov vysokoškolského štúdia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Anestéziológia a intenzívna medicína

Anestéziológia a intenzívna medicína

24,00 €
Dostupnosť: 21 Na sklade

Jozef Firment a kol.

V predloženej učebnici si autori predsavzali zhrnúť informácie, ktoré pre úspešné absolvovanie predmetu Anestéziológia a intenzívna medicína považujú za esenciálne. Množstvo textu je stranovo limitované, preto si nemožno nárokovať na kompletnosť zhrnutej problematiky. Predpokladá sa, že študent na preukázanie vedomostí v študijnom predmete Anestéziológia a intenzívna medicína využije aj poznatky a skúsenosti nadobudnuté počas prednášok, praktických cvičení a samostatného štúdia iných dostupných zdrojov podľa zverejneného obsahu okruhov tém vyžadovaných na skúšku.

Jednotlivé kapitoly sú vybraté a zostavené tak, aby obsiahli štyri základné oblasti, ktoré sa vyučujú v rámci predmetu Anestéziológia a intenzívna medicína. Sú to: Anestéziológia, Intenzívna medicína, Liečba bolesti a Neodkladná starostlivosť.

Učebnica poskytuje základné informácie v odbore aj lekárom začínajúcim pracovať v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína, lekárom pracujúcim v blízkych medicínskych odboroch, najmä chirurgických a v intenzívnej medicíne. Určite si však v nej nájdu zdroje mnohých informácií aj sestry pripravujúce sa na skúšku v postgraduálnom špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna starostlivosť.

ATLAS OF FORENSIC MEDICINE: Autopsy findings in violent and non-violent deaths

ATLAS OF FORENSIC MEDICINE: Autopsy findings in...

E-kniha

E-publikácia

Dorota Sopková

Súdne lekárstvo predstavuje základný medicínsky odbor, ktorý sa zaoberá zisťovaním príčiny smrti v prípadoch násilných a nenásilných úmrtí, ako aj zisťovaním a posudzovaním účinkov násilia na ľudský organizmus, a to aj v prípadoch živých osôb. Predložený učebný text predstavuje ucelený a komplexný pohľad na základné úlohy a teoretické poznatky odboru súdne lekárstvo. Jeho cieľom je poskytnúť teoretický základ vo forme obrázkov morfologických pitevných nálezov pre štúdium povinného predmetu Súdne lekárstvo a medicínske právo v študijných programoch Všeobecné lekárstvo a Zubné lekárstvo. Autor kladie dôraz na potrebu poznania základov súdneho lekárstva v každom medicínskom odbore a multidisciplinárny prístup pri objasňovaní medicínsko-právnych otázok.

Stiahnite si e-publikáciu zadarmo (pdf)

Ochorenia jazyka

Ochorenia jazyka

20,00 €
Dostupnosť: 49 Na sklade

Silvia Timková Marcel Riznič - Jozef Minčík 

 Eugen Ďurovič - Peter Kizek

Vysokoškolský učebný text Ochorenia jazyka sa zameriava na anomálie a choroby postihujúce jazyk.  V jednotlivých kapitolách opisuje vrodené stavy, s ktorými sa na jazyku stretávame, ich diagnostiku ako aj možnosti liečby, ako aj jednotlivé samostatné chorobné jednotky. Úvodnú kapitolu tvoria lokálne ochorenia jazyka, kedy ochorenie nemá prejavy na iných ústnych slizniciach. Ďalšou skupinou sú ochorenia, kde je symptomatológia choroby prítomná na jazyku, ale aj na ostatných ústnych slizniciach. Okrem týchto stavov vznikajúcich priamo v ústnej dutine sú v ďalších kapitolách rozobraté stavy, kde celkové ochorenia, akými sú infekčné, endokrinologické, krvné a dermatologické ochorenia vyvolávajú zmeny na jazyku. Samostatné kapitoly sú venované prekanceróznym stavom a benígnym a tumoriformným léziam.  Poslednú kapitolu tvoria ochorenia jazyka u detskej populácie.

 

Ortuť v životnom prostredí ako rizikový faktor zdravia

Ortuť v životnom prostredí ako rizikový faktor...

9,04 €
Dostupnosť: 10 Na sklade

Tatiana Kimáková

Táto vedecká monografia je komplexnou vedeckou prácou zameranou na prítomnosť a pôsobenie ortuti v životnom prostredí, ale aj na rizikové faktory zdravia, ktoré sú s ňou spojené. Monografia predstavuje charakteristiku ortuti v multidisciplinárnom zábere, prezentuje využitie v priemysle a v zdravotníctve, popisuje negatívne vplyvy ortuti v životnom prostredí, na zdravotný stav obyvateľstva. Zároveň prináša návrhy a odporúčania pre rizikové skupiny ľudí. Súčasťou monografie je komplexný výskum koncentrácie ortuti vo vzorkách komodít domácej i zahraničnej produkcie a vo vzorkách rastlín pomocou atómového absorpčného spektrometra AMA 254. Vedecká monografia je vhodná pre vedeckú komunitu, študentov medicínskych, veterinárnych, prírodovedných a poľnohospodárskych odborov ako aj pre študentov verejného zdravotníctva všetkých troch stupňov vysokoškolského štúdia. Monografia je učená aj pre všetkých záujemcov z radov informovanej verejnosti.

Autorka

Základy histológie I. Učebnica a mikroskopický atlas buniek a tkanív

Základy histológie I. Učebnica a mikroskopický...

E-kniha

E-kniha

Iveta Domoráková - Štefan Tóth - Zuzana Fagová - Kristína Čurgali - Viera Eliášová - Alexandra Kunová - Monika Holodová

Recenzovaná vysokoškolská učebnica a mikroskopický atlas je zameraná na pochopenie základnej mikroskopickej štruktúry buniek a tkanív v svetelnom mikroskope. Texty v učebnici sú doplnené bohatým súborom mikrofotografií so základnými a špecifickými farbiacimi technikami.

Všetky mikrofotografie boli pripravené autorským kolektívom na Ústave histológie a embryológie Lekárskej fakulty UPJŠ.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ultrazvuková charakteristika jazvy po cisárskom reze

Ultrazvuková charakteristika jazvy po cisárskom...

E-kniha

E-kniha

Erik Dosedla

Jazva na maternici je v súčasnosti významným medicínskym problémom. Najčastejšie sú jazvy na maternici po cisárskom reze, ktorý je jednou z najčastejších laparotomických operácii (Yazicioglu et al., 2006). Frekvencia cisárskeho rezu stúpla medzi rokmi 1990 a 2014 v USA z 21,2 % na 32,2 % (Hamilton et al., 2015) 2, vo Veľkej Británii z 12 % na 26,2 % (NHS Maternity Statistics - England, 2013-14: Summary Report, 2015) a v Slovenskej republike z 8,7 % na 31 % (Národné centrum zdravotníckych informácii, 2016).

Po cisárskom reze (SC) hrozí abnormálne hojenie uterotomickej rany, ktorého následkom môže dôjsť k vzniku niektorých patologických stavov v konsekutívnych graviditách (ruptúra maternice, ektopická gravidita v jazve po cisárskom reze, poruchy placentácie) (Seow et al., 2004; Oyelese a Smulian, 2006; Fitzpatrick et al., 2012). Okrem toho sa defekt v jazve po cisárskom reze spája s chronickou dysmenoreou, chronickou pánvovou bolesťou, infertilitou a postmenštruačným spottingom (Wang et al., 2009; Bij de Vaate et al., 2011).

Ultrazvuk je cennou vyšetrovacou metódou pri diagnosticko - terapeutickom menežmente týchto patologických stavov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Nursing care  - clinical procedure I

Nursing care - clinical procedure I

14,60 €
Dostupnosť: 10 Na sklade

Gabriela Štefková - Mária ZamboriováMária Sováriová SoósováRenáta Shafout

We would like to introduce the study material/textbook Nursing Care Clinical Procedures I, which was developed to cover the curriculum of Nursing Care 1 for medical students. Clinical procedures are an essential component of nursing practice. The textbook contains four main chapters. Each chapter begins with a general explanation of the topic, followed by detailed method description of procedures to help students deliver high - quality care to patients. Some chapters also include appendi xes in order to pick up some special examples from clinical practice. The textbook strongly describes bandages because a carelessly or improperly applied bandage can cause discomfort to the patient, in many cases it may expose the wound to the danger of infection. To the best of wound knowledge, these procedures reflect currently accepted clinical practice and up-to-date information. The textbook can be easily integrated into an educational programme and can be used in the laboratory as well as in clinical practice. During the preparation of this textbook the information, facts, notes, publications, books and literature presented in the references section were also used. The publication include DVD, which is concentrated on applying bandages from head to lower extremity. DVD was developed in cooperation during IRES project. The student can also find additional information to study by following references. The reading level of Nursing Care Clinical Procedures I is designed to be comprehensible to as many students as possible, including those for whom Engl ish is a second language. We hope that this textbook will be useful to all readers. The authors take no personal responsibility for applying this information to a particular clinical practice
situation.

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.